Anasayfa gelbaba Gelbaba Portal gelbaba Beyaz Eşya gelbaba Beyaz Eşya Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Beyaz Eşya Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Beyaz Eşya
3 Haziran 2022 Cuma
Beyaz Eşya Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gündelik hayatımızın vazgeçilmez ürünleri arasında yer alan beyaz eşyalar teknolojideki gelişmelere paralel olarak etki alanlarını her geçen gün daha fazla arttırmaya devam ediyor. Hemen hemen herkesin evinde ve iş yerinde bulunan çok amaçlı bu cihazlar, farklı görevleri itibariyle hayatımızı kolaylaştırıyor. Ülkemizde ve dünyada beyaz eşya olarak ilk kullanılmaya başlanan cihazların üzerine her geçen zaman diliminde yenileri eklendi ve her biri olağan ihtiyaçlar olarak görülmeye başlandı. Örneğin çok da uzak olmayan geçmiş zaman diliminde sadece gıdaların bozulmasını önleyen buzdolabı gerekli bir ihtiyaç iken çamaşır makinesi ve özellikle bulaşık makinesi gibi ilk üçteki ürünlerden ikisi daha sonraları evlerimize entegre olmuştur. Şimdi ise saydığımız bu cihazlar olmazsa olmaz kategorisine gireli çok oldu. Hatta bunlara ek olarak da nice beyaz eşya evlerin neredeyse demirbaşı durumunda.

Bu yazımızda hepimizin ihtiyacı olan beyaz eşyalar konusuna değineceğiz. Beyaz eşya seçimi ile ilgili detaylara göz attıktan sonra ürünleri türlerine göre ele alıp satın alma sürecinde nelere dikkat edilmesi gerektiğine şöyle bir göz atacağız.

Beyaz Eşya Seçimi

Yeni evleneceklerin, ev kuracakların, işyeri açacakların, eşyalarını yenileyeceklerin kısacası hayatına yeni bir başlangıç yapacakların ya da yön vereceklerin ihtiyaç listelerinin en başında beyaz eşyalar gelmektedir. Hem duyulan ihtiyaç hem de maddi anlamdaki külfetlerinden dolayı beyaz eşya seçimi çok dikkat edilmesi ve bazı temel noktaların göz önünde bulundurulması gereken bir konudur.

Her beyaz eşyanın görevi farklıdır ve günlük işlerde bizlere büyük kolaylıklar sağlar. Ürünlerin ihtiyaca göre belirlenmesi ile sağladıkları bu kolaylıklar performans olarak da iyi sonuçlar almamızı sağlar. Beyaz eşya alımında ihtiyaçların nasıl belirlenebileceğine değinerek yazımızın detaylarına geçebiliriz.

İhtiyaçların Belirlenmesi

Hayatın her alanında olduğu gibi evimizin ya da iş yerimizin dizaynında öncelikli olarak ihtiyaçlarımızı gözetmemiz gerekir. Beyaz eşya kategorisindeki ürünlerin hemen hepsi bir ihtiyaca cevap vermekle birlikte, yaşam alanlarında kapladıkları yer ve yüksek sayılabilecek maliyetlerinden dolayı öncelikli ihtiyaçlar gözetilerek alınmalıdır.

Tüketicilerin yaşam tarzları ihtiyaçların belirlenmesinde en önemli etkenlerden birisidir. Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın gibi ana ürünler elbette ki günümüzde yaşam tarzından bağımsız ele alınabilir. Farklı bir örnekle açıklamaya çalışalım. Kedili bir evde yaşayanların robot süpürge ihtiyacı ile yeni evlenmiş ve eşlerden birinin çalışmadığı bir hanelerin robot süpürge ihtiyacı bir olmayabilir. Yine aynı şekilde sıcak bölgelerde yaşayanların klimaya olan ihtiyacı soğuk bölgelerde yaşayanlara göre çok daha fazladır.

