Anasayfa gelbaba Gelbaba Portal gelbaba E-Ticaret gelbaba Gittigidiyor Alternatifi E-Ticaret Siteleri

Gittigidiyor Alternatifi E-Ticaret Siteleri

E-Ticaret
25 Ağustos 2022 Perşembe
Gittigidiyor Alternatifi E-Ticaret Siteleri

Ülkemizin ilk ve en önemli online pazar yeri hizmeti sunan platformlarından biri olan GittiGidiyor kapanıyor. Bu kapanma sürecinde platformun izleyeceği rotayı ve Gittigidiyor'a alternatif siteleri ele alacağız.

Gittigidiyor Hakkında

2001 yılında İstanbul'da 3 girişimci tarafından kurulan GittiGidiyor alıcı ve satıcıları buluşturan ilk online ortak pazar girişimlerinden birisidir. Bünyesinde 4000'e yakın kategoride ürün listeleyen GittiGidiyor 18 Temmuz 2022 tarihinden itibaren yeni sipariş almayarak kapanma sürecini başlatacaktır.

Neden Kapandı?

Türkiye'nin ilk online alışveriş ve ortak pazar yerlerinden biri olan GittGidiyor kapanıyor. 21 yıl önce Türkiye'yi online pazar yeri formatı ile tanıştıran bu büyük yapı e-ticaretin gelişiminde de öncü aktörlerden biri olmuştur. 2011 yılında online alışveriş ve ortak pazaryeri sektörünün dünya çapındaki devlerinden biri olan eBay tarafından %93 hissesi satın alınarak bu çatı altında faaliyetlerini sürdürmeye başlamış, gittigidiyor ebay ortaklığı başlamıştır.

2001 yılında Serkan Borançılı, Burak Divanlıoğlu ve Tolga Kabataş tarafından yerli sermaye ile kurulan ve 2011 yılında dünya devi eBay tarafından satın alınan böylesine önemli bir e-ticaret platformunun sektörden tamamen çekilmesi ekonomi ve sosyal çevrelerde şaşkınlık yarattı diyebiliriz.

Hal böyle olunca ilk etapta gittgidiyor kapandı mı? gittigidiyor battı mı? gibi pek çok sorunun cevabı internet üzerinden çokça aratılmaya başlandı. Aslında bu konuda oluşabilecek spekülasyonların önüne geçen net bir açıklama platform tarafından yapılmış durumda.

Türkiye online alışveriş alışkanlığını çabuk benimsemiş genç ve dinamik bir nüfusa sahip olduğu için sektör içerisindeki yatırımlar ve aktörler her geçen gün armış ve ciddi bir rekabet ortamı oluşmuştur. E-ticaret sektöründeki yoğun rekabet olarak geniş bir çerçevede tanımlayabileceğimiz bu durum bazı firmaların satışlarını ve karlılıklarını artırmalarına bazılarının ise zarar etmelerine neden olmuş durumda. İşte Gittigidiyor ana sayfasından yapmış olduğu açıklama ile de kapanma nedeni olarak bu duruma işaret ediyor.

Gittgidiyor faaliyetlerini sonlandırma nedenini eBay'in Türkiye'de süregelen rekabet dinamikleri doğrultusunda almış olduğu karara bağlayarak açıklamıştır. Tamamen kapanma şeklinde yapılan bu net açıklama sonrasında Gittgidiyor satılacak mı? ya da devredilecek mi? gibi olası soruların da önü kesilmiş oldu.

Basın organlarında ve internetteki çeşitli platformlarda yapılan yorumların ortak özelliği sektör içerisindeki inanılmaz rekabetin belli firmalar tekelinde şekillendiği yönünde. Örneğin Trendyol'un ve Hepsiburada'nın aşırı agresif büyümesine, dünya devi e-Bay bünyesinde olmasına rağmen gittgidiyor'un cevap veremediği ortak düşünce olarak ortada.

Gittgidiyor'un Trendyol, Hepsiburada, Amazon gibi büyük ve agresif firmalarla aynı kulvarda yarışmaya devam etmesi büyük bir ihtimalle karlılık oranlarının ciddi bir şekilde düşmesine neden olmuştur.

Böylesine büyük bir platformun kapanıyor olmasının nedenleri kadar kapanma süreci, mevcut siparişler, satıcılar, çalışanlar ve tüm paydaşlar açısından doğuracağı sonuçlar da merak edilmekte.

