Doğu Ekspresi Masalı

Seyahat Acentaları
13 Haziran 2022 Pazartesi
Doğu Ekspresi Masalı

Keyifli yolculuklar yapıp yeni yerler keşfetmek insanların çok büyük bir kısmının severek yaptığı bir aktivitedir. İnsan ruhunu yenileyen tatlı bir yorgunlukla dinlenmeyi de sağlayan bu yolculuklar bir çok anı biriktirilmesine de sebep olur. İç içe geçmiş olan tatil ve seyahat kavramları günümüzün yoğun çalışma şartları göz önünde bulundurulduğunda vücut ve ruh sağlığı için neredeyse şart. Hayatın rutin koşuşturması dışında kalan vakitlerini bu şekilde değerlendirmek isteyenlerin bazıları için, kısa yolculuklar ile ulaşılan tatil yerlerinde vakit geçirmek, bazıları için de seyahatin kendisi değerlidir.

Seyahat ederek gezilen her bir yer insanlara farklı deneyimler edime imkanı sunmaktadır. Farklı iklimler, farklı manzaralar, farklı yaşam koşulları kısacası farklı hayatlar seyahat sırasında karşılaşılabilecek sürprizler arasındadır.

Seyahat etmenin de bir çok yöntemi vardır. Yürüyerek ya da birbirinden farklı ulaşım araçları kullanılarak gidilen yerlerin keyfi çıkarılabilirken, bazen de sadece yolda olmanın keyfiyle, yolun tadını çıkarmak mümkün.

Örneğin bir sırt çantası ve bir baton ile çıkılan doğa yolculukları her adımda farklı bir şeyi keşfetmemizi sağlayabilir. Araç içerisinde uzaktan görüp geçtiğimiz bir akarsuya, çıktığımız yürüyüşte ayaklarımızı sokabiliriz. Tırmandığımız her tepenin sonunda yaşadığımız tatlı bir yorgunluğun mükafatını muhteşem bir manzara ile alabiliriz. İstediğimiz her ağacın altında soluklanabilir, doğada ilgimizi çeken pek çok şeyi yakından inceleyebiliriz.

Otomobillerle de istediğimiz yerlere hızlı ve konforlu seyahatler gerçekleştirebiliriz, yanımıza daha çok eşya alma imkanımız da doğar. Ayrıca istediğimiz her yola sapıp farklı yerlerde keyifli zamanlar geçirebiliriz.

Uçak yolculukları daha çok hızlı ulaşım nedeniyle tercih edilir. Uçaklarla, diğer ulaşım yöntemlerini kullanarak çok uzun sürelerde kat edebileceğimiz mesafeleri birkaç saatte alabiliriz. Tabi uçak yolculuklarının da kendine has manzaralar sunduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Fakat bunun için biletinizin cam kenarı olması gerekmektedir.

Otobüslerle yapılan yolculuklar her ne kadar otomobiller gibi kara yolları üzerinden ilerlese de fark olarak sadece belli noktalarda mola verebilmek ve güzergahı takip etmek durumunda kalırız. Otobüs yolculuklarının da kendine özgü keyif veren yanları elbette ki bulunmaktadır.

İçerisinde bulunduğumuz çağ itibariyle pek çok ulaşım yöntemi hem bir yerden bir yere gitmeyi mümkün kılmakta hem de beraberinde bir seyahat keyfi sunmaktadır. Bu günkü yazımızda insanoğlunun toplu halde ulaşım konusunda ilk faydalanmaya başladığı araçlardan biri olan tren yolculuklarından çok özel bir tanesine yer veremeye çalışacağız.

Yolda olmanın keyfine doyulamadığı Doğu Ekspresi tren yolculuğu hakkında merak edilenlere bu yazımızda yer vereceğiz. Ülkemizin en uzun tren yolculuğunu yapma imkanı sunan Doğu Ekspresi son yıllardaki popülaritesi ile sadece ulaşım ihtiyacını karşılamak için değil, aynı zamanda turizm yönüyle de ön plana çıkmış ve yoğun olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Yılların Doğu Ekspresi bugün neler sunuyor, insanlar bu yolculuğu neden bu kadar seviyor tüm yönleriyle özetlemeye çalışacağız. Dilerseniz ilk olarak Doğu ekspresi nedir? sorusunun cevabına tanımsal açıdan yaklaşarak konumuza başlayalım.

