Anasayfa gelbaba Gelbaba Portal gelbaba E-Ticaret gelbaba En Sık Karşılaşılan E-ticaret Kargo Şikayetleri

En Sık Karşılaşılan E-ticaret Kargo Şikayetleri

E-Ticaret
12 Ocak 2022 Çarşamba
En Sık Karşılaşılan E-ticaret Kargo Şikayetleri

Günümüzde iş gücü ve iş hacmi bakımından herhangi bir kriz durumunda dahi yükselmeye devam eden kargo ve lojistik sektörünü birlikte inceleyelim. E-ticaret sistemlerinde olan sıçrayış en büyük getiriyi ve iş yoğunluğu kargo firmalarına çekti. Kargo ve kurye hizmetlerine artık her geçen gün çok daha fazla ihtiyaç duyuluyor. Bu durum kargo firmalarının çalışma sürelerini ve iş hacimlerini arttırırken her geçen gün aralarına yeni isimlerin de katılmasına neden oluyor. Taleplere cevap veren kargo sektörü ne kadar gelişse de konu hizmet ve müşteri memnuniyeti olduğunda pek tabii sorunlar ve şikayetler de artıyor. Aynı zamanda müşterilerin beklentileri de yükseliyor. Bundan bir 10 yıl önce e-ticaret sitelerinden aldığımız ya da birine gönderdiğimiz paketin 4-5 gün, hatta 1 hafta içerisinde teslim edilmesi normal karşılanırken artık bu süre şiddetli ve mağduriyet dolu bir şikayete konu olabiliyor.

Kargo Şirketleri Nasıl Çalışıyor?


Hizmet kalitelerini ve sürelerini farklı ölçeklerle geliştiren kargo firmaları ilk olarak teknolojik alt yapıyla geliştiler. Daha sonra personel sayısı, dağıtım ayı, şube ve aktarma merkezleri derken artık online alışveriş sitelerinden aldığımız bir ürün, ertesi gün elimizde olabiliyor. Peki bu başarıyı yakalamak için kargo şirketleri nasıl çalışıyor? Aralıksız olarak! Evet yanlış duymadınız, kargo şubeleri ortalama olarak hafta içi saat 18:00 veya 20:00 arasında kapılarını kapatsalar da dağıtım ağı, operasyon tarafı ve müşteri hizmetleri 24 saat bayramlar dahi sürüyor.

Kargo teslimat aşaması ise klasik olarak mesai saatleri içerisinde yapılıyorken artık birçok firma artan rekabet koşullarında, rakiplerinin önüne geçebilmek ve hizmetlerinin kalitesini gösterebilmek adına gece 23:00'lara kadar teslimat yapabiliyor. Aynı zamanda bugün yine birçok kargo şirketi tıpkı bir kurye şirketi gibi randevulu ve süreli teslimat hizmeti veriyor.

Kargo Ücretleri Ne Kadar?

Ne yazık ki artık kargo gönderi ücretleri hakkında ya da herhangi bir ürün hizmet hakkında bir rakam verebilecek zamanlarda yaşamıyor. Değişken piyasalar, dalgalı kurlar ve mevcut enflasyon ortamında benzin gibi en temel gider kalemin artışına neden olmaktadır. En basit bir örnek olarak artan mazot/benzin fiyatları aklımıza gelen her şeyin fiyatının yükselmesine neden olmaktadır. Birçok kargo firması gönderi paket büyükleri ve mesafeye göre taşıma ücretlerini ve ek ücretlerini sitelerinde açıkça paylaşmaktadır. Bu durumda her bir firmanın sitesini ayrı ayrı ziyaret ederek, ücretleri hakkında bilgi almak yeterli olacaktır. Diğer yandan ise, Gelbaba'da yer alan kargo kategorisini ziyaret ederek de yorumlar eşliğinde doğru bilgiye ulaşmak mümkün.

Geciken Kargoya Ücret Ödenir mi?


