Anasayfa gelbaba Gelbaba Portal gelbaba E-Ticaret gelbaba En Ucuz İkinci El Arabalar İçin Websiteleri

En Ucuz İkinci El Arabalar İçin Websiteleri

E-Ticaret
10 Ocak 2022 Pazartesi
En Ucuz İkinci El Arabalar İçin Websiteleri

Temel toplum ihtiyaçlarını sıraladığımızda ayrım yapmaksızın hepimizin günlük hayatta en çok ihtiyaç duyduğu başlıkların başında ulaşım gelmektedir. Ülkemizde 80 milyonun üzerinde bir nüfus bulunmaktadır ve bu gerçekten yüksek bir rakam aslına baktığımızda. Bu nüfus ve potansiyel, sektörel anlamda pek çok imkanı beraberinde getirmektedir. Ülkemizde ikinci el pazarlarına gidildiği dönemler öyle çok uzak zamanlar değildi. Aslına bakarsanız bu pazarlar da hala bolca mevcut. Bazıları şekil değiştirirken bazıları da online platformlarını güçlendirmeyi tercih etmişlerdir. Peki ikinci el araç alım satım pazarlarındaki şekil değişikliği ile neyi kastediyoruz. Artık tıpkı organize sanayi bölgeleri gibi ikinci el araç alım satım yerleri için yarı kapalı yarı açık yapıların ön plana çıktığını görüyoruz. Şehirlerde bu oluşum sağlanırken bunun yeterli olmadığını da hepsinin hemen fark etmesi ise güzel bir şey. Evet artık dünya eskisinden daha küçük ve iletişim çağındayız, kısıtlı bir kitleye ulaşmak işletmelerin girebileceği bir risk olmaktan çıkalı çok oldu. Eskiden de olduğu gibi şimdi de kullanıcıların ikinci el alışveriş için pazarları tercih ettiği bir gerçek. Ama en başta da dediğimiz gibi pazarların da alanı değişti ve büyüdü. Artık boş bir meydana yayılan arabaları bizzat yerinde ziyaret edip tercih ettiğimiz dönem geride kaldı.

Günümüzde istediğimiz aracın fiyatlarına ve durumu hakkında bilgiye ulaşmamız çok daha kolay bir hal aldı. Üstelik bütçemize göre araç bulabilmek için gerekli şartları da aratabiliyoruz, ki bu son bahsettiğimiz herhalde ikinci el oto alım satımı için girmemiz gereken zahmetin çok büyük bir kısmını ortadan kaldırıyor. Pek hangi sitelerden ikinci el araç sahibi olabiliyoruz? İşte size bu inceleme yazımızda konu ile ilgili ayrıntılı bilgiler aktarmaya çalışacağız.

Liberal ekonominin kendine geniş alan bulduğu dünyamızda kapitalizm ile beraber sert piyasa şartları oluşmaktadır. Bunun artı yönleri olduğu kadar eksi yönleri de bulunmaktadır muhakkak. Rekabetin kaliteyi arttırdığı gerçeğini de düşündüğümüzde bu şartların önünü alma imkanı da bulunmaktadır. Yani platformların bu şartlara adapte olması bir zaruret olmaktadır.

İkinci el satış, bu alanda hizmet veren siteler ve ikinci el uygulaması hakkında akla gelen tüm soruları ve cevapları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İkinci El Araba Siteleri Hangileri


Günümüzde e-ticaret platformlarının sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu platformlardan bazıları direk satış ile ilgilenirken bazıları da tabiri caizse ne suya ne sabuna dokunmamaktadır. İlan sitelerinin sayısı e-ticaret platformlarına nazaran daha fazla artış göstermektedir.