Bu örnekler farklı yaşam alanlarının ihtiyaçlarının farklı olabileceği üzerine. Bir de aynı ürünün farklı marka, model ve boyunlarına göre ihtiyaçların belirlenmesi söz konusu. Bu konuda pek çok kişi ihtiyaçlarını günün koşullarına ya da ilerleyen zamanlarda doğacak ihtiyaçlara göre belirlemektedir. Örneğin yeni evli bir çiftin çift kapılı, geniş hacimli bir buzdolabına olan ihtiyacı çok fazla değildir. Bunun yanında kalabalık bir aile buzdolabı, çamaşır makinesi başta olmak üzere ihtiyaçları karşılayabilecek geniş hacimli ürünlere yönelebilir.

İhtiyaçların kısa vadeli ve uzun vadeli olarak değişebileceğini göz ününde bulundurarak yapılan her alışveriş, başta beyaz eşya ürünleri olmak üzere tüketicilerin keşke demelerini minimuma indirecektir.

Teknolojiyi Takip Etmek

Her alanda olduğu gibi beyaz eşya teknolojisindeki yenilikler de hız kesmeden devam ediyor. Bir beyaz eşya satın alırken teknolojinin sunmuş olduğu en ileri seviyedeki ürünü tercih etmek uzun yıllar daha farklı bir modele ihtiyaç duymamayı sağlar. Teknolojik gelişmeler denildiğinde artık pek çoğumuzun aklına akıllı hale getirilen ciharlar gelmektedir. Wi-Fi özellikli beyaz eşyalar günümüzün en trend ürünleri arasında yer alıyor. Uzaktan kumandanın çok daha gelişmiş bir versiyonu gibi düşünebileceğimiz bu teknoloji ile beyaz eşyaları cep telefonları ile kontrol etmek mümkün.

Beyaz eşya üretiminde kullanılan malzemelerin teknolojik gelişmelere paralel olarak daha sağlam ve daha hafif bir hal alması da bu kategoride değerlendirilebilir. Örneğin çamaşır makinelerinin hacimleri artarken, eskiye kıyasla ağırlıkları büyük oranda azalmıştır. Bunun yanında hemen her beyaz eşya enerji tüketimi konusunda ciddi oranda tasarruflu hale gelmiştir. İnox (paslanmaz çelik) teknolojisinin gelişmesi ile hem görsel hem de kullanışlılık anlamında kalite yakalanmıştır.

Beyaz eşya satın almadan önce teknolojisini inceleyerek hareket etmeniz önünüzdeki birkaç yıl daha farklı bir ürüne ihtiyaç duymamanızı sağlar.

Enerji Sınıfı

Buz dolabı gibi sürekli, televizyon, klima gibi günde saatlerce çalışan beyaz eşyalar sürekli enerji harcamaktadır. Çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, ütü, fırın gibi çalıştıkları sürede enerji harcayan makinelerin enerji sınıfı tasarruf açısından çok önemlidir. Cihazın ne kadar enerji tükettiğini gösteren “enerji sınıfı” birimine dikkat ederek ürün satın almak elektrik faturanıza olumlu yönde yansıyacaktır.

Beyaz eşya enerji sınıfı konusunda uzun süre A+++ şeklinde en üst düzey tasarruf yapan cihazlar için kullanılan bir sınıflandırma şekli kullanılmaktaydı. 2021 yılında çıkan yönetmeliğe göre teknoloji ilerledikçe ürünlere eklenen '+' sınıfları ortadan kaldırılmaya başlandı. Yerin A (en verimli) ile G (en az verimli) sınıfları kullanıma alındı. Yeni ölçme ve hesaplama yöntemi ile artık yıllık enerji tüketimi bilgileri değil, 100 döngüde tükettiği enerji tüketimi bilgileri yer almaya başlayacak. Bu yeni sınıflandırma metodunda sadece elektrik tüketimi bilgisi değil, cihazların su tüketimi ve ses seviyesi hakkında göstergeler bulunacak.