Geciken kargolarda hizmet bedeli ürün teslimi sırasında alıcı ya da gönderici ödemeli olarak belirlenerek tahsis edilir. Kargo firmaları ürün teslim tarihini eğer varsa süreli teslimatta süre aralığını müşterilerine bildirir. Geciken gönderilerde ücret iadesi alabilmek için bu sonucun hizmet sözleşmesinde açıkça belirtiliyor olması gerekir. Bir paket teslimin hizmet alımı sırasında sigortlalanması ve sigortaya konu olan herhangi bir durumun yaşanması durumunda ancak sigorta payı ödenir.

Kargo Şikayetleri Nereye Yapılır?

Kargo şikayetleri, e-ticaret sisteminde çok farklı kanallara aktarılabiliyor. Bugün herkes bir siteden ürün satın almadan önce sayfa altındaki yorumlara az çok dikkat ediyordur. Örneğin Trendyol şikayet içeriklerine göz atıldığında tüketicilerin ürünün göründüğü gibi ve iyi geldiğini belirttikten sonra kargonun çok geç teslim edildiğini bu sebeple de ürüne düşük not verdiğini belirtiyor. Bu gibi birçok sitede yani saymak gerekirse Hepsiburada şikayet, Gittigidiyor şikayet, sahibinden şikayet  ya da Letgo şikayet içeriklerine göz atıldığında mutlaka ürünün puanını düşüren ancak ürünün ya da satıcının sorumlu olmadığı kargo şikayetlerini okumak mümkün.

Sorunun yanlış kanala yönlendirilmesi çözüm için herhangi bir şekilde fayda sağlamayacaktır. Ne yazık ki ülkemizde ürün ve hizmet konularında şikayet, öneri ve yorumlar pek de bilinçli bir şekilde yapılmıyor. Bir e-ticaret sitesinde en az 100 yorum alan bir ürünün müşteri deneyimleri okunduğunda tıpkı yukarıda söylediğimiz gibi en az yarısının üründen bağımsız, satıcıyı ilgilendirmeyen şikayetler olduğu görülecektir. Daha kötüsü çok kötü bir yorum yapıp ürüne çok yüksek bir puan vermek ya da memnun kaldım harikaydı ve benzeri şeyler yazdıktan sonra az puan vermek de en sık karşılaşılan tüketici yorum davranışları olmaktadır. Bunun daha kötü bir sonucu ise o sitelerde aradığını ürünü filtreleyerek seçen müşteriler ürün yorum ve beğenisini de filtrelediğinde aslında görmemesi gereken ürünleri görüyor ya da görmesi gereken ürünleri yanlış puanlamalar yüzünden kaçırabiliyor.

Tüm bunların yaşanmaması ve gerçek kargo yorumları hakkında okuma yapmak ya da kargo kaynaklı mağduriyetleri dile getirmek için Gelbaba.com var. Bu alanda hizmet veren tüm firmaların bilgileri ve kullanıcı deneyimleri için sitemizi tercih edebilirsiniz.

En Güvenilir Kargo Şirketleri Hangileridir?

En güvenilir kargo şirketlerine karar vermek bizlerin değil deneyim sahibi tüketicilerin tekelindedir. Bu nedenle şimdi müşterileri tarafından en çok yorum alan dağıtım ağı ve işlem hacmi ile Türkiye'de belirli bir imaja sahip olan kargo şirketlerini sizler için derledik.

Yurtiçi Kargo

Türkiye'deki kargo şirketleri arasında adından en çok bahsettiren isim olan Yurtiçi Kargo yurt içi ve yurtdışı dağıtım ağına sahip. 1982 yılından bu yana ülkemizde lojistik alanında önemli hizmetlerde bulunmuş ve bu işin yalnızca devlet kurumlarının tekelinde ya da yabancı şirketlerin yapabileceği bir şey olmadığını kanıtlamıştır.

Türkiye'nin ilk özel kargo firması olan Yurtiçi Kargo müşteri memnuniyetini, ilk olarak dağıtım ağı ile kazanmıştır. Devlet hizmetlerinin dahi ulaşamadığı uçsuz Anadolu köylerine kar kış demeden paket teslimatı yapan Yurtiçi Kargo büyümeye ve tercih edilmeye devam etti.

Bugün  yurtiçi kargo hizmetleri, yurt dışı kargo hizmetleri, ambalaj ve paketleme ürünleri, evrak gönderimi yurt dışı ekspres belge gönderimi ve daha pek çok hizmeti ile sektör rakiplerine örnek oluyor.

