Anasayfa gelbaba Gelbaba Portal gelbaba Dijital Oyun gelbaba En Popüler Steam Oyunları 2022

En Popüler Steam Oyunları 2022

En Popüler Steam Oyunları 2022

Piaget'e göre oyun, bir uyumdur. Caillois'e göre oyun, serbestçe kabul edilmiş; fakat bağlayıcı olan kurallara göre belli bir alan ve zaman süreci içinde sürdürülen gerilim ve eğlence duygularını içeren, gerçek hayattan farklı olduğu bilinci ile yapılan gönüllü bir hareket ya da faaliyettir. Montaigne oyunu çocukların en gerçek uğraşıları olarak tanımlamıştır. Lazarus ise oyunu, kendiliğinden ortaya çıkan, hedefi olmayan, mutluluk getiren bir aktivite olarak tanımlamıştır. Genel tanımıyla oyun, belli bir amaca yönelik olan ya da olmayan, kurallı ya da kuralsız gerçekleştirilebilen; fakat her durumda çocuğun isteyerek ve hoşlanarak yer aldığı fiziksel, bilişsel, dil, duygusal ve sosyal gelişiminin temeli olan gerçek hayatın bir parçası ve çocuk için en etkin öğrenme sürecidir.
Çocuklar için doğal öğrenme yollarından biri olan oyun, birlikte yapma, ortak hareket etme, işbirliği içinde olma, duyguları anlama, rol yapma gibi bilişsel süreçler yanında, pratik yollar bulma, kas becerilerinin gelişmesini sağlama gibi psikomotor süreçlerin de gelişmesini sağlayan; bireysel farkların belirginleşmesi gibi birçok pedagojik durumun ortaya çıkmasında etkili olan, hayatın her alanına yayılmış, tek bir tanıma ya da sınıflandırmaya sığdırılamamış bir kavramdır. Oyun kelimesi İngilizce kökünden de anlaşılacağı gibi harekete geçme, belirli bir veya birçok amaca yönelik dinamik kazanma, değişken durumlara veya konulan kurallara ayak uydurma olgularıyla iç içedir. Çocukluk çağlarımızda yaşantılarımızı bizlere şimdilerde hatırlatan veya ileride hatırlatacak olan her şey genellikle oyunlarda ve oyunlarla başlamıştır.

Geçmişte sokakta oyun, özellikle kırsal ve küçük yerleşimde çok daha yaygınken şehirlerde sokakta oyun oynamak daha sınırlıydı. Yapılan araştırmalar, sokakta oyun oynamanın doğayla iç içe olmaktan ve daha fazla kişiyle etkileşim içinde olmaktan dolayı sosyal becerilerin daha fazla gelişebildiğini göstermiştir.

90’lı yıllarda atari oyunlarının yaygınlaşmasıyla çocuklardaki sadece çocuklarda değil merak ve ilgi düzeyinde farklı değişmeler yaşanmıştır. 7'den 70'e herkes televizyona bağlanabilen bu oyunlarla bir şekilde haşır neşir olmuş, oyun oynama, yarışma, arkadaşını rakip olarak görmeye başlama, puan üstünlüğü kazanmaya çalışma, ortak karar alma, bazen yardımcı arkadaşına yardımcı olmaya çalışarak ona oyun içinde seviye atlatma gibi davranışlar sergilemekteydi. Bir dönemin kara kutuları, nintendoları, gameboyları, tetrisleri hayatımıza girmiş ve hayatımızdaki oyun oynama biçimlerimizi etkilemiştir. Oyunlar, oyunlaştırma, günümüzde hem farklı yaş gruplarında hem de eğitimcilerin kullandığı, hatta yaş düzeyine göre kavram öğrenmelerde kullanılan yöntemlerden biri olmuştur.

Oyun kurmak oyunun kurallarına uymak, oyun kurucuları belirlemek gibi kompleks bir durumda öğrenmeler gerçekleştiriyoruz aslında. Eğitim boyutuyla da baktığımızda oyunlaştırma daha fazla duyuyu aktif hale getirmektedir. Bu anlamda da öğrenme biçimlerinin değiştiği ve çağa ayak uydurma adaptasyonu içine girdiği günümüzde oyunlar hayatımızda önemli bir yer tutmaktadır.