Bütçe

Bütçe iğneden ipliğe her alışverişin en önemli kısımlarından biri. Beyaz eşya gibi birbirinden farklı marka, model ve fiyata sahip ürünler fiyatlarına göre değerlendirilerek de tercih edilmektedir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bu alanda tercih edilebilecek ekonomik ve pahalı markalar bulunmaktadır. elbette kaliteye göre değişen fiyatlar aynı zamanda yerli ve yabancı ürünlere uygulanan vergilendirme neticesinde de farklılık gösterebilir. Örneğin kalite ve teknoloji olarak hemen hemen aynı kategorideki iki markadan yerli üretim olan ithal ürüne göre daha ucuz olabilir.

Marka Model Seçimi

Beyaz eşyada marka ve model tercihi bir üst başlıkta belirttiğimiz bütçe ile hemen hemen aynı temele dayanmaktadır. Markalar kendi aralarında fiyat farklılıklarına sahipken, aynı markanın farklı modelleri de belli bir fiyatlandırma esasına göre satışa sunulmaktadır. Örneğin Bosch marka bir buzdolabı ile Altus marka bir buzdolabının arasında ciddi fark bulunmaktadır. Aynı şekilde Arçelik marka hem çamaşır yıkama hem de kurutma özelliğine sahip bir ürünü ile yine aynı markanın 6 Kg kapasiteli E sınıfı bir ürünü arasında da ciddi fiyat farkı bulunmaktadır.

En ucuz beyaz eşya fiyatları ya da en pahalısı şeklinde bir karşılaştırma yapmanın ötesinde ihtiyaç ve bütçeye uygun ürünlere yönelmek gerekmektedir.

Fiyat/Performans Araştırması

Beyaz eşya başta olmak üzere evin tüm ihtiyaçları için en çok aranan özellik fiyat performanstır. Bir beyaz eşyadan beklenen en iyi performansı uygun bir fiyat ödeyerek satın almak müşteri memnuniyeti yaratacaktır. Fiyat performans araştırması yaparken piyasanın önde gelen markalarının en çok tercih edilen modellerini mutlaka incelemelisiniz. Hakkında değerlendirme yapılan, tavsiye edilen ürünler fiyat/performans açısından da memnun edici sonuçlar verecektir.

Buzdolabı Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yiyeceklerimizi sağlıklı bir şekilde sakladığımız ve onların bozulmasını önleyen her evin ihtiyacı olan buzdolabını almadan önce dikkat edilmesi gerekenlere bu başlık altında yer vermeye çalışacağız.

Hacim

Buzdolabı seçimi yapılırken dikkat edilecek en önemli konuların başında hacim gelmektedir. İster ev ister işyerinde kullanılsın ihtiyaçları karşılayacak büyüklükte bir iç hacme sahip buzdolabı uzun yıllar sorunsuz kullanım imkanı sunacaktır. Alınacak dolabın geniş raflara ve çekmecelere sahip olması gıdaları yerleştirirken ve alırken zorluk yaşamamanıza neden olacaktır. 60 litreden 600 litreye kadar hacme sahip buzdolaplarında üst sınır çift kapılı olma durumuna göre daha da artmaktadır. Piyasada en çok tercih edilen buzdolaplarının hacmi 450 litre ile 600 litre arasındaki modellerdedir.

Ölçü

Buzdolabının büyüklüğü yani ölçüleri mutfağın bu ürün için ayrılan bölümü ile doğrudan alakalıdır. Günümüzde ortalama buzdolapları için 80 cm'lik bir genişlik yerelidir. Buzdolabının yüksekliği için ise en az 180 cm gereklidir. Buzdolabı çeşitleri arasında yer alan tek kapılı, çift kapılı, kombi tipi ve gardırop tipi farklı boyutlara sahip olması nedeniyle mutfak dizaynına bağlı olarak tercih edilmelidir.

