Anasayfa gelbaba Gelbaba Portal gelbaba Yazılım gelbaba Gündemi Takip Etmek için En İyi Uygulamalar

Gündemi Takip Etmek için En İyi Uygulamalar

Yazılım
27 Nisan 2022 Çarşamba
Gündemi Takip Etmek için En İyi Uygulamalar

Günümüz iletişim çağı ve artık dünyanın gerçekten küçüldüğü bir dönemin içinden geçiyoruz. Öyle ki son 30 yılda yaşanan bu alandaki gelişmeler akıl almaz boyutlara ulaşmış olmasına karşın değişim ve gelişim hiç hız kesmeden devam ediyor. Bunda elbette önce internet sonra da cep telefonu başta olmak üzere mobil cihaz teknolojisinin geldiği noktanın etkisi oldukça fazla tabi ki. Artık eline cep telefonunu alan herkes sosyal medya aracılığı ile çekmiş olduğu haber niteliğinde videoları ve fotoğrafları kolaylıkla milyarlarca insanın kullanmış olduğu mecralarda paylaşabilmektedirler. Eskiden en iyi haber kanallarının nadir çektiği ya da yakaladığı haberlere ulaşmak ise oldukça kolaylaşmış ve mesleki açıdan baktığımızda ise habercilik daha da zorlaşmıştır esasen. Görsel medyanın ve sosyal medyanın hemen hemen herkesçe az ya da çok takip ettiği gerçeğinden yola çıktığımızda haber alma kanallarının da son derece arttığını görüyoruz. Özellikle de pandemi ve ekonomik krizlerin etkin olduğu son dönemlerde gündemi takip etmenin önemi kendisini daha çok hissettirir olmaya başlamıştır. Fakat sosyal medyanın özellikle denetlenebilir olmaktan uzak olması hali beraberinde birçok sıkıntıyı da taşımış gözüküyor. Gündelik hayatta dilimize yeni yeni yerleşmiş olan trol ve trol haber kavramlarının gittikçe daha çok karşımıza çıktığını görüyoruz. Bunun sebebi ise gayet basit. Yalan ve yanlış haber yapmayı alışkanlık haline getiren mecraların ulaştığı kitleler öyle azımsanacak rakamlar değil. Binlerin, yüzbinlerin ve hatta milyonların takip ettiği birçok haber kaynağı bulunmaktadır ve bazen takipçiler bazen bu haber kanalları da trollenebilmekte ve yanlış haberleri paylaşabilmektir. Bazı yayın organlarının ise bunları kasten yaptığını düşünecek olursak bu alanda ortaya çıkan bilgi kirliliği ile de mücadele etmemiz gerekmektedir. Biz de bugün bu konuyu ele almak istedik ve sizlere gündemin gerisinde kalmayın ama daha önemlisi doğru haber kaynaklarına erişmeniz için bazı aydınlatıcı paylaşımlarda bulunmaya karar verdik. Umarız ki bu sayede haberleri kolayca takip edebilir ve kendinizi güncel tutabilirsiniz.

Neden Gündemi Takip Etmeli

Haber alma özgürlüğünün bulunduğu ülkelerde demokrasi çok daha iyi ve sağlıklı işler. Demokrasinin sağlıklı yürütüldüğü ülkelerde ise gelir dağılımı ve adalet gibi insan hayatını doğrudan etkileyen faktörler istenilen düzeye her zaman daha yakındır. Bilinçli bir halk kendilerini yönetecek politikacıların seçiminde her zaman daha doğru kararlar verirler. Biz örneklerimizi makro düzeyde tutmak istedik. Bunun nedeni çok daha anlaşılır ve bilinen konular olmasıdır. Bilinçli bir toplumun oluşabilmesi için ise doğru habercilik yapılmalı. Peki gündem derken neyi kastediyoruz? İçinde bulunduğumuz zaman dilimine ait bütün olan biten hadiselerin toplamına gündem diyoruz. Yani orta ve uzun vadedeki haberler, olmuş ya da olacak olaylar gündem olarak kabul edilmez. Bu olaylar çok büyük oranda bize dolaylı ya da doğrudan etki edebilen olaylar olabilirler. Örnek vermek gerekirse eğer, Ortadoğu’da bir kriz beklentisi var ise bu petrol fiyatlarına dolayısıyla benzin fiyatlarına etki edebilir, ya da piyasaların hassasiyetine aykırı bir siyasi olay da buna örnek olabilir. Kısacası neden gündemi takip etmeli diye baktığımızda sürdürmüş olduğumuz hayatlarımıza direk etki eden her olay bizim için gündem niteliği taşır ve gündemden uzak kalırsak sağlayacağımız faydalar zararlardan az olacaktır.