Dilerseniz platformun kapanma sürecinde merek edilenler hakkında yapmış olduğu bilgilendirmelere biz de kısaca değinelim.

Öncelikle GittiGidiyor kapanma süreci birden gerçekleşmeyecek. Gittigidiyor 18 Temmuz 2022 tarihine kadar alışverişe açık olacaktır ancak 20 Haziran 2022 tarihinden itibaren yeni ürün listelenmeyecektir.

Site üzerinden yer alan ''hesabım'' bölümü, tüm alıcı ve satıcıların tamamlanmamış işlemleri için 5 Eylül 2022 tarihine kadar açık kalmaya devam edecektir.

Benzer şekilde kapanma sürecinde aksaklıkların ve mağduriyetlerin gerçekleşmesinin önüne geçmek için müşteri hizmetleri 30 Eylül 2022 tarihine kadar tüm kullanıcılara destek vermeye devam edecektir. Müşteri hizmetleri ile iletişim eskiden olduğu gibi aynı kanallar üzerinden devam edecektir.

Satıcılara erişim 5 Eylül 2022 tarihine kadar ''hesabım'' menüsünden sağlanacaktır.

Bir diğer merak edilen konu da satıcının, satın alınan ürünü göndermemesi durumunda ne olacağıdır. Bu aşamada alıcılar iptal haklarını kullanabilirler ya da yukarıda belirttiğimiz tarih aralıklarında ilgili birimlerle iletişime geçebilirler.

Gittigidiyor iptal yada gittigidiyor iade işlemlerinin 5 Eylül 2022 tarihine kadar gerçekleştirilebildiğini hatırlatırız. Böylece satın aldığınız ve henüz kargolanmayan ürünlerin iptalini gerçekleştirebilirsiniz.

İptal ve iadelerde para iadesi eskiden olduğu gibi banka tarafından belirlenen sürelerde alışveriş yapılan karta yapılmaktadır.

Platformun kapanıyor olmasından kaynaklı alınan ürünlerin iadesinde satıcıyla yaşanabilecek olası problemler için müşteri hizmetleri ile irtibata geçilmelidir.

Bu noktada bir diğer merak edilen durum da iade süresi geçmiş olmasına rağmen garanti kapsamına sorun yaşamamak için elindeki ürünü iade etmek isteyen kişilerin olacak olmasıdır. Bu konuda iade süresi geçen ürünlerin hiçbir şekilde iadesinin yapılamayacağını belirtmek gerekir. Bu konuyla ilgili de belirlenen tarih aralıklarında müşteri hizmetleri ile irtibata geçilmelidir.

İade edilecek ürünlerin hangi kargo firmaları üzerinden gönderileceği de merak edilmekte. Platform tamamlanmamış iade işlemleri için kargo firmalarıyla çalışılmaya devam edileceğini belirtmekte. Ancak yasal yükümlülükler gereği iadelerin satıcıların çalışmış oldukları kargo şirketleri ile yapılması önemlidir.

Gittigidiyor'dan alınan bir ürünün bozulması durumunda yine 30 eylül 2022 tarihine kadar müşteri destek ekipleri ile görüşülebilir. Bu tarihten sonrası için platform herhangi bir taahhütte bulunmamaktadır. Ürün garantisi ile ilgili de 5 Eylül 2022 tarihine kadar satıcı ile irtibata geçilebilir.

Platformun kapanacak olmasından dolayı kullanıcılar kişisel bilgilerinin akıbetini de merak ediyorlar. Kişisel verilerin işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalmasından dolayı kişisel veriler silinecek ve anonim haline gelecektir. eBay Türkiye ve dünyada sürdürmüş olduğu küresel politikalar gereği hiçbir bilgi ve veri üçüncü kişi veya kurumlarla kesinlikle paylaşmamaktadır. Kanuni saklama süresi dolan tüm veriler silinmektedir.

Gittgidiyor'da daha önce tanımlanmış hediye çeklerinin son kullanma tarihinin de 17 Temmuz 2022 olduğunu olduğunu hatırlatmak isteriz.

Alternatifleri Var Mı?

Ülkemizde e-ticaretin gelişmesi ve bu nedenle alışveriş alışkanlıklarının değişmesi Gittigidiyor alternatifleri olarak kullanılabilecek pek çok sitenin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bir sonraki başlıkta bu alternatif platformlar hakkında paylaşımlarda bulunacağız.

