Anasayfa gelbaba Gelbaba Portal gelbaba Finans ve Ödeme Sistemleri gelbaba Hızlı Para Transferi: FAST

Hızlı Para Transferi: FAST

Hızlı Para Transferi: FAST

Bildiğiniz üzere bankalar arası para transferi yapmak istediğinizde EFT, yani Elektronik Fon Transferi yöntemini kullanıyordunuz. Bu yöntem, artık paranın fiziksel varlığının dijitalleşmesinin önemli belirtilerinden biriydi. Aynı kredi kartlarının kullanımında olduğu gibi sanal bir kıymetin A kişisinden B kişisine aktarımı söz konusuydu. Fakat bu transfer mesai saatlerinden daha kısa bir zaman çerçevesiyle kısıtlı bir süre içerisinde yapılabiliyor ve banka banka yansıma süreleri farklılık gösterebiliyordu.

FAST Nedir?

2021 yılı Ocak ayı itibariyle tanıştığımız yeni bir kolaylık olan FAST, Merkez Bankasınca yürürlüğe konulan, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi ifadesinin kısaltmasıdır. FAST nedir sorularına açıklık getirdiğimize göre biraz da bu işlem sürenin nasıl geliştiğini ve noktaya geldiğini inceleyelim.

Fon ihtiyacının çalışma saatleriyle artık sınırlı olmadığı bir finansal ortamda böyle bir kısıtın anlamsızlığı aşikar olunca Merkez Bankasının mesai saatlerinden bağımsız bu yöntemi devreye sokması herkes için iyi haber oldu. 500 TL günlük limitle başlayan FAST ile 7/24 para transferinin bu limiti, gördüğü yoğun ilgiden ötürü kısa zamanda önce 1000 TL’ye akabinde 2000 TL’ye çıkartıldı. Bilhassa bireylerin anlık ihtiyaçların karşılanması için ciddi bir talep gören FAST, Merkez Bankasının bugüne kadar kullanıma sunduğu en faydalı hızlı para gönderme araçlarından olabilir.

FAST İle Nasıl Para Gönderilir?

FAST ile para gönderme, kısaltmasının İngilizcede “hızlı” olmasına yaraşır bir sistemle işliyor. Normal şartlarda para transferi yapabilmek için International Bank Account Number yani IBAN standardına indirgenmiş olan uzun bir rakamlar dizisine ihtiyacınız vardı. FAST ile tabii ki bu uluslararası standartlara oturmuş sistem devam etmekle beraber artık FAST’a tanımlı olduğu takdirde TC kimlik numarası, e-posta gibi çok daha erişilebilir, anımsaması kolay bilgiler de alıcı olarak tanımlanabiliyor.

Çalıştığınız bankanın internet şubesine veya mobil uygulamasına bilgilerinizle giriş yaptıktan sonra FAST ile 7/24 transfer kısmına gelmeniz gerekiyor. Buradan alıcının FAST’le erişilebilir kişisel bilgileriyle veya IBAN yoluyla gönderme seçeneklerinden size uygun olanını seçerek devam etmelisiniz. Alıcının kişisel bilgileri doğrulama istemezken IBAN bilgisiyle para gönderme denediğinizde alıcının unvanı yahut adı soyadını da doğru girmeniz önemli hale geliyor. Göndermek istediğiniz meblağı kontrol edip günlük limiti de aşmadığını teyit ettikten sonra FAST işleminiz onaylanmaya hazır oluyor. FAST para gönderme işte bu kadar basit. Genellikle işlemler anında gerçekleşiyor ve FAST işleminizin tamamlandığını teyit eden SMS’ler alıcı ve gönderici bankalardaki muhataplara iletiliyor.

FAST İle Ne Zaman Para Gönderebilirim?

Zaman sınırlamasının olmadığı bu sistem ile herhangi bir bankanın TL mevduat hesabı müşterileri yılın 365 günü ve 24 saat olacak şekilde günde maksimum 4 bin TL ve tek bir işlemde maksimum 2 bin TL olacak şekilde birkaç saniye içerisinde transfer işlemlerini yapabiliyor.

