Anasayfa gelbaba Gelbaba Portal gelbaba Cep Telefonu ve Aksesuarları gelbaba En İyi Android Telefon Tavsiyeleri 2022

En İyi Android Telefon Tavsiyeleri 2022

En İyi Android Telefon Tavsiyeleri 2022

Milenyuma girdiğimiz 2000’li yıllar dünyada iletişimin radikal anlamda değiştiği bir döneme denk gelir. Bu yıllarda cep telefonu kullanımı çok fazla olmasa da bir ivme kazanmış durumdaydı. Yaşı yetenler bilecektir, Ericsson 688 Nokia 3210 gibi eski ama efsane telefonlar hayatımıza girdiğinde iletişim hayatımız kökünden değişmiştir. Ev telefonlarının yeni yeni yaygınlaşmasının sonunda çağrı cihazı ya da araç telefonu gibi aletler çok etkili kullanılmamış ama cep telefonlarının yaygınlaşma hızına herhalde dünya üzerinde hiçbir şey yetişememiştir.

Cep telefonlarına olan talebi fark eden teknoloji şirketleri bu sahada faal olmak için girişimlerde bulundular ve yatırımlarını bu yönde değerlendirmeye başladılar. Birçok uluslararası markanın yarışa girdiği sektörde teknolojik gelişme daha da hız kazanmıştı. Ve öyle bir şey oldu ki, belki de sadece teknoloji ve iletişim değil bütün sektörlerde bir değişim gerçekleşti. Bunu sağlayan ise şüphesiz akıllı telefonların pazarı ele geçirmesiydi. Bir anda herkes mobil cihazlara sahip olmak için ne gerekiyorsa yapmaya başladılar. Liseye giden genç öğrenciden emekli olmuş ihtiyar delikanlılara kadar herkes cep telefonu sahibi olmaya başladı. Bugün sizlere en iyi telefon markalarının özelliklerinden bahsederken ağırlıklı olarak Android telefonlar hakkında bilgi aktarmaya çalışacağız.

Telefonu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Artık bütün dünyada cep telefonu kullanımı son derece yaygınlaştı ve sektörde birçok aktör boy gösteriyor. Akıllı telefonlar tabi ki ucuz cihazlar değil. Öyle ki bazı akıllı telefonlar neredeyse araba parasına alıcı buluyor. Peki telefon seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Yazımızın bu bölümünde sizlere telefon seçerken dikkat edilmesi gerekenleri madde madde aktarmaya çalışacağız.

Telefon Kamerası

Cep telefonları eskisi gibi sadece iletişim ya da telefon olarak kullanılan cihazlardan çıkalı çok oldu. Artık birçok özelliği bünyesinde barındıran akıllı telefonları satın alırken özelliklerini araştırır ve sonuca göre kararımızı veririz. Tabi burada en önemli parametrelerden birisi de fiyat performans kalitesi olacaktır. Genellikle ilk bakılması gereken özellik alınacak olan cep telefonunun kamera özelliği olmaktadır. Bildiğiniz gibi bundan birkaç yıl önce fotoğraf makineleri ya da sadece kamera özelliği olan elektronik cihazlar varken bugün artık dilediğiniz zaman video ve fotoğraf çekme şansımız var. Sektördeki acımasız rekabet sonucu her model bir önceki özelliklerini geride bırakmakta ve görüntü kalitesini daha da yükseltmeye çalışmaktadır. Artık cep telefonlarının kamera özellikleri öyle bir hal aldı ki profesyonel fotoğrafçılar bile cep telefonlarını seçerken kamera özelliklerine göre alır oldular dersek abartmış olmayız. Eğer telefonun kamera özelliğinin çok ileri seviyede olup olmaması sizin için çok önemli değilse alacağınız cep telefonunu seçerken kamera özelliğinin ileri boyutta olup olmamasına önem vermezsiniz. Ama şunu da biliyoruz ki artık insanlar sosyal medyada öyle aktif bulunuyor ve o kadar çok fotoğraf paylaşıyorlar ki, büyük markalar da bu kitlelere ulaşabilmek için her yeni modelde kamera özelliklerini artırmaya yöneliyorlar.