Pazaryeri Hizmetine Sahip Alternatif E-Ticaret Siteleri

Sahibinden.Com

Sahibinden.com Türkiye'nin 2000 yılından bu yana en çok tercih edilen online alışveriş sitelerinden ve ortak pazar yerlerinden birisidir. alışveriş ve özellikle ilan konusunda büyük ilgi gören platform Aksoy Grup bünyesinde hayata geçirilen bir projedir. İnternet üzerinden satılık ya da kiralık ilanı vermek isteyen pek çok kişinin aklına gelen ilk adres şüphesiz sahibinden.com'dur. Ev, araba, iş yeri, yedek parça, iş ilanları, özel ders verenler ve iş arayanlar gibi 10 civarı kategoride hizmet veren sahibinden.com, tüm kullanıcılarının hayatını kolaylaştırmakta, ürün ve servisleriyle her kesimden insana hizmet sağlamaktadır.

Arkasında yaslandığı güçlü bir teknoloji ve sağlam bir altyapı ile faaliyetlerini sürdüren platform, müşteri memnuniyetinin yanı sıra pazar yeri misyonunun da etkisi ile ilan verenlere de kaliteli hizmet sunmaktadır.

sahibinden.com'da mağaza açmak bu ortak pazar yerinde yer almanın en etkili yollarından birisidir. 60 milyondan kullanıcıya portföylerini ulaştırma şansı yakalayan her bir yeni satıcı ve ilan sahibi işlerini büyütebilecekleri çeşitli ayrıcalıklardan da yararlanabilmektedir.

Ticari faaliyetleri doğrulanmış mağazalar arasında yer almak güven elde edip, daha fazla satış gerçekleştirmek anlamına da gelmektedir.

Rekabetin güçlü, alternatifin bol olduğu e-ticaret sektöründe yıllardır başarıyla hizmet veren ve milyonlarca kişi tarafından tercih edilen sahibinden.com, online pazar yeri piyasasının öenmli aktörlerinden biri olmaya devam etmektedir.

Dolap.Com

Dolap.com dünyadan sonra ülkemizde de bir trend haline gelen ikinci el kıyafet alım satımının yapıldığı en önemli platformlardan birisidir. 2016 yılından bu yana standart e-ticaret ve online alışveriş sitelerinden farklı bir anlayışla ikinci el eşya kategorisinde hizmet veren Dolap.com, bugün milyonlarca kullanıcısı olan bir yapıya dönüşmüş durumda.

Web sitesi ve mobil uygulama üzerinden her an her yerde kolayca kullanılabilen bu yapı, ürünlerin fotoğraflarının kolayca sisteme yüklenebilmesi itibariyle de pratik bir alışveriş imkanı sunmaktadır.

Bir ikinci el eşya uygulaması olan Dolap.com, kullanmadığınız pek çok ürünü satabileceğiniz, bunun yanında dünyaca ünlü markaların ürünlerine uygun fiyatlara sahip olabileceğiniz bir platform. Sadece kullanılmış/kullanılmamış markalı ürünleri değil, Dolap.com'da kendi tasarımlarınızı da satabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Bu yönüyle ev ekonomisine destek olmak isteyen özellikle kadın kullanıcılar Dolap uygulamasını telefonlarına indirmektedir.

Standart bir e-ticaret sitesinde bulunması gereken tüm özellikleri gerek teknolojik altyapısı gerekse de müşteri hizmetleri, ödeme ve güvenlik alanında taşıyan dolap uygulaması, tüm kullanıcılarına 7/24 güvenle alışveriş yapabilecekleri bir ortam sağlamaktadır.

Kolay ve güvenli alışveriş yapılabilen pazaryerleri arasındaki yerini alan dolap, e-ticaretin en çok tercih edilen ödeme yöntemi olan kredi kartı ve banka kartı ile ödeme seçeneklerini sunmaktadır. Yurtiçi Kargo ve Aras kargo ile göndericiler ve alıcılar arasında hızlı ve uygun fiyatlı kargo gönderimlerinin altyapısını da platform sağlamaktadır. Basit kargo takibi, kolay iade imkanı da sunan Dolap.com ikinci el eşyada her geçen gün daha çok tercih edilen bir firma olmayı sürdürmektedir.

Letgo

2. el alım satım platformlarının dünyadaki ve ülkemizdeki en iyi temsilcilerinden birisi de Letgo. Ürün çeşitliliğinin yanı sıra sayısız ürünü en sade ve bulunması kolay şekilde kategorize etmeyi de başaran Letgo müşterilerine büyük kolaylık sağlamaktadır.

