Anasayfa gelbaba Gelbaba Portal gelbaba E-Ticaret gelbaba Dolap.com Benzeri İkinci El Alışveriş Siteleri

Dolap.com Benzeri İkinci El Alışveriş Siteleri

E-Ticaret
29 Aralık 2021 Çarşamba
Dolap.com Benzeri İkinci El Alışveriş Siteleri

 

Önceki yazılarımızda ikinci el alışveriş kültürünü ve önemini farklı bakış açılarıyla paylaşmıştık. Şimdi ise ikinci el alışveriş kültürüne  hem alıcı hem de satıcı olarak nasıl mağdur olmadan dahil olabiliriz biraz göz atalım.

İnternette Nereden İkinci El Kıyafet Alınır ve Satılır?

İnternet aracılığı ile nereden yani hangi siteler ya da uygulamalar üzerinden ikinci el ürün bulabilir veya satabiliriz? Sosyal medya aracılığı ile bunu yapmak mümkün özellikle Facebook, Facebook Marketplace güncellemesi ile ikinci el araçlardan, satılık/ kiralık ev ilanlarına ve akla gelebilecek her türlü ürün ve hizmetin bölgesel arama ile  optimize ettiği bir ilan portalı oluşturdu. Bu güncelleme ile artık yerel esnaftan, kendi üretimini satan ev hanımlarına, herhangi bir ticari çıkarı olmadan elindeki fazlalığı satanlara kadar birçok ürün yeni sahibini/ kiracısını beliyor. Aynı şekilde bir ürünün ikinci el alternatifini arayan kişiler Facebook Marketplace ile yaşadığı konum çevresinde ya da seçtiği konum içerisinde verilmiş ilanları bulup inceleyebiliyor. Facebookmarketplace satış kategorileri ise aşağıdaki gibidir.

 • Araçlar
 • Kiralık konutlar
 • Aile ( bebek ve çocuk yani ebeveyn ürünleri)
 • Bahçe ve dış mekan ürünleri
 • Büro malzemeleri
 • Elektronik
 • Ev eşyaları
 • Evcil hayvan ürünleri
 • Eğlence
 • Giyim
 • Hobiler
 • Müzik enstrümanları
 • Oyuncaklar
 • Satılık konutlar
 • Seri ilanlar
 • Spor eşyaları

Tüm bunların dışında, ikince el ürünlerin satıldığı online alışveriş siteleri ve yalnızca mobil uygulama üzerinden hizmet veren ikinci el platformları da vardır. Bunlar, Hepsiburada, Gittigidiyor, Tutumluanne, Letgo ve benzeri daha önce saydığımız ve birazdan farklı açılardan tekrardan ele alacağımız isimlerdir. Şimdi özellikle ikinci el kıyafet alırken bilmemiz gereken detaylara değinelim.

İkinci El Kıyafet Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Hepimiz biliyoruz ki tüm sektörler en popüler ve trend ürünler gerek farklı markalar adı altında gerekse direkt olarak kendi adıyla sahtesi, çakması, benzeri, imitasyonu veya birebiri çıkıyor. Birçok farklı isim alsalar da bu sahte ürünler bu işten anlayanlar için daha ilk bakışta fark edilse de bazı sahte üretimler o kadar birebir oluyor ki ayırdına varabilmek gerçekten çok güç olabiliyor. Bu ilk dikkat etmemiz gereken konu çünkü özellikle halihazırda sahte olan bir ürünü sıfır olarak orijinal gibi satmak çok zor iken, ikinci el ürün olarak satmak çok çok kolay. Fatura talep edildiğinde, attım, kaybettim, hediye gelmişti gibi bahanelerin arkasına sığınan da çok!

Peki bu ürünleri alırken canlı görme şansımız yoksa yani internet üzerinden alıyorsak orijinal olup olmadığını nasıl anlayacağız? İlk olarak ürünün orijinal olup olmadığını sormak gerekiyor. Birçok satıcı ürünün replika olup olmadığı hakkında dürüst bilgi vermektedir. Ancak ürün altına yapılan yorumlardan da o ürünün orijinal olup olmadığı belli oluyor. Birçok lüks markanın ürün model numarası bulunuyor ve bunlar kopyalanamıyor, tıpkı cep telefonu IMEI adresleri gibi. Satıcıdan ürünün barkodu ve kodu sorgulanabilir.