FAST ile bankalar kapalı iken para gönderebilir miyim? Soranların ve bunu talep eden milyonlarca kişinin isteğine artık kayıtsız kalamayan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, bu düzenleme ile son zamanlarda yaptığı en önemli gelişmelerden birine imza attı diyebiliriz.

Her gün aralarına bir yenisinin eklendiği bankalar ve ön ödemeli kartlar ile artık ülkemizde bir banka/finans kuruluşu müşterisi nakit ihtiyaçlarını FAST ile anında yapabiliyor.

Hangi Bankalar FAST Sistemine Dahil?

Bu sisteme şu an Türkiye'de hizmet veren tüm bankalar dahil oldu. Yalnızca bankalar değil birçok kripto para borsası ve ön ödemeli kartlar da tıpkı FAST kullanan diğer bankalar gibi kolay ve hızlı para transferlerine izin veriyor. Şimdi bu bankalar hangileri ve limitleri nelerdir inceleyelim. FAST sistemine dahil olan bankalar ve özelliklerinden bahsedelim.

Akbank

Karmaşık ve ezberlemesi neredeyse imkansız olan IBAN adresleri ile yalnızca hafta içi ve mesai saatleri içerisinde gerçekleştirilebilinen EFT işlemlerinden sonra hayatımıza artık FAST girdi. Bu konuda artan yoğun taleplerin farkına varan Merkez Bankası artık bu saat ve iş günü kısıtlamasını kaldırarak yalnızca işlem limiti sınırı ile tüm bankalara hızlı ve kolay para transferi yapma özgürlüğü sundu. Bu fikir öyle bir tuttu ki 1000 TL olarak belirlenen işlem taban limiti artık 2 bin TL olarak güncellendi. Ayrıca her bir kişi bir gün içerisinde toplamda 4 bin TL olarak FAST işlemi yapabiliyor.

Bu gelişmelere uygun olarak Akbank web sitesinde, mobil uygulamalarında ya da internet bankacılığı ile üyelerine Kolay Adres alabilecekleri panel oluşturan ve bu işlemi kolay bir şekilde nasıl yapabileceklerini anlatıyor. Aynı zamanda dileyen müşterilerine donanımlı banka personelleri ile teknik destek de sunuyor. Akbank FAST sistemi ve merak ettiğiniz her şey için sitelerini incelemelisiniz!

Alternatifbank

Bankacılık hizmetleri arasına Merkez Bankası'nın ilanı ile FAST sistemini dahil eden bir diğer isim de AlternatifbankMesai saati dışında para gönderme işlemleri olarak tanımlanan bu uygulamada belirli miktar limitleri olsa da eski sınırlamalar artık yok. Böylece Alternatifbank müşterisi ve mevduat TL hesabı olan bir kişi başka bir bankaya kolay bir şekilde ve tabii ki çok hızlı bir sürede istediği bir zamanda para transferi yapabilmektedir.

Kolay Adres oluşturma noktasında da müşterilerine her zaman olduğu gibi destek veren ve adım adım tüm işlemlerin nasıl olacağını sitelerinde açıkça yazan Alternatifbank müşteri hizmetleri ile de yardımcı olmaktadır.

Anadolubank

Merkez Bankası FAST kararından hemen sonra tüm sistemleri FAST ve KOLAS sistemlerine uyarlayarak sisteme entegre olan Anadolubank FAST sistemi ve daha fazlasını sizler için araştırdık. Anadolubank FAST limiti günlük toplamda 4 bin TL bir transfer işleminde ise azami 2 bin TL olarak Merkez Bankası'nın belirlediği limitler dahilinde gerçekleşmektedir. Mesai saatleri dışında, resmi tatillerde ve başka bankalara....