Doğu Ekspresi Hakkında

Doğu ekspresi hakkında merak edilenler son yıllarda daha da artmış durumda. Yurtdışında özellikle Avrupa'da bir kültür haline gelen ve devletler tarafından da desteklenen Interrail gibi uygulamalar tren yolculuklarına olan ilginin oluşmasını sağlayan programlar olarak öne çıkmaktadır. Özellikle doğu-batı sınırları birbirinden oldukça uzak olan Türkiye'de demir yoları  cumhuriyet döneminden bu yana önemli bir yer tutmaktadır ve insanlarımız tarafından yoğun olarak kullanılmaktadır.

Doğu ekspresi yıllarca Ankara ve doğu illeri arasında seyahat eden milyonların kullandığı bir ulaşım aracı olarak zaten bilinmekteydi. Filmlere de konu olan bu tren yolculuğu pek çok kişi için gurbet, yine pek çok kişi için de sıla anlamına gelmektedir.

Gelişen teknoloji ve değişen yaşam şartları yıllarca gözümüzün önünde duran pek çok yere ve değere de yeni yeni anlamlar yüklemeye başlamıştır. Özellikle turizm alanında dünün sakin, sessiz beldeleri, sezonda yüzbinlerin hatta milyonların toplanma noktası olmaya başladı.

Teknolojinin bu noktadaki (olumlu ya da olumsuz tartışılır) etkisi hayatımıza dahil ettiği mobil cihazlar ve sosyal medya patlaması ile gerçekleşmiştir. Artık herkes bir yere sadece tatil ya da seyahat amacıyla gitmiyor, aynı zamanda bu aktivitesini sosyal medya hesaplarından paylaşmak için de gidiyor.

İşte böyle bir ortam içerisinde Doğu ekspresi de tabiri caizse yeniden keşfedilmiş ve büyük ilgi görmüş oldu. Atık daha fazla kişi Doğu Ekspresinden nasıl bilet alırım? Doğu Ekspresi nereden kalkıyor?Doğu Ekspresi ne kadar sürüyor? ya da Doğu Ekspresi’ne bilet nasıl bulunur? gibi soruların cevaplarını arıyor.

Özellikle kış aylarının masalsı yolculuğu olarak büyük ilgiye mazhar olan Doğu Ekspresi hakkında merak edilenlere sizler de aradığınız yanıtları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Doğu Ekspresi Nedir?

Doğu Ekspresi; Ankara Kars arasında hareket eden ve bu iki il dışında Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum'a da uğrayan trenin adıdır. 24 saatten daha uzun süren bu trenin yolculuğu boyunca 1000 km'den daha fazla mesafe kat edilir. Yukarıda saydığımız ve yolculukların en önemli detaylarından biri olan manzara bu tren yolculuğunun başrolündedir. Enfes manzarası, hikâyesi ve sıra dışı bir yolculuk olması sebebiyle seyahat severler tarafından sıklıkla tercih edilen ülkemizin en uzun tren yolculuğudur.

Doğu Ekspresi rota ve kalkış saatlerine yazımızın ilerleyen bölümlerinde daha detaylı olarak yer vereceğiz fakat bu noktada hangi illerden geçtiğine, güzergah ve duraklarına değinmek istiyoruz.

Doğu Ekspresinin başlangıç noktası Ankara'dır. Çok sayıda doğu iline seyahatin yıllarca en önemli seçeneği konumunda olan doğu ekspresi Ankara'dan başlayarak sırasıyla Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum şehirlerinden geçerek, Kars’a ulaşmaktadır. Elbette bu illerden geçerken bazı ara duraklarda da mola vermektedir fakat bu molalar oldukça kısa sürmektedir. Bahsettiğimiz illerde Doğu Ekspresi nispeten uzun molalar vermektedir.

Yazımızın ilerleyen kısımlarında ayrı başlıklar halinde belirteceğimiz iki farklı doğu ekspresi bulunmaktadır. Bu iki farklı doğu ekspresi aynı şehirlerden geçmekle beraber ara durakları ve bu duraklar da dahil olmak üzere ana duraklarda değişen sürelerde molalar vermektedir.

