Anasayfa gelbaba Gelbaba Portal gelbaba E-Ticaret gelbaba En Güvenilir Online Alışveriş Siteleri

En Güvenilir Online Alışveriş Siteleri

E-Ticaret
14 Ekim 2021 Perşembe
En Güvenilir Online Alışveriş Siteleri

Tüketicilerin alışveriş tercihlerinin e-ticaret sitelerine yönelmesiyle birlikte, ticari faaliyetlerini e-ticarete dönüştüren veya direkt olarak e-ticaret sitesi  faaliyetine başlayan firma sayısı da bir o kadar artmıştır. Arz ve talebin oldukça yüksek olduğu online alışveriş sektörü, bugün geldiği noktada hizmet ve ürün satışına konu olabilecek her şeyi kapsamaktadır. Hayatımızı bu denli kolaylaştıran ve sayıları giderek artan online alışveriş siteleri ile tüketicilerin sağladığı faydalar kadar yaşanılabilen olumsuz durumlar da çeşitlenmiş ve farklı mağduriyetler de yaşanmaya başlanmıştır. Bu durum online alışveriş siteleri için güvenilir bir intiba bırakma zorunluluğu gerektirmiştir. Her şeyden önemlisi ise yapılan herhangi bir hatanın artık sosyal medya ve internet aracılığı ile çok kolay duyulması, tüketicileri bilinçlendirdiği kadar markaları daha ihtiyatlı ve yüksek hizmet kalitesi sunma gerekliliğine itmiştir.

Güvenilir Online Alışveriş Nasıl Olmalı?

Tüketicilerin bir alışveriş sitesinden beklentileri zaman içerisinde değişiklik göstermektedir. Artan rekabet koşulları, müşterilerin beklentileri üzerinde oldukça etkili olmaktadır. Beklentilerin önem sırası kişiler arasında farklılık gösterebilse de muhtemelen herkes için eşit derecede öneme sahip olan konu güvenilir online alışveriş siteleri ile ilgilidir. Bir alışveriş sitesinin güvenilir olduğunu nasıl anlarız? Oldukça detaylı ve kapsamlı bir cevabı olan güvenilir sitelerin nasıl anlaşılacağı konusuna açıklık getirelim. Güvenilir alışveriş sitesi tespiti için ilk olarak tarayıcı çubuğundaki adresin ilk sırasında "https" kilit işaretini kontrol edebiliriz. Güvenilirlik için gerekli olan ilk adımı kontrol ettikten sonra alışveriş sitesinin ödeme sayfasında Iyzico ve 3D SECURE kullanımı olup olmadığı da kontrol edilebilir. Ödeme seçenekleri arasında ise "kapıda ödeme hizmeti" sunan ve şeffaf paketleme ile ürün gönderimi sağlayan firmalar da bu konuda artı puan almaktadır. Öte yandan bir alışveriş sitesinin yeni ya da eski olması bilinirlik açısından önemli olsa da her zaman için güvenli ya da güvenli değil gibi bir etiket için yeterli kaynak değildir. Tüm yetkinliklere sahip yeni bir alışveriş sitesi de, ürünlerini web sitelerinde teşhir ederken doğru görseller ile kendi çekim yaptığı fotoğrafları paylaşabilir, ürüne piyasa koşulları doğrultusunda ortalama fiyatı vererek satışa hazır hale getirebilir. Sonrasında ise sitelerinde belirttiği tarihler içerisinde gönderimini sağlam bir paketleme ile yaparak alıcıya ulaştırmasıyla sonlandırdığı süreçte işini layıkıyla yapmış olabilir. Tam tersi olarak düşünürsek uzun yıllardır güvenilir olarak bilinen bir alışveriş sitesi, tedarikçileri ya da malzemelerinde değişikliğe gidebilir, farklı nakliye ya da kargo firmaları ile çalışabilir ya da yönetimde değişen personeller dahi hizmet kalitesinde düşüşe sebep olabilir. Bu durumda yapılacak en doğru adım, bir online alışveriş sitesinin güncel müşteri deneyimlerini kontrol ederek seçim yapmak olacaktır.

