Anasayfa gelbaba Gelbaba Portal gelbaba E-Ticaret gelbaba En Ucuz Online Alışveriş Siteleri

En Ucuz Online Alışveriş Siteleri

E-Ticaret
10 Ekim 2021 Pazar
En Ucuz Online Alışveriş Siteleri

İnternet aracılığı ile bir pazarlama ya da satın almanın temeli çok eskiye dayansa da bugünkü şekli ile ilk online alışveriş sitesinin mucidi Pizza Hut'tır! İnternet siteleri aracılığı pizza satan ve kişilerin evlerine sıcacık pizzaları getiren Pizza Hut ile artık online alışveriş giderek gelişen ve kendi devrimini yapan bir alana dönüşmüştür. Ülkemizde ise 1998 yılında kurulmuş olan Hepsiburada.com bugün pazardaki payın en büyük sahiplerinden biridir. Türkiye e-ticaret sektöründe hemen hemen tüm dünya ile aynı zamanda ve hatta bir çok ülkenin önünde gelişim göstermiştir ve bu konuda hizmet kalitesi olarak çıtayı ziyadesiyle yükseltmiştir. Zirve dönemi ise inanılmaz oranlarda indirimli ürünler satan, referans ile üye olunan, dünya markalarına ait ürünleri sınırlı stok ile %90'a kadar indirimli satan indirim sitelerinin ilk duyulduğu zamanlarda yaşandı. Tabii ki birçoğu eski sezon olan ürünleri satan gerçek indirimli alışveriş siteleri ilk zamanlarda kişilere telefon ile alarm kurdurtarak gecenin ilerleyen saatlerinde ya da daha gün ışımadan sabah saatlerinde alışveriş yaptırdı. Belli bir süre yayında kalan ve daha satışa çıkar çıkmaz tükenen, mağaza fiyatlarının yarısından dahi daha ucuza satılan ürünler, tüketicileri online alışverişe yönlendirdi. Bu aşamadan sonra birçok girişimci aynı taktikler ve iş planı ile piyasaya girdi, birçoğu halen sektörde isim yapmış olsa da bir o kadarı da tarihin tozlu sayfalarında başarısız girişimler olarak kaldı.

Nasıl Daha Ucuz Fiyata Online Alışveriş Yapılır?

Normal alışveriş seyrinde dahi mağazadan alınan bir ürünün sezon sonu %50 olarak indirimde satıldığını görmek tüm tüketiciler için aynı hislere neden olur. Online alışverişlerde de bu durum geçerli; bir online alışveriş sitesinde 10 birime satılan cep telefonu başka bir alışveriş sitesinde 9 birime satılıyor ve ikisinde de kargo ücretsiz ise tabii ki 9 birim olanı tercih edilir. Burada özellikle dikkat edilmesi gereken konu, X alışveriş sitesinde 10 birime satılan cep telefonunun, Y alışveriş sitesinde 5 birime satılıyor oluşudur. Y sitesi, daha uyguna satış yapan bir siteden ziyade, ikinci el satış yapan bir site olabileceği gibi ne yazık ki sahte/bozuk ürün satma ihtimali de bir hayli yüksektir. Uygun fiyatlı alışveriş rehberi görevi üstlenen birçok girişim ve uygulama vardır. Bazı siteler, yazılım ve optimizasyonları ile internet siteleri içerisinde aratılan bir ürünün marka modelinin yazılması ile internet üzerinde o ürünü en uyguna satan siteleri listelemektedir. Yine sosyal medyada birçok hesap sadece hobi amaçlı dahi uygun ve ucuz ürünleri linkleri ile paylaşmaktadır. Bu hesapları takip ederek de gerçek indirimli ve piyasanın ortalamasının altında alışveriş yapmak mümkün olabiliyor. Bir diğer ve belki de en yaygın olan ucuza alışveriş metodu ise ihtiyaçları sıralayarak önem sırasını belirlemek ve bu ihtiyaçları yıl sonu indirimleri, anneler günü indirimleri, babalar günü indirimleri, 23 Nisan indirimleri, Black Friday (Kara Cuma, Şahane Cuma), sezon sonu indirimleri listesi yaparak satın alınması planlanan ürünün şimdiki fiyatı ile bu özel günlerdeki fiyatları karşılaştırılarak en uygun zamanda satın almak. Tabii ki burum ciddi bir emek ve satın alınması planlanan ürünün geçmiş fiyatlarının bilinmesi gibi notlar alınmasını da içermektedir. Birçok  alışveriş sitesi, yılın her zamanı indirim sitesi olarak faaliyet vermekte ve yılın tüm dönemi en uygun fiyatlar ile müşterilerine seçenekler sunmaktadır.