Batarya

Yapılan araştırmalarda gördük ki hemen hemen herkes cep telefonu alırken öncelikli olarak alınacak akıllı telefonun şarj ve batarya kapasitesini araştırmaktadır. Evet yeni nesil cep telefonlarının özellikleri saymakla bitmiyor ama şu da bir gerçek ki ceplerimizde şarj aleti ya da powerbank ile gezmek zorunda kalan milyonlarca insan var. Şarjı uzun süre giden akıllı telefonlar gelecek yıllarda seçim aşamasındaki en belirleyici özelliklerden biri olacaktır.

Ekran

Artık cep telefonları çok kullanışlı aletler olarak ön plana çıkmaktadır. Bazen bütün işlerimizi bir telefon ile halledebilirken bazen de sadece sosyal medya hesaplarımız için cep telefonu sahibi olmak isteyebiliriz. Neden cep telefonu sahibi olmak istediğimiz ya da neden kullanacağımıza paralel olarak alacağımız telefonun ekran özelliklerini de bilmeliyiz. Örnek vermek gerekirse eğer; normal bir telefon kullanıcısısınız ama oyun da oynamak istiyorsunuz, o zaman daha büyük ekrana sahip bir telefon istemeniz gayet normal. Ya da annenize babanıza telefon hediye etmek istiyorsunuz, yine büyük ekranlı bir telefon tercih edeceksinizdir. Tabi ekran büyüklüğü arttıkça bütçenizi de ona göre ayarlamanız gerekmektedir. Elbette ki sadece ekran büyüklüğü değil ekran çözünürlüğü de önemli bir etkendir.

Servis Desteği ve Garanti

Telefon seçerken dikkat etmemiz gereken en önemli özelliklerden birisi de sahip olmak istediğiniz cep telefonunun teknik servis desteğinin ne durumda olduğudur. Tabi bunun içinde cep telefonunun garanti süresi ve garanti kapsamı da önemli başlıklardır. Servis ağının geniş olması, olası bir teknik problemin giderilmesi noktasında önemli olacaktır. Yadsınamaz bir ihtiyaç olan teknik servis ağının ne durumda olduğunun iyice araştırılması cep telefonu kullanıcısının öncelikli dikkat etmesi gereken konu başlıklarından birisidir.

En İyi Telefon Markaları

Akıllı telefon teknolojisinin keşfi ile birlikte birçok ünlü telefon markası piyasadaki sert rekabetin içinde buldu kendini. 2 işletim türü ise ön plana çıktılar. Android ve İos telefonlar cep telefonu piyasasının net bir şekilde hakimi olarak bu rekabetten ön plana çıkan isimler oldular. İos işletim sistemi Apple marka telefonlar için iken Android işletim sistemi ise birçok telefon markasının tercih ettiği isim oldu. Yazımızın bu bölümünde sizlere ön plana çıkan bazı cep telefonu markalarından bahsetmeye çalışacağız.

Samsung

Birçok şirketten oluşan Samsun aslında Samsung Electronics öncülüğünde faaliyet gösteren, sanıldığı gibi yeni değil 1938 yılına kurulmuş olan Güney Kore merkezli bir şirkettir. Ama çoğumuz Samsung adını 2000’li yıllarla beraber daha çok duyar olduk. Sunmuş olduğu üstün kalitenin yanı sıra fiyat performans açısından da incelediğimizde çok uygun ürünler sunan Samsung Türkiye’de de en çok kullanılan telefonlar arasında ilk sıralardaki yerini uzun zamandır korumaktadır. Her sene çıkarmış olduğu yeni modellerle ve her kesime uygun avantajlar sağlayan fiyat politikası ile ülkemizde oldukça çok tercih edilen Samsung en uygun Android telefon olma özelliğini korumaya devam etmektedir.