Doğu Ekspresi'ne Nasıl Bilet Alınıyor?

Doğu ekspresine olan ilgilin artması ile bu yolculuk için bilet bulmak da son derece zorlaşmış durumda. Hele ki örtülü kuşetli ya da yataklı vagonlardan özellikle turistik doğu ekspresi bileti bulmak oldukça zor ve ciddi emek istemektedir. Biletlerin satışa çıktığı gün ve saatte TCDD'nin bilet sisteminde çok büyük yoğunluk oluşmaktadır.

Doğu ekspresine olan ilginin artması ile yazımızın ilerleyen bölümlerinde ayrı bir başlık altında detaylıca değineceğimiz Turistik doğu ekspresi hizmetlerine başlamıştır. TCDD ulaşım amaçlı seyahat edenlerle, turistik amaçlı seyahat edenleri birbirinden ayırmak için iki tane doğu ekspresi trenini seferleri arasına entegre etmiştir.

Bu trenlerden ilki klasik olan doğu ekspresi, ikincisi de turistik doğu ekspresidir. Bu seyahate gerek ulaşım gerek turistik açıdan ilgilin yüksek olması nedeniyle her iki seçeneğin, özellikle turistik doğu ekspresinin biletleri yoğun talep görmektedir.

Biraz zor ve sabır isteyen bir sürecin sonrasında doğu ekspresi bileti almak imkansız değil.

Nostaljik ve masalsı bir seyahat vaadeden Doğu Ekspresi biletlerini TCDD'nin internet sitesinden ve bilet satış noktalarından alabilmek, güncel fiyatları da buralardan öğrenmek mümkün. tcddtasimacilik.gov.tr adresindeki yolcu bölümünde bulunan bilet satış noktalarından, Sirkeci Garı’ndan, 444 82 33 numaralı müşteri hizmetlerini arayarak ve TCDD e-bilet uygulaması ile telefonla doğu ekspresi bileti alınabilir. Çok sorulan ve araştırılan bir konuyu da buradan aydınlatmak isteriz, Haydarpaşa garından doğu ekspresi bileti satışı yapılmamaktadır.

Doğu ekspresi bileti almak almak tabiri yerine bulmak tabirini kullanmak çok daha doğru olacaktır. TCDD sistemi açıldığında bilgisayarınızın ya da telefonunuzun başında olmanız ilk kuraldır. Bilgisayardan ya da telefonlara indirilebilen mobil uygulamalardan sisteme giriş yapmış olmalısınız. Sistem açıldığı an doğu ekspresi bileti almak isteyen çok sayıda kişi ile tabiri caizse yarışmanız gerekecektir. Hızlı hareket ederek bir an önce biletinizi oluşturmanız gerekiyor.

TCDD sisteminin ne zaman açılacağı net olarak belli değildir. Bu nedenle doğu ekspresinden bilet almak isteyenler ekranlarından bu süreci takip etmelidirler. Hatta bu süreçte geride kalmamak için birkaç gün önceden bilet alma provaları yapmak da sizlere avantaj sağlayacaktır.

Bazı sosyal medya sayfaları ve platformlar TCDD sisteminin açılış saatlerini takipçileri ile paylaşmaktadır. Bu tür sayfaları takip ederek de avantaj elde edilebilir.

Doğu ekspresinin Ankara-Kars ve Kars-Ankara şeklinde değerlendirilebileceğini unutmayın. Şöyle ki, insanlar öncelikle Ankara-Kars yönüne yönelmekte ve biletler çok daha hızlı tükenmektedir. Rotanın tam tersi olan Kars-Ankara istikametinde bilet bulmanız bir nebze de olsa daha kolay olabilir. Gidişi uçakla yapıp doğru ekspresine Kars-Ankara istikametinde de binebilirsiniz. Bu rotanın bir diğer avantajı da doğu ekspresinin sabah erken saatlerde Kars'tan yola çıkmasıdır. Böylece karlarla kaplı Sarıkamış ormanlarını, Erzurum'u, Erzincan'ı karlar altında geçerek yolculuğunuzun hemen başında muhteşem bir manzaraya tanıklık edebilirsiniz.