Online Alışverişte İndirim Fırsatları

Bir önceki başlıkta da belirttiğimiz gibi yılın belli dönemlerinde yalnızca ülkemizde değil tüm dünyada gerçek indirimler tüketicilere yansımaktadır. İlk olarak Amerika'da yapılan ve bugün neredeyse tüm dünyada yaygınlaşarak her yıl tekrarlanan Black Friday (Şahane Cuma) ile gerçek anlamda normal fiyatının oldukça altında her kategoride ve ihtiyaçta ürünler satılmaktadır. Öte yandan giyim ve hazır tüketim ürünleri için yılın iki dönemi %60'ı geçen sezon sonu indirimleri gerçekleşir. Her yılın Aralık ve Temmuz ayında, içinde bulunulan mevsimin sezon ürünleri yüksek indirimlerle satılmaktadır. Alışveriş mağazalarında olduğu gibi outlet ürün satan alışveriş siteleri de son zamanlarda sıklıkla talep edilmekte ve bu talepler doğrultusunda sayıları artmaktadır. Bilinen birçok mağaza, outlet mağazalarındaki ürünlerini internet sitelerine ekleyerek satışa sunmaktadır. Bir diğer seçenek ise fabrikadan aracız olarak satış yapan ucuz online alışveriş siteleri. Üreticinin direkt olarak müşteriye ürünlerini sunarak sattığı bu siteler de en az maliyet ile ucuz ve kaliteli alışveriş yapmak mümkün.

En Ucuz Online Alışveriş Siteleri Hangileridir?

Değişen ekonomik koşullar ve enflasyon oranları göz önüne alındığında, herhangi bir site için bunlar en ucuz online alışveriş siteleri demek oldukça güç. Bir site elektronik ürün kategorisinde oldukça uygun fiyatlı satış yaparken yine aynı site beyaz eşya ya da kitap - kırtasiye kategorisinde piyasanın üzerinde satış yapabilir. Bu sebeple alışveriş sitelerinin fiyatlarını ürün bazında karşılaştırmak daha doğru olacaktır. Bazı alışveriş siteleri konseptleri gereği, sitelerini sanal bir pazar olarak kullanmakta, satıcıların sitelerinde ürünlerini müşterilerine satmalarını sağlamaktadır. Bu durumda bir ürün, X sitesinde 5 farklı satıcı tarafından satılması ile aynı ürünün 5 farklı fiyat ile satılmasına da neden olmaktadır. Bu durumda da kargo ücreti, teslimat hızı, uygun fiyat karşılaştırmaları ile alışveriş yapılabilmektedir. Online alışveriş indirim ve diğer ödeme kampanyaları ile birleştiğinde aile içi ekonomi için oldukça faydalı bir tüketim tercihi olabilmektedir. Bu sebeple kullanıcı deneyimleri kontrol edilerek yapılan alışverişler  oldukça tatmin edici olabilmektedir.

Benzer Yazılar

Gelbaba İşletme

Markanız için hemen işletme hesabı açın.

Hesap Aç
Gelbaba İşletme

Markanız için hemen işletme hesabı açın.

Hesap Aç

Benzer Yazılar

Gelbaba İşletmeye Katılın

Hemen ücretsiz kaydolarak üyeliğinizi başlatın.

Ücretsiz İşletme Hesabı Açın