Çocuklar dışarıda oyun oynar ve o oyundan öğrendiklerini eve taşır. Teknolojinin gelişmesiyle birçok alanda olduğu gibi oyun alanında da çocuklar oyunlarını ve oynadıklarını evlerine taşıdı. Çocuklar oyunları kimi zaman çalışma odalarına kimi zaman salonlara taşıdılar. Farklı türden konsol oyunları, pc oyunları, tablet ve telefon oyunları üretildi ve piyasada devasa bir iş gücü doğdu. Oyun geliştirici şirketler oyunun önemini öngördüklerindendir ki kısa zamanda oyun içerik üreticileri çoğalmaya başladı. Birçok firma farklı türden oyunları piyasaya sürdü. Hem oyun yapımcısı hem de dünyanın en büyük dijital oyun dağıtıcısı olan steam platformu hakkında gelin birlikte cevaplar arayalım.

Steam Nedir?

Steam nedir sorusuna cevap verebilmek için bu kelimenin ne anlama geldiğine bakmak, platformun daha iyi anlaşılabilmesi için önemlidir. Türkçe karşılığı su buharı anlamına gelse de diğer anlamlarına bakıldığında güç, enerji, öfke gibi yan anlamlara da gelmektedir. Bu da platformun içinde barındırdığı oyun türlerinin isimleriyle de bağdaşmaktadır.

Steam, Microsoft eski çalışanları Gabe Newell ve Mike Harrington tarafından, merkezi ABD'nin Washington eyaletindeki hızla gelişen en büyük şehirlerinden birinde olan video oyunu geliştiricisi ve video oyunu yayımcısı Valve Corporation adlı şirketin 2003 yılında kurulmasıyla birlikte ortaya çıkan oyun platformudur. Şirket tarafından geliştirilen, bir dijital dağıtım, dijital hak yönetimi, çok oyunculu seçenek ve iletişim sunan platform, oyunların geniş çapta dağıtımı ve onlarla ilgili çoklu ortamların tamamen internet üzerinden yayılımı için kullanılmaktadır. Pek çok oyun, eklenti paketi, yazılım, video ve oyunlar ile ilgili programların satışı bu platform üzerinden yapılmakta ve bu sayede bilgisayara doğrudan çevrimiçi olarak indirilebilmektedir.

Haziran 2022 istatistiklerine bakarsak Steam platformundan online olarak alınan 48 saatlik veriler ortalamasında aylık yaklaşık 120 milyon aktif oyuncu, günlük ortalama 69 milyon oyuncu, her ay da yaklaşık 1,5 milyon yeni kullanıcı platformda online olmaktadır. 2018 verilerinde de Steam platformunun 132 milyon benzersiz kullanıcı olduğu tespit edilmiştir.

Platform kullanıcıların ne tür bilgisayar yazılımı ve donanımı kullandıkları ile ilgili veri toplamak adına isteğe bağlı ve kimlik belirtmeye gerek olmaksızın ayda bir anket düzenlemektedir. Elde edilen bilgiler ileride ne tür teknoloji yatırımları yapılacağına veya hangi tür ürünlerin talep gördüğü konusunda karar verilmesi aşamasında birer gösterge olmaktadır. Güncel verilere ve haberlere https://store.steampowered.com/news/ adresinden ulaşılabilmektedir.

Steam yazılımı Windows, Linux ve Mac OS gibi işletim sistemleri üzerinde yüklenebilir ve bu işletim sistemlerini destekleyen içeriklerin bilgisayarlara kurulması mümkündür.

Steam Nedir Ve Nasıl Kullanılır?

Valve Corporation şirketi tarafından geliştirilen steam oyunları platformu, dijital bir dağıtım platformudur. Kullanıcılarına çoklu ortamda seçenekler sunan bir yazılımdır. Oyun, eklenti paketi, yazılım, video ve oyunlar ile ilgili her şeyin satışı bu platform üzerinden yapılmakta ve bilgisayarlara web sitesi üzerinden steam indir seçeneğine tıklanarak indirilebilmektedir.

