Oto Satış / Kiralama

Başlıca Oto Satış / Kiralama markaları hakkındaki kullanıcı yorumları ve şikayetlerine göz atın, kullanıcı deneyimlerinden yararlanın.

Moov

Yorumlar (11)

Garenta

Yorumlar (6)

Sixt

Yorumlar (2)

tiktak

Yorumlar (2)

Wowwo

Yorumlar (2)

Yolcu 360

Yorumlar (2)

3C Rental

Yorumlar (1)

Avis

Yorumlar (1)

Bi Araç Kirala

Yorumlar (1)

Budget

Yorumlar (1)

Hit Renta Car

Yorumlar (1)

Rent Go

Yorumlar (1)

Vavacars

Yorumlar (1)

3H Car

Henüz yorum yok.

Acarlar A.Ş.

Henüz yorum yok.

Akdeniz Rent A Car

Henüz yorum yok.

Akustik Rent A Car

Henüz yorum yok.

Alamo Rent A Car

Henüz yorum yok.

Altınkum Rent A Car

Henüz yorum yok.

Anadolu Araç Kiralama

Henüz yorum yok.

Oto Kiralama Hakkında

Araç kiralama acenteleri, genellikle kurumsal ve birçok şubeden oluşan yapıları ile hizmet vermektedir. Bu acenteler uzun veya kısa dönemli araç kiralama imkanı tanıyarak, müşterilerine her daim araç olanağı sunar. Acentelerin farklı şubelere sahip olması müşterinin araçları herhangi bir şubeye bırakabilme şansını yaratır. Oto kiralama acenteleri genellikle yüksek nüfuslu şehirler ve havalimanları civarında yoğunluk gösterir. İnternet siteleri ile desteklenen bu acenteler, çevrimiçi rezervasyon sistemleri ile küresel ve hızlı bir hizmet vadeder. Acenteler, aracın kiralanmasının yanısıra sigorta, navigasyon sistemleri, eğlence unsurları, araç telefonu; Wi-Fi ve çocuk koltuğu gibi ürünler ile de müşterilere hizmet eder.

Oto Kiralama Çeşitleri

Günlük kiralama ve uzun dönem kiralama olarak iki başlık altında toplayabiliriz. Günlük kiralama imkanı genelde turistik amaçlı tercih edilirken, havalimanlarında bulunurlar. Şehir dışından gelen yolcular, geçici süre için araca gereksinim duyanlar ve aracı onarılmak üzere serviste bekleyen müşteriler bu hizmeti kullanırlar. Uzun dönem kiralama hizmeti çoğunlukla firmalar tarafından kullanılır. Uzun dönem araç kiralamanın mali avantajı daha fazladır. Filo kiralama yöntemi ile firmalar birçok kolaylığı elde etme olanağı sağlarlar.

Araç Türleri

Oto kiralama firmaları her bütçeye hitap edecek biçimde farklı araç boyutları teklif eder. Çoğu araç kiralama firması geniş yelpazeli ürün çeşitliliği ile müşterilerin ihtiyaçlarına yanıt verir. Ek olarak bazı firmalar üstü açılır arabalar, hibrit/elektrikli araçlar, arazi araçları ve yolcu minibüsleri gibi özel araçlar da teklif eder. Bazı firmalar bütçe dostu ve daha eski araçlar sunarken, bazı firmalar müşterilere üst düzey kiralık araçlar sunar. Araç Kiralama Endüstrisi Sistemleri ve Standartları Birliği (ACRISS) araç kiralama fiyatlarını tahsis etmek için ACRISS Araba Sınıflandırma Kodu kodlama sistemini geliştirmiştir. Bu sistem ile; boyut, şanzıman tipi (manuel/otomatik), kapı sayısı ve aracın klimalı olup olmadığını dört harf ile kodlayarak tanımlar. Acriss kodunun ilk harfi aracın genel sınıflandırmasını (mini/ekonomi/kompakt) belirtir. İkinci harf, aracın türünü (örneğin dört kapılı, aile arabası, üstü açılabilir, arazi aracı vb.) temsil eder. Üçüncü harf genellikle vites tipini belirtmek için kullanılır.Fakat, aracı kaç adet tekerleğin çalıştırdığını tanımlamak için de kullanılabilir. Dördüncü harf de yakıt türünü ve aracın klimalı olup olmadığıyla ilgilidir.

Kiralama Koşulları

Araç kiralama prosedürü şirketten şirkete veya ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilir. Aracı kiralandığı gibi iade etmek gerekir ve mesafe kısıtlamalarını aşmamak lazımdır. Aracı kiralandığı haliyle teslim etmemek veya mesafe kısıtlamasını aşmak ilave ücrete tabi olabilir. Bazı firmalar sigorta sebebiyle asgari ve azami yaş sınırı kuralı barındırır. Acenteler bazı durumlarda ehliyet alma yaşını hesaba katmaksızın araç kiralama için gerekli yaş sınırını minimum 25 yapma hakkını saklı tutar. Her müşteri araç kiralamak için geçerli bir sürücü belgesi ibraz etmelidir. Bazı ülkeler için Uluslararası Sürücü Belgesi (International Driving Permit, IDP) istenmektedir. Kimi araç şirketi araçta arıza oluşması, eksik yakıtla teslim edilmesi, trafik cezası kesilmesi gibi durumlarda ek ücret talep etmek için kredi kartı kullanımını zorunlu tutar. Bazı şirketler ise kredi kartı yerine yüksek miktarlarda nakit depozito talep eder.

Hizmet Veren Oto Kiralama Firmaları

Gerek kısa gerek uzun dönem araç kiralama sürecinde karşılıklı güven ve hassasiyet önemlidir. Gelbaba sayesinde Wowwo, Avis, Enterprise ve daha pek çok oto kiralama firması talepleriniz ve doğabilecek aksaklıklar için her daim hizmet vermektedir. Gelbaba’yı ziyaret ederek oto kiralama firmalarını inceleyebilir, puanlamaları görebilir ve en uygun acenteyi seçerek sorunsuz bir hizmet şansı elde edebilirsiniz.