İkinci el araç satın almak isteyen kullanıcıların en nihayetinde online satın alma gibi bir durumu olmamakta, muhakkak satıcı ile temasa geçmesi gerekmektedir. İkinci el araba piyasasının etkin aktörlerinden birisi de galerilerdir. Eskilerin pazarı yenilerin galerisi olan bu satıcılar da artık sektörel değişikliklere ayak uydurmuş ve ikinci el satış ya da ikinci alış işlemleri üzerinden adeta sürümden kazanç sağlama yoluna gitmişlerdir. Ama şu bir gerçek ki artık her sektörde olduğu gibi ikinci el araç alım satımlarında da internetin gücü kendisini göstermiş ve geleneksel yöntemleri ikinci plana atmıştır. Artık herkes online platformlar üzerinden satın alacağı aracı aramakta ve çok büyük oranda da bu yol üzerinden ikinci el araç sahibi olmaktadır.

İkinci el araç satmak isteyenler için de aynı şekilde işlemler daha kolaylaşmıştır. Yapılması gereken tek şey biraz zaman vermek ve çok basit olan bu ilan süreçlerinde aktif olarak var olmaktır. Yazımızın bu bölümünde sizlere en ön plana çıkmış olan bazı ikinci el araç alım satım süreçlerini yöneten web sitelerinden bahsetmek istiyoruz.

Sahibinden

Türkiye’de ikinci el pazarının en köklü ve güçlü markalarından biridir dersek herhalde hemen hangi web sitesinden bahsettiğimizi anlamış olursunuz. Evet, Sahibinden 1999 yılından itibaren aktif olarak Türkiye’de ilan verilebilen, çeyrek asırlık bir süredir hayatlarımızda olan bir platform. Ayrıca Türkiye’nin ilk uygulamalarından birine de sahip olan Sahibinden ikinci. el araç bulmak için en çok tercih edilen platformlardan birisi olarak da dikkat çekiyor. Aksoy Holding bünyesinde faal olan sahibinden.com günümüzde her gün milyonlarca kullanıcı tarafından ziyaret edilen bir ilan sitesidir. Sahibinden’in ikinci el uygulaması da en sık kullanılanlar arasında ilk sıralarda yer alıyor.

İkinci el motorsiklet, ikinci otomobil ya da aklınıza gelebilecek daha pek çok ürün için sahibinden.com kullanıcılarının hizmetinde.

Arabam.com

Bir diğer ikinci el taşıt satışı ya da alımı yapabileceğiniz platform da Arabam.com’dur. Adından da anlaşılacağı üzere Arabam.com web sitesinde dilediğiniz her model ve özellikte araç bulabilirsiniz. Arabam.com ilan sitesinde ikinci el araç dışında ikinci el motor, ikinci traktör, ikinci tır, hasarlı araçlardan klasik arabalara kadar birçok çeşitte araca ulaşabilirsiniz. Arabam.com internet sitesinden ayrıca hasar tespit hizmeti de alabiliyorsunuz.

Letgo

Türkiye’de ikinci el eşya alışverişinde zirvede olan bir platform da letgo’dur. Letgo web sitesinin yanı sıra Letgo uygulamasını kullanarak da dilediğiniz otomobile kavuşmanız mümkün.

Letgo ilan sitesinde iğneden ipliğe birçok ürün bulunabiliyor. Yani aslında direk ikinci el araç alım satımı için değerlendirmek doğru olmayacaktır. Ama kullanım oranı ve ziyaretçi sayısı her geçen gün artan Letgo, kullanışlı uygulaması ile birlikte daha çok tercih edilen bir uygulama olma yolunda kendinden emin adımlarla ilerliyor. Letgo ilan sitesinin bir diğer özelliği de, ekonomik anlamda ucuz sayılabilecek araçlara diğer ilan sitelerinden daha çok karşılaşabilme olasılığının bulunmasıdır.

