Anasayfa gelbaba Gelbaba Portal gelbaba Teknoloji Market gelbaba Hangi Kulaklığı Almalıyım?

Hangi Kulaklığı Almalıyım?

Teknoloji Market
14 Eylül 2022 Çarşamba
Hangi Kulaklığı Almalıyım?

Dijitalleşen dünya ile birlikte hayatımıza giren pek çok cihaz artık daha yaygın bir şekilde kullanılır olmaya başlandı. İcat edilmeleri üzerinden uzun bir süre geçmiş olsa da erişilebilirlik açısından teknolojik ürünler, içerisinde yaşadığımız bu dönemde daha fazla talep görmeye başladı diyebiliriz. Yıllar önce walkman, cd çalarlar hatta küçük pilli radyolar ile başlayan mobil müzik dinleme süreci Ipod ile bambaşka bir boyuta taşındı. Görüldüğü üzere yıllar içerisinde cihazlar değişse de her zaman ihtiyaç duyulan ürünlerin başında hep kulaklıklar geldi. Dinlenen her ne olursa olsun bunu dinleyiciye çevresini rahatsız etmeden ve bir anlamda müziği ya da dinlenen her neyse onu kişiselleştiren kulaklık olmuştur.

Kulaklık modelleri ve teknolojisi de zaman içerisinde bambaşka bir noktaya geldi ve hala daha gelişimini sürdürmekte. Biz de bu günkü yazımızda kulaklık alacaklara bazı önerilerde bulunmaya ve kulaklık alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğine değineceğiz.

Kulaklık Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yazımızın girişinde kısaca değinemeye çalıştığımız kulaklık-müzik dinleme ilişkisine ek olarak günümüzde kulaklık kullanılarak yapılan çok fazla iş olduğu da belirtmek gerekir. İş yerinde, evde, trafikte, ders çalışırken, online toplantılarda ve hayatın pek çok alanında kulaklık gerçek anlamda çözüm sağlayan bir cihaz. Hayatın her alanında iletişim sağlamak için de kulaklık kullanmak artık son derece normal bir durum. Telefon görüşmesi yapan pek çok kişi kulaklık kullanarak daha pratik ve daha sağlıklı bir çözüm elde etmekte.

Günümüzde pek çok iş sürekli bir iletişim ile sürdürülmektedir. Örneğin işi araç kullanmak olan bir şoför, seyahat sırasında kulaklık kullanarak yola daha fazla konsantre olurken trafik cezası yemekten de kurtulabilir.

Pazarlamacılar gibi gün içerisinde yoğun telefon görüşmeleri gerçekleştirenler de kendilerine uygun bir kulaklık kullanmayı tercih etmektedir.

Özellikle pandemi ile birlikte uzaktan çalışma durumu iyiden iyiye yaygınlaştı ve pek çok kişi homeoffice çalışır hale geldi. Bu da telefon görüşmelerini ve online toplantıları kaçınılmaz hale getirdi. Günün büyük bir kısmını bilgisayar başında geçiren çalışanlar daha kaliteli bir iletişim için iyi bir kulaklık tercih etmektedir.

Derslerini online takip eden bir öğrenci de kulaklık kullanarak daha konsantre bir şekilde çalışmalarını sürdürebilir. Ayrıca çalışırken müzik dinlemeyi sevenlerin de en büyük yardımcısı şüphesiz ki kulaklıklardır.

Şantiye, iş makinesi, fabrika gibi gürültülü ortamlarda çalışanların kişiler de kulaklık kullanarak daha sağlıklı bir iletişim imkanı yakalarken, aynı zamanda kulaklarını aşırı sese karşı da korumaktadır.

Görüldüğü gibi ister müzik, ister çalışma isterse de iletişim amacıyla olsun kulaklıkların kullanıldığı pek çok sektör ve iş bulunmaktadır. Bu noktada geriye kalan en önemli şey nasıl bir kulaklığın işinize yarayacağı ve kulaklığı seçerken ne gibi özelliklere dikkat etmeniz gerektiğidir.