İphone

Listemizin 2 numarasındaki isim bir dünya devi. İos sürümünün ürünü olan İphone telefonlarla tanışmamız 2007 yılına dayanmaktadır. Küresel olarak baktığımızda en kaliteli ürün tedariki sağlayan Apple cep telefonlarının da fiyatı haliyle bu kaliteyle paralel bir çizgi sunuyor. İphone markasının her yıl çıkardığı ürünleri bekleyen bir sabit kitlesi olduğunun da altını çizmemiz gerekiyor. Ülkemizde de durum aslında böyle ya da buna yakın iken, gerek ülkemizde gerekse de dünya çapında yaşanmış olan ekonomik krizlerden dolayı bu durumun ciddi oranda değiştiğini görüyoruz. Ama ne olursa olsun İphone 2022 yılında çıkarmış olduğu İphone 11 serisi ile yine damgasını vurmuş gözükmektedir.

Huawei

ABD’nin tartışmasız olarak tanımlanan teknolojik üstünlüğünü sarsmayı başarmış olan Çin, son yıllarda sağlamış olduğu teknolojik devrimlerle zirveye sıkı sıkıya yapışmış durumda. Önce taklit ederek başlayan bu süreçte, Çin’in küresel bir güç olarak ön plana çıktığını artık bütün dünya kabul etmiş gözüküyor. Birçok markanın rekabette ben de varım dediği Çin’in en büyük cep telefonu üreticisi olan Huawei 1987 yılında kurulmuş olan bir marka. Huawei 50 ye yakın operatöre sahip ve 170'ten fazla ülkede kullanılmaktadır. Huawei P30 Pro ve Huawei Mate 20 Pro marka ürünleri ile piyasada ben de varım diyen Huawei 2022 yılının en iyi android telefonları arasında da zirvede bulunmaktadır.

Xiaomi

Sıradaki akıllı telefon markamız da Çin’den. Ama şunu itiraf etmeliyiz ki Xiaomi gerçekten cep telefonu piyasasında bu kadar kısa sürede en çok ve hızlı tepki ile popüler olan cep telefonu markası olma özelliğini uzun süre kimseye kaptırmayacak gibi gözüküyor. Türkiye’de de yatırımı bulunan ve üretim sahası açmış olan Xiaomi Mi 10 Ultra, Redmi Note 9 Pro, Redmi Note 9, Redmi 9 gibi modelleri ile adeta piyasayı alt üst etmiş durumda. En iyi android telefon tavsiyeleri sıralamasındaki yerini de her geçen gün yukarı taşımakta olan Xiaomi bayilik sayıları da her geçen gün artmakta ve teknik destek anlamında da söz sahibi olma hedeflerini ortaya koymaktadır.

Nokia

En iyi telefon markaları listemizin son sırasına çok tanıdık bir ismi koyduk. Ama hemen belirtelim ki Çin, cep telefonu piyasasında daha birçok marka ile söz sahibi olacağa benziyor. Markalar o kadar çok ki biz sadece en iyi olduğunu düşündüğümüz 2 tanesinden sizlere bahsetmeyi uygun gördük. Cep telefonu kullanımının arttığı ilk dönemlerde hemen hemen hepimizin sahip olduğu bir marka olan Nokia yüzyılı aşan bir geçmişi ile köklü bir kuruluş. 1990'lı yıllarda cep telefonu kullanımının yarısını elinde bulunduran Finlandiya firması akıllı telefon pazarında istenilenden çok uzak bir performans sergiledi ve oldukça geride kaldı. Son yıllarda hareketlenme gördüğümüz Nokia telefonlarının en son modelleri ise Nokia 2.3, Nokia 220, Nokia 110 gibi modellerdir.