Satıcı hakkında yorumlar da mutlaka incelenmeli ve önceki satış tecrübelerinde alıcılar ne notlar bırakmışlar bakılmalı bunu aşağıda detaylıca inceleyelim

Bir diğer konu ise bol fotoğraf veya video istemek. Böylece ürünün tüm detaylarını daha iyi inceleme fırsatı bulabiliriz.

Satıcı Geçmişi

Satıcı geçmişi artık birçok ikinci el platformda bulunmaktadır. İkinci el tüketimin yaygınlaşması ve alıcı tarafa güven verecek tüm kullanıcı deneyimleri bu işin uzmanları tarafından geliştirilmektedir. Örneğin bir ikinci el uygulama sitesinde incelenen ürünü almadan önce o ürünün satıcısının profiline girdiğimizi düşünelim. Bu görüntülenen satıcı profilinde, satıcıya hakkında bilgi girmesi için bir alan bırakılır. Buraya satıcı, varsa sosyal medya hesabını ve kendi hakkında bilgilerini girebilir. Aynı zamanda satıcı profilinde o satının o platform aracılığı ile kaç satış yaptığı da görüntülenmektedir. Kullanıcıların sıklıkla tercih ettiği bir sayfa herkeste aşağı yukarı aynı intibayı oluşturur.

Satıcı Hakkında Yorumlar

İkinci el uygulamalar ve sitelerdeki en faydalı tasarımlardan biri de satıcı hakkında yorum bırakılabiliyor oluşu. Böylece o satıcının kaç ürün sattığı kadar bu ürünleri sattığı kişilerin deneyimleri de gün yüzüne çıkabilmektedir. Satıcının müşteri yorumlarına bakılarak, zamanında kargo çıkışı yapıp yapmadığı, paylaştığı ürünlerin anlattığı gibi olup olmadığı ya da paylaştığı ürünlerin gerçekte de görsellerdeki gibi olup olmadığı öğrenilebilmektedir. Bir diğer avantajı ise satıcının ürünleri temiz ve özenli gönderip göndermediğini de öğrenme fırsatı yaratmaktadır. Yine bu satıcı hakkındaki yorumlara bakılarak sattığı ürünlerin orijinal olup olmadığı da bu sayede öğrenilebilir.

Ürün Fotoğraf ve Videoları

Fotoğraf ve video konusu hem alıcı hem de satıcı için ikinci el satış söz konusu olduğuna önemli ve altı çizilesi bir konudur. Satışa konu olan ürün veya ürünlerin farklı açılardan, detaylı ve kesinlikle filtresiz, gün ışığında görsellerini paylaşmak satışı arttıracak, karşı tarafa güven verecektir.

İkinci el satışlarda görsellerin estetik oluşu da bir diğer satış etkenidir. Belki de bu işin çığrı çıktı artık dediğimiz o lüks ve göze hoş gelen arka plan yani dekor ne yazık ki ortaya konan içerikten daha çok dikkat çekmektedir. Bu sebeple şık bir arka plan ile ürün paylaşılabilir. Öte yandan satışa konu olan kıyafetin ütülü ve temiz olması mümkünse bir de gerçek bir kişi üzerinde nasıl durduğunu fotoğraflamak da işe yarayacaktır.

İkinci El Kıyafet Satarken Nelere Dikkat Etmeli?

İkinci el kıyafet satarken, satışları arttırmak ve mağduriyet yaşamamak/yaşatmamak için neler yapabiliriz, biraz da bu açıdan olacakları inceleyelim. İlk olarak doğru fiyatlandırma satışı hızlandıracaktır. Alıcı yorumları sonraki satışlarda neredeyse tek başına belirleyici olacağı için ilk siparişimizdeki ürün teslimatını aslında zaten olması gerektiği gibi titizlikle gerçekleştirmeliyiz. Aynı zamanda satışımızı arttıracak bir diğer önemli şey ise bol etiket ve tag olacaktır. Son olarak bol ve detaylı görseller eklemek karşı tarafta güven uyandıracaktır.

