Anasayfa gelbaba Gelbaba Portal gelbaba E-Ticaret gelbaba En İyi İkinci El Satış İnternet Siteleri ve Uygulamalar

En İyi İkinci El Satış İnternet Siteleri ve Uygulamalar

E-Ticaret
13 Ocak 2022 Perşembe
En İyi İkinci El Satış İnternet Siteleri ve Uygulamalar

Tüm dünyada olduğu gibi artık bizde de ikinci el alışveriş kültürü gelişiyor ve benimseniyor. Gelir düzeyinden bağımsız bir şekilde tüketiciler, ihtiyaç duydukları bir ürünün sıfırını almak yerine, ikinci el alternatiflerini araştırıyor ve bu şekilde belki de bir yerde atıl olarak kalacak bir ürünü normal değerinin oldukça aşağısında satın alabiliyor.

Tüketicilerin alışveriş tercihleri online tüketime yönelmeden önce bu ikinci el alışveriş piyasası, çeşitli semt pazarları yani bizim bit pazarı olarak tanımadığımız, önceden belirlenmiş yerlerde oluyordu ve tüketiciler sıklıkla buraları tercih ediyordu. İkinci el ürün satan mağazalar, pazarlar ve etkinlikler halen devam etse de artık tüketiciler online alışverişi daha çok tercih ediyor. Bu sebeple artık Facebook gibi çeşitli sosyal medya kanalları ile ikinci el satış yaygınlaştı. Ayrıca sadece bu amaçla kurulmuş birçok ikinci el alışveriş siteleri oluşmaya ve sayıları git gide artmaya başladı. Şimdi bu siteleri ve çalışma prensiplerini yakından tanıyalım.

İkinci El Alışveriş Siteleri Nasıl Çalışır?


Tüm tüketim sektöründe olduğu gibi ikinci el alışveriş piyasası da kendi çevrimiçi piyasasını oluşturdu. Daha fazla seçeneğe daha kısıtlı bir zaman içerisinde ulaşma fikri herkes için oldukça cazip görünmekte. İkinci el alışveriş sitelerinin çalışma mantığı tarafları güvenli ticarete yönlendirmektir. Yine de yalnızca ilan sitesi olarak faaliyet gösteren ve alıcı satıcı arasında sadece bağlantı kurmalarına izin veren ve alışveriş işleminin herhangi bir şekilde tarafı olmayan siteler, uygulamalar da bulunuyor. Örneğin Modacruz uygulamasında veya alışveriş sitesinde ikinci el bir ürün alan kişinin ödediği ücret, ürün eline geçip onay verene kadar satıcı hesabına geçmiyor.

Diğer yandan Sahibinden.com gibi daha çok ilan üzerine kurulmuş ve ikinci el ürün satışının yapıldığı sitelerde alıcı ve satıcı kendi alışveriş işlemlerini aralarında geçen görüşme neticesinde yaparlar. Bunda taraflar kendi güven koşullarını oluştururlar ve sorumluluk taraflara ait olur. Güvenli alışveriş yöntemlerinde aracı siteler her bir satış işlemi için belirli oranda komisyon alarak bu çalışma prensibi ile hizmet vermektedir. Düşük oran ya da ücretler gibi dursa da satışa konu olan ürünün fiyatı yükseldikçe orana bağlı olarak komisyon kesintisi de yükselmektedir.

İkinci El Alışveriş Siteleri Güvenli mi?

Tam da yukarıda bahsettiğimiz gibi online alışveriş sitelerinin güvenirliğini konuşmak için söz konusu sitenin satış aşamasında aldığı rolü bilmek gerekiyor. Güvenli alışveriş sistemine sahip olan alışveriş siteleri bu noktada sorumluluk almaktadır. Alıcı ve satıcının haklarını korumakta ve mümkün olan en iyi şekilde iyi bir alışveriş deneyimi/ ortamı sağlamaktadır. Yine de ikinci el eşya alırken özelikle alıcıların üzerinde durması gereken noktalar var.