İkinciyeni

Daha önce de belirttiğimiz gibi ikinci el otomobil sektöründe rekabet en üst düzeyde. Özellikle ülkemizde sıfır araç almanın her geçen gün daha da zorlaştığını göz önünde bulundurursak sektörün ikinci el tarafında trafik çok daha fazladır. Eskiden orta kesim ve yüksek gelirlilerin rağbet gösterdiği sıfır araç alım işlemlerinin günümüz ekonomik şartlarında son derece azaldığını hatta durma noktasına geldiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

ikinciyeni.com web sitesi bu şartlar altında faaliyet gösteren ikinci el nereden satılır denildiğinde akla gelen platformlardan bir tanesi. Ekspertiz işlemlerinde de destek sunan İkinciyeni internet sitesi üzerinden hem ikinci el araç satanlar hem de ikinci el araç arayanlar buluşmaktadır. Site üzerinden ayrıca sahip olduğunuz otomobilin değerini de tespit edebilirsiniz.

Tasit

Bir diğer ikinci el araç alım satım platformu da Tasit.com web sitesidir. Tasit.com internet sitesinde ikinci el araç satmak isteyenler ile ikinci el araç arayanlar bulunmaktadır. Üyelik sisteminin geçerli olduğu Tasit.com sitesi üzerinden ayırca başka hizmetler de sağlayabilirsiniz. Tasit.com araç kiralama himzeti için de ilan verilebilen bir platform. Sigorta ve Kaso hizmeti sağlayabileceğiniz Tasit.com üzerinden yedek parça temini de yapmanız mümkün.

Araba.com

Tasit.com web sitesi ile yazımızın bir önceki bölümünde ilgili detaylı bilgileri vermiştik. Eklememiz gereken bir detay da, Tasit.com Araba.com internet sitesine ait bir marka olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Yine adından da anlaşılacağı üzere araba.com internet sitesinde 2. el araç satın alabilirsiniz. Araba.com web sitesinde 50 bine yakın araç bulunduğundan aradığınız özelliklere ait bir otomobil bulma şansınız oldukça fazla. Araba.com ilan sitesinde bulunan araçlar galeriler tarafından paylaşılmakla birlikle bizzat araç sahipleri de kullanmaktadır.

Dod.com

Her ikinci el araç alım satımı yapılan platform ilan sitesi olmak zorunda değildir. Bunların en güzel örneklerinden birisi olan Dod.com.tr web sitesi üzerinden aracınızı Dod’a satabilir ya da Dod güvencesi ile Dod.com.tr internet sitesi üzerinden aramakta olduğunuz 2. el aracı bulup satın alabilirsiniz.

Peki Dod.com.tr platformunu farklı kılan nedir? Dod 101 nokta güvencesi ile araçları satın alır ve bu özellikler dahilinde son kullanıcıya satar. Doğuş otomobil güvencesi ile 1999 yılından beridir piyasanın etkin bir aktörü olan Dod.com.tr, ikinci elde güven sloganı ile sektörün tercih edilen platformlarından birisidir.

VavaCars

Bir diğer ikinci el araç alım satım platformu olan Vava Cars 2018 yılında Vitol Group bünyesinde faaliyetlerine başlamıştır. Önceleri ekspertiz hizmetleri ile başlayan yolculukta bugün gelinen noktada Vavacars ikinci el otomobil pazarının etkin bir aktörü olacağa benziyor. Vavacars Petrol Ofisi işbirliği de Vavacars güvenilirliğini artıran bir unsur olarak dikkat çekmektedir. Haftanın 7 günü 24 saat Vavacars müşteri hizmetleri ekipleri ile temasa geçebiliyorsunuz. Müşteri memnuniyeti açısından rakiplerinden önde bir hizmet anlayışı sunan Vavacars 2.el araç alanlar ile satanların buluştuğu yeni bir platform olarak çok başarılı olacak gibi gözüküyor.