En İyi Android Telefonlar 2022

En iyi akıllı telefonlar 2022 yılında da Android ve Apple tarafından çıkarılmış gözüküyor. Yazımızın bu son bölümünde sizlere en iyi android telefonlar çalışmamız ile ilgili bilgiler ve cep telefonu önerilerini aktararak bitirmek istiyoruz.

Samsung Galaxy S21 Ultra

Listemizin başındaki model Samsung’a ait. Samsung Android telefonlar arasında en çok tercih edilen cep telefonu markası olma özelliğini çok uzun süredir elinde bulunduruyor. Bunu da sunmuş olduğu fiyat performans kalitesi ile başaran Samsung 2022 yılının en iyi Android telefonu olma özelliğini yine kimseye bırakmıyor.

Samsung Galaxy S21 Ultra modeli en iyi kameraya sahip olan cep telefonu olma özelliği ile de ön planda. Hem ön hem de arka kamerası son derece kaliteli görsel yakalama imkanı sunan modelde ayrıca ince çerçevesi ile de kullanışlı bir yapı sunuyor. Tabi sadece bunlar değil, 2022 yılının en iyi akıllı telefon olma özelliğini sunmuş olduğu işlemci gücü ile kazanmış olan Samsung Galaxy S21 Ultra diğer özellikleri ile de rakipsiz bir model olduğunu ispatlamış durumda. Samsung Galaxy S21 Ultra fiyat aralığı ise 1200 Dolar civarında seyrediyor.

OnePlus 9 Pro

2022 yılının en çok tercih edilen telefon sıralamasının 2 numarası da Samsung’a ait. OnePlus 9 Pro eşsiz tasarımı ve son derece kolay kullanımı ile dikkat çeken bir model. 900 Dolar civarında bir fiyatı bulunan OnePlus 9 Pro Amoled teknolojisi kullanarak ekranlar arası hızlı geçişte bir çığır açmış görünüyor. Standartlara uygun ölçü ve ağırlığa sahip olan OnePlus 9 Pro ekran kalitesi ile de dikkat çekici. 1440 x 3216 pixel çözünürlüğü destekleyen OnePlus 9 Pro modelinde ayrıca 12 GB Ram bulunuyor ve bu da modelin hız kalitesini daha da yukarıya taşıyor.

Xiaomi Mi 11X Pro

Özellikle 2000’li yılların son çeyreğinde Çin’in cep telefonu piyasasında etkinliğini ne kadar arttırdığına hepimiz şahitlik ediyoruz. Bir anda birçok marka ile piyasada var olduğunu gösteren Çin ayrıca ürün kalitesini de rakiplerine yaklaştıracak kadar geliştirmiş bu ürünlerle ekonomik açıdan da farklılıklar sunuyor. Bunun en büyük ispatı da Xiaomi Mi 11X Pro modelidir. Çok kısa sürede şarj olma özelliği ile ön plana çıkan Xiaomi Mi 11X Pro fiyat performans kalitesi ile de 2022 yılının en çok tercih edilen cep telefonlarından olma özelliğini kazanmış bir modeldir. 500 Dolar civarı bir fiyat ile satışı yapılan Xiaomi Mi 11X Pro da Amoled teknolojisi ile üstün görüntü ve kamera özellikleri sunuyor.

Oppo Find X3 Pro

Son yıllarda cep telefonu piyasasında hakimiyet kurmaya çalışan Çin markalarından birisi de Oppo. Özellikle son 2-3 yıldır reklam faaliyetlerini arttıran markanın 2022 yılında sunmuş olduğu yeni modeli Oppo Find X3 Pro göz kamaştırıcı özelliklere sahip. En iyi android telefonlar sıralamasında almış olduğu yeri sonuna kadar hak eden Oppo Find X3 Pro'nun piyasa fiyatı ise 1300 Dolar civarında. Evet bu rakam ilk bakışta biraz yüksek gibi görünebilir ama 2022 yılının en iyi android telefonlarından birisi olmak da öyle kolay değil. Amelod teknolojisine sahip olan Oppo Find X3 Pro hızlı şarj olma özelliği ile rakiplerinin önünde bir teknolojik içeriğe sahip. Selfie kamerasının yanı sıra 4 tane kameraya sahip olan Oppo Find X3 Pro 2X optik zoom özelliği ile de dikkat çekiyor.