Yazımızın geri kalan kısmında kişilerin doğru kulaklığı seçerken dikkat etmeleri gereken hemen her konuya değinmeye çalışacağız. Ayrıca kulaklık türlerine de ayrı başlıklar altında değineceğiz.

Unutmamak gerekir ki kulaklık seçiminde en önemli konu; kulaklığın hangi amaçla kullanılacağıdır. Buna karar vermek sadece amacınıza uygun kulaklık modellerine yoğunlaşmanızı sağlar. Bir diğer önemli nokta da almak istediğiniz ürünün, hangi özelliklere sahip olacağıdır. Temelde aynı işi görüyormuş gibi görünse de kulaklıkların birbirinden farklı pek çok özelliği bulunmaktadır. En iyi kulaklık pahalı olan değil işinize en çok yarayacak olan kulaklıktır.

Örneğin oyun oynamak için tercih edilen bir kulaklığın, oyundan alınan zevki artırması için 3D surround ses efekti özelliğine sahip olması önemlidir. Bunun gibi bazı kritik özellikler oyun severlerin dikkat etmesi gereken özelliklerdir.

Kulaklıklar kablolu ve kablosuz olarak da iki farklı kategoride ele alınabilir. Kablosuz kulaklık teknolojisinin geldiği nokta itibariyle artık pek çok kişi bu tür modelleri tercih etmektedir. Eğer hala kablolu tercihinizi kablolu kulaklıklardan yana kullanmak istiyorsanız, kablosu korumalı, uzun ve  bağlantı yerleri sağlam model ve markaları tercih etmenizi öneririz. Kablolu kulaklıkların bağlantı noktaları çok dayanıklı olmadığı için dikkatli kullanılmalıdır.

Kulaklık jakları da yine seçim öncesinde dikkat edilmesi gereken konulardan biri. Bu alanda kullanılan diğer tüm metallere göre daha iletken özelliklere sahip altın kaplama jack girişi olan kulaklık modelleri daha kaliteli ses almanızı sağlayacaktır. Ayrıca altın kaplama jacklı kulaklıklar daha uzun ömürlüdür.

Bilgisayar oyunları her geçen gün oyunculara görüntü ve ses deneyimlerinde yeni deneyimler yaşatmaktadır. Bu nedenler kulaklık seçiminde desibel (dB) oranı yüksek modelleri seçmek oyun içi sesleri ve konuşmaları daha iyi almanıza imkan sağlayacaktır.

İçinde bulunduğumuz çağ kaliteli olduğu kadar kişilerin tarzını da yansıtacakları ürünlere yöneldikleri bir çağ. Kulaklığın markası, modeli, rengi, kısacası görüntüsü kullanıcının tarzını öne çıkarak bir ayrıntıdır. Ayrıca kulaklığın fiziksel özellikleri arasında dikkat edilmesi gereken başka noktalar da bulunmaktadır. Kulaklığın kafanıza ve kulaklarınıza temas eden bölümleri terletmeyen, yumuşak ve kaliteli malzemeden olmalıdır. Özellikle kafa bandı kısmının çok sıkı olmaması uzun süreli kullanım için çok önemlidir.

Tüm bu bilgiler ışığında her üründe olduğu gibi fiyat performans kulaklık tercihleri yapılabileceği gibi markasına güvendiğiniz kaliteli malzemeden yapılmış ürünleri seçmek de son derece önemlidir. Aldığınız ürünün kısa sürede bozulmaması ve kullanılan süre zarfında sorun çıkarmaması için kaliteli ürünlere yönelmek en iyisidir.

Donanımsal Özellikler

Kulaklıkların diğer teknolojik cihazlarda olduğu gibi donanımsal bazı özellikleri bulunmaktadır. Donanımsal özellikler için elle tutulup gözle görülen tüm fiziksel parçalar diyebiliriz. Kulak üstü kulaklıklar, kulak içi kulaklıklar, Bluetooth kulaklıklar, mikrofonlu kulaklıklar yapısal özellikleri ve donanımları itibariyle farklı özellikler sunmaktadır. Yine aynı şekilde spor için kulaklık, iş için kulaklık, seyahat için kulaklık, eğlence için kulaklık, oyun için kulaklık ya da çocuklar için kulaklıklar da fiziksel ve yazılımsal özellikleri bakımından farklı alternatiflerle müşterilere sunulmaktadır.