Gündemi takip etmenin önemi sadece bireysel davranışlarımız değil toplumsal reaksiyonlarımız üzerinde de etkili olmaktadır. İletişim çağında olmamız sadece bireyleri değil bütün devletleri yakından ilgilendiren bir dinamik. Artık herkesin her şeyden hemen haberi olduğu bu dünyada gizli saklı kalan pek bir şey kalmıyor diyebiliriz. Afrika’nın en ücra kasabasında yaşanan bir toplumsal olayda canlı yayınlar üzerinden bütün dünya haberdar olabilmektedir. İletişim çağında olmamız gündemi takip etmenin önemini arttırmış gözükebilir ama şunu da unutmamak gerekir, artık her an her yerde gündem olabilecek bir şey olabiliyor. Yani çok hızlı değişen bir gündem var ve kısa bir duraksamada bile çok geride kalabilirsiniz.

Gündemi Takip Etmenin Zorluğu

Küreselleşen dünya ile birlikte her alanda ve her sektörde kurallar baştan yazıldı. Geleneksel eski kuralların geçerliliğini yitirmesinin ötesinde yeni dünyaya ayak uydurma zorunluluğu insanoğlunun temel yapısını oluşturan bir özellik. Arık mahalle ve mahalle arkadaşları gibi kavramların etkisizleştiği sanal alem ve sosyal medyanın popülerleştiği bir dönemi yaşıyoruz. Hemen hemen hepimiz sabah ilk müsait olduğumuzda sosyal medya hesaplarımızı kontrol eder gündemi takip etmeye çalışırız. Ve ta ki yatana kadar ara ara bu kontrole devam ederiz. Facebook, Instagram gibi hesaplarımız üzerinden doğum günü mesajları atar, kim nerede ne yapıyor takip ederiz. Zaten bu yüzden artık toplu taşıma araçlarına bindiğimizde sürekli insanların ellerinde cep telefonları ile gündemi takip ettiklerine bizzat şahit oluyoruz. Tabi sadece bu kadar değil. Bizim işlediğimiz konu tamamen siyasi, ekonomik, magazin gibi öyle ya da böyle toplumu ilgilendiren haberleri kapsıyor.

Gündemi takip etmenin zorluklarına gelecek olursak eğer, daha önce de bahsettiğimiz gibi sosyal medya üzerinden gündem takibinin birçok riski bulunuyor. Trollenebilir ya da yanıltıcı, taraflı haberlerle kendinizi güncel hissedebilirsiniz. Bu yüzden size tavsiyemiz elinizden geldiğince sosyal medya üzerinden gündem takip etmemeye çalışın. Gündemi takip etmenin bir diğer zorluğu da, özellikle Türkiye gibi gündemin bırakın günlük saatlik değiştiği bir ülkede sabahtan akşama kadar cep telefonunuzu kullanmazsanız, bir günde cahil kalabilirsiniz. Üstelik bu bahsettiklerimizin içerisinde dış politika konularını da saymıyoruz.

İş hayatında çok yoğun olanlar ya da günlük işlerinden vakit bulamayıp takip edemeyenleriniz muhakkak olacaktır. O zaman sizlere güzel haber, artık haber uygulamaları ile bu sorununuz kolaylıkla aşabilirsiniz. Yazımızın son bölümünde en ince ayrıntısına kadar sırf siz gündemin gerisinde kalmayın diye en iyi haber takip uygulamaları hangileri bunlardan bahsetmeye çalışacağız.

