Anasayfa gelbaba Gelbaba Portal gelbaba E-Ticaret gelbaba İndirim Kuponları İle Online Alışveriş

İndirim Kuponları İle Online Alışveriş

E-Ticaret
12 Ekim 2022 Çarşamba
İndirim Kuponları İle Online Alışveriş

Dünya sürekli gelişen teknoloji sayesinde artık çok daha küçük bir yer. En azından iletişim ve ulaşım imkanlarının artması, internet teknolojisinin her geçen gün gelişmesi insanoğlunda bu hissiyatı oluşturmakta. Diğer yandan teknolojinin getirdikleri ve artan nüfus sayesinde ekonomiler büyümekte yeni pazarlar, yeni ürünler, yeni trendler çok hızlı ortaya çıkmakta ve günlük hayatımıza entegre olmakta.

Görüldüğü gibi teknolojik gelişmeler bir yandan dünyayı küçültmekte diğer yandan büyüyen ekonomi ile bunun tersinde bir gelişme sağlanmakta.

Teknolojik gelişmelerin günümüz hayat şartlarına etkisi, internetin her eve ve her cebe girmesi ile bambaşka bir noktaya gelmiş durumda. Sayısız alanda faydasını bazen de zararını görebildiğimiz internetin bireysel olarak hemen herkese dokunan en etkili oluşumu şüphesiz ki online alışveriş diyebiliriz.

Günlük yaşantımızdaki alışveriş alışkanlıklarını her geçen gün ve hızlı bir şekilde değiştiren online alışveriş, artık milyarlarca insanı direkt olarak ilgilendiren dünyadaki en büyük ekonomik oluşum olarak karşımızda. İnsanoğlunun alışkanlıkları her geçen gün değişime uğramakta. Bu değişimi ve dolayısıyla gelişimi tetikleyen en önemli etkenlerden biri olan online alışveriş sayesinde alışveriş yapmak daha kolay ve daha az zaman alan bir aktivite haline gelmiş durumda.

Online mağazalardan alışveriş hayatımızı kolaylaştırıp alışkanlığa dönüşmeye başladığından beri ürün çeşitliliği ve rekabet atmakta, dolayısıyla sektör sürekli olarak kendini geliştirmekte. Zamandan tasarruf etmemizi sağlayan bu sistem, ürün seçeneklerine daha kolay ulaşmayı aynı zamanda daha fazla ürün çeşidini inceleme ve kıyaslama yapma kolaylığını da kullanıcılarına sunmakta. Bu nedene tüketicilerin online alışverişi tercih etmelerinin en önemli sebeplerinden bir olarak kolay fiyat karşılaştırma avantajını gösterebiliriz.

Yıllardır alışılagelmiş klasik alışveriş stilinde mağaza mağaza gezerek aranılan ürünün nerede ucuz olduğunu tespit etmek oldukça zor hatta imkansıza yakındı. Bunun yanında klasik alışveriş sisteminin de kendi içerisinde bazı artıları bulunmakta. Bunlardan ilki hiç şüphesiz ürünü görerek ve dokunarak alma avantajıdır. Diğeri ise bu yazımızda da konunun temelini oluşturan pazarlık yapma avantajıdır.

Evet ilk bakışta mağaza ve dükkanlarda yapılan alışverişlerde pazarlıkla belli indirimler elde edilebileceği, online alışverişte ise bu şansın olmadığı düşünülebilir. İşte bu noktada sektörün bilinen fakat pek çok kişi tarafından yeni yeni aktif olarak kullanılmaya başlanan indirim kuponu devreye girmektedir.

E-ticaret kavramının içerisinde irdeleyebileceğimiz online alışveriş bir çevrimiçi alışveriş şeklidir. Tüketiciler internet üzerinden istedikleri platformları kullanarak istedikleri ürünleri sepetlerine eklerler, platformun işleyişine göre kayıt olarak ya da kayıt olmadan işlemlerine devam ederek teslimat adresi ve ödeme yöntemi gibi seçenekleri belirleyerek ürünlerini satın almış olurlar. Aktardığımız bu süreç tüm online alışveriş sitelerinde hemen hemen aynı mantık çerçevesinde ilerlemektedir. İndirim kuponları alışveriş sırasında platformun yukarıda bahsettiğimiz işlem aşamalarının bir noktasında, genellikle ödeme adımı öncesinde ilgili alana girilen bir kod vasıtasıyla kullanılır.