Asus ROG Phone 5

2022 yılının en iyi Android sürümlerinden birisi de Asus ROG Phone 5. Özellikle oyun severlerin büyük ilgi gösterdikleri Asus ROG Phone 5 uzun süre şarj sorunu yaşamak istemeyen kullanıcılar için birebir özelliklere sahip. PUBG oynamayı sevenlerin tercih sıralamasında 1 numaralı yerini koruyan Asus ROG Phone 5'in fiyatı ise 950 dolar civarında seyrediyor. Oyun severlerin tercih sebebi olması ise bir rastlantı değil tabi ki. Isınmayan ve kolay soğuyan bir işlemciye sahip olan Asus ROG Phone 5 2022 yılının en çok tercih edilen Android cep telefonlarından birisidir.

Samsung Galaxy S20

Elbette ki Samsung’un Android piyasasındaki liderliği bir tesadüf değil. Her sene birçok modelle görücüye çıkan Samsung, 2022 yılında da piyasaya sürmüş olduğu uygun android telefonları ile yerini korumuşa benziyor. En iyi Android telefonlar listesine ambargo koymuş durumda olan Samsung'a ait sıradaki en iyi Android telefon modelimiz Samsung Galaxy S20. 1 alt modeli bulunan Samsung Galaxy S20 ve Samsung Galaxy S20 FE alt modelleri ile piyasaya sürülmüş olan modelin fiyatı 700 ve 1000 dolar olarak saptanmış. Yine Amoled teknolojisi kullanılan Samsung Galaxy S20 modelinde ayrıca 12 Gb ram ve 12+64+12 megapiksel kameralar bulunuyor. Düz modeli ve FE modeli arasındaki 300 dolarlık fark ise ucuz olan FE modelinde QHD yerine FHD teknolojisinin kullanılmasından kaynaklanıyor.

OnePlus 9

En iyi Android cep telefonları sıralamamızın son sırasında yine bir Samsung modeli olan OnePlus 9 bulunuyor. Çok iyi bir işlemciye sahip olan OnePlus 9 oyun severlerin ilgisini çeken bir cep telefonu modeli. Kablolu kablosuz adaptör özellikleri bulunan OnePlus 9 16 Mp ön kamerası ile de kaliteli bir resimleme özelliği sunuyor. 12 Gb ram ile de rakipleri ile aynı seviyede olan OnePlus 9 2022 yılının en çok tercih edilen Android telefonlarından birisi olarak dikkat çekmektedir.

Android ve Ios işletim sistemlerine sahip 2022 yılının en iyi cep telefonları hakkında hazırladığımız yazımızı okuyarak tercihinizi daha doğru ve bilinçli bir şekilde yapabilirsiniz. Fiyat, tasarım, kalite gibi özellikleri ile satın alma reflekslerini etkileyen akıllı telefon pazarı ulaşmış olduğu ekonomik büyüklük ile yeni aktörlerin de bu piyasada yer almasına imkan sağlamaktadır.

Benzer Yazılar

Gelbaba İşletme

Markanız için hemen işletme hesabı açın.

Hesap Aç
Gelbaba İşletme

Markanız için hemen işletme hesabı açın.

Hesap Aç

Benzer Yazılar

Gelbaba İşletmeye Katılın

Hemen ücretsiz kaydolarak üyeliğinizi başlatın.

Ücretsiz İşletme Hesabı Açın