Gündemi Kolayca Takip Etmemizi Sağlayan Uygulamalar

Artık devir akıllı telefonların devri bunu herkesin kabul etmesi lazım. Gün içerisinde sık sık elimizde olan bu cihazlar asli işleri olan sesli iletişim harici pek çok şekilde faydalandığımız ve en çok kullandığımız teknolojik aletler olarak hayatlarımızın ayrılmaz parçası olmuşlardır. Öyle ki pandemi süreci boyunca, uzaktan eğitim kararının kolaylıkla alınmasının sebebi de aslında cep telefonu kullanımının oldukça yaygın olmasının verdiği bir güvendi. Alışveriş, seyahat, tatil , yemek siparişi, araba alım satım ,emlak daha sayabileceğimiz birçok konu başlığı için mevcut uygulamalardan yararlanıp işlerimizi kısa sürede çözüme kavuşturabiliyoruz. Sizlere birazdan haberleri takip edebileceğimiz uygulama çeşitlerini sıralarken aralarındaki farklılıkları, artıları ve eksileri ile aktarmaya çalışacağız. Eğer siz de kendinizi güncel tutmak ve gündemi en azından ana başlıklar halinde takip etmek istiyorsanız kesinlikle ilk fırsatta bu haber uygulamalarından bir tanesini kullanarak haberleri kolaylıkla takip edebilirsiniz.

Haberleri kolayca takip etmenizi sağlayan uygulamaların sayısı her geçen gün artmaktadır. Birçok haber sitesi de artık bu gerçeği kabullenmiş ve uygulamalar üzerinden okuyucularına ulaşmayı hedeflemişlerdir. Haber uygulamaları içerisinde öne çıkanları aşağıda başlıklar haline paylaşacağız.

Bundle

Eğer haber alma uygulamalarında bahsedeceksek elbette ki ilk olarak ele alacağımız ya da ele almamız gereken uygulama Bundle haber uygulaması olacaktır. Nedeni ise son derece basit. Tamamen Türk ekipler tarafından hazırlanmış olan Bundle Haber uygulaması sizlere toplamda 10.000’in üzerinde haber sitesi olsun, blog ya da dergi olsun bir araya getirip okuyuculara sunuyor. Sadece çevrimiçi değil çevrimdışı çalışma özelliği de bulunan Bundle haber uygulaması Play Store tarafından en iyi haber uygulaması da seçilmiş bir uygulama.

Kategorik olarak haberleri kaydetme imkanı da sunan Bundle Haber uygulaması dünya genelinde ayda iki milyon görüntüleme yapılan bir uygulama. Peki tam olarak Bundle nedir? Bundle haber uygulaması aslında bütün haber sitelerini tek çatı altında toplayıp kendi isteğinize göre filtrelerle kategorik olarak almak istediğiniz haberleri size mobil cihazlarınız üzerinden bildiren bir uygulama. Tabi bu bildirimlerin ayarları ve niteliği tamamen okuyucuların tercihine kalmış bir durum.

30 a yakın ülkeden verileri toplayan Bundle haber uygulaması yine 30 civarı kategori altında haberlere ulaşmanızı sağlıyor. Türkiye’de Dwarf Planet tarafından kurulan ve geliştirilen Bundle haber uygulaması en çok Türkiye’de ve daha sonra ise ABD’de kullanılıyor. Bizim tavsiyemiz 6 farklı dilde yayın yapan Bundle haber uygulamasını indirin ve haberleri kolayca takip edin.

2022’nin en iyi haber uygulamalarından birisi olmaya aday olan Bundle haber uygulaması sayesinde gündemi takip etmeniz çok kolaylaşacak. Üstelik gereksiz haberlerden de kurtulmuş olacaksınız. Artık dünya çapında bir haber uygulaması olan Bundle ücretsiz olarak hem Apple Store hem de Google Play üzerinden indirilebiliyor. Bizim Bundle haber uygulaması için söyleyebileceklerimize gelecek olursak, gerçekten kullanılan görsel kalitesi ve ara yüzü sizi hiç yormuyor. Bazen paylaşılan haber sade ve kısa da olsa gündemi takip etmek isteyen kişiler için dizayn edilmiş bir uygulama olduğunu söyleyebiliriz.