 • Söz konusu ürünün orijinal olup olmadığını sorgulamak,
 • Ürünün satıcı tarafından belirtilen marka, model bilgilerinin orijinali ile kıyaslanması
 • Satıcı hakkında yazılmış önceki kullanıcı deneyimleri
 • İkinci el satış sitesi hakkında yazılmış kullanıcı deneyimleri

En az satıcı hakkında yazılmış yorumlar kadar aracı site hakkında yapılan yorumlar da bir o kadar önemlidir. Çünkü olası bir mağduriyet ya da sorun durumunda alışveriş sitesi kendi sorumluluğunu ne kadar yerine getiriyor, ne gibi inisiyatifler alıyor bilmek gerek. Kullanıcılarının mağduriyetleri konusunda yaklaşımı, çözüm odaklı düzenlemeleri ve iletişimleri kaliteleri konusunda fazlasıyla belirleyici.

İkinci El Alışverişi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

İkinci el kıyafet veya ikinci el eşya satın alırken dikkat edilmesi gereken noktaları sıralayalım.

 • İkinci el satış işlemi elden yapılacaksa tanımadığımız kişilerin evine gitmek ya da evimize davet etmek yerine kalabalık bir açık alanda buluşmak, bu mümkün değilse eğer yanımızda birilerinin olması
 • Söz konusu alışveriş bir otomobil, araç içinse bu alanda bilgisi olan kişiler ile gitmek ve mutlaka güvenilir imaja sahip ekspertiz raporu yaptırmadan satın alma işlemine başlamamak
 • Satış internet üzerinden kargo ve benzeri şekilde yapılacaksa, söz konusu ürünün farklı açılardan ve detaylı fotoğraflarını istemek
 • Varsa ürünün orijinal ambalajını ve faturasını istemek
 • İnternet üzerinde, söz konusu ikinci el araba, eşya, kıyafet, kitap vb ürün hakkında bilgi toplamak ve özelliklerini öğrenerek satıcının verdiği bilgiler ile karşılaştırma
 • Ürünün ikinci el piyasa değerinin, satıcının verdiği fiyat ile örtüşüp örtüşmediğini araştırmak
 • Üründe bir hasar, sorun ya da en önemlisi satıcının belirttiklerinin dışında ve önceden süregelen bir sorun tespit edilmesi durumunda satının ürünü sorunsuz şekilde alıp almayacağının teminatını görüşmek

Bu gibi klasikleşmiş önlemler tüm tarafların, parasını koruduğu kadar zamanını ve emeğini de koruyacaktır.

İkinci El Alışveriş Sitelerinde Sipariş İptal Edilebiliyor mu?

Öncelikle belirtmemiz gerekiyor ki satın almaktan vazgeçme bir tüketici hakkıdır. Bir kişi, düşünmeden bir ürünü alabilir, hızlı satın alma uygulamaları sebebi ile satın alma tuşuna yanlışlıkla basarak onay verebilir. Bütçesini öngörememiş olabilir ve daha pek çok neden olabilir. Bugün ülkemizde en çok tercih edilen ikinci el alışveriş sitelerinde alıcı ya da satıcı yapılan işlemi kargo firmasına teslim etmeden önce iptal etme hakkına sahiptir.

Bir de söz konusu alışverişin satın alındıktan sonra iadesi konusu vardır. Tüketici haklarına göre alıcı herhangi bir neden göstermeden de satın almadan 14 gün içerisinde vazgeçebilir. Ancak bu kanun söz konusu alışveriş ikinci el olduğunda geçerli değil. İkinci el alışverişlerde garanti kavramı yoktur ve satın almadan vazgeçme durumunda ürünün iade edilmesi tamamen satıcının inisiyatifindedir. Özellikle alım satım işlemine taraf olmayan ikinci el alıveriş sitelerinde taraflar kendi aralarında anlaşarak satış/alış işlemi yaptığından birbirleri arasında oluşan güven etkendir.

İkinci El Alışveriş Sitelerinde Kargo Teslimatı Nasıl Olur?

İnsanlık tarihini kabaca göz önüne getirdiğimizde alışılagelmiş olan her şeyin değişimi son 100 yılda büyük bir sıçrayış göstermiştir. Her alanda olduğu gibi lojistik ve kargo sektörü de inanılmaz bir gelişim gösterdi ve bugün yalnızca ülkemiz sınırları içerisinde değil, dünyanın bir başka noktasındaki ürünü satın aldığımızda elimize ulaşması havayolu taşımacılığı söz konusu olduğunda birkaç gün içinde sürebiliyor.