Uygulamayı indirdikten sonra kurulum dosyası bilgisayara kurulumu yapılır ve ardından steam hesabı aç ekranından yeni hesap oluşturma veya daha önce oluşturulmuş bir hesap varsa bu bilgilerle giriş yapılır. İlk kez hesap oluşturan kullanıcılar için eposta adresi, ülke bilgisi ve 13 yaş üzerinde olduğunuzu size onaylatan bir seçenek çıkar. Evet, platform 13 yaş ve üzeri kullanıcılara açıktır. Bu onay işleminden sonra eposta adresinize bir doğrulama mesajı gelmektedir. Doğrulama tamamlandıktan sonra hesap adı ve parola belirlenerek steam platformunda giriş yapılabilir. Yazılım ara yüzü basit kullanışlı şekilde tasarlanmıştır ve birçok dil seçeneğiyle kullanılabilir. Mağazada; öne çıkan oyunlar, keşif kuyruğu denilen kullanıcı seçimlerinden, beğenilerinden elde edilen algoritmalarla çalışan yapay zekâ tabanlı ara yüz, istek listesi, puan dükkânı, haberler ve istatistikler olan bölümleri vardır.

Kütüphane bölümünde; örneğin steam en çok oynanan oyunlar, steam korku oyunları, steam macera oyunları vs. şeklinde klasörler oluşturarak sürükle bırak yöntemiyle oluşturabileceğiniz koleksiyon seçenekleri, altında da indirdiğiniz tüm oyunları takip edebileceğiniz indirmeler bölümü bulunmaktadır.

Geldik topluluk bölümüne. Bu bölüm platformun inovatif olması yanı sıra kullanıcıları da işin içine katarak platformun geliştirilmesi, oyun, yazılım, artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik dünyalarına ilgi duyan kullanıcıların buradaki atölyelerde oyun parçaları geliştirmelerine imkân veren özelliğiyle ön plana çıkmaktadır. Bunun yanında pazar bölümünde steam marketten oyun eşyalarının, koleksiyon kartlarının, kozmetik ürünlerin satın alma, takas yapma vb. uygulamaları bulunur.

Yayınları bölümü, bir yayıncının oynadığı oyunu canlı olarak izleyebileceğiniz bölümü içerir. Adını duyduğunuz merak ettiğiniz ancak henüz indirmediğiniz bir oyunun kullanıcılar tarafından tanıtılmış bölümlerine veya o anda canlı olarak oynanan tanıtımına bakarak karar verme sürecinizi hızlandırabilirsiniz.

Kullanıcı bölümünde kullanıcı aktivitelerinize, kullanıcı profil bilgilerinize, arkadaş listelerinize, dahil olduğunuz gruplara, atölyelerde tasarladığınız içeriklerinize, kazandığınız rozetlerinize ve pazardan aldığınız envanterlerinize erişebilirsiniz.

Aile Kütüphane paylaşım özelliği ile hesap sahibinin oyun oynamadığı zamanlarda seçili hesapların, izin verilen bilgisayarlarda oyun kütüphanesini kullanmasına izin verir. Aynı anda 10 bilgisayara yetki verilebilmektedir. Yetkilendirilmiş her bilgisayarda 5 kullanıcıya kadar izin verilebilir. Kütüphane, sadece oyunlarda kullanılabilmekte video ve uygulamalarda kullanılamamaktadır.

Mağazada, farklı sitelerden alınmış oyunların aktivasyon anahtarlarının da aktive edilmesi sağlamaktadır. Steam mağazasında içerikler hakkında bilgi, istatistik ve sadece gerçek kullanıcıların üyelik sonrası belirli bir süre sonra yapabildiği değerlendirmelere erişilebilmektedir.

Platformun sunucularında bulunan mağazada birinci şahıs, atmosferik, korku, aksiyon, macera, bağımsız, tekli oyunculu, gizem, zengin hikâye, birinci şahıs nişancı (fps), strateji gibi toplamda 92,169 oyun türü ve toplam 50,361 adet oyun mevcuttur. 6 Haziran 2015'ten itibaren steam mağazasında TL ile alışveriş yapabilme imkânı sunulmuştur.

Steam Hesabı Ücretli Mi?

Steam hesabı ücretli mi sorusu, arama motorlarında da listelenmekte ve merak edilmektedir. Steam hesabı açmak ücretsizdir. Aktif kullandığınız bir eposta adresi ile yaşınız 13 yaş ve üzerinde olmak koşuluyla kolaylıkla steam hesabı açabilirsiniz.

Steam Oyunları Ücretli Mi?