Aras Kargo

1979 yılında taşımacılık alanında hizmetlerine başlayan Aras Kargo bugünkü halini 1989 yılında alıyor. Türkiye'nin her ilinde ve ilçesinde ve hatta büyük şehirlerde birçok mahallede birçok şubesi olan Aras Kargo geniş dağıtım ağı gücünden aldığı destek ile müşterilerine profesyonel taşımacılık hizmeti sunuyor.

Aras Kargo  geniş dağıtım ağı ile hizmetlerimi rakiplerinden çok daha uygun fiyata da sunabiliyor. Taşımacılık hizmetlerine ek özellikler getirerek müşterilerinin takdirini de kazanan Aras Kargo, kurye talep etme, SMS bilgi servisi, taşıma güvencesi gibi hizmetleri ile hem kurumsal hem bireysel müşterilerinin işlerini kolaylaştıracak fırsatlar sunuyor. Hizmetlerini müşterilerinden aldığı geri dönüşler ile geliştiren kargo firması bu sayede iyi hizmet sunmayı başarabiliyor.

Mng Kargo

Sektör rakipleri ile kıyaslandığında oldukça genç sayılacak bir yaşta olan Mng Kargo 2003 yılında kurulmuştur. Daha kurulduğu ilk yıldan itibaren tanınan ve büyük başarılara imza atan Mng Kargo aynı zamanda birçok ödüle ve başarıya da imza atmış rakiplerine örnek olmuştur. Yurt içi ve yurt dışı paket taşımacılığında yüksek standartlar ve teknoloji ile entegre alt yapısı ile tedarik zinciri yönetimini başarılı şekilde yönetebilmiştir.

Web sitelerinde ücret hesaplama, kurye çağırma gibi oldukça kullanışlı paneller ile müşterilerinin faydalanacağı hizmetler de yer almaktadır. Müşterilerinin en çok sorduğu  kargo ücretleri bu şekilde nereden ve nereye bilgisi, zarf veya dosya mı yoksa paket veya koli mi bilgisi, seçim sonrası paketin ebatlarının ve ağırlığın girilmesi ile hesaplanabiliyor.

Firma standart hizmetleri dışındaki tüm ek hizmetleri ücretli olarak yerine getirmektedir. Örneğin eve kurye talep etme, SMS ile ihbarlı teslim ve daha birçok ek özellik artı ücret olarak teslimat ücretine yansımaktadır.

Sürat Kargo

2003 yılında kurulmuş genç firmalardan bir diğeri de Sürat Kargo, bugün 200'den fazla ülkeye de paket teslimatı yapan Sürat Kargo kısa bir zaman içerisinde gözle görülür bir sıçrayış gerçekleştirmiştir. Doğru stratejik adımlar ile yurt içinde ve yurt dışında başarılı bir şekilde teslimat hizmetleri sunmayı başarmıştır.

Hem bireysel müşterilerin gönderilerini hem de kurumsal müşterilerinin gönderilerini adreslerinden alıp diledikleri adreslere kadar teslim eden ve bunu olukça kısa bir süre içerisinde gerçekleştiren Sürat Kargo müşteri memnuniyeti noktasında da hassas. Şimdi Sürat Kago'nun hizmetlerini ayrıca sıralayabiliriz.

 • Sürat Global
 • Sürat Gönder-Al
 • Sürat Tahsilatlı
 • Sürat Kredili Kargo
 • Sürat Ambalaj

Müşterilerinin talepleri ve ihtiyaçları doğrultusun geliştirdiği ve arasına yenisini eklediği hizmetler ile artık Türkiye için değil dünya için kaliteli hizmetler sunuyor diyebiliriz.

DHL

Yine bir Amerika markası olarak sektöründe dünyaca ünlü isim olan DHL, 969 yılında kurulmuştur. İlk kurulduğunda kıtalararası çalışan DHL, iç pazar rekabeti ve değişen şirket politikaları ile gelişip büyümeye devam etti ve artık birçok ülkede merkezi bulunan, yerel kargo hizmetleri de sunmaya başladı. Artık uluslararası alanda hizmet veren DHL ikiyüzden farklı ülkeye gönderim yapıyor, aynı zamanda o ülkelerin iç piyasasında kargo hizmeti sunuyor.