Ürün seçeneklerine daha kolay ulaşmayı sağlayan online alışveriş siteleri daha fazla ürün çeşidini inceleme ve karşılaştırma imkanı sunarken sağladıkları indirim kuponu kodları ve indirim kampanyaları ile de alışveriş deneyimini daha ekonomik bir hale de getirmektedir. Kampanya ve indirim kodları hem markalar hem de çeşitli iş birliktelikleri ile farklı firmalar aracılığıyla arz edilebilir.

Bu yazımızda İndirim kuponlarının nasıl kullanıldığına, nasıl kazanıldığına, indirim kuponu veren sitelere ve konu hakkında merak edilen diğer detaylara yer vermeye çalışacağız.

İndirim Kuponu Nedir?

Ürün ya da hizmet satışı için değerlendirilebilecek çeşitli pazarlama enstrümanları bulunmaktadır. Her firma ürünlerini en kısa sürede ve en yüksek karla satmayı amaçlar. Pazarlama stratejileri belirlenirken dikkate alınması gereken ve İngilizce kelimelerin baş harflerinden esinlenilerek ortaya konan 4p yani Product (ürün), Price (fiyat), Place ( dağıtım) ve Promotion (tutundurma )gibi kavramlar bulunmaktadır. Pazarlama stratejisi oluşturulurken de hedeflerin belirlenmesi, pazarlama analizinin yapılması, müşterilere odaklanmak, ürünleri ve kaynakları tanımak, yöntemleri belirlemek, ve bütçeyi oluşturmak son derece önemlidir.

Hangi hizmetler pazara sunulmalı, hangi pazarlar üzerinde durulmalı, pazara erişim için hangi kanallar bulunmalı, rakip firmaların durumu, hedef kitlenin beklentisi gibi konular üzerinde detaylı çalışmalar yaparak ticarette doğru hedefe kısa sürede ulaşılabilir.

Müşterilerin beklentisi kısmı belki de arz-talebi etkileyen en önemli etkenlerden birisidir. Bu beklentiler arasında ürünün ya da hizmetin kaliteli ve hesaplı olması ilk sırada yer alır. Online mağazalar ve alışveriş platformları bu konuda müşterilerine satın alma sırasında avantaj sağlayacak indirim kuponları sunarak hem beklentileri karşılamakta hem de marka sadakati yakalamanın önündeki bir basamağı da geride bırakmayı ummaktadır.

İndirim kuponu nedir diye baktığımızda: Pazarlama faaliyetlerinde bir ürünü ya da hizmeti satın alırken indirim ya da indirim niteliğindeki avantaj sağlayıcı belge yada kodlar diyebiliriz. İndirim ya da indirim niteliğindeki detay, bu kuponların çeşitli türlerinin olması ve kullanan tüketicilere bir şekilde ödemeleri gereken tutardan da az ödeme yapma imkanı sunmasıdır.

İndirim kuponları sabit indirim, yüzdelik indirim, 3 al 2 öde şeklinde alınacak ürün bazında yapılan indirim, ücretsiz kargo, hediye ürün gibi çeşitli şekillerde sunulabilir.

Bir pazarlama stratejisi olması itibariyle indirim kuponlarının arkasında da tüketici psikolojisini yönlendirme yatmaktadır. Tüketicilerin mantık olarak kısa bir süre için geçerli, özel bir fırsattan yararlandıklarını düşünmeleri onları alışverişe teşvik etmekte, etkili ve planlı bir şekilde kullanıldığında tüketicilere tasarruf, firmalara da satış hedeflerini gerçekleştirme imkanı sunmaktadır.

Tüketici psikolojisi konusuna değinmişken akıllara en çok gelen sorulardan birisinin de normal indirimlerle, indirim kuponları arasında nasıl bir fark olduğudur. Bu konuyu bir örnekle anlatabiliriz. Bir mağaza ya da online alışveriş sitesi tüm ürünleri ya da belli ürünler için genel bir indirimden bahsettiğinde ve buna bir süre sınırlaması koymadığında tüketiciler alışveriş için acele etmemekte, hatta zaman içerisinde bu indirimler akıllarından çıkabilmektedir. İndirim kuponu ile sunulan ve belli süre zarfında geçerli bir indirim, müşterilerde fırsatı yalnızca bir kod veya kupon aracılığı ile yakalayabilecekleri sınırlı ve kısıtlı bir imkan düşüncesine sevk eder. Bu düşünce içerisinde tüketiciler indirim kuponları ile sunulan avantajlara büyük ilgi göstererek kaçırılmaması gereken bir fırsat olarak görürler. Bu konuda yapılan araştırmalar ve elde edilen sonuçlar da indirim kuponu olmayan, yalnızca indirim tutarının yer aldığı pazarlama faaliyetlerinin daha az müşteri etkileşimi oluşturduğunu ortaya çıkarmış durumda.