Gelişmiş filtreleme seçenekleri ile hem ürün bazında hem de bulunulan bölgeye yakınlık şeklinde arama yapılabilen Letgo'da fiyat filtrelemesi de yapılabilmektedir. İkinci el ürünler ile öne çıkan platformda sıfır yani yeni-kullanılmamış ürünleri de bulmak mümkün.

Son derece güvenli bir pazaryeri platformu olan Letgo, kendisi satıcı değil, alıcı ve satıcıların ortak buluşma noktasıdır. Bu misyonu en iyi şekilde yerine getiren Letgo'da alışveriş yapmak da çok kolay. Arama çubuğuna ürün adı yazılarak hem aradığınız ürünü hem de benzer ürünleri listeleyebilirsiniz. Ürünleri satışa çıkaranların lokasyonları ve alıcılara olan mesafesini de harita üzerinden görüntülemek mümkün.

Letgo üzerinden ürün satan ve alan kişiler ödeme seçeneklerini kendi aralarında belirlemektedir. Bu konuda ürünü görerek teslim alma ve sonrasında ödeme yapma en çok tercih edilen seçenektir.

Letgo iade işlemlerinde de sorumluluğu alıcılara ve satıcılara bırakmaktadır. Birbirilerinin iletişim bilgilerini alan karşılıklı taraflar sürecin bu aşamasında da bağımsız hareket ederler.

İkinci el alışverişin doğru adresi Letgo mobil uygulaması üzerinden milyonların tercih ettiği bir uygulamadır.

Nadirkitap

NadirKitap sahaf kültürünü online ortama taşıyan ve kullanıcılarına diledikleri yerden sitedeki kitaplara ulaşma şansı sunan bir online alışveriş sitesi ve ortak pazaryeridir. Hem ikinci el hem de nadir bulunan, eski basım kitapların oldukça uygun fiyatlara bulunabildiği bir platform olarak Nadirkitap pek çok kişinin buluşma noktası. Yayınevi ya da kitapevi olarak hizmet vermeyen Nadirkitap, bu alanda hizmwt veren pek çok platformun ürünlerinin satıldığı bir sanal mağaza olarak hizmet vermektedir.

Nadir kitap sektörün en güvenilir online alışveriş yapılabilen alternatiflerinden birisidir. Ender bulunabilen kitapları arayanların sıklıkla ziyaret ettikleri platformda güncel kitaplar 20'ye yakın kategoride sınıflandırılmıştır.

Nadirkitap online alışveriş sitesinin üstünde yer alan aram çubuğunda ''sahaflar ve kitap satıcıları'' bölümü yer almaktadır. Bu satıcıların kaç adet kitabına ulaşılabildiği, hangi kargo ile çalıştıkları ve sepette indirim uygulayıp uygulamadıkları gibi bilgiler de yer almaktadır.

Çok satıcılı bir kitap sitesi olarak Nadirkitap, sitesinde yer alan ikinci el/yeni kitaplar, dergiler ve sanat-koleksiyon ürünlerini ülkenin farklı bölgelerindeki sahaflar ve kitapçılar aracılığı ile kullanıcılarıyla buluşturmaktadır. Hangi kitapçıdan alışveriş yapmış olursanız olun ödemeler Nadirkitap'a yapılmaktadır. Siparişini verdiğiniz kitap tarafınıza ulaştıktan sonra Nadirkitap ödeme blokesini kaldırarak kitapçının hesabına yansıtır.

Hepsiburada

Hepsiburada Türkiye'nin en büyük online alışveriş sitelerinden biri, aynı zamanda yurtdışında da hizmetlerine başlamış olan önemli bir firmadır. Hepsiburada'da giyimden takıya, aksesuarlardan, kozmetiğe, çocuk eşyalarından ev dekorasyonuna, bahçe mobilyalarından yaşam ihtiyaçlarına kadar çok geniş bir ürün yelpazesi yer almaktadır. Üllemizde e-ticaretin gelişmesinde de büyük pay sahibi olan Hepsiburada'da hem dünyaca ünlü hem de yerli markaları bulabilmek mümkün.

Milyonlarca müşteriye sahip olan platform, gerek web sitesinden gerekse de mobil uygulaması üzerinden yoğun olarak kullanılmakta, pek çok kişinin de ilk tercihi olmaktadır.

Güvenli alışverişi gerek ürün bazında, gerek ödeme yöntemleri ile gerekse de satış sonrası hizmetler anlamında fazlasıyla mümkün kılan yapı, yakalamış olduğu müşteri memnuniyeti ile her geçen gün daha fazla kullanıcıya erişmektedir.

