Gıda

Başlıca Gıda markaları hakkındaki kullanıcı yorumları ve şikayetlerine göz atın, kullanıcı deneyimlerinden yararlanın.

Gıda Sektörü Hakkında

Her kültürün, coğrafyanın kendine özgü bir mutfağı vardır. Tüketilen gıdalar ve gıdaların pişirilme/muhafaza şekli değişiklik gösterebilir. Bayramlara özel pişirilen tatlılar, iftar sofraları ve yılbaşı yemekleri özenle hazırlanır ve keyif içinde tüketilir. Temel ihtiyaçlarımızdan biri olan beslenme, bazen zorunlu bir eylem olmaktan çıkar ve mutluluk dolu öğünler hazırlarız kendimize. Bazen yaşamak için yerken, bazen de yemek için yaşarız. Gıda sektörü de bu yüzden şartlar ne olursa olsun, devamlı hizmet verir. Gerek hazır yemek hizmeti sunan gerek gıda ürünleri üreten ve satan firma ve markalar sayesinde temel ihtiyacımız olan beslenme basamağını gerçekleştiririz. Ek olarak, son yıllarda rağbet gören organik gıda/sağlıklı gıda pazarı, gıda sektörünün bir parçası haline geldi. Gıda sektörü çok kapsamlıdır ve birçok iş kolu oluşturur. Gıda perakendeciliği, gıda mühendisliği, gıda denetimi gibi alt kollar yanında, devletler de gıda maddelerinin üretimi ve denetlenmesi için kurumlara sahiptir. Yunanca mide ile ilgili “Gastro” ve kural, kanun anlamına gelen “Nomos” kelimesinden türeyen “Nomy” kelimelerinin birleştirilmesiyle gastronomi sözcüğü oluşmuştur. Yenilebilir tüm maddelerin hijyen koşulları gözetilerek, damak ve göz zevkine hitap eden ürünler ortaya çıkarmak gastronominin çalışma alanıdır diyebiliriz kısaca. Gastronomi bölümü son yıllarda daha gözde hale geldi. Yemek programları ve yarışmalarına da televizyonda daha sık rastlar olduk. Hal böyleyken, gıda sektörü de günden güne büyümekte. Pastaneler, fırınlar, marketler arttıkça, bizim de seçim yapmamız zorlaşıyor. Gıda ihtiyacımızı karşıladığımız sayısız marketler indirimler aracılığıyla sürekli rekabet halinde. Biz tüketiciler, en taze en sağlıklı ve en hijyenik gıdalara erişmek istiyoruz elbette. İki seçeneğimiz var: Ya deneyerek karar vereceğiz ya da deneyimli tüketicilerin yorumlarına başvuracağız.

Gıda Ürünleri Seçerken

Eğer bizzat gidip alacaksak önce ambalajı incelememiz gerekir. Ambalaj yıpranmışsa, üzerinde yırtıklar, çatlaklar varsa o ürünleri tercih etmemeliyiz. Son kullanma tarihini kontrol etmek de mühim, ancak yazılan tarihlerin gıdanın uygun şartlarda muhafaza edileceğini öngörerek yazılır. İkinci aşamada, rafların sıcaklığını kontrol etmemiz lazım. Soğukta muhafaza edilmesi gereken ürünlerin soğuk olup olmadığını kontrol edin. Dondurucu ve soğutucuların sıcaklık ölçerlerinden faydalanabilirsiniz.Kimi marketlerde açıkta satılan süt ürünleri sağlığımıza zararlı mikroorganizmalar içerebilir. Et alırken, soğutulmuş taze et satan reyonların 4 °C’nin üzerinde olmamasına ve donmuş gıda satan dolapların -18 °C’nin altında olmamasına dikkat etmeliyiz. Vakumlu paketlerin vakumlarının bozulmamış olmasına özen gösterin. Bakliyat ürünlerinin ılık ve nemli ortamda saklanırsa böceklenmeye sebebiyet vereceğini unutmayın. Konserve gıda seçerken kutunun tepesi veya tabanında oluşabilecek tümsekleri dikkate alın. Bal alırken ayrıca dikkat edin, kendini kanıtlamış ve güvenilir firmalardan alışveriş yapın. İşimiz burada bitmiyor; aldığımız malzemeleri poşetlerken, soğuk ve donmuş ürünleri bir arada paketlememiz gerekiyor. Taze et ve tavuk paketlerini poşetlerimizin en altına yerleştirmeliyiz. Deterjan türevi kimyasal malzemeleri gıda maddeleri ile aynı poşete koymayın. Enerji ve besin ögelerinin bildirildiği etiketlere göz gezdirin.

Gıda Ürünleri Ve Tüketici Yorumları

Basit gıda alışverişi tavsiyelerinden sonra, en önemli unsurdan bahsedelim. Gelbaba.com’u ziyaret ederek, tüketici yorumlarına başvurarak en doğru kararı verin. Gelbaba’nın gıda kategorisinde bulunan sınırsız marka ve tüketici yorumları, gıda alışverişi yaparken en büyük yardımcınız olacak. Sizler de gıda ürünlerini deneyimledikten sonra görüşlerinizi bildirerek kolektif bir bilgi ağının gelişimine destek olabilirsiniz. Gelbaba ziyaretçileri olarak, olumsuz olumsuz tüm görüşlerinizi belirtmekten çekinmeyin. Alışverişe çıkmadan önce, sitemizdeki kullanıcı yorumlarını okumayı unutmayın. Torku, Algida, Keskinoğlu, Pınar Et Ve Süt, Superfresh, Tuğba Kuruyemiş, Akyol Pastanesi, Meysu, Söke Un, Turuncubağ, Yamanlar Su, 180 Derece Fırın & Pastane, Aksu Baharat, Bolçi Çikolata, Çamlıdağ Şarküteri, Cemil Hoca Et Balık, Dr. Oetker, Ekici gibi onlarca markayı sizin için derledik.