Özel ve kısa süreli bir fırsat sunulduğu algısı tüketiciler için avantaj olarak görülmekte, firmalar için ise normal indirimlerden çok da farklı olmayan fakat tüketici psikolojisinde yarattığı etki ile daha hızlı sonuç alma şeklinde karşılık bulmaktadır.

İndirim Kuponu Nasıl Kazanılır?

Her tüketici sahip olmak istediği ürünleri daha ucuza almak ister, bu nedenle de indirim kampanyalarını takip eden çok ciddi bir müşteri portföyü bulunmakta. Online alışverişte modern pazarlık olarak tanımladığımız indirim kuponları nasıl kazanılır konusunu bu başlık altında inceleyeceğiz.

Online alışverişteki rekabet arttıkça firmaların potansiyel müşterileri çekebilmek adına sundukları kampanyaların ve indirim kuponlarının sayısı ve çeşidi de artmakta. Her geçen gün daha fazla yaygınlaşan ve kullanımı da kolaylaşan indirim kuponları için online alışveriş siteleri ve platformları alışveriş sepeti kısmında ya da ödeme sayfasında kodun yazılabileceği birer kutucuk ile bu imkandan faydalanma şansı sunmaktadır.

Kuponların satış ve pazarlama alanındaki etkisi bu gün sektörün en büyük temsilcilerinden en mütevazı platformlarına kadar kullanılmaktadır. Örneğin Trendyol indirim kuponu online alışverişin en büyük platformlarından birinde müşterilere avantaj sağlarken, Boyner indirim kuponu hem kendi mağaza zincirine sahip hem de online alışverişte söz sahibi bu büyük firma tarafından tercih edilmektedir.

Bu noktada en çok merak edilen ise indirim kuponlarının nasıl kazanıldığı. İndirim kuponları reklam pazarlama faaliyetleri kapsamında pek çok alışveriş sitesinin kendi sayfalarında, internet reklamlarında, ana akım medya ve çeşitli sosyal medya platformlarında verdikleri ilanlar ile tanıtılmaktadır. Sadece online alışveriş sitelerindeki indirim kuponlarını takipçileri ile paylaşan sosyal medya hesapları bulunmaktadır. Bu hesapları takip eden yüz binlerce hatta milyonlarca takipçi, hangi platformun ya da markanın ne zaman kap para değerinde indirim kuponu sunduğunu öğrenebilmektedir. Ayrıca tek işi indirim kuponu veren web siteleri de alışveriş tutkunları tarafından yakından takip edilmektedir. İndirim kuponu veren siteler hangileri bu konuya detaylı olarak ilerleyen başlıklarda yer vereceğiz.

Bazı sosyal medya hesapları ve yukarıda bahsettiğimiz indirim kuponu satan siteler sadece kuponların tanıtımını yapmamakta, aynı zamanda ilgili platformlarda değerlendirilebilecek kuponların teminini de sağlamaktadır. Genellikle çok takipçisi olan hesapların markalarla yaptıkları iş birliktelikleri ile bu kuponlar, her takipçiye, gerekli şartları yerine getirenlere yada çekilişle şanslı kişilere verilmektedir.

Şimdi indirim kuponlarının en çok kullanıldığı platformlardan birisi olan Trendyol'da nasıl indirim kuponu kazanılır örnek olması açısından inceleyelim.

Trendyol indirim kuponu nasıl alabilirim? sorusu oldukça basit birkaç işlem ile yanıt bulmaktadır. Tendyol indirim kuponlarını takip edebileceğiniz siteler, sosyal medya ya da platformun kendi sayfasından ilgili sayfaya girerek Trendyol indirim kuponları arasından seçim yapılır. Daha sonra ''Kodu Aktif Et'' seçeneğine basılarak indirim kuponu alınabilir.

İndirim kuponu kazanabilmek için bazı firmalar kullanıcılarına belli şartlar sunabilmektedir. Platformun aktif kullanımını teşvik eden, kişilerin arkadaş çevreleri ile paylaşımlarını destekleyen bu uygulamalar bir anlamda ödül niteliği taşımaktadır. Buna Dolap indirim kuponu nasıl kazanılır? örneği üzerinden cevap vermeye çalışalım.

Öncelikli olarak dolap uygulamasını telefona indirmek gerekiyor. Uygulama ayarlarına giderek bildirimlere izin vermek