Bahçe ve Dış Mekan

Başlıca Bahçe ve Dış Mekan markaları hakkındaki kullanıcı yorumları ve şikayetlerine göz atın, kullanıcı deneyimlerinden yararlanın.

Zengarden

Yorumlar (1)

Alibotanik.Com

Henüz yorum yok.

Areka

Henüz yorum yok.

Armi Çiçekçilik

Henüz yorum yok.

Aslanpark

Henüz yorum yok.

Atatürk Arboretum

Henüz yorum yok.

Bahçe Modası

Henüz yorum yok.

Berke Fidancılık

Henüz yorum yok.

Bir Fidan Dik

Henüz yorum yok.

Doyan Piknik

Henüz yorum yok.

Eva Garden

Henüz yorum yok.

Fener Plajı

Henüz yorum yok.

Fidan Pazarı

Henüz yorum yok.

Fidanburada

Henüz yorum yok.

Fidancilar.Com

Henüz yorum yok.

Fidancı.Com

Henüz yorum yok.

Fidandeposu.Com

Henüz yorum yok.

Bahçe ve Dış Mekan Hakkında

Bahçe ve dış mekan faaliyetlerini genel anlamda peyzaj olarak nitelendirebiliriz. Bahçeli evlerin sayısının artması, belediyelerin şehirleri güzelleştirmek adına giriştiği çevre düzenlemeleri hem bireysel anlamda hem de toplumsal yansımaları bakımından dış mekanların önemini ve bu alanda yapılan harcamalar neticesinde ekonomik değerini anlamamıza yol açmıştır. Hem bahçe düzenlemeleri hakkında hem de tüm dış mekanlarda yapılan düzenlemeler ve tasarımlarla ilgili bir takım detaylara geçmeden önce peyzaj nedir? onu anlatmaya çalışalım. Peyzaj Fransızca kökenli bir kelimedir ve manzara, kır manzarası anlamında resim alanında kullanılan bir terimden gelmektedir. Peyzaj uygulama alanları zaman içerisinde evlerin bahçelerine, yerleşim alanlarına, kent planlamasına kadar yaygınlaşmıştır. Peyzaj çalışmaları kentsel ya da kırsal alanlarda kültürel, ekonomik ve estetik bakımından göze hoş gelen verimliliği yüksek yaşam alanları yaratmak için yapılmaktadır. Örneğin peyzajın ekonomik alandaki artıları arasında çevre düzenlemesi yapılmış bir konutun değerinin %15'e kadar artabileceği bilgisini paylaşabiliriz.

Bahçe ve Dış Mekan Düzenleme Çeşitleri

Peyzaj sınıflarını genel olarak doğal ve kültürel olarak ikiye ayırabiliriz. Doğal peyzajda doğada kendiliğinden var olan objelerin ve tabiat hayatının oluşturduğu sentezden bahsedebiliriz. Kültürel peyzajda ise yine doğada var olan nesnelerin, insan becerisi ile yeniden yorumlanması yer değiştirmesi, hareketlendirilmesi şeklinde tanımlanabilir. Kültürel peyzaj çeşitleri de kullanım durumlarına göre farklı kategorilere ayrılabilir. Meyve sebze bahçeleri, tarlalar, çiçekçilik yapılan alanlar gibi çeşitli tesisler kırsal peyzaj olarak tanımlanabilir. Kentsel peyzajda; yapılaşmanın çevresi ile birlikte oluşturulan, insanı doğaya yaklaştıran, gezi alanları, parklar, meydanlar, site bahçeleri, gibi gündelik hayatımızda da sıklıkla rastladığımız uygulamalardan bahsedebiliriz. Endüstri peyzajı daha çok çalışma yapılan alanların yarattığı çirkin görüntüyü gizlemek için başvurulan bir uygulamadır. Maden ocakları, sanayi tesisleri çevrelerinin düzenlenmesi gibi. Yol peyzajı da sıklıkla gördüğümüz, yol çalışmaları sırasında tahrip olan çevrenin ağaçlandırılması, çiçeklendirilmesi şeklinde açıklanabilir. Turistik peyzaj ayrı bir kültürel peyzaj gibi değerlendirilebilir fakat özünde kentsel peyzaj ile iç içe geçmiş benzer uygulamalar içermektedir.

Bahçe ve Dış Mekan Tasarım Çeşitleri

Bahçe ve dış mekan tasarımları konusunda bilinen bazı örnekleri şu şekilde sıralayabiliriz. Japon bahçesi, Zan bahçesi, Kaya bahçeleri, Gizli bahçeler, Su bahçeleri, klasik bahçeler, Kış bahçeleri, minimalist bahçeler ve Sanat Bahçeleri. Tabi bu bahçe türlerini özgün tasarımlar ile kişiye özel adlandırmak ve tanımlamak da mümkündür. Bu tür bahçe düzenlemelerinde kullanılan ağaçlar, bitkiler, objeler ve yapılar farklılık göstermektedir.

Bahçe ve Dış Mekan Düzenlemesi Nasıl Yapılır?

Bahçe ve dış mekan düzenlemesinde değerlendirilecek alanın planının çıkarılması çok önemlidir. Bahçenin eni boyu, kullanılacak ağaç ve bitkiler, aklınızdaki ortamı yaratmak için gerekli olan alanın verimli kullanılması gibi çok sayıda detay önceden tasarlanmalıdır. Bu konuda hizmet veren pek çok peyzaj firması bulunmaktadır. Peyzaj fiyatları yapılacak uygulamanın ve alanın özelliğine göre değişiklik göstermektedir. Gelbaba.com'da yer alan bahçe ve dış mekan düzenlemesi hizmeti veren peyzaj firmaları hakkında bu hizmeti deneyimlemiş müşterilerin yorum ve şikayetlerini bulabilirsiniz.