Steam oyun kütüphanesinde yeni çıkan oyunlar, indirimdeki oyunlar ve oynaması ücretsiz steam oyunları bulunmaktadır. Steam oyunlarını satın almak ve oynamaya başlamak için öncelikle steam cüzdanına minimum 40 tl eklemelisiniz. Bunu yapabilmek için banka, PTT veya kredi kartı yöntemlerini kullanabilirsiniz. Steam platformu kampanyalar düzenleyerek bağlantılı internet siteleri üzerinden steam indirim kodu dağıtımı yapmaktadır. Bu indirim kodlarıyla indirim miktarına göre steam mağazasından oyunlar satın alınabilmektedir. Steam oyun fiyatları türüne göre, sistem gereksinimlerine göre, çıkış yılına göre değişiklik göstermekle birlikte 6 TL’ye de oyun vardır 2000 TL’ye de oyun bulunmaktadır. Steam mağazasından aldığınız oyun ya da oyunlar sisteminizde verimli çalışmıyorsa veya aldığınız oyunu/oyunları beğenmediyseniz steam oyun iade etme seçeneğiniz mevcut. Ancak bunu yapabilmek için bazı şartları yerine getirmiş olmanız gerekir ki bunun sonunda steam oyun iade etme seçeneğiniz aktif olsun. Aldığınız oyunun alınış tarihinden itibaren iade etmeyi düşündüğünüz tarihe kadar iki haftanın geçmemiş olması, oyunu iki saatten fazla oynamamış olmanız yeterli olmaktadır.

En Popüler Steam Oyunları

Grand Theft Auto V

Aksiyon oyunları kategorisinde olan, yayıncısı Rockstar Games olan oyun, birinci şahıs veya üçüncü şahıs bakış açısıyla oynanabilmekte; oyunun açık dünyasında yürüyerek veya araç içinde yolculuk yapılabilmektedir. Oyuncu seçeneği, tek oyunculu olmasına rağmen üç ana karakteri de kontrol eder ve hem görev sırasında hem de görev dışında karakterler arası geçiş yapılabilmektedir. Oyunun hikâyesi daha çok soygun sıralı hikâyeye odaklıdır. Çoğu görevde oyuncuların araç ve silah kullanması gerekmektedir. Yıldız sistemi, kolluk kuvvetlerinin suç işlemiş olan oyunculara göstereceği tepkiyi ifade etmektedir. Grand Theft Auto V'in PC sürümü, oyunculara 4k ve ötesinde çözünürlükle ve saniyede 60 kare tazeleme hızıyla Los Santos ve Blaine County dünyasını keşfetme fırsatını sunuyor.

Apex Legends

Aksiyon oyunları kategorisinde olan, yayıncılığını Electronic Arts firmasının yaptığı oyun, Respawn Entertainment imzalı, ödüllü ve ücretsiz steam oyunları kapsamında oynanan bir Kahraman nişancı oyunudur. Güçlü yeteneklere sahip efsanevi karakterlerden oluşan ve genişleyen kadronun ustası olabilir, stratejik takım oyununu ve yeni nesil Kahraman Nişancı ve Battle Royale’in yenilikçi oynanışını deneyimleyebilirsiniz.

Halo Infinite

Aksiyon oyunları kategorisinde olan yayıncısı Xbox Game Studios firmasının çıkardığı efsanevi Halo serisi, şimdiye kadarki en kapsamlı Master Chief harekâtı ve çığır açan ücretsiz steam oyunları kategorisindeki çok oyunculu oyun keyfini deneyimleyebilirsiniz.

Cyberpunk 2077

Rol yapma kategorisinde, yayıncısı CD PROJEKT RED olan oyun, karanlık bir gelecekte güç, gösteriş ve vücut modifikasyonu çılgınlığına kapılmış Night City küme kentinde geçen bir açık dünya aksiyon macera hikâyesidir.

Counter Strike: Global Offencsice

Ücretsiz steam oyunları kategorisindeki oyun 19 yıl önce ilk çıktığında öncülük ettiği takım tabanlı aksiyon oyununu bir üst seviyeye taşımakta. Oyunda yeni haritalar, karakterler, silahlar ve oyun modları eklenmiş ayrıca klasik Counter Strike içeriğinin güncellenmiş sürümlerini oyunculara sunmaktadır.

New World

Devasa çok oyunculu oyunlar kategorisinde, yayıncısı Amazon Games olan oyunla doğaüstü Aeternum adasında yeni bir kader oluşturacağınız, tehlike ve fırsatlarla dolu heyecan verici, açık dünya deneyimini keşfedebilirsiniz.