Kaliteli kargo hizmetleri ile rakiplerinin örnek aldığı, iş ortamı ve çalışan hakları politikaları ile güzel bir kariyer için herkesin çalışmak istediği DHL fiyatlarının uygunluğu ile de örnek olmaya devam etmektedir. DHL'nin lojistik çözümleri, gönderi takip sistemi için sitelerine bakabilir veya sitemizde yer alan kullanıcı deneyimlerine göz atabilirsiniz.

PTT Kargo

Türkiye'nin köklü kurumlarından olan PTT tarihi Türkiye tarihinden de eski. Osmanlı'nın son zamanlarında kurulmuş olan PTT 1840 yılında faaliyete başladı. 1855 yılında telgraf müdürlüğünün aktif olması ile birlikte iletişimde ve ulaşımda Anadolu toprakları çok ciddi bir sıçrayış gösterdi. 1901 yılında ilk para transfer işlemini gerçekleştiren PTT, 1909 yılında telefon hizmetlerini de aldı. 1984 yılımda kamu iktisadi teşebbüsü olarak faaliyetlerine devam etti. Yakın zamanda, telefon, posta, telgram hizmetlerine banka ve kargoyu da ekledi ve halka hizmet noktasında örnek olmayı sürdürdü.

Bugün yurtiçi ve yurtdışı kargo hizmetleri ile ülkenin en uygun fiyat tarifesine sahip olan PTT Kargo, yalnızca uygun fiyatlı taşımacılığı ile değil özel sektördeki rakiplerine örnek olacak kadar farklı hizmet ve çözümleri ile de ünlü.

 • Ptt iş yerinde teslim
 • Ücreti alıcıdan tahsil
 • Değer konulmuş/sigortalı taşıma
 • Kontrollü teslim
 • Gidiş dönüş
 • Alıcının kendisine teslim
 • Telefon ile bilgilendirme
 • Adresten alma

Hizmetleri ve çok daha fazlasıyla global alanda hizmet üretmeye devam ediyor.

UPS

TEDx'e konu olacak bir başarı hikayesi olan UPS Kargo, en karamsar olunan zamanlarda ilham verecek bir geçmişse sahip. 19 yaşındaki Jim Casey'in arkadaşından 100 dolar borç ile kurduğu UPS, bugün dünyanın lojistik devi haline gelmiştir. Amerika merkezli firma bugün dünyanın abartısız her ama her noktasına teslimat gerçekleştirmektedir. Dağıtım ağı araçları arasında uçak kargolar, kargo gemiler, kara yolu ve yerel ağda bisiklet, motosiklet, yaya gibi ihtiyaca göre en hızlı teslimatı yapmaktadırlar.

Kurumsal müşterilerine sunduğu özel ve ayrıcalıklı hizmetleri ile ticari işlemlerinde kendi dağıtım ağı yerine UPS'un kusursuz dağıtım ağını kullanan yani UPS'tan bu hizmeti satın alan firmalar kaliteli hizmet ve ekonomik tarifelerden oldukça memnun. Öte yandan UPS bireysel müşterilerinin bireysek gönderileri için de son derece doğru bir adres. UPS Kargo ile USA'dan bir kişi Türkiye'nin istediği herhangi bir şehrindeki ve hatta ilçesindeki arkadaşına istediği büyüklükteki bir paketi hızlı bir şekilde gönderebilmektedir.

Sendeo

Koç Grubu birçok alanda başarılı ve yüksek kaliteli hizmetlerini bu defa kargo ve lojistik alanında sergiliyor. Koç Holding markası olan Sendeo, sektöre oldukça iddialı bir giriş yaptı ve çok kısa bir süre içerisinde Kargo ve lojistik alanında aranılan, firmaların ay da bireysel müşterilerin tercih ettiği bir isim haline geldi.