Doğu ekspresine bilet bulmanın bir diğer yolu da daha önce başkaları tarafından alınmış biletlerin iptali ile doğmaktadır. TCDD biletleri devredilebilen ve iptal edilebilen biletler oldukları için bu seçenek de göz önünde bulundurularak her an son dakika iptal şansından faydalanabilirsiniz.

Doğu ekspresi bileti bulmak konusunda farklı alternatifleri kombinlemek mümkün. Bu trene Ankara'dan binip Sivas'ta inecekler olacaktır. Bu göz önünde bulundurularak seyahat için Ankara'dan bilet bulamadıysanız Sivas'tan bulabilir, Sivas'a kadar uçakla gidip yolculuğun kalan kısmını Doğu Ekspresi ile tamamlayabilirsiniz. Bunun tam tersi de mümkün. Kars'tan binip Erzurum'da inen bir yolcu bulunmaktadır. Uçakla Erzurum'a gidip Ankara'ya kadar Doğu Ekspresi ile dönülebilir.

Tabi bu noktada tercihler pulman vagonlar ile yapılan klasik doğu ekspresi yolculuğu ve örtülü kuşetli ya da yataklı vagonlarla yapılan turistik doğu ekspresi yolculuğu noktasında şekillenmektedir.

Yataklı Vagon Mu? Örtülü Kuşetli Mi?

Doğu ekspresi turistik anlamda ülkemizin oldukça popüler, yükselen bir değeri olmayı başarmıştır. Bu rotaya olan ilgi nedeniyle de ikinci bir doğu ekspresi treni olan Turistik doğu ekspresi sisteme dahil edilmiştir. Ana hat doğu ekspresinden ayrı olarak, 2019 yılından itibaren hizmete alınan ve sadece örtülü kuşetli ve yataklı vagonlardan oluşan turistik doğu ekspresi turizm amaçlı seyahat edenlerin yoğun ilgisi ile karşılaşmıştır.

Klasik doğu ekspresinde pulman ve örtülü kuşetli vagonlar bulunmaktadır. Pulman vagonların özelliği standart koltuklu olmasıdır. Her sırada 2 çiftli ve 1 tekli koltuk bulunan bu vagonda, koltuklar yatmamaktadır fakat koltuk araları oldukça geniştir. Yolcu kapasitesi yüksek fakat daha az konforlu olan bu vagonlardan bilet bulmak nispeten daha kolaydır.

Örtülü kuşetli vagonlar kompartıman halindedir ve 4 kişiliktir. Koltukların ranza şeklinde yatak olduğu bu vagon tipinde temiz nevresim bilet fiyatına dahil olarak verilmektedir. Bu vagonda seyahat eden yolcular yataklarını kendileri yapmakta, diledikleri zaman koltuk ya da yatak olarak kullanabilmektedir. Keyifli ortamı ve dört kişinin aynı anda konaklamasına olanak sağladığı için grup halinde Doğu Ekspresi yolculuğuna çıkacakların favorisi örtülü kuşetli vagonlardır. Bu vagon tipine talebin oldukça fazla olması biletlerinin de çabuk tükenmesine neden olmaktadır.

Yataklı vagonlar oda şeklinde ve iki kişiliktir. İçerisinde içinde buzdolabı, masa ve lavabo bulunan bu vagonlar doğu ekspresinin en konforlu seçeneğidir. Maksimum konfor ve özel alan sağlayan bu vagonlar daha çok çiftler tarafından tercih edilmektedir bu nedenle de Turistik Doğu Ekspresi yolculuğuna çıkacak çiftler bu biletlere büyük ilgi göstermektedir. Sadece Turistik Doğu Ekspresi trenlerinde mevcut olan yataklı vagonlar, ana hat Doğu Ekspresi trenlerinden 2019 yılı itibariyle kaldırılmıştır.

TCDD Doğu ekspresi vagon tüplerini tanıdıktan sonra bu seyahate çıkacakların merak ettikleri sorulardan biri olan yataklı vagon mu? Örtülü kuşetli mi? sorusuna değinelim.

