Lojistik

Başlıca Lojistik markaları hakkındaki kullanıcı yorumları ve şikayetlerine göz atın, kullanıcı deneyimlerinden yararlanın.

Lojistik Hakkında

Lojistik kısaca taşımacılık olarak olarak adlandırılabilir. Daha çok askeri jargonda kullanılan ve savaş sırasında ya da bir tatbikatta, orduya yiyecek içecek sağlama, sağlık, haberleşme gibi faaliyetleri temin etme ve tüm bu organizasyonu bir araya getiren ve düzenleyen birim olarak adlandırılmaktadır. Sosyal ve ticari anlamda lojistik kavramı insan, hizmet veya ürün gibi kaynakların istenilen yerde ve zamanda temin edilmesi için kullanılan bir araç ya da hizmet türüdür. Üretim ve pazarlama organizasyonları başta olmak üzere lojistik desteği olmayan hiçbir yapı %100 başarılı olamaz. Dünya çapında malzeme, tedarik ve taşıma ihtiyaçlarının hızlı bir şekilde artması lojistik hizmetlerine olan talebi ve ilgiyi arttırmış, hatta bu iş kolu ile ilgili üniversitelerde bölümler açılmış ve kalifiye personel yetiştirilmesi sağlanmıştır.

Lojistik Faaliyetlerinin Amacı Nedir?

Lojistik hizmetinin yapılandırılması ve görev dağılımı ile sistematik bir hale getirilmesi kadar amacı ve belirlenen amaca ne ölçüde hizmet ettiği de çok önemlidir. Lojistik işlerinin amacı organizasyonu, kalite, zaman, hizmet ve fiyat gibi işleyişte çok önemli olan pazar değişikliklerine karşı dayanıklı hale getirerek firmanın varlığını daha sağlıklı bir yapı içerisinde sürdürmesini sağlamaktır. Lojistik işletme yönetim süreçleri içerisinde büyük bir öneme sahiptir. Hammadde temini, üretim ortamı, nihai ürünün tamamlanması ve dağıtımı, müşteriye ulaştırılması kapsamındaki tüm sevk faaliyetlerini sağlamayı amaç edinen bir süreçler bütünüdür. Lojistiğin amaçları arasında üretimden son tüketime kadarki tüm transfer aşamalarının bir zincir bütünlüğü ile harekete geçirilmesini sağlamaktır. Verimliliği de artmasına katkı sağlayan lojistik hizmeti, satışların artması, hizmet seviyesinin yükselmesi gibi sonuçları da ortaya çıkarmaktadır. Lojistiğin de beslendiği ve destek aldığı iş kolları bulunmaktadır. Ortaklaşa bir iş birliğini gerektiren lojistik hizmeti tüm bileşenlerinin sistematik bir şekilde çalışması sonucu başarılı olmakta ve tercih edilmektedir.

En İyi Lojistik ve Kargo Firmaları Hangileridir?

Lojistik hizmetleri büyük ölçekli ve maliyetli işlemlerdir. Bunun yanında günlük hayatımızda satın aldığımız ürünlerin belirlediğimiz adreslere ulaştırılmasında da lojistik firmaları ve kargo firmaları ile çalışırız. Lojistik hizmetleri hava, deniz, kara olmak üzere tüm ulaşım yöntemlerini kullanarak dünya çapında hizmet eden firmalardan oluşmaktadır. En büyük lojistik firmaları arasında DHL Express birinci sırada gelmektedir. Kuehne&Nagel, Fedex, Nippon Express, UPS, DB Schenker, CH Robinson gibi dünya devi lojistik firmaları bulunmaktadır. Ülkemizdeki en büyük lojistik firmaları arasında Borusan Lojistik, Ekol Lojistik, Netlog Lojistik, Omsan Lojistik, Mars Lojistik, Reysaş Lojistik, Orkun Lojistik, Arkas Lojistik, Horoz Lojistik ilk sıralarda karşımıza çıkmaktadır.

Lojistik ve Kargo Firmaları Hakkında Yapılan Yorumlar ve Şikayetler

Günlük hayatımızda artık daha fazla yer tutan online alışverişler nedeniyle transfer süreçleri lojistik ve kargo şirketleri özelinde bir takım yorum ve şikayetlerin artmasına neden olmaktadır. Özel günlerdeki sipariş yoğunluğu ya da firmaların çok sayıda personel ile çalışmalarından kaynaklı kişisel bazı davranışlar müşteriler ile kargo ve lojistik firmalarını karşı karşıya getirmektedir. Gelbaba.com müşteri yorumları ve şikayetleri platformuna üye olarak sizler de yaşadığınız sorunlar ile ilgili şikayetleriniz açıkça belirtebilir, Gelbaba aracılığı ile ilgililere ve diğer kullanıcılara ulaştırabilirsiniz.