Akaryakıt

Başlıca Akaryakıt markaları hakkındaki kullanıcı yorumları ve şikayetlerine göz atın, kullanıcı deneyimlerinden yararlanın.

Bp Petrolleri

Yorumlar (3)

Petrol Ofisi

Yorumlar (2)

Opet

Yorumlar (1)

Shell

Yorumlar (1)

Arkpet Petrol

Henüz yorum yok.

Aslantürkler Petrol

Henüz yorum yok.

Assos Petrol

Henüz yorum yok.

Atlas Otogaz

Henüz yorum yok.

Aytemiz Akaryakıt

Henüz yorum yok.

Beş N Petrol (Opet)

Henüz yorum yok.

Bozkurt Petrol

Henüz yorum yok.

Bp Batular Petrol

Henüz yorum yok.

Cangül Otogaz

Henüz yorum yok.

Çetin Petrol

Henüz yorum yok.

Çetinsay Otogaz

Henüz yorum yok.

Dem-Al Otogaz

Henüz yorum yok.

Dk Önder Otogaz

Henüz yorum yok.

Dm Petrol

Henüz yorum yok.

Emir Otogaz

Henüz yorum yok.

Erimler Otogaz

Henüz yorum yok.

Fs Otogaz

Henüz yorum yok.

Güven Otogaz

Henüz yorum yok.

Akaryakıt

Kara taşıtları için kullanılan petrol ürünlerine akaryakıt diyoruz. Günlük dilde benzinlik dediğimiz benzin istasyonu ya da akaryakıt istasyonu, petrol ürünlerinin yanı sıra araçlar için gerekli bazı ürünleri de bulundurur. Ayrıca bu istasyonların içinde küçük marketler ve WC vardır. İlginç bir bilgi, petrol ürünleri eczanelerde satılıyormuş bir dönem. İlk benzin istasyonu Almanya’da bir eczaneymiş kayıtlara göre. Akaryakıt, enerji elde etmek için kullanılan sıvı yakıtlardır diyebiliriz. Fosil yakıt baskın olsa da, hidrojen yakıtı, etanol ve biyodizel gibi akaryakıtlar da mevcut. Petrole ek olarak, kömür ve doğalgaz da fosil yakıtlar sınıfa girerler.

Petrol Nedir?

Enerjinin doğal kaynaklarla sınırlı olmasının insanlığın ilerlemesi sürecindeki açmazlardan biri. Petrol büyük ölçüde bu ihtiyacımızı karşılarken, olumlu ve olumsuz yönleriyle bizleri etkilemekte. Çeşitli renklere sahip olabilen, genelde sıvı ve yağ kıvamında olan petrol, kolaylıkla alev alır. Etimoloji İle ilgilenenler için güzel bir bilgi: Latince “petra” ve “oleum” kelimelerinden türemiştir petrol. Petra, kaya anlamına gelir; oleum ise yağ. Hidrokarbonlar, milyonlarca yıllık ölü organizma artıklarının, göl ya da durgun deniz tabanlarında birikmesiyle oluşur. Bu ölü organizmalar, akarsuların getirdiği kil, kum, mineral tanecikleri ile dibe çöker ve yığılır. Yeni tabakalar oluştukça altta kalan tabakalar aşama aşama sıkışır. Devamlı artan ağırlık ve basınç ile, tabakalar iyice sıkışır ve birbirine tutunurlar. Bunların sonucunda kaya formunu alırlar. Kayalardaki gözeneklerde organik artıklar su ile birlikte sıkışır. Bakteriler, ısı, basınç etkisiyle kimyasal bozunma gerçekleşir ve moleküler değişime uğrarlar. Bu süreç neticesinde, organik katılar, sıvılar, gazlar meydana gelir. Bozunma süreci devam eden sıvılar ve gazlar fosil yakıt halini alır. Yani hepimizin bildiği, ham petrol ve doğalgaz. Ham petrol, muhteviyatına göre tasnif edilir. Hafif petrollerin uçuculuğu ve akışkanlığı yüksektir. Ağır petrolün ise akışkanlığı azdır ve kolayca buharlaşmaz. Petrolün kükürt miktarı da petrolü sınıflandırırken göz önünde bulundurulur. Kükürt az ise tatlı petrol, fazla ise ekşi veya acı petrol deniliyor. Kükürt fazla ise damıtılma süreci daha çok işlem gerektiriyor.

Yakıt Türleri

Dizel motorlu araçlar, öteki yakıt türlerini sarf eden araçlara göre daha çok tork üretirler, yani araçların çekiş gücü daha fazladır. Günümüzde; yük taşıyıcı araçların yanında özel otomobillerde de tercih ediliyor. Ek olarak, dizel araçlar benzinli araçlardan daha fazla yakıt tasarrufu sağlar. Yakıt temin ederken titiz davranmakta fayda var, aksi halde motor arızaları ile karşılaşabilirsiniz. Benzinli araçlar, yakıt türler içinde verim bazında en yüksek performansa sahip. Bu sebeple; spor otomobillerde, HB araçlarda hız deneyimini kolaylıkla yaşatır. Benzinli araçlar aslında dizel ve LPG’ye göre daha avantajlı; fakat ülkemizde benzin fiyatları yüksektir. Dolayısıyla, diğer araçlara göre daha az tercih ediliyor. Çoğu araç, LPG ekipmanıyla üretilmez. Benzinli araçlara gerekli ekipman takıldıktan sonra LPG ile de çalışabiliyorlar. LPG’li araçlar daha fazla yakıt harcatır ve benzinli araçlara göre daha az performansa sahiptirler. Gene de, benzin kadar yakıt almazsınız. Ayrıca, LPG’nin karbon emisyonunun benzinden daha az olduğunu unutmadan söyleyelim. Artan akaryakıt fiyatlarını düşününce, düşük yakıt masrafı olan elektrikli araçlar cazip gelebilir bizlere. Elektrikli araçlar aynı zamanda çevre dostudur ve sessiz çalışmaları ile öne çıkarlar. Tüm artı özelliklerine rağmen yaygınlaşmamalarının nedenlerinden biri, şarj istasyonu ağının gelişmiş olmamasıdır. Araba alırken seçtiğiniz model bütçenize uygun olsa da, araçlarınızın size sağlayacağı avantajları da dikkate almalısınız.