Kendi konumuza dönecek olursak, artık rekabet içerisinde bolca alternatifi bulunan kargo firmaları e-ticaret şirketleri ile yaptıkları anlaşmalar ile ürün gönderimlerini çok daha uygun fiyatlı şekilde yapabiliyorlar. Bu durum markaların satış grafiğini yükseltirken, müşterilerin açısından hizmet kalitesi yükselişi olarak görülmektedir. Kargo açısından ise artan iş hacmi diyebiliriz. İkinci el alışverişlerde kargo anlaşması ile alışveriş işleminin kargo ücreti çok cüzi bir miktarla alıcı ya da satıcı tarafından karşılanır.

En İyi İkinci El Alışveriş Siteleri ve Uygulamaları


Herhangi bir konuda en iyiyi seçmek ve bu ene karar vermek için onu hangi açılardan değerlendirdiğimizi de belirtmeliyiz. En iyi alışveriş siteleri söz konusu olduğunda, en ucuz, en güvenilir, en çok ürün çeşidinin olduğu, en iyi hizmet kalitesi, en iyi satış sonrası hizmet, en iyi müşteri hizmetleri, en iyi ödeme yöntemleri, en az komisyon alan gibi sıralanmalıdır. Aynı zamanda içerikleri ve ürün kategorileri de birbirinden farklıdır.

Lüks giyim markaları satın almak için, Zebramı, Modacruz gibi sitelere yönlenen müşteriler bu sitelerde aradıkları ürünleri çok daha kolay buluyorlar. Araba ya da ev almak, müzik aleti ya da mobilya gibi büyük parça eşyaları satın almak için Sahibinden sitesinin tercih edilmesi gibi ürün içerikleri ve alışkanlıklar en kavramını değiştirebilmektedir. İkinci el kitap ya da bir kitabın ilk basımını bulmak için de herkesin aklına ilk olarak Nadir Kitap sitesi gelmektedir. Bu sebeple şimdi sizlere tüm bu ikinci el siteleri paylaşalım ve hangisinin en olduğuna sizler karar verin.

Sahibinden

Daha çok ikinci el araç alım satım piyasasının döndüğü ve eğer ikinci el grubuna dahil edeceksek, konut alım satım işlemleri ve ilanlarının olduğu Sahibinden tabii ki diğer tüm kategorilerde ikinci el sitesi olarak bilinmektedir. Yedek parça ve aksesuar, araç, konut, arsa, iş makineleri, evcil hayvan ilanları, ikinci el veya sıfır ofis kırtasiye malzemeleri, hobi ve müzik aletleri, ev dekorasyon ürünleri, beyaz eşya gibi pek çok kategoriye sahip.

Sahibinden hepimizin bildiği üzere bir ilan sitesi olarak hizmet veriyor. Aynı zamanda ikinci el alışverişlerde üye müşterilerine GeT hizmeti de sağlıyor. Sahibinden GeT açma ve Sahibinden GeT taksit işlemleri ile birçok üye hem alıcı hem satıcı olarak güvenle ikinci el alışveriş yapabiliyor. Sahibinden GeT komisyon oranları ve taksitli satışlardaki değişen komisyon oranlarının güncel bilgisi için web sitelerini ziyaret etmekte fayda var.

Nadir Kitap

İkinci el kitap alışverişi söz konusu olduğunda sahaf kültürünü en iyi temsilcisi olan Nadir Kitap, öğrencilerden öğretmenlere herkesin alışveriş yapmak için tercih ettiği bir internet sitesi. İçerisinde artık bulması neredeyse imkansız olan özel basım veya ilk basım yayınlardan, arada almayı kaçırdığımız ve koleksiyonumuza eklemek istediğimiz dergilerin geçmiş sayılarına geniş bir seçenek bulunuyor.

Nadir Kitap e-ticaret sitesi aynı zamanda oldukça kapsamlı ve kullanışlı bir kullanım/alışveriş deneyimi sunuyor. Site içerisinde yalnızca tek bir yazarın kitabını aratabiliyor, yalnızca tek bir yayınevinin basımlarını aratabiliyor, dil seçebiliyor ya da satıcının ürünlerini ayrı olarak listeleyebiliyoruz. Aynı zamanda kitapları türlerine ve içeriklerine göre listelemek de mümkün.