Ototrink

Sektörün parlayan yıldızlarından birisi de hiç şüphesiz ki Ototrink.com web sitesidir. Adından da anlaşılacağı üzere Ototrink ikinci el araç alım satım işlemlerinde hızına ve operasyonuna son derece güveniyor. Ototrink ekspertizde araç değerlemeye kadar birçok hizmet de sunmaktadır. Bu şekilde aracınızı Ototrink.com üzerinden değerleyebilir ve bizzat Ototrink tarafından satın alınabilmektedir. İkinci el ödeme konusundaki hassasiyete vurgu yapması açısından Trink ifadesi de ödemenin hemen peşin olarak hızlıca yapıldığını belirtmektedir. Bu da Ototrink.com’un 2. el piyasasında etkin bir aktör olma yolunda iddiasını ortaya koyuyor.

OtoCash

Ve son olarak ikinci el araç alım satım işlemlerini yapacağınız bir site de Otocash.com web sitesidir. Sadece ikinci el otomobil değil ikinci el motosiklet de alabileceğiniz Otocash internet sitesinde ayrıca ücretsiz araç değerleme hizmeti de bulunmaktadır. Otocash bayilerinden birine gidip prosedürleri tamamlamanız yeterli olacaktır. Otocash model ve çeşitlilik açısından son derece yeterli gözüküyor. Yani aradığınız her tür aracı Otocash üzerinden bulmanız mümkün. Dilerseniz kendinize ait aracı da Otocash platformu üzerinden satışa çıkarabiliyorsunuz.

Ucuza İkinci El Araba Nasıl Bulurum?


İkinci El araç piyasalarındaki rekabetin sertleşmesi, bir yandan da otomobil fiyatlarındaki oynaklık sektörün dinamiklerini her an değiştirmeye yetmektedir. Aslında fiyat istikrarı aktörler arttıkça daha sağlam zemine oturmaktadır ama ikinci el araç alıcılarının gözden çıkardıkları bazı özellikler olabilir ya da bütçeleri sınırlı olabilir. Her halükarda aranılan özellikte ve fiyatta ürün bulmak platformların sayısı arttıkça aynı oranda artacaktır.

Peki ucuza ikinci el araç bulmanın yolları nelerdir? Yapılan araştırmalarda da gördüğümüz üzere kullanıcıların internet üzerinden en çok arattığı soruların başında ucuz ikinci el araç nasıl bulurum sorusudur. Bu sorunun aslında birden çok cevabı var ama durumunuzun ve ne aradığınızın önemi burada ortaya çıkıyor. Temiz ve iyi bir arabayı değerinin altında alabilmek çok büyük bir şans işi. Bunun için rasyonel davranış dışına çıkılmaması gerekiyor. Peki ucuza ikinci el araç alabilmek için illa ki hasarlı araçları mı seçmek gerekiyor. Kullanılmış kiralık araç ya da perte çıkmış araç gibi seçenekleri de dışarıda bırakıyoruz. Ucuza 2. el araç alabilmek için öncelikle pazarlık yapabilecek bir birikime sahip olmanız gerekiyor. Yani ne olursa olsun her araçta bir problem çıkabilir ya da bir eksiği olabilir. Kısacası satın alacağınız ikinci el aracı bulduğunuzu düşünüyorsanız kusur arayın. Bulacağınız her kusur fiyatı düşürecektir. Unutulmaması gereken en önemli konu şudur, her piyasada olduğu gibi ikinci el araç piyasasında da fiyatı alıcı belirler. Bunun bilincine olduğunuz zaman pazarlık gücünüz zaten kendiliğinden ortaya çıkacaktır. 2. el aracı ucuza bulmanın operasyonel anlamda yolu bu. Teknolojik anlamda ise arayışınızı doğru ve sabırla yapmalısınız. Örnek vermek gerekirse aradığınız model ve fiyatta karşınıza benzer iki araç çıktığı zaman doğrusunun hangisi olduğuna karar vermeden önce satıcı ile ilgili araştırmalar yapın. Belki aynı aracı farklı web sitelerinde farklı fiyatlardan satmak isteyen bir kullanıcı olabilir karşınızdaki. Bu sorunu aşmanın en güzel yolu, söylediğimiz gibi sabır içinde seçeneklerinizi arttıracak bir çalışma ve arayış içinde olmak.