Google Haberler

Sıradaki haber uygulamamız 2002 yılından beridir aktif olarak kullanılan Google Haber yani orijinal adı ile Google News. Google Haberler nedir diye soracak olursanız; 5000'e yakın haber kanalını bünyesinde barındıran Google Haberler uygulaması kullanmış olduğu yapay zeka sayesinde kullanıcılara birçok farklı kategori altında kendi sayfalarını daha doğrusu hesaplarını oluşturma imkanı sunmaktadır. Bu da doğal olarak Google Haberler Uygulamasını kullanan bireylerin gündemi takip ederken kendi kriterlerinin ön plana çıkmasını sağlıyor. Yani aslında tıpkı Bundle’da olduğu gibi gereksiz haberleri görmeyi bizzat kullanıcı tercihleri engelleyebiliyor. Google Haberler uygulaması üzerinden istemediğiniz ya da engellemek istediğiniz bir haber kanalı varsa yine ayarlar sekmesi içerisinden kendi profilinizde bu erişimlerin ayarlarını kendiniz yapabiliyorsunuz. Bunların yanı sıra siz de dilediğiniz haber sitesini site envanterine ekleyebiliyorsunuz.

Flipboard

Gündemden uzak kalmamak ve haberleri kolayca takip etmek için tercih edebileceğiniz bir diğer haber uygulaması da Flipboard. 2010 yılının Aralık ayında önce Apple için tasarlanmış olan Flipboard, 2012 Mayıs ayında Android sürümünü de piyasaya sürmüştür. Birçok dilde çevirisi bulunan Flipboard haber uygulaması ABD merkezli bir işletme tarafından hazırlanmış bir yazılımdır. Sosyal medya ve web üzerinden birçok haber sitesi ile entegre olan Flipboard hayatınızı kolaylaştıracak bir haber uygulaması. benzerlerinden farklı olarak Flipboard haber uygulaması bir dergiyi andırmaktadır. Dergi formatında hazırlanan Flipboard ne işe yarar diye soracak olursanız tıpkı Bundle ve Google News gibi özel filtrelerle dünyada olan bitenden haberdar olmanıza yardımcı olur, fakat Flipboard’un benzerlerinden bir farkı var. Facebook, İnstagram ve Twitter gibi birçok kendini ispatlamış sosyal medya mecrasından da veri paylaşımı yapabilmektedir.

Nabız

En iyi haber takip uygulamalarından birisi de Nabız haber uygulamasıdır. Nabız ülkemiz için özel bir anlam ifade ediyor. Peki Nabız nedir ve Nabız ne işe yarar? nabız en iyi Türkçe haber uygulaması olma iddiasında ve bu iddiasında da haklı sebepler var. 1000’e yakın haber sitesinden veri toplayan Nabız haber uygulamasını hem android hem de Apple sürümlerindeki mobil cihazlarınıza indirip ücretsiz kullanabilirsiniz. Henüz yeni sayılabilecek bir uygulama olan Nabız App 40 ayrı ülkede 10 milyonun üzerinde üyesi tarafından kullanılmaktadır. Bizim için özel anlam ifade ettiği konusuna gelecek olursak, Nabız ilk yurtdışı tecrübesini Türkiye’de denemiş bir haber uygulamasıdır. Tıpkı benzerleri gibi özel filtrelerle kişisel profiller oluşturabilir sadece istediğiniz sitelerden haberleri toplayarak kendinizi güncel tutabilirsiniz.