Servis Ağı Ve Yedek Parça

Tüm elektronik cihazlarda olduğu gibi buzdolabı satın almadan önce de dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan biri yetkili teknik servistir. Buzdolabını satın aldıktan sonra teslimatı yapacak, kuracak, çalıştıracak ve garanti kapsamındaki olası arızaları ücretsiz bir şekilde tamir edecek birim yetkili teknik servistir. Bunun yanında aldığınız ürünün uzmanı olan teknik servis çalışanları garanti süresi sonunda karşılaşabileceğiniz arızalarda da en kalifiye hizmeti sağlayacak olan kişilerdir.

Yeni alınan ürünlerin kutu açılımı ve kurulumu yetkili servisler tarafından yapılmaktadır. Yetkili servis ağı geniş, hizmet kalitesi yüksek bir markanın ürününü tercih etmek bu anlamda çok önemlidir. Aksi taktirde ürünün teslimatını uzun süre bekleyebilir, ürünü evinize kendiniz getirdiyseniz evinizde açılmamış devasa bir kutuyla bir süre yaşamak zorunda kalabilirsiniz.

Garanti

Markaların buzdolapları için müşterilerine sundukları garanti süresi genellikle 3 yıldır. Bazı modellere göre garanti süresi değişebilmektedir. Beyaz eşya markaları ekstra ücret karşılığında +4 yıl gibi sürelerde garanti uzatımı yapabilmektedir. Buzdolabı garanti süresi ürünün yetkili servis tarafından teslim edilip kurulmasından itibaren başlar. Ürünü ne zaman satın almış olursanız olun garanti başlangıcı sorunsuz bir şekilde kurulum gerçekleştikten sonra başlamaktadır.

Çamaşır Makinesi Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir evde yaşayanların en çok ihtiyaç duydukları beyaz eşya nedir diye sorsak eminiz ki buzdolabı ve çamaşır makinası ilk iki sırayı alır. Beyaz eşya markaları çamaşır makinesi kategorisinde kıyasıya bir rekabet içerisinde faaliyetlerini sürdürürken daha fazla ürün satışı için kaliteli ve ekonomik modellere portföylerinde yer vermektedir. Çamaşır makinelerinin fiyatları çeşitli kriterlere göre belirlenmekte, hemen her bütçeye göre bir seçenek bulunmaktadır. Yazımızın bu bölümünde çamaşır makinesi alacakların dikkat etmeleri gereken konulara değineceğiz.

Kg Kapasitesi

Çamaşır makinelerinin kapasiteleri kg olarak belirlenir ve sınıflandırılır. Ailedeki kişi sayısına göre tercih edilebilecek çamaşır makineleri 5 kg'dan başlayıp 12 kg'a kadar değişmektedir. 4 kişilik bir aile için 7 kg kapasiteli bir çamaşır makinesi yeterli olurken daha kalabalık aileler için son dönemlerin en gözde ürünleri arasında yer alan 8-10 Kg kapasiteli çamaşır makineleri tercih edilebilir. Bir çalıştırmada maksimum ne kadar çamaşır yıkayabileceğinizi düşünerek ürün tercihinde bulunmanız durumunda uzun yıllar aynı cihazı kullanabilirsiniz.

Kurutmalı Çamaşır Makineleri

Özellikle şehirlerdeki yeni evlerin küçük olması, balkonların yetersizliği, hava kirliliği gibi nedenlerle kurutma özellikli çamaşır makineleri daha sık tercih edilmektedir. Çamaşır asma derdini ortadan kaldıran bu cihazlar, yıkanabilir ayakkabıları kurutabileceğiniz özel aparatlarıyla da kurutma konusunda farklı çözümler sunmaktadır. Hem çamaşır yıkama hem de kurutma özelliği olan bu makineler bu işlem için ortalama 6-7 saat çalışırlar.

Kurutmalı çamaşır makineleri dolap kuruluğunda programı sayesinde ütü derdini de ortadan kaldıran bir kolaylık sunmaktadır.