Müşterilerinin her türlü sorusuna ve karşılaşma ihtimali olan sorunlarına profesyonel çözümler getiren ilgili birimler sayesinde problemler kısa sürede giderilmekte ve mağduriyet yaşanması engellenmektedir. Kişisel bilgilerin korunması konusunda da oldukça güvenilir bir platform olan Hepsiburada, bu konu da da fark yaratmaktadır.

Alıcı ve satıcı arasındaki ödeme işleyişini blokeli ödeme sistemi ile garanti altına alan site, alıcının ürünü teslim alıp onay vermesi durumunda satıcıya ödeme yapılası sayesinde olası sorunların ve mağduriyetlerin önüne geçmektedir.

Hepsiburada oldukça geniş bir anlaşmalı kargo ağına sahip olduğu için müşterilerine minimum kargo bedeli yansıtmaktadır. Belli tutarların üzerinde yapılan alışverişlerin zaten ücretsiz kargoya tabi olduğunu hatırlatmak isteriz. HepsiJet, Aras Kargo, PTT Kargo, MNG Kargo, Sürat Kargo, Yurtiçi Kargo, UPS, Horoz Lojistik, CEVA Lojistik, Borusan Lojistik gibi ülkemizde ve bazıları uluslararası alanda hizmet veren kargo şirketleri Hepsiburada ürünlerini sorunsuz olarak alıcılara iletmektedir.

N11.Com

Online alışverişin Türkiye'deki bir başka önemli adresi de şüphesiz N11. Doğuş Grubu ile Güney Kore'nin en büyük teknoloji gruplarından SK Group ortaklığı ile Doğuş Planet şemsiyesi altında 2013 yılında kurulan N11, kurumsal kimliği ile de gerek alıcılara gerekse de satıcılara güven vermektedir.

Online alışveriş ve ortak pazaryeri faaliyetlerini en profesyonel şekilde yürüten N11, güvenilir ve şeffaf hizmet anlayışı neticesinde müşteri memnuniyetini de üst düzeyde yakalamış bir platform. Bünyesinde yer alan satıcılardan ödeme sistemlerine, hızlı ve çeşitli kargo seçeneklerinden kişisel verilerin gizliliğine kadar bu sektörün her noktasında güven veren bir yapı N11.

N11 üzerinden alışveriş yapmak isteyen her kullanıcı siteye üye olarak alışverişe başlayabilir. Platforma üye olduktan sonra yapmanız gereken almak istediğiniz ürünün sayfasına giderek şimdi satın al sekmesine tıklamak. Daha sonra sepete git sekmesine tıklanır ve ödeme işlemleri için kart bilgileri, teslimat için de iletişim adresi girilmelidir.

Pek çok satıcının ve firmanın daha çok müşteriye ulaşmak adına tercih ettiği ortak pazar yerlerinden biri olan N11, bu görevini en iyi şekilde yerine getirmektedir. Satıcı ve ürün çeşitliliği oldukça fazla olan bu e-ticaret sitesi sunmuş olduğu satış sonrası destek hizmeti ile de müşteri memnuniyetini üst düzeyde tutmaktadır.

N11 üzerinden yapılan alışverişlerde; kredi kartı, banka kartı, sanal kart, BKM Express, Masterpass, GarantiPay, Garanti Alışveriş Kredisi veya Akbank Direkt Öde seçenekleri kullanılabilir.

Online alışverişin müşteriler açısından en önemli noktalarından birisi de şüphesiz kargo işlemleridir. Yurtiçi, MNG, Aras, Sürat Kargo, UPS ve PTT Kargo firmalarıyla kargo anlaşmaları bulunan n11, ürün teslimatlarını hızlı ve güvenli yaparken iade sürecinde de aynı hassasiyeti göstermektedir.

N11 kargo takibi ana sayfada yer alan siparişlerim sekmesi üzerinden yapılabilmektedir. N11 ürün iptali için ise yapmanız gereken iade koşullarını sağladığınızı belirterek siparişin iptalini istemektir.

Benzer Yazılar

Gelbaba İşletme

Markanız için hemen işletme hesabı açın.

Hesap Aç
Gelbaba İşletme

Markanız için hemen işletme hesabı açın.

Hesap Aç

Benzer Yazılar

Gelbaba İşletmeye Katılın

Hemen ücretsiz kaydolarak üyeliğinizi başlatın.

Ücretsiz İşletme Hesabı Açın