Sputnik

Son yıllarda ön plana çıkan ve dikkatleri üzerine çeken bir haber uygulaması da Sputnik haber uygulamasıdır. 2014 yılında Rusya Devleti’nin sahibi olduğu Rossiya Segodnya tarafından Moskova’da kurulmuş olan Sputnik Haber Uygulamasının dünya üzerinde birçok bölgede ofisi bulunmaktadır. Her ne kadar bağımsız ve tarafsız habercilik yapıldığı söylense de ister istemez bazı durumlarda Sputnik haber uygulaması üzerinden yanlış yönlendirilebilirsiniz. Evet çok büyük oranda doğru ve tarafsız haber yayınlansa da böyle de bir risk olduğunu söylemeliyiz. Ama şunu kabul etmeliyiz ki Sputnik haber Uygulamasını takip etmeniz durumunda haberleri kolayca takip edebileceksiniz çünkü Sputnik haber Uygulaması popülaritesini her geçen gün arttırarak yükselişine devam ediyor.

Gather

Sıradaki haber uygulaması diğerlerinden çok farklı ve benzersiz. En çok takip edilen haber uygulamalarından birisi de Gather haber uygulaması ama Gather sadece haber değil radyo paylaşım uygulaması aynı zamanda. Yani tıpkı diğer haber uygulamalarında olduğu gibi bir filtre oluşturup almak istediğiniz haber başlıklarını kategorik olarak sıralayabilirsiniz evet ama dahası da var, Türkiye ve Dünya üzerinde faal olan yüzlerce radyo programına da dahil olabiliyorsunuz. Android ve İos sürümleri bulunan Gather haber uygulamasını ücretsiz indirip kullanabiliyorsunuz. Geniş arama motoru sayesinde dilediğiniz habere nokta atışı yapabilir ya da sizin belirlediğiniz kriterler dahilinde en güncel haberlerden bildirimler sayesinde haberdar olabilirsiniz. Haber paylaşım özelliği de bulunan Gather, Türkiye’de en çok indirilen haber uygulamaları listemizin zirvesinde bulunuyor.

Contenting

Ve geldik yazımızın sonuna. En iyi haber takip uygulamaları sıralamasında en son ele alacağımız haber takip uygulaması Contenting. İngilizce’de Content Curation içerik derleyicisi anlamına gelmektedir. Peki Contenting nedir? Contenting’i benzerlerinden farklı kılan bazı özellikler bulunuyor. Contenting yapay zeka tarafından yönlendirilen bir haber takip uygulamasıdır. Türkçe dil desteği sunan Contenting kullanıcı dostu bir ara yüze sahip ve oldukça sade bir görünümü bulunuyor. Ama Contenting özelliklerinden bahsederken bu kadar mütevazi olmamız mümkün değil. Bildiğiniz üzere Google üzerinden arama yaptığınız zaman istenilen sonuçlara ulaşmanız zaman alabilmektedir. Bunun nedeni ise içeriklerin oluşma hızı ile tüketme hızı arasındaki ciddi farktır. 40’tan fazla kategori seçeneği sunan Contenting uygulaması haberleri kolayca takip edebilmenin yanı sıra benzersiz özelliği ile de eksiklikleri dolduruyor. Yapay zeka belirli bir süre sonra sizi tanıyor ve sizin ilgi duyacağınızı tahmin eden bir algoritma çalıştırıyor. Bu da zamanla Contenting haber takip uygulamasının eğlenceli bir hale gelmesine katkıda bulunuyor.

Saydığımız haber uygulamaları haricinde daha birçok uygulama bulunuyor ve bu sayı gün geçtikçe artıyor. Haber takip uygulamalarında yaşanan bu rekabette farklılıklar sunan platformların ön plana çıkacağını söyleyebiliriz. Hangisini seçerseniz seçin gündemi takip etmenin önemine uygun bir uygulama kullanmaya dikkat edin. Tabi bir de Gelbaba.com portal sayfasında yer alan yazıları yakından takip ederek de gündemi yakalamanız mümkün.

Benzer Yazılar

Gelbaba İşletme

Markanız için hemen işletme hesabı açın.

Hesap Aç
Gelbaba İşletme

Markanız için hemen işletme hesabı açın.

Hesap Aç

Benzer Yazılar

Gelbaba İşletmeye Katılın

Hemen ücretsiz kaydolarak üyeliğinizi başlatın.

Ücretsiz İşletme Hesabı Açın