Garanti

Çamaşır makineleri de diğer beyaz eşyalarda olduğu gibi ortalama 3 yıl garanti kapsamındadır. Çeşitli markalar ekstra ücret karşılığında garanti uzatma hizmeti de sunmaktadır. Çamaşır makineleri yoğun ve zorlu çalışma koşulları nedeniyle en sık arızalanan beyaz eşyalar arasındadır. İçerisine atılan çamaşırlarda unutulan özellikle küçük metal parçalar kaynağını ilk bakışta anlayamayacağınız arızalara yol açabilir. Kazan ve amortisör arızaları da en sık görülen problemler arasındadır. Standart marka garantisi dışında garanti uzatımı yapılması gereken cihazların başında çamaşır makineleri gelmektedir.

Servis Ağı Ve Yedek Parça

Çamaşır makineleri en ağır beyaz eşyalar arasındadır. Evinize kadar getirilmesi sürecinden başlayarak, kurulum ve çalıştırma aşamasında kadar işinde uzman yetkili servis personellerine ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca yedek parçası her an bulunabilecek, servis ağı geniş markaları tercih etmek bu noktada önemlidir.

Bulaşık Makinesi Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özellikle kalabalık aileler için olmazsa olmaz niteliğindeki beyaz eşyalardan birisi de bulaşık makineleridir. En kaliteli beyaz eşya markaları bulaşık makineleri sınıfında farklı özelliklere sahip ürünler sunmaktadır. Bulaşık makinesi alınırken dikkat edilmesi gereken noktalara yazımızın bu bölümünde yer vereceğiz.

Program Özellikleri

Öncelikle alacağınız makinenin çok programlı olmasından ziyade sizin işinize yarayacak programları içermesine dikkat etmelisiniz. Bulaşık makinesi program sayıları ise 2 ila 10 arasında değişiklik göstermektedir. 2 programlı bulaşık makinesinde sadece Ekonomik program ve yoğun yıkama sağlayan program bulunurken, 10 programlı bulaşık makinelerinde daha sessiz çalışmaya imkân veren sessiz moddan bulaşıklarınızın kirlilik derecesine göre su sıcaklığını ve yıkama zamanını kendisi ayarlayan otomatik programa pek çok alternatif yer almaktadır. Kullanım alışkanlığına göre program sayısını kullanıcılar belirlemelidir.

Garanti

Beyaz eşyalarda garanti sürelerinin 3 yıl olduğuna daha önce değinmiştik. Garanti uzatımları bulaşık makinesi alanların da yoğun olarak tercih ettikleri bir opsiyondur. Doğru bulaşık makinesini tercih etmek için birden çok markanın ürünlerini karşılaştırmanızı öneririz.

Servis Ağı Ve Yedek Parça

Teslimattan kuruluma, tamirden yedek parçaya bulaşık makinenizde olduğu gibi tüm beyaz eşyalarda servis ağı yaygın yetkili servisler son derece önemlidir. Bulaşık makinesi selesi gibi kolay aşınan ürünlerin temininden motor arızalarına kadar iyi bir markanın yetkili servisine ihtiyacınız olacaktır.

Ocak Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Beyaz eşya kategorisindeki en önemli cihazlardan birisi de ocaklardır. Şimdi bu ürünün teininde dikkat edilmesi gerekenlere bakalım.

Gazlı Ocaklar

Gazlı ocaklar tüp ve doğalgaz bağlanan cihazlardır. Tezgah üstü ocaklar ve ankastre ocaklar şeklinde piyasada yaygın olarak bulunurlar. Geleneksel modelleri, tasarımsal ve pişirme prensibi açısından gazlı ocaklar çok daha yakındır.

İndüksiyonlu Ocaklar

İndüksiyonlu ocakların en büyük farkı yüzeyinin ısınmaması, ocağın üzerinde bulunan kabın ısınmasıdır. Bu sayede ocağın elleri yakma riski bulunmamaktadır. Üzerine bir şey yerleştirilmeyen diğer indüksiyonlu ocak gözleri ve ocak bölgeleri neredeyse hiç ısınmaz. Bu da sadece taşan yiyeceklerin yanıp kalmasını minimuma indirir. İndüksiyonlu ocaklarda ferro-manyetik tencere ve tavalar tercih edilmelidir.