Sendeo Kargo firması müşterilerine sunduğu ayrıcalıklı hizmetler, sektör bazlı çözüm fikirleri ve e-ticaret müşterilerinin dağıtım hızına yetişecek operasyon planlamasıyla ön plana çıkmaktadır. Kargo şikayetleri hakkında bir araştırma yapmış ve bu sorunları düzeltecek hizmetler geliştirdiği için, müşteri beklentilerine cevap verebilmiştir. Sektörüne kazandırdığı bu değerler neticesinde, artan hizmet kalitesi ve rekabet koşullarında sunulan daha ekonomik tarifeler kargo kullanıcılarını memnun etmiştir.

Bu kadar bahsettikten sonra Sendeo'nun onu diğerlerinden ayıran özelliklerini inceleyelim.

 • Gerçekten ulaşılabilir ve gerçekten çözüm odaklı bir çağrı merkezi servisi. Hem de 7/24 hizmet veren ücretsiz müşteri hizmetleri numarası ile.
 • Genç, dinamik ancak tam bir profesyonel operasyon ekibi! Alanında eğitim görmüş vizyon sahibi personelleri ile çalışan  Sendeo çalışan hakları konusunda da oldukça hassas. Böylece işini severek yapan bir ekip, müşteriye kaliteli birer hizmet olarak yansıyor.
 • Teknoloji gelişimlerine kulak veren yönetim ve teknik personel ile dağıtım işlemleri anbean takip edilebiliyor. Bu hem Sendeo tarafından hem de müşteriler tarafından görüntülenebilen bir özellik.
 • Hasar bildirimi sistemi ile ürününün zarar gördüğünü beyan eden kişi başvuruda bulunduğunda hızla çözüm alabiliyor.

Murathan Jet

Sektörel tecrübesi olan ve tüm bu deneyimi lojistik alanında yükseltmiş olduğu hizmet kalitesi ile sunan Murathan Jet kargo pazarına iddialı bir giriş yapmıştır. Teknolojik alt yapısı ile yüksek müşteri memnuniyeti önceliğinde kurulmuş olan Murathan Jet, aynı zamanda Türkiye'nin ilk e-ticaret kargo şirketidir. Motorlu kuryeleri ve araçlarıyla alıcı ya da gönderici fark etmeksizin müşterilerinin beklentilerini karşılayabilmektedir.

Hızlı ve güvenilir teslimat için ülke çapında hizmet vermektedir. Güçlü operasyon planları ve başarılı operasyon oranları ile de yine rakipleri arasından yeni bir isim olmasına rağmen sıyrılmayı başarmıştır. Araç filosu ve rakiplerine örnek olarak gösterilebilecek personeli ile işini hakkıyla yapan nadir ticari oluşumlardan biridir.

Çok kanalları e-ticaret çözümleri ile tüketim alışkanlıklarının sanal pazarlara kaydığını gören ve bu konuda projeler geliştiren Murathan Jet oldukça başarılı olmuş yenilikçi fikirlere sahip. Gün içi teslimat hizmeti, ertesi gün teslimat hizmeti ve moto-kurye hizmeti ile dağıtım operasyonunu başarılı şekilde yönetmektedir.

Dağıtım saatleri hafta içi 12:00 kadar alınan gönderiler için 23:00' e kadar teslim edilir. Ertesi gün teslimat hizmetinde ise hafta içi 21:00'a kadar alınan ürünler ertesi gün 23:00 ve Cumartesi gününe denk geliyorsa 12:00'a kadar teslim edilmektedir.

Aynı zamanda güçlü ve profesyonel hizmetleri ile dikkat çeken, çözüm odaklı bir müşteri hizmetleri servisine de sahiptir. Çağrı merkezleri hafta içi mesai saatleri içerisinde hizmet vermektedir. Teslimat süreleri, hizmet seçenekleri, dağıtım ağlar ve tün sundukları hizmetlerin ücretleri hakkında çağrı merkezi ile görüşerek bilgi almak mümkün.

Benzer Yazılar

Gelbaba İşletme

Markanız için hemen işletme hesabı açın.

Hesap Aç
Gelbaba İşletme

Markanız için hemen işletme hesabı açın.

Hesap Aç

Benzer Yazılar

Gelbaba İşletmeye Katılın

Hemen ücretsiz kaydolarak üyeliğinizi başlatın.

Ücretsiz İşletme Hesabı Açın