Ürün hakkında bilgilendirmeye ürünün ne zaman alındığını, ne kadara alındığını, bedenini, cm olarak ölçülerini, ne kadar giyildiğini, yıpranma detaylarını, varsa kusurlarını özellikle belirtmek gerekiyor. Eklenen fatura, orijinal olduğu bilgisi, eğer bu bilgi bilinmiyorsa bu bilginin bilinmediği mutlaka yazılmalı.

Adil Ücretlendirme

Satışı yapılması istenen kıyafetin benzerlerinin ikinci el olarak hangi fiyat aralıklarında satıldığını teyit ederek satışa koymak önemli bir kriter. Ne yazık ki ikinci el ürün satışlarında ürünlerin satış fiyatları alış fiyatı üzerinden değil, o günkü sıfır fiyatı üzerinden değerlendiriliyor. Oysaki olması gereken bir ürününün satış fiyatı, alış fiyatı üzerinden kullanım payı da düşürülerek fiyatlandırılmalıdır. Yani yıllar önce 400 TL aldığımız bir ayakkabıyı satarken,  100 150 TL arası belki de daha düşük bir fiyat vermek doğru olandır. Oysa bugün kur farkından da ötürü birçok kişi ürünlerine 400TL aldığı ürünün bu gün 600 TL olması sebebi ile 400 TL olarak tekrar satışa koyarak haksız ve hiç de adil olmayan bir tutum sergilemektedir.

Adil fiyatlandırma bilincini oluşturmanın en etkin yolu o ürünleri almayarak normalleşmesine engel olmak olacaktır.

 

Bol Görsel

Satışa konu olan ürünün her açıdan bir çok detayını ekleyerek ilan etmek onu daha çekici hale getirecektir. Aynı zamanda karşı tarafa güven verecektir. Görselleri eklerken, ürünün temiz ve ütülü olması aynı zamanda arka planın sade ve dekoratif olarak dikkat çekici olması da önemlidir.

Temizlik & Hijyen

Satın alınan ürünü yıkanmış, temiz ve lekesiz olarak göndermek her şeyden önce bir görgü ve saygı içermektedir. İkinci el ürünlerde temiz, katlandığında buruşacak olsa da ütülü göndermek alıcıya kendini iyi hissettirecektir.

Dolap.com Benzeri İkinci El Alışveriş Siteleri ve Uygulamaları

Artık sadece ikinci el ürünlerin değil, çeşitli butik hesaplarının da içeride sıfır ürün sattığı Dolap o kadar tutuldu ki benzeri birçok markanın da oluşmasına öncülük etti. Şimdi bu alternatif markaları inceleyelim.

Gardrops

Gardrops, ikinci el kıyafetlerin ve kıyafet dışındaki bazı grup eşyaların satılabildiği bir e-ticaret platformudur. Mobil uygulaması olduğu gibi internet sitesi de bulunmaktadır. Platform içerisinde her bir satış işlemi üzerinden elde edilen gelire komisyon kesen Gardrops güvenli alışveriş ortamını bu gelir üzerinden sağlıyor. Daha güvenli alışveriş ortamı sunması kişileri aracısız platformlardan Gardrops gibi aracılı kurumlara yönlendiriyor. Benzeri uygulamalar arasında bilinen en düşük komisyon kesintisine sahip olarak son zamanlarda en yüksek müşteri sayısına da ulaşmıştır.

Letgo

Konu Letgo'ya geldiğinde anlatacak oldukça fazla ayrıntı var. Letgo ikinci el alım satım ilan siteleri, satış siteleri, uygulamaları ya da platformlarından ayrılıyor. Öncelikli olarak toplumda yarattığı doğru imaj ile bilinçli bir tüketim adımında rolü fazlasıyla büyük. Letgo'nun bu yöndeki başarısı belki de doğru reklam ve pazarlama ile ortaya çıktı. Letgo kurulduğu ve faaliyet gösterdiği ilk andan itibaren çok ses getirdi. Artık herkes ikinci el ürün satışı ya da ikinci el ürün almayı farklı bir gözle görür oldu. Atıl durumda kalmış ürünlerden, büyük bir hevesle alınmış ancak kenarda bekleyen hobi ürünlerine ya da yenisi alınmış ama işlevi devam eden her şey satılabiliyor ve hemen alıcısını bulabiliyor.

