Kamu

Başlıca Kamu markaları hakkındaki kullanıcı yorumları ve şikayetlerine göz atın, kullanıcı deneyimlerinden yararlanın.

Kamu Kurumları Hakkında

Kamu kuruluşları bir başka tabirle devlet kurumları, devletlerin işleyişinden ve yönetiminden sorumlu organlardır. Pek çok kamu kurum ve kuruluşları ile gerçekleştirilen devlet işleri bulunmaktadır. Kamu hizmetlerinin görülmesi amacıyla kurulmuş ve tüzel kişiliği olan kurumlar toplumu yani vatandaşların hizmetini görmek amacıyla çalışmaktadır. Kamu kurum ve kuruluşları çeşitli bakanlık ve müdürlüklere bağlı olarak faaliyet yürütmektedir. Kamu hukuku kurallarına göre belirli bir mal ve hizmet topluluğuna sahip olan tüzel kişilikler kamu kurumu statüsünde değerlendirilmektedir. Kamu iktisadi teşekkülleri olarak da adlandırılan bu yapılarda hizmet eden kişiler de genellikle devlet memuru statüsünde yer almaktadır.

Kamu Kurumları Nelerdir?

Kamu kurum ve kuruluşları başta Cumhurbaşkanlığı olmak üzere buna bağlı bakanlıklar, Türkiye Büyük Millet Meclisi, Genelkurmay başkanlığı, Anayasa mahkemesi, Danıştay, Sayıştay, kara, deniz, hava kuvvetleri ve jandarma komutanlıkları, radyo ve televizyon üst kurulu, merkez bankası, devlet tiyatroları, sosyal güvenlik kurumu gibi çeşitli devlet organlarından oluşmaktadır. Belediyeler resmi kamu kurumları mıdır? Üniversiteler kamu kurumları mıdır? gibi sorular vatandaşların sıkça hizmet alımı yaptıkları yapılar olması itibari ile sıkça sorulmaktadır. Resmi kurumların diğer adı kamu kurumlarıdır ve bu anlamda belediyeler ve devler üniversiteleri resmi kuruluşlarıdır. Kamu kurumları ve kamu kuruluşları arasındaki temel farklılık en az %50'si devlete ait olan veya devlet yararına faaliyet gösteren özel dernekler, vakıflar ve devlete ait toplum yararına çalışan tüzel kişilikleri belirten yapılanmalara kuruluş denirken, kuruluşların toplumsal bir yapıda olduğunu belirtmek için kullanılan yapıya da kurum denmektedir.

Kamu Kurum ve Kuruluşları Nereye Şikayet Edilir?

Kamu hizmeti alan pek çok kişinin karşılaştığı aksaklıklar ya da oluşan mağduriyetlerle ilgili şikayet etme hakkı bulunmaktadır. Kamu kuruluşlarının işleyişlerindeki yavaşlık ya da olası kamu personeli ilgisizlikleri ile ilgili oluşan şikayetlerin e-devlet aracılığı ile ilgili kamu kuruluşunun bağlı olduğu müdürlüklere ya da bakanlıklara şikayet edilebilmesi temel vatandaşlık hakkıdır. Günümüzde vatandaşlar ve devlet arasındaki ilişkilerden doğan her türlü olumlu görüşlerin ya da şikayetlerin belirtildiği temel alan CİMER olarak karşımıza çıkmaktadır. BTK olarak bilinen bilgi teknolojileri kurumuna ise son yıllarda sayısı hızla artan sosyal medya şikayetleri yapılabilmektedir. Kamu kurumlarına yapılan şikayet denilince akla belkide ilk gelen yapı RÜTÜK olabilir. Radyo ve Televizyon Üst Kuruluna yapılan şikayetler şeklinde başlayan haberlere hepimiz aşinayız. Kamu kurumlarının görevleri ya da görev yetkileri ile ilgili internet üzerinden yapacağınız basit bir araştırma ile çok sayıda bilgiye ulaşabilirsiniz. İşiniz hangi devlet kurumu ile çözülecek ise o kurumun vatandaşlardan talep ettikleri çeşitli bilgi, evrak ya da ödeme gibi detaylara kamu kuruluşları iletişim numaraları aracılığı ile bağlantıya geçerek öğrenebilirsiniz. Gelbaba.com'da kamu kurum ve kuruluşları ile kişilerin yaşadıkları çeşitli sorunlar, oluşan şikayetler, örneğin kamu kurumlarında HES kodu zorunlu mu? gibi güncel bilgiler gerçek kullanıcı değerlendirmeleri ile yer almaktadır.