Elektrikli Ocaklar

Elektrikli ocaklarda elektrik rezistans aracılığı ile ısıya oldukça dayanıklı cama ısı verir, ısınan cam da üzerinde bulunduğu kabı ısıtır.

Fırın Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lezzetli yemeklerin olmazsa olmazı fırınlar her evin en önemli beyaz eşyaları arasındadır. Şimdi fırın türlerin kısaca göz atalım.

Ankastre Fırınlar

Ankastre fırınların ayrı bir ocak kısmı yoktur. Sadece fırın kısmından oluşur. Genellikle ocağıyla birlikte altı üstlü kullanılan bu ürün, dolap içi gömme şeklinde de değerlendirilebilir. Güvenlik, ölçüler, kapasite, pişirme teknolojileri ve enerji verimliliği ankastre fırın alacakların dikkat etmesi gereken en önemli noktalardır.

Buharlı Fırınlar

Buharlı fırınlar standart pişirme işlemine buhar ekleyen cihazlardır. Yemeklere lezzet katan bu özellik uzak doğuda en çok tercih edilen pişirme yöntemlerinden birisi olarak öne çıkmaktadır.

Ocaklı Fırınlar

Ocaklı fırınlar bu iki ayrı pişirme bölümünün birlikte tasarlandığı beyaz eşyalardır. Altta fırın, üstte ocak şeklinde bir bütün halinde tezgahtan bağımsız olarak mutfağın her yerinde kullanılabilir. Ayrıca tüp bağlayarak elektriğin olduğu her yerde çalıştırabilirsiniz.

Mikrodalga Fırın

Mikrodalga fırını (MD), yiyeceği ısıtmak için mikrodalgaları, yani radyo dalgalarını kullanan bir fırın çeşididir. İçlerinde bulunan magnetron tüpleri ile elektron ve manyetik elektriği kullanırlar ve böylece radyasyon üretirler. Fırının içine verilip duvarlarından fırına eşit şekilde dağılan bu magnetronlar besinlerin moleküler yapılarında ciddi değişimlere sebep olur.

Aspiratör Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Beyaz eşya seti içerisinde yer alan bir diğer önemli ürün aspiratördür. Yemek kokularını mutfak ortamından uzaklaştırmaya yarayan bu alet, küçük ve havalandırması yetersiz mutfakların olmazsa olmazıdır.

Kolay kullanıma sahip, sessiz çalışan, temizliği ve bakımı kolay modeller tercih edilmelidir.

Emiş Gücü

Emiş gücü şüphesiz ki aspiratörün en önemli özelliğidir. Genellikle 120-250 Watt arası elektrik harcayan bu cihazlar tasarruflu ve sessiz modeller arasından seçilmelidir.

Ölçü

Aspiratör ölçüleri genellikle standarttır. 60 cm eninde modeller piyasada yaygın olarak bulunmaktadır. Aspiratöre alternatif olarak davlumbazın ölçüleri 60, 70, 80 veya 90 cm genişliğinde olabilir.

Beyaz eşya fiyatları ve modelleri karşılaştırılırken dikkat edilmesi gereken bazı özelliklere bu yazımızda yer vermeye çalıştık. Umarız tercih edeceğiniz ve satın alacağınız cihazlar uzun ömürlü olurlar.

Benzer Yazılar

Gelbaba İşletme

Markanız için hemen işletme hesabı açın.

Hesap Aç
Gelbaba İşletme

Markanız için hemen işletme hesabı açın.

Hesap Aç

Benzer Yazılar

Gelbaba İşletmeye Katılın

Hemen ücretsiz kaydolarak üyeliğinizi başlatın.

Ücretsiz İşletme Hesabı Açın