Ucuza 2. el araç almanın en bilinen yolu ise hasarlı araçlara yönelmektir. Bunun da kendine has riskleri vardır tabi ki. O yüzden muhakkak sektörde uzun süredir varlık gösteren uzmanlardan destek almanızı öneririz. Tabi hasarlı aracın size maliyeti de olacaktır. Bunun hesabını yaparak ikinci el aracı satın almanız bir zarurettir. Günümüze hasarlı araçların kayıtlarına ulaşmanın son derece kolay olduğunu da düşünürsek ucuza 2. el araç alacakların bu ihtimali de göz önünde bulundurmalarında fayda görüyoruz.

İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Yazımızın başında da belirttiğimiz üzere 2. el araç piyasası gerçekten çok hareketli bir yapıya sahip. Her geçen gün yeni bir yapı online satış platformu olarak boy göstermekte ve rekabeti daha da ileriye taşımaktadır. Bu da doğal olarak beraberinde bazı sorunlu ilişkileri doğurmaktadır. Yani 2. el araç piyasalarında bu aktör bolluğu güven sorununu da ortaya koymaktadır.

İkinci el araç piyasasındaki güven sorununu aşmanın ise birçok yolu bulunuyor. Peki İkinci el araba alırken nelere dikkat etmeliyiz? Öncelikle satın alınacak olan 2. el aracın hasar kayıtlarını muhakkak incelemeniz gerekmektedir. Bu kayıtlara resmi yoldan ulaşmanın ise birçok yolu var. Ayrıca satın alınacak olan 2. el aracın ekspertiz raporunun muhakkak görülmesi gerekiyor.

Bilindiği üzere bazen araçlar kaza yapsa da kasko ücretlerinden kaçınmak için resmi yollar tercih edilmeden tamirat işlemleri yapılabilmektedir. Bu yüzden 2. el araç alacakların muhakkak boya ekspertizi de yapmalarında fayda var. Eğer otomobillerden ya da satın almak istediğiniz araç neyse ondan iyi anlıyorsanız piyasada sorun yaşama olasılığınız azalmaktadır. Eğer bu konuda kendinize güvenmiyorsanız yanınızda muhakkak usta diye adlandırdığımız bir uzmandan destek alın.

Satın alacağınız 2. el aracın motor durumunu sizin anlamama ihtimalinizi kesinlikle göz ardı etmeyin. Bir diğer önemli konu da satın alacağınız aracın kilometresini iyi öğrenmeniz gerekiyor. Bilindiği üzere artık maalesef bu alanda da sahtekarlıklar yapılabilmektedir. O yüzden yine tekrarlamak gerekirse yanınızda muhakkak bir oto ustası ile ikinci el araç satın almaya gidin.

En önemli konulardan birisi de aracın ticari sicili. Yani araca ait vergilerin ve cezaların ne durumda olduğu. Hatta bu sorun ikinci el aracı satın alanların en sık karşılaştığı problemlerin başında geliyor diyebiliriz. Ama artık günümüz şartlarında bu bilgilere de ulaşmak son derece kolay.

Yazımızın başından itibaren anlatmaya çalıştıklarımızı toparlayacak olursak ikinci el araç satın almanın çok sayıda ve farklı nüansları bulunmaktadır. Belli konularda elde edilecek deneyim ile sorunsuz bir alışveriş yapma ihtimali de artacaktır.

Benzer Yazılar

Gelbaba İşletme

Markanız için hemen işletme hesabı açın.

Hesap Aç
Gelbaba İşletme

Markanız için hemen işletme hesabı açın.

Hesap Aç

Benzer Yazılar

Gelbaba İşletmeye Katılın

Hemen ücretsiz kaydolarak üyeliğinizi başlatın.

Ücretsiz İşletme Hesabı Açın