Letgo'nun belki de tüm alıcı ve satıcı taraflar için artısı, gerçekleşecek satış üzerinden komisyon almıyor oluşudur. Böylece taraflar kendi aralarında oluşturdukları güven ilişkisi içerisinde ürünleri görerek ya da internet üzerinden alışveriş işlemini gerçekleştirebiliyorlar.

Sahibinden

2000 yılından bu yana Türkiye'de online alışveriş tüketiminin gelişmesine katkıda bulunmuş olan Sahibinden ilk olarak bir ilan sitesiydi. Online ticaretin gelişimindeki asla inkar edilemez katkıları ile bugün özellikle emlak ve oto araç satış ilanlarında bir numaradaki yerini koruyor. Ancak kategorileri arasında yalnızca emlak yok. Sayacak olursak, emlak, vasıta, alışveriş, iş makineleri, evcil hayvan ilanları, özel ders ilanları, temizlik işçi ilanları, yaşlı bakım ya da çocuk bakım ilanları ve daha pek çok ürünün ikinci el satışı bulunmaktadır.

İstanbul'da bulunan merkezleri yirmi yılı geçmiş bir tecrübeyle güçlü bir kadro ile çalışmaktadır. Bu geçen yirmi yıllık süreçte güçlü bir ekiple çalışmakta ve kullanıcılarının daha iyi bir sahibinden.com deneyimi için çalışmalarını sürdürmektedir.

GittiGidiyor

2001 yılında kurulmuş olan Gittigidiyor, ikinci el alışverişin çevrimiçi platform göz önüne alındığında ülkedeki ilk temsilcisi. Hem sıfır ürünlerin satıldığı hem de zamanında Türkiye'de bulmanın dahi mümkün olmadığı ürünlerin ikinci elinin kolaylıkla bulunduğu bir site olan Gittigidiyor çok önemli bir konumda bulunuyor. Sanal pazaryerinin ilk temsilcilerinden olan Gittigidiyor ikinci el telefon ve ikinci el lüks giyim ve akla gelen her şeye güvenli satış sistemi ile aracılık ediyor. Hem de bu ikinci el lüks ürünleri kredi kartı ile taksitle alabilme şansını da sunduğundan tahmin edilenden çok daha fazla tercih ediliyor. Gittigidiyor dışında alım satım için anlaşan kişiler dahi taksitli bir ödeme fırsatı için Gittigidiyor'u seçiyor.

Modacruz

Modaceuz, lüks moda ve aksesuar ürünlerin ve hatta sezon ürünlerinin ikinci elinin kolaylıkla bulunabildiği bir ikinci el satış sitesidir. Mobil uygulaması da bulunan Modacruz ikinci el kıyafet alım satımında Türkiye pazarında çok büyük bir pazar payına sahiptir. E-ticaret sitesi olarak hizmet veren Modacruz ürünleri içerisinde yalnızca dünyaca ünlü ikinci el eşyalar değil aynı zamanda yeni ve etiketli ürünler de bulunuyor. Basit bir şekilde üye olarak kendi hesaplarını oluşturan kullanıcıları, aynı üyelik profili ile hem satıcı olabiliyor hem de ürün satın alabiliyor.

Oldukça kapsamlı olarak tasarlanan Modacruz uygulaması ve sitesi içerisinde kullanıcıları almak istedikleri ürün için arama yapabiliyor. Bedenlerini ve istedikleri markayı seçerek seçenekleri listeleyebiliyor. Kullanıcılarından aldıkları geri dönüşler ile oldukça detaylı bir filtreleme seçeneği oluşturan uygulama yönetimi müşteri memnuniyetini kullanım ve satış sonrası hizmet noktasında kanıtlamış bulunuyor. Kullanım kolaylığı ve lüks marka seçenekleri yanı sıra Modacruz'da ünlüler ve fenomenler de bulunuyor ve satış yapıyorlar.  Bu da pazarlama alanında ne kadar başarılı olduklarını gösteren bir diğer artısı diyebiliriz.