Ses donanımları içerisinde belki de en çok kullanılan cihazlar arasında yer alan kulaklık, iletişimin ve veri aktarımının fiziksel olarak en önemli parçalarından birisidir.

Ses Kalitesi

Kulaklıkların farklı teknik özellikleri bulunmaktadır ve bu özellikler tercih aşamasında son derece önemlidir. Ses kalitesi de şüphesiz bir kulaklıkta aranan ilk ve en önemli kriterdir. Ses kalitesi en iyi kulaklık modelleri arasında bir inceleme yapıldığında ses çözünürlüğünün son derece yüksek olduğunu görmek mümkün. Standart ürünlerden çok daha iyi, dinamik aralık ve bant genişliğine sahip ses sinyalleri elde etmek için ses kalitesi iyi kulaklık modelleri tercih edilmelidir.

Özellikle müzik severlerin bu konudaki hassasiyeti bilinmekte. Müzik içerisindeki enstrümanları en iyi şekilde duyabilmenin, net ve pürüzsüz ses kalitesinde erişebilenin ses kalitesi bakımından iyi bir kulaklıktan geçtiği aşikar.

Stereo kulaklık modelleri içerisinde yer alan ürünleri deneyerek size en net sesi sunan iyi bir kulaklık seçebilirsiniz. Sağ ve sol olmak üzere iki ayrı kanaldan gelen ses ile stereo kulaklıklar kullanıcılarında boyut hissi uyandırmaktadır. Stero kulaklıklar her kulakta farklı bir ses duymanızı sağlar.

Mono olarak adlandırılan ve tek bir ses kanalı anlamında da gelen kulaklık modellerinde her iki kulakta da aynı sesi duyarak dinleme yapılmaktadır. Bu tür kulaklıklarda yüksek ses kalitesi elde etmek pek mümkün değildir.

Mikrofon Kalitesi

Artık kulaklık modellerinin pek çoğunda mikrofon özelliği de bulunmakta. Sadece dinleme için değil konuşma yani iletişim amacıyla da kullanılan mikrofonlu kulaklık modelleri farklı taleplere göre değişik model, ebat ve özelliklerde bulunabilmektedir. Örneğin cep telefonlarında kullanılan kulak içi kulaklıkların hemen hepsinde mikrofon özelliği de bulunmaktadır. Bu kulaklıklar ile rahatlıkla telefon görüşmesi yapılabildiği gibi internet üzerinden görüntülü görüşme de yapılabilmektedir.

Mikrofonlu kulaklıkların en büyük pazar alanlarından birisi de gamer kulaklık dediğimiz oyuncu kulaklığı sektöründe arz ve talep görmektedir. Oyuncuların neredeyse hepsi mikrofonlu kulaklıkları tercih etmektedir. Takım haline ya da bireysel oynanan oyunlarda iletişimin çok önemli olması, oyun içi seslerin ve konuşmaların net algılanabilmesi açısından kaliteli bir mikrofona sahip kulaklıklar büyük rağbet görmektedir.

Uzun süreli telefon konuşması yapan kişiler mikrofonlu kulaklık kullanarak fiziksel olarak da büyük bir yükten kurtulmuş olurlar.

Kulaklıklardaki mikrofonun konumu kontrolleri ve kalitesi modelden modele değişebilmektedir. Siri, Google Harita gibi uygulamaların dışında daha pek çok alanda sesli komutlar veremeye de yardımcı olan mikrofonlu kulaklıkların bu anlamda kullanılma alanları da her geçen gün artmaktadır.

Aktif Gürültü Engelleme

Müzik dinleyen, video izleyen ya da telefon ile görüşen herkes sesleri net bir şekilde duymak ister. Dışarıdan gelen seslerin bu tür deneyimlerin kalitesini bozduğunu söylemek mümkün. Sadece müzik ya da konuşmanın dışarıdan gelen gürültü ile bozulması değil, aşırı gürültülü ortamların etkisini azaltmak için de bu tür özellikteki kulaklıklar tercih edilmektedir.

