Hastane

Başlıca Hastane markaları hakkındaki kullanıcı yorumları ve şikayetlerine göz atın, kullanıcı deneyimlerinden yararlanın.

Hastane Hakkında

Hastane kültürümüzdeki eski adıyla Darüşşifa insanlara sağlık hizmeti veren ve bu anlamda sağlığını kaybeden kişileri yatarak ya da ayakta tedavi eden kuruluşların genel adıdır. Geçmişte gönüllüler tarafından ve dini yapıların organizasyonları tarafından verilen hastane hizmetleri modern tıp dünyasında doktorlar, cerrahlar, hemşireler, eczacılar ve daha pek çok sağlık personeli tarafından verilmektedir. Hastaları tedavi etmenin ve hastalıkların önüne geçmenin toplu halde yaşamanın bir gerekliliği olduğunu çok önceleri çözen insanoğlu, hayatın her döneminde tedbirler almış ve çalışmalar yapmıştır. Sağlıklı bireylerin, sağlıklı toplumu oluşturduğu modern dünyada, toplum sağlığını etkileyecek her türlü hastalığın ancak etkim bir sağlık sistemi ile durdurulabilmesi mümkündür. Hastane polikliniklerinde hastalığın insan vücudundaki yeri itibariyle bölgesel tedavi imkanı doğmaktadır. Polikliniklerdeki tedavi ve doktor kalitesi devlet hastanesi ya da özel hastane fark etmeksizin pek çok kişi tarafından tercih nedeni olmaktadır. Hastanelerin önemi toplum nezdinde dile yerleşen ve ''Allah düşürmesin, eksikliğini de göstermesin'' şeklinde kalıplaşmıştır.

Hastane Çeşitleri Nelerdir?

Hastaneler hizmet türlerine göre çeşitlere ayrılmaktadır, çünkü her hastane her hastaya uygun tedaviyi uygulayabilecek şekilde çözümler sunamamakta ve tasarlanmamaktadır. Ülkemizde hastaneler hizmet türlerine göre üçe ayrılmaktadır. Genel hastaneler; özel dal hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri. Genel hastanelerde tüm acil vakalara müdahale eden, bünyesindeki birimlerde uzman doktor kadrosu bulunduran, cerrahi müdahale yapabilen ve bu müdahaleler için gerekli ekipmanlara sahip olan hastanelerdir. Özel dal hastaneleri; belli hastalıkları olan, yaş gruplarına göre hizmet edebilen, organ ve nakil üzerine uzmanlaşmış hastanelere verilen addır. Kalp ve göğüs hastalıkları hastanesi, kemik hastaneleri bu gruba örnek olarak gösterilebilir. Eğitim hastaneleri; tıp alanında uzman personel yetiştirmek, tüm eğitim ve araştırma faaliyetlerinin yürütülebildiği, yataklı hasta kapasitesi bulunan ve acil durumlara müdahale edebilirken cerrahi operasyonların da yapıldığı hastanelerdir. Genellikle üniversitelerin tıp bölümü hastaneleri ve araştırma hastaneleri bu alandaki hastanelere girmektedir. Hastaneler mülkiyetlerine göre de farklı kategorilere ayrılmaktadır. Sağlık Bakanlı ve Sosyal Yardım Bakanlığı’na ait hastaneler, Sosyal Sigortalar Kurumu’na bağlı hastaneler, Kamu İktisadi kuruluşlarına ait hastaneler, Üniversitelere bağlı tıp fakültesi hastaneleri, İl özel idaresi ve belediyelere ait olan hastaneler, Yabancılara, azınlıklara ve derneklere ait hastaneler, Özel teşebbüs hastaneleri. Günümüzde devlet ve özel teşebbüsler ortaklığı ile yap işlet devret mantığıyla inşa edilen şehir hastaneleri de yer almaktadır.

Hastaneden Randevu Alma

MHRS merkezi hekim randevu sistemi sağlık bakanlığına bağlı tüm sağlık kuruluşlarında muayene ve randevu hizmeti sunmak amacıyla geliştirilmiştir. 2010 yılından bu yana ülkemizde hizmet veren bu randevu sistemi, sağlık hizmeti konusunda alınan randevuların yoğunluğu nedeniyle geliştirilmiştir. MHRS sistemi cep telefonlarından randevu hatırlatma özelliği ile de kullanışlı bir yapıdadır. Sistem üzerinden hızlı randevu, en yakın hastane ve istediğiniz doktoru seçebilme gibi hizmetlerden de yararlanabilirsiniz.

Hastane ve Hastane Hizmetleri Hakkında Değerlendirmeler Gelbaba.com'da

Özel ya da devlet hastaneleri, çeşitli sağlık kuruluşları ve tüm bunların hizmetleri hakkında yapılan değerlendirmeler gelbaba.com'da. Sizler de şikayetlerinizi gelbaba.com üzerinden geniş kitlelere ulaştırabilirsiniz.