  • Öncelikle iki vagon tipinin de aynı metrekareye sahip olduğunu yani boyut olarak aynı olduğunu söylemeliyiz. Sadece birbirinden farklı şekilde döşenmiş olan bu kompartımanlardan kuşetli olanda karşılıklı iki koltuk, açılıp yatak oluyorlarken, yataklı vagonda bir taraf yatak, diğeri kocaman bir masa ve lavabo kaplıyor.
  • 2 kişi seyahate çıkacaklar için yataklı vagon iyi bir seçenek olarak görülebilir. İçerisinde masası ve lavabosu olması nedeniyle ilk bakışta yataklı vagonlar cazip görülebilir ancak bu durum yolcuların yanlarında ne kadar eşyası olduğuna göre değişmektedir. Ayrıca Örtülü kuşetli vagonlarda cam kenarında iki koltuk (yataklılar tek koltuk) bulunması nedeniyle daha fazla manzara sunmaktadır. İster 2 ister 4 kişi için örtülü kuşetli vagonlar daha kullanışlı olabilir.
  • Yataklı vagonlarda oldukça büyük bir masa bulunmaktadır, örtülü kuşetlilerde ise 4 kişiye küçük bir masa düşmektedir. 1 günü aşan doğu ekspresi yolculuğunda masa ihtiyacı elzem olabiliyor.
  • Eşyası çok olan özellikle 4 kişi seyahate çıkmayı planlayanlar örtülü kuşetli vagonları tercih etmelidir. Örtülü kuşetlide boş kalan koltuklara ya da üstteki yataklardan birine eşyalar sığdırılabilir.
  • Tekrar hatırlatmakta fayda görüyoruz, yoğun bir şekilde manzarası için tercih edilen bir yolculuk olması itibariyle yataklı vagonlarda 1, örtülü kuşetlilerde 2 kişi cam kenarında oturabilmektedir.
  • Kuşetli vagonla seyahat etmeye karar verenlerin bu vagonda yer alan 4 koltuğu da satın almaları rahat bir yolculuk açısından önemlidir. Yoksa hem istemediğiniz kişilerle kompartımanı paylaşmak zorunda kalırsınız, hem de kadın ve erkekleri ayrı vagonlarda yatırdıklarından gece beraber uyuyamazsınız.

Turistik Doğu Ekspresi Nedir?

Turistik Doğu Ekspresi Nedir?

Doğu Ekspresinde iki alternatif bulunmakta, Doğu Ekspresi ve Turistik Doğu Ekspresi. Doğu ekspresi turu yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmeye başlayınca 2019 yılında klasik doğu ekspresine Turistik doğu ekspresi de eklenmiştir. Gençlerin yoğun ilgisini çeken, yolculuk boyunca eşsiz manzaralar sunan bu tren yolculuğu, süslenen vagonları, vagonlarda oluşturulan konseptleri ile özellikle sosyal medya hesaplarını aktif olarak kullananlara birbirinden güzel fotoğrafları paylaşma imkanı da sunmaktadır.

Rota ve Kalkış Saatleri

Dünyanın en güzel demir yolarından biri olan Doğu Ekspresi 10 seyahat rotasını içerisinde barındırmaktadır. Ankara hareket eden tren sırasıyla Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum ve Kars illerinden geçmektedir. Dönüş güzergahı da aynı şekildedir. Doğu ekspresi güzergahı itibariyle eşsiz manzaralar sunmakta, kış ve yaz ayları başta olmak üzere yılın her zamanı tercih edilmektedir.

Doğu Ekspresi güncel kalkış saatleri TCDD sitesinden öğrenilebilir.

Turistik Doğu Ekspresi Rota ve Saatleri

Turistik Doğu Ekspresi, Ankara’dan (Çarşamba ve Cuma Günleri) saat 15.55’te, Kars’tan (Cuma ve Pazar Günleri) 22.20’de hareket etmektedir.

Doğu Ekspresi Rota ve Saatleri

Doğu ekspresi saatleri güncel hali ile TCDD sitesinden takip edilebilir.

Benzer Yazılar

Gelbaba İşletme

Markanız için hemen işletme hesabı açın.

Hesap Aç
Gelbaba İşletme

Markanız için hemen işletme hesabı açın.

Hesap Aç

Benzer Yazılar

Gelbaba İşletmeye Katılın

Hemen ücretsiz kaydolarak üyeliğinizi başlatın.

Ücretsiz İşletme Hesabı Açın