Aktif gürültü önleyici kulaklıklar, yakın çevrede bulunan gürültüyü ölçerek bu gürültüyü engelleyici ters bir ses dalgası göndermekte ve böylece çok daha kaliteli bir dinleme imkanı sunmaktadır. Kulaklıkların bu özelliği sayesinde sadece istenilen sesler ve dinlenilen müziğin sesi duyulmaktadır. Bu tür ürünler gürültü önleme seviyesini yaptığınız her şeye uyarlayan bir teknoloji kullanmaktadır.

Gürültülü ortamlarda üstün ses kalitesi isteyen, müzik dinlerken başka sesleri duymak istemeyen kişilerin tercihi gürültü önleyici kulaklık modelleri olarak şekillenmektedir.

Kulak Üstü Kulaklıklar

Tam boyutlu olarak tanımlanan kulaklık modelidir. Bir çok kullanıcının tercih ettiği bu kulak üstü kulaklık türü kulakları tamamen kapatır ve ses geçirme seviyesini en aza indirir. Yapısındaki özel yastıklarla minimum ses geçirme özelliğine sahip olan bu modeller genellikle ses kalitesini en iyi sunan modelleri olarak bilinir. Pasif gürültü azaltma özelliği bulunan bu kulaklık modellerinde, dışarıdan gelen seslerden rahatsız olamadan müzik dinlenebilir, konuşma yapılabilir, oyun oynanabilir ya da video izlenebilir.

Kulak üstü kulaklıklar genellikle kafaya üstten takılarak kullanılan büyük boyutlu kulaklıklardır. Teknolojinin gelişmesi ile kablosuz modelleri de piyasaya sürülmüş ve artık büyük oranda kulak üstü kablosuz kulaklık modelleri tercih edilir olmuştur. Özellikle oyun ve müzik tutkunlarının tercih ettiği bu model kulaklıkların tasarım ve renk olarak pek çok farklı türü bulunmaktadır.

Kulak İçi Kulaklıklar

Kulağın içine oturan kulaklık modellerine verilen ortak addır. Farklı kulak boyutlarına uyum sağlayabilmesi adına köpük ya da kauçuk uçlar ile satılmakta ve kullanılmaktadır. Değiştirilebilir özellikteki bu uçlar hijyen açısından da pratik bir çözüm sunmaktadır. Spor yapan pek çok kişi bu kulaklık modelini tercih etmektedir. Bunun nedeni hareket halindeyken ve spor yaparken kullanıcısına rahat hareket etme imkanı sunmasıdır. Oldukça üst düzey bir gürültü yalıtımı da sunan bu kulaklık modelleri büyük kulaklık modellerine rakip ses kalitesi ile fark yaratmaktadır.

Kulak içi kulak modellerinin bazıları boyna yerleşen bir bant ile birbirine bağlanmaktadır. Standart ürünlerle karşılaştırıldığında bu modeller çok daha rahat bir kullanıma sahiptir. İşte ya da daha farklı alanlarda kulak içi kulaklık modelleri oldukça efektif bir tercih olarak öne çıkmaktadır. Fiyat performans kulaklık kategorisinde de değerlendirilebilecek bu modeller oldukça hesaplıdır. Telefon ya da mobil müzik çalar cihazların yanında hediye olarak da verilebilen bu kulaklıklar bu özelliği sayesinde de hemen herkeste bulunmaktadır.

Bluetooth Kulaklıklar

Pek çok farklı sitilde, özellikle ve kalitede alternatifi bulunan Bluetooth kulaklık modelleri özellikle hareket halindeyken kullanıma oldukça uygundur. Bağlı oldukları cihazlarla kablo gerektirmeden eşleşen bu kulaklık modelleri sporculardan şoförlere, hayatın her alanında hemen her meslek grubunda yoğun olarak kullanılmaktadır. Kablosuz kulaklık modelleri tercihinde en önemli etkenlerden biri de kablo dolanma sorununun olmamasıdır.

Çoğu kablosuz kulaklık Bluetooth teknolojisini kullanmaktadır. Bu teknolojinin özelliği sesi dijital olarak kodlayarak kısa mesafelerde iletebilmesidir. Beslendikleri cihazlara hızlı bir şekilde senkronize olan kablosuz kulaklıklar kullanımı kolay, pratik ürünlerdir.