Dekopasaj

İkinci el dekorasyon ve mobilya dendiğinde artık herkesin zihninde Dekopasaj canlanıyor! Evinde veya ofisinde yenilik isteyen ancak değiştirmek istediği ürünlerinse hurda veya çöp olmadığını bilen zevk sahibi kişilerin bu ürünleri hak ettiği değer üzerinden kolaylıkla satabildiği Dekopasaj'ın son zamanlarda satış işlem trafiğini giderek arttırdığı biliniyor.

GittiGidiyor

2001 yılından bu yana e-ticaret sektörünün prestijli isimlerinden biri olan GittiGidiyor aynı zamanda bir ikinci el satış ve ilan sayfasıdır. İkinci el alım satımlarda güvenli ödeme yöntemlerini tercih eden, ihtiyatlı tüketiciler GittiGidiyor'u tercih etmekte. Bir diğer avantajı ise oldukça aktif olan GittiGidiyor ile satışa konulan bir ürünün oldukça kolay ve hızlı bir şekilde alıcısını bulmasıdır.

Letgo

Tüketicilerin ikinci el alışveriş piyasasına olan bakışının olumlu yönde gelişmesinde çok büyük bir paya sahip olan Letgo doğru pazarlama stratejisi ile neredeyse herkesi bir şeyler satmaya itti. Evin bir köşesinde atıl duran lambader, alındığından beri kilerde sadece yer kaplayan şişme kamp yatağı ya da sağlıklı yaşamaya karar verilip alınan o uzun zamandır istenilen yürüyüş bandının kıyafet askısı olarak kullanılması herkese tanıdık geliyordur. İşte tüm bunları ya da daha büyüğünü aldığımız için yenilediğimiz beyaz eşyaları eskiciye hurda fiyatına vermektense Letgo ile satmak mümkün.

Gardrops

İkinci el alışveriş sitelerinde adını lider isimler arasına taşımış başarılı bir girişim olan Gardrops ürün çeşitliliği ve uygun komisyon oranları ile fazlasıyla dikkat çekiyor. Müşterilerine sağladığı ayrıcalıklar arasında ürün çeşitliliği ve anlaşmalı kargo fırsatları da bulunuyor.

Modacruz

İkinci el modanın adresi sloganı ile ikinci el online alışveriş sektörüne iddialı bir giriş yapan Modacruz, lüks moda ve aksesuar ürünleri ile hizmet veriyor. E-ticaret sitesi olarak hizmet veren Modacruz ürünleri içerisinde yalnızca dünyaca ünlü ikinci el eşyalar değil aynı zamanda yeni ve etiketli ürünler de bulunuyor.

Basit bir şekilde üye olarak kendi hesaplarını oluşturan kullanıcıları, aynı üyelik profili ile hem satıcı olabiliyor hem de ürün satın alabiliyor. Kendi profilleri içerisinde dükkan olarak tanımlanan ana sayfalarına, artık giymedikleri, artık küçük gelen, artık büyük gelen, artık ihtiyaçlarının kalmadığı  ve daha pek çok kişisel sebepten ötürü satışa koyabilirler. Kendisine hediye olarak gelen bir ürünü de etiketi ile satan birçok kullanıcı profili mevcuttur.

Modacruz kullanıcıları site içi arama da yapabiliyor. Kullanıcılarından aldıkları geri dönüşler ile oldukça detaylı bir filtreleme seçeneği bulunan site ve uygulamalarında üyeleri, hangi ürünü, hangi markayı, hangi bedeni, hangi renkte istiyorsa listeleyip seçebiliyor. Kullanım kolaylığı ve lüks marka seçenekleri yanı sıra Modacruz ünlülerin ve fenomenlerin de üyeliklerinin bulunduğu bir site olarak çok daha fazla dikkat çekiyor ve tüketicilere geçmişte hayranı olduğu kişilere ait ürünleri satın alma fırsatı sunuyor.