Müşterilerine sadece Merkez Bankası limiti dahilinde ancak diğer tüm adımlarda tamamen özgür ve hızlı para transferi hizmetini sunan Anadolubank, Kolay Adres tanımlama ve diğer tüm teknik konularda profesyonel personel ekibi ile müşterilerine yardım vermektedir.

Burgan Bank

1989 yılından bu yana ülkemizde bankacılık hizmetleri ile bilinen ve yatırım bankacılığı ile kendi özel müşteri portföyü olan Burgan Bank FAST sistemi ile hizmet vermeye başlamış bankalar arasında yerini hemen almıştır. Kurumsal ve ticaret bankacılığı söz konusu olduğunda ülkenin önemli istihdam çözümlerine fon sağladığı ile bilinen Burgan Bank FAST işlemleri müşterilerinin acil nakit transfer ihtiyaçlarına büyük bir bir çözüm olmuştur.

Merkez Bankası kararı ile başlayan bu kolay ve sürekli para transferi işlemleri Burgan Bank ON ile çok kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Burgan Bank On ve Kolay Adres hesap oluşturma adımları ve fazlası için hemen resmi web sitelerini kontrol edebilirsiniz.

Denizbank

Bankacılık hizmetleri ve müşterine sunduğu benzersiz ayrıcalıkla ile rakiplerinden her zaman bir adım önde olan Denizbank tam bu alanda örnek isimlerden biri. Merkez Bankası'nın FAST kararı sonrası Kolay Adres uygulamasına geçen Denizbank müşterileri dilediği anda hızlı bir şekilde para transferi yapabilme ayrıcalığına sahip. 7/24 masrafsız FAST sloganı ile duyurdukları bu yeni işlemlerini çok hızlı bir şekilde internet bankacılığı, telefon bankacılığı ve mobil bankacılık hizmetlerine dahil ettiler.

Bu yüzyılda hali hazırda böyle bir hizmeti çok geç kaldığını dile getiren Denizbank ile artık banka müşterileri başka bankaların TL mevduat hesaplarına resmi tatillerde ve mesai saatleri dışında 2 bin TL'ye kadar olan para transfer işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Denizbank FAST sistemi hakkında ya da Denizbank Kolay Adres oluşturma adımları hakkında bilgiler firmanın web sitesinde oldukça detaylı bir biçimde anlatılıyor.

Fibabanka

Bundan birkaç yıl öncesinde dahi bir bankadan başka bir bankaya birkaç saniye içinde herhangi bir saatte para transferi yapabileceğini konuşsak keşke derdik ancak mümkün olmadığını düşünürdük. Merkez Bankası bu konuda artan yoğun isteklere kayıtsız kalamadı ve artık günlük belirli limitler ışığında hızlı ve kolay para transferini mümkün kıldı.

Fibabanka FAST sistemi de bu gelişen teknolojiye anında uyum sağladı ve hizmetleri içerinde yapılan en kolay işlemlerden biri oldu. Artık Fibabanka müşterileri çok basit bir kaç adımla saniyeler içerisinde dilediği gibi para transferi yapabilmektedir. İşlemler, adımlar ve Fibabanka Kolay Adres oluşturma yardımları için müşteri hizmetlerinden yardım talep edilebilir.

Odeabank

Kolay Adres tanımlama, IBAN ya da hesap numaralarına ihtiyaç olmadan 7/24 yapılabilir para transferi için oldukça önemli. Merkez Bankası izni ile artık gerçekleşebilen bu kullanıcı/müşteri dostu para transferi belki de çok önceden olması gereken ancak 2021 yazı itibari ile ancak erişebildiğimiz bir hizmet. Merkez bankası kararı hemen sonrasında işlem seçeneklerine hızla FAST kolay transferi ekleyen Odeabank da müşterisine değer veren birçok isim gibi bu hizmeti sunuyor.