Online Alışverişte Ödeme Koşulları

Çeşitli alışveriş siteleri, müşterilerine ödeme yöntemi konusunda oldukça seçenek tanımaktadır. Örneğin klasik bir yöntem olarak kredi kartı ile ödeme ya da banka kartı ile ödeme en sık ve neredeyse tüm online alışveriş sitelerinde bulunan bir ödeme yöntemidir. Diğer yandan EFT ve HAVALE ile ödeme de sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak sipariş numarası ve para transferi konusunda sipariş eşleştirme gibi bazı sorunlar da ortaya çıkabilmektedir. Son zamanlarda tüketicilerin kapıda ödeme hizmeti talepleri artmış ve birçok alışveriş sitesi de kapıda ödeme seçeneğini ödeme yöntemleri listesine eklemiştir. Kapıda ödeme hizmeti, kargo firmaları aracılığı ile yapılabilmektedir ve iki ayrı seçenekle gerçekleştirilebilmektedir. Birincisi kapıda nakit ödeme diğeri ise kapıda kredi kartı ile ödeme. Kapıda ödeme hizmeti söz konusu olduğunda satıcı ve alıcı arasındaki alışverişin kargo firması aracılığıyla gerçekleşmesinden dolayı alışveriş tutarı ve kargo ücretinin kapıda ödeme hizmet bedeli olarak ücrete dahil olmasına neden olur. Bu ücreti de alıcı öder. Online alışveriş ödeme koşulları firmaların tercihlerine göre değişiklik gösterse de hukuksal bir temele dayanarak oluşturulmaktadır. Bu değişebilen bilgiler için tüketicilerin muhakkak, alışveriş yapmak istedikleri e-ticaret sitesinin ödeme koşulları ve satış sözleşmesini okumaları gereklidir.

Online Alışverişte İade Koşulları

İnternetten alışveriş yapmanın konforunu bozan sebepleri sıralarsak farklı sebeplerle satın alınan ürün ya da ürünlerin iade edilmesi ve bu iade işlemi için gerekli birtakım prosedürler ilk sıralarda yer alır. Online alışverişin bu sıkıcı ve zaman alabilen olasılığı için bugün birçok kurumsal firma tek bir talep ve kod ile gayet kolay bir iade sürecini organize etmiştir. Yine de birçok firma bu işlemi eski klasik yöntemler ile sürdürmektedir. İade adresi, kargo firması değişikliği, iade kargonun müşteri tarafından ödenmesi daha da kötüsü satıcı firmanın iade ürün almadığı konusunda hukuksuz bir temele dayanarak talebi geri çevirmesi gibi birçok sorun yaşanabilmektedir. Online alışverişte iade için iadeye konu olan ürünün, ürünlerin ya da siparişin tamamının satıcıya bildirilerek iade talebi oluşturulması gereklidir. Bu süreç genellikle kullanıcı panelinden manuel olarak yapılsa da bazı firmalar telefon ile de iade sürecini başlatabiliyorlar. Daha sonra iade için satıcı firmalar, ücretsiz bir şekilde yapılacak iade kargo kodu ile müşterisini bilgilendirmekte ve müşteri bu kod ile iade ürünü en genel olarak faturası ile kargo firmasına teslim etmektedir. Satıcıya ulaşan iade ürün incelenerek iadesi onaylanmakta ya da reddedilmektedir. Online alışveriş iade şartları tam bu noktada devreye girmekte. Satış esnasında da belirtildiği gibi bazı ürünleri iadesi ya da değişimi mümkün olmuyor. Örneğin iç çamaşırları, teknoloji ürünleri, yazılım ürünleri, saklama koşulları sebebi ile bozulma riski olan taze gıda ürünleri gibi bazı siparişlerde iadeler mümkün olmayabiliyor. Tüm bunlar için de ürün satın alımı sırasında onaylanan satış sözleşmesi ve ön şartlar dikkatlice okunmalıdır.

Benzer Yazılar

Gelbaba İşletme

Markanız için hemen işletme hesabı açın.

Hesap Aç
Gelbaba İşletme

Markanız için hemen işletme hesabı açın.

Hesap Aç

Benzer Yazılar

Gelbaba İşletmeye Katılın

Hemen ücretsiz kaydolarak üyeliğinizi başlatın.

Ücretsiz İşletme Hesabı Açın