Dota 2

Ücretsiz steam oyunları kategorisindeki oyun steam platformunun yayıncısı valve tarafından geliştirilmiştir. Her gün, dünya çapındaki milyonlarca oyuncu yüzden fazla Dota kahramanından birisiyle savaşa girmektedir. Oynama süresi ister 10 saati isterse 1000 saati bulsun, her zaman keşfedilecek yeni bir şeyler vardır. Düzenli güncellemelerle sürekli değişen ve evrilen oynanış biçimleri, özellikler ve kahramanlar sayesinde Dota 2 sürekli olarak değişmektedir.

En Çok Beklenen Steam Oyunları

Steam keşif kuyruğu seçeneği aktif olarak kullanıldığında, yeni çıkan, en çok satan ve Steam ‘de oynanan ve kullanılan ürünlere benzer ürünlerin bir karışımı kullanıcılara sunulmaktadır. Bu kullanıcı davranışları sonucunda ortaya çıkan sonuçlar değerlendirilerek ihtiyaç tespitinin yapılması sayesinde beklenen oyunlar, türleri belirlenebilmektedir. Bu oyunlardan bazılarını aşağıda sizler için derledik.

Starfield

Rol yapma oyunları kategorisindeki oyunun yayıncısı Bethesda Softworks şirketidir. Starfield; The Elder Scrolls V: Skyrim ve Fallout 4'ün ödüllü geliştiricileri Bethesda Game Studios'un 25 yıl sonra oluşturduğu ilk yeni evreni temsil etmektedir. Yıldızların arasında geçen bu yeni nesil rol yapma oyununda insanlığın en büyük gizemine cevap aranılan destansı bir yolculuğa başlanabilir.

Frostpunk 2

Simülasyon oyunları kategorisindeki oyun 11 bit studio tarafından geliştirilmiş olup çok beğenilen, BAFTA adayı toplumsal hayatta kalma oyununun devamıdır. Buhar çağı geride kalmıştır ve şimdi insanlığın en yeni kurtuluşuna petrol önderlik etmektedir. Ancak ufuktaki yeni tehlikeler yüzünden şehrin geleceği hiç olmadığı kadar korkunç görünmektedir.

The Day Before

Devasa çok oyunculu oyunlar kategorisindeki oyunun yayıncısı mytone şirketidir. Oyun, ete aç, enfekte olmuş ve hayatta kalanların yiyecek, silah ve arabalar için birbirlerini öldürdüğü ölümcül, pandemi sonrası Amerika'da geçen bir açık dünya hayatta kalma oyunudur.

Vampire: The Masquerade® - Bloodlines™ 2

Rol yapma oyunu kategorisinde yayıncısı Paradox Interactive olan oyundur. Tehlikeli ve bir o kadar da cezbedici karakterler ve gruplarla dolu bir kent olan Seattle'da bambaşka bir deneyim yaşanabilmektedir. Artık kült haline gelmiş klasiğin devamı olan bu oyunda yapılan seçimler, hayata geçirilen planlar ve çevrilen entrikalarla güç dengesini değiştirebilmektedir.

Witch It

Aksiyon oyunları kategorisinde olan oyunun yayıncısı Daedalic Entertainment şirketidir. Komik ve sihirli bir dünyada geçen çok oyunculu bir saklambaç oyunudur. Cesur avcılar köylerini lanetleyen cadıları bulmakla görevlendirilmiştir.

Warframe

Steam ücretsiz oyunlar kategorisinde olan oyun Dijital Extremes tarafından yayınlanmıştır. Hikâye odaklı aksiyon oyununda durdurulamaz bir savaşçı olarak uyanılabilmekte ve arkadaşlarla birlikte savaşılabilmektedir.

S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl

Aksiyon oyunu kategorisindeki oyun CSG Game World şirketi tarafından yayınlanmıştır. Tehlikeli düşmanlar, ölümcül anormallikler ve güçlü eserler ile dolu geniş Chornobyl bölgesini keşfedebilir, seçimlerinizi akıllıca yaparak kendi kaderinizi kendini belirleyebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Gelbaba İşletme

Markanız için hemen işletme hesabı açın.

Hesap Aç
Gelbaba İşletme

Markanız için hemen işletme hesabı açın.

Hesap Aç

Benzer Yazılar

Gelbaba İşletmeye Katılın

Hemen ücretsiz kaydolarak üyeliğinizi başlatın.

Ücretsiz İşletme Hesabı Açın