Bluetooth özelliği bulunan otomobillerin teyplerine, cep telefonlarına, televizyonlara, taşınabilir ya da sabit müzik çalarlara kısacası bir çok dijital ürüne kolaca bağlanırlar ve kullanıcılarına büyük kolaylık sağlarlar.

Mikrofonlu Kulaklıklar

Kulaklık ve mikrofonun tek bir cihazda kullanıma sunulduğu ürünlerdir. Mikrofonlu kulaklıklar sayesinde cep telefonları ile yapılan görüşmeler fiziksel olarak da çok konforlu bir hal almıştır. İşi gereği yada keyfi olarak uzun süreler telefonla görüşen kişilerin bir süre sonra kolları yorulmakta ve kulakları terlemektedir. Mikrofonlu kulakiçi kulaklık modelleri bu sorunu çok büyük ölçüde ortadan kaldırmaktadır. airpods kulaklık gibi oldukça popüler alternatifleri de bulunan bu ürünler farklı telefon markaları tarafından telefon alanlara hediye de edilebilmektedir.

Mikrofonlu kulaklık denildiğinde bugün pek çok kişinin gözünde pilotların ve bilgisayar oyunu oynayanların kullandığı tipte modeller şekillenmektedir. Birbirine bağlı kukaları örtecek büyüklükteki iki kulaklık ve oynar özelliğe sahip ağzın önünde ya da hemen yanakta konumlanan mikrofon ile bu ürünü tarif etsek mutlaka gözünüzde canlanacaktır.

Oyuncu mikrofonlu kulaklık modellerinin tercih edileme nedeni takım oyunlarında sağlıklı bir iletişim kurabilmek ve oyun içi sesleri en kaliteli şekilde duyarken diğer oyuncularla net bir iletişim sağlamaktır.

Oyuncu Kulaklıkları

Oyuncu kulaklıkları ile ilgili yazımız boyunca bilgiler paylaşmaya çalıştık. dj kulaklık modellerine de benzeyen bu kulaklıklar oyuncuların olmazsa olmaz ekipmanlarından birisidir.

En iyi oyuncu kulaklıkları konusunda bir araştırma yaptığımızda karşımıza bilinen markaların en kaliteli ürünlerinin çıktığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Oyuncuların oyun zevklerini doruklarda yaşamalarına yardımcı olan bu modeller arasında; Logitech G332, Gamepower Medusa 7.1 Pro, Razer Kraken Ultimate Oyuncu Kulaklığı, Corsair Gaming Void Pro RGB Wireless, Classone Hp915 RGB 7.1 Surround Oyuncu Kulaklığı, Asus Tuf Gaming H3 7.1 Red Oyuncu kulaklığı gibi alternatifler ilk sıralarda yer almaktadır. Tabi ki oldukça geniş bir marka ve ürün çeşitliliğinin bulunduğu bu piyasada tercih iyi bir araştırma, mümkünse ürünü deneme ile yapılmalıdır.

En iyi kulaklık markaları arasında yer alan JBL, Bose, Skullcandy, Audio-Technica, Sony, Beats, Bang & Olufsen, Jarba gibi firmaların oldukça kaliteli kulaklık alternatifleri sunduklarını söyleyebiliriz.

Piyasanın en çok tercih edilen markalarında olan Jbl kulaklık bu anlamda gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz farklı seçenekler sunmaktadır.

Piyasada çok uygun fiyatlara çok uzun vadeli olmasa da işinizi görebilecek kulaklık çeşitleri de bulmanız mümkün. Lenovo, Xiaomi, T-tech bu markalardan bazılarıdır.

Benzer Yazılar

Gelbaba İşletme

Markanız için hemen işletme hesabı açın.

Hesap Aç
Gelbaba İşletme

Markanız için hemen işletme hesabı açın.

Hesap Aç

Benzer Yazılar

Gelbaba İşletmeye Katılın

Hemen ücretsiz kaydolarak üyeliğinizi başlatın.

Ücretsiz İşletme Hesabı Açın