Dolap

Son zamanların en popüler ikinci el alışveriş platformu olan Dolap kuruluşunun ilk zamanlarında yalnızca mobil uygulamaları ile hizmet veriyordu. Daha sonra online alışveriş sitesi ile de üyelerine alışveriş yapma olanağı sundular. Tüm ikinci el alışveriş sitelerinde olduğu gibi Dolap'ta da birçok çeşit farklı ürün, düzenli kategoriler içerisinde sunuluyor.

Her bir satış işlemi için satıcının eline geçecek ürün üzerinden belirli bir düzeyde komisyon alan Dolap kaliteli hizmetleri ve müşteri hizmetleri servisi ile üyelerine daha iyi bir alışveriş deneyimi sunmak için çalışıyor. Sektör rakipleri arasında en uygun kargo imajına sahip olsa da yüksek satış komisyonu ile de anılmaktadır. Ancak satış sonrası hizmet kalitesi ve uygun kargo anlaşmaları sebebi ile rakipleri arasında sıyrılmakta ve satış trafiği en yüksek isimler arasında yer almaktadır.

Dolap uygulaması ve internet sitesinin bir diğer avantajı ise kullanıcılarına daha iyi satış yapabilmeleri adına tamamen ücretsiz ancak oldukça profesyonel bir şekilde destek sunmalarıdır. Site editörleri ve yetkilileri sık sık kullanıcılarına satışlarını arttırma tiyoları vermekte, fotoğraf çekiminden, etiket düzenlemeye kadar birçok detayı hatırlatmaktadır.

Bebecruz

Modacruz'un ikinci el alışveriş alanında gösterdiği büyük başarının bir sonucu olan Bebecruz da tıpkı içerisinden ayrıldığı Modacruz kadar başarılı olmuştur. Yalnızca bebek ve çocuk ürünlerinin satıldığı Bebecruz, geniş ürün kategorisi ve ürün bandı ile ebeveynleri memnun ediyor. Bebek eşyalarının yüksek kalitede üretilmiş ürünler olması ancak çok kısıtlı bir zaman içerisinde kullanılıyor oluşu da ebeveynleri ikinci el alışverişe yönlendiriyor.

Örnek vermek gerekirse bir bebek arabasını en fazla iki yıl kullanan ebeveynler bebeğin büyümesi ile daha hafif bir baston pusete geçme ihtiyacı duyuyorlar. Bu iki yıllık kullanım süresi zarfında ürünün reel kullanım süresi iki yılın da oldukça altındayken neredeyse ilk günkü halini koruyan araçlar, bir diğer kardeş için saklanıyor ya da Bebecruz'ın aktif pazarında kolaylıkla yeni alıcısını buluyor.

Zebramo

Modanın nabzının attığı Zebramo en moda kıyafetlerin ikinci elinin kolaylıkla bulunduğu bir ikinci el alışveriş portalıdır. Yalnızca kıyafet, giyim ve ayakkabı ürünleri ile değil,  kitap, ev eşyaları ve dekorasyon, çocuk eşyaları ve giyimi  gibi çeşitli kategorileri ile kullanıcılarına uygun fiyata ikinci el alışveriş yapma imkanı sunuyor.

Zebramo ikinci el alışveriş uygulamaları arasında faaliyet gösteren ilk isimlerden biridir ve kişileri ikinci el satış yapmaya itmiş pazarlama stratejisi ile geçmişte oldukça başarılı işlere imza atmıştır. Özellikle ünlülerin kendi hesaplarını açarak ikinci el ürün satışı yapmaları, birçok kişiyi bu alanda alışverişe çekmiştir.

Pahalı markaların az kullanılmış ikinci el ürünlerinin yoğun talep gördüğü bu platformda, aranılan her şey kolaylıkla bulunabilmektedir. Alıcı ve satıcı taraflara alışveriş işlemi sonrası puan vermesi ve yorum yapabiliyor oluşu da diğer kullanıcılar için bir rehber niteliği taşıyor.

Benzer Yazılar

Gelbaba İşletme

Markanız için hemen işletme hesabı açın.

Hesap Aç
Gelbaba İşletme

Markanız için hemen işletme hesabı açın.

Hesap Aç

Benzer Yazılar

Gelbaba İşletmeye Katılın

Hemen ücretsiz kaydolarak üyeliğinizi başlatın.

Ücretsiz İşletme Hesabı Açın