Bebecruz

Modacruz uygulamasının bebek ve çocuk ürünlerinin satıldığı kardeş platformu olan Bebecruz kelimin tam anlamıyla Modacruz'un kendi başarısıdır. Modacruz kullanıcılarının aynı kalitede ve bütçe dostu şekilde alışverişi çocukları içinde yapabilme isteği Bebecruz'u doğurdu diyebiliriz. İçerisinde anne bebek ve çocuk ürünleri dendiğinde akla gelen her şeyin satıldığı Bebecruz ile ebeveynler, çocukları ile ilgili akla gelebilecek her türlü ürünü kolaylıkla ve bol seçenekle bulabiliyor. Kaliteli markalarının bebek ve çocuk ürünleri, çabucak büyüyen minik insanların eskitemeyeceği kadar kaliteli olmaktadır. Bu nedenle bir hevesle alınmış dünya para olan bu ürünler, hak ettikleri değerle Bebecruz sayfasında satılmaktadır.

Zebramo

Sezonun moda kıyafetlerinden çeşitli ev eşyalarına, çocuk giyiminden kitap ve kırtasiye ürünlerine kadar çeşitli kategorileri ile üyelerine uygun fiyatlı ikinci el alışveriş fırsatı sunan Zebramo bu hizmetlerini çok çok ufak komisyon karşılığında yapmaktadır. Alanında faaliyet gösteren ilk isimlerden biri olması onu rakiplerinden biraz öne almaktadır. Zebramo'nun rakipleri arasındaki avantajlarından biri de pahalı markaların az kullanılmış ikinci el ürünlerinin satıldığı ya da kolaylıkla bulunmasıdır.  Alıcı ve satıcı tarafların alışveriş işlemi sonrası birbirine puan vermesi ve yorum yapabiliyor oluşu da yine kullanıcılara alışveriş kararı vermeden önce büyük kolaylık sağlamaktadır.

İkinci El Kıyafet Alışverişi Şikayet ve Yorumları Nereye Yapılır?

İkinci el kıyafet alışverişlerinde yaşanılan mağduriyetlerin kime yöneltileceği, bu mağduriyetin nasıl çözüleceği ile ilgilidir.  oldukça önemli bir konu. Yaşanılan sorunlar satıcı ile ilgiliyse sorun sitenin kendisine iletilerek satıcının yarattığı mağduriyet ve kötü niyet bildirilmelidir. Sorun ürün bazlı ise satıcı ile iletişime geçilebilir. Ancak ikinci el alışverişlerde unutulmamalıdır ki iade hakkı yoktur. İade hakkı olması tamamen satıcının inisiyatifi ile sınırlıdır. Bu durumda beğenilmeyen ürünün iade yapılmaması bir mağduriyet değil olası bir sonuçtur ve ne yazık ki bir mağduriyet değildir. Bu durumu bir sorun olarak ele alacaksak, satıcının ürününün bahsettiği gibi olmaması, görseldeki gibi gelmemesi, kusurlarının söylenenden fazla olması ya da kusursuz gibi satılan bir ürünün kusurlu/ayıplı çıkması, orijinal olarak tarif edilen ürünün sahte çıkması gibi mağduriyetler birer mağduriyettir. Ancak yine de iade hakkı yoktur.

Zaten ikinci el alışveriş uygulamalarının yayınlaşmasındaki en büyük nedenlerden biri de şudur,  ikinci el satış platformu alıcısını mağdur eden satıcıları platformundan engelliyor. Bir diğer avantajı ise kötüye kullanım yapan satıcının profiline gelen alıcı yorumları diğer kişilerin o satıcı tercih etmemesine neden oluyor. Bu şekilde ikinci el alışveriş şikayetleri oldukça belirleyici bir işe yarıyor.

İşlem hacminin geliştiği durumlarda ise uygulama editörlerinin her şeye yetişmesi ve her sorunu görmesi biraz güç olabiliyor. Bu noktada ise devreye Gelbaba giriyor. Gelbaba platformumuzda yer alan tüm bu ikinci el alışveriş siteleri ve içerisindeki satıcılar şikayet edebilir, mağduriyetler bir müşteri deneyimi ile hızlı bir şekilde giderilebilir.

 

 

 

Benzer Yazılar

Gelbaba İşletme

Markanız için hemen işletme hesabı açın.

Hesap Aç
Gelbaba İşletme

Markanız için hemen işletme hesabı açın.

Hesap Aç

Benzer Yazılar

Gelbaba İşletmeye Katılın

Hemen ücretsiz kaydolarak üyeliğinizi başlatın.

Ücretsiz İşletme Hesabı Açın