Günlük işlem limitinin Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın belirlediği limit olan 2 bin TL olduğu FAST işlemi bankalar arasında saat sınırı olmadan transfer işlemi yapabilmeye olanak tanıyor. Müşterilerine tüm bu süreç hakkında yani, Kolay Adres tanımlama ve bu adres ile IBAN olmaksızın FAST transferi yapabilmeleri için bilgilendirici içerikler hazırlayan Odeabank FAST sistemi ile ilgili soruları olan müşterilerine ayrıca müşteri hizmetleri ile de hizmet vermektedir.

QNB Finansbank

Artık hisse paylarından büyük bir kısmının Katar'a ait olduğu QNB Finansbank teknoloji ile uyum ve bu konuda çığır aşan finans çözümleri ile dikkat çekmektedir. QNB Finansbank Merkez Bankası'nın bankacılık işlemlerinde güncellediği bu transfer izni sonrası sistemi kendi işleyişine hemen entegre etti.

Artık QNB Finansbank müşterileri ve Enpara müşterileri FAST ile diğer banka hesapları ile 7/24 para transferi gerçekleştirebiliyor. Enpara FAST sistemi ile bu işlem tamamen ücretsiz olarak gerçekleşiyor. Müşterilerine kaliteli hizmet sağlamaları ile bilinen Finansbank Kolay Adres tanımlama ve Kolay Adres bağlama işlemleri ile ilgili işlem adımları kendi resmi web sitelerinde açıkça belirtiyor aynı zamanda müşteri hizmetleri servisi ile bu adımları yapabilmeleri için müşterilerine destek oluyor.

Ziraat Bankası

Merkez bankasının bankacılık işlemlerini kolaylaştırma ve vatandaşların nakit ihtiyaçlarını karşılama konusunda mağduriyet yaşamaması için değiştirdikleri para transfer kurallarından biri olan FAST, 7/24 kolay para transferi olarak anılıyor. Bir banka hesabından bir başka ya banka hesabına olan para transferine EFT denirken bu işlem ancak hafta içi mesai saatleri içerisinde ve yalnızca resmi iş günlerinde geçerli oluyor tatillerde hafta içi de olsa yapılamıyordu. Birçok mağduriyet ve şikayetten sonra artık bankalar arası bu para transferi belirli bir limit dahilinde 7/24 ve tatillerde dahi gerçekleştirilebiliyor.

Bu işleme ayak uyduran ve mobil uygulamasında hemen işlem listesine eklenen Ziraat Bankası FAST sistemi yoğun şekilde kullanılmaktadır. Ziraat bankasının emekli, memur ve öğrenciler, tarım işçileri ve tarım çalışanları gibi müşterilerinin sayısı düşünüldüğüne bu güncellemenin ne kadar çok işe yaradığı ve tercih edildiği konusunda oldukça büyük bir fikir vermektedir.

TEB

2021 Ağustos ayı itibari ile Merkez Bankası'nın yürürlüğe geçirdiği 7/24 kolay para transferi işlemine entegre olan ilk isimlerden olan TEB, mobil uygulamalarına ekledikleri FAST transfer ile hemen müşterileri ile bu işlemi yapmalarına şans verdi.

Artık TEB müşterileri herhangi bir banka hesabına TL mevduat cinsinden ve üst limiti 2 bin TL olan para transferlerini istedikleri an saniyeler içinde gerçekleştirebiliyorlar. FAST işlemi için hangi bilgiler gerekli dersek, IBAN ve alıcı ad soyadı yeterli. TEB FAST işlem ücretleri hakkında güncellenmiş bilgilerini resmi web sitelerinde ilan etmektedir.

Garanti BBVA

Kolay Adres ile para transferi işlemlerinin ilk temsilcilerinden olan Garanti BBVA FAST ile para gönderme işlemlerinde de hızlı bir uyum sağlamış isimler arasında yer alıyor. Fonların anlık ve sürekli transferi anlamına gelen FAST ile para gönderme Garanti BBVA Mobil ile çok basit bir adımdan oluşuyor.

Garanti BBVA müşterileri Mobil uygulama üzerinde oturup açtıktan hemen sonra, hesap ve kart bölümüne giriş yapıyor. Daha sonra hesaplar adımına tıklayarak Vadesiz Hesap içerisine giriş yapıyor. Hesap detayından Kolay Adres Tanımlama simgesine tıkıyor ve kolay adres kimliğini oluşturuyor. Daha sonra ise işlemler menüsünden para transferleri menüsünü açarak, tek tıkla kolay adres ile para transferi işlemini FAST sistemi ile bir iki saniye içerisinde gerçekleştirebiliyor.

Halk Bankası

Bir devlet bankası olarak Halk Bankası toplum faydası sağlayan her türlü sorumluluğu yerine getiren örnek bankacılık hizmetleri ile bilinen bir finans kuruluşudur. Halk Bankası FAST sistemi ile Merkez Bankası tarafından belirlenen FAST işlemleri gerçekleşebiliyor. Halk Bankası mobil müşterileri cep şube ya da internet şube ile diledikleri anda birkaç saniye içinde 2 bin TL'ye kadar olan para transferlerini başka banka müşterilerine gönderebiliyor.

İş Bankası

Fonların Anlık ve Sürekli Transferi sistemlerine ilk dahil olan ve müşterilerine acil nakit ihtiyaçlarında yanında olduğunu gösteren İş Bankası tarihine yakışır şekilde bu süreci de başarılı bir şekilde yönetmiştir. Teknoloji ile entegre bankacılık sistemlerinde yaptıkları öncü girişimler ile bankacılık sektörüne yön veren söz sahibi İş Bankası FAST sistemi son derece basit bir adımdan oluşmaktadır.

Artık İş Bankası müşterileri 7/24 birkaç saniye süren işlem hızı ile para transferi yapabiliyor. İşlem limiti tabii ki İş Bankası için de 2 bin TL ile sınırlandırılmıştır. FAST işlem ücreti ise hafta içi 08:30 - 16:00 saatleri arasında 1000 TL kadar olan işlemlerde 1,14 TL, 1000 TL 2000TL olan işlemlerde 2,29 TL olarak belirlenmiştir. Hafta sonu ve mesai saatleri dışında ya da resmi tatillerde ise 1000 TL'ye kadar 1,71 TL, 1000TL 2000TL arasında 3,43 TL olarak belirlenmiştir.

Vakıfbank

FAST işlemleri yapılan bankalara ilk dahil olan isimlerden bir diğeri de Vakıfbank olmuştur. Mobil bankacılık uygulamalarına hemen dahil ettikleri FAST'i müşterilerinin kullanımına sunmuşlardır. Vakıfbank FAST sistemi de diğer tüm bankalarda olduğu 2 bin TL ile sınırlı ve ileri tarihli olmayan işlemlerde geçerlidir.

Yapı ve Kredi Bankası

Kurulduğu günden bu yana Merkez Bankası kurallarına ve ve teknolojide gerçekleşen değişimlere ilk ayak uyduran müşteri dostu Yapı ve Kredi Bankası FAST sistemi ile bankalar kapalıyken tüm bankalar arasında gerçekleşebilecek olan para transferini mümkün kılıyor.

Yapı Kredi Bankası, kendi resmi internet sitelerinde FAST kriterlerini müşterileri ile paylaşmıştır. Hesaptan yapılacak olan farklı banka TL para transferi ile IBAN veya Kolay Adres'e yapılacak olan transferleri, ileri tarihli olmayan ve Merkez Bankası'nın limiti aşmayan tüm transferler FAST ile yapılabilmektedir.

Benzer Yazılar

Gelbaba İşletme

Markanız için hemen işletme hesabı açın.

Hesap Aç
Gelbaba İşletme

Markanız için hemen işletme hesabı açın.

Hesap Aç

Benzer Yazılar

Gelbaba İşletmeye Katılın

Hemen ücretsiz kaydolarak üyeliğinizi başlatın.

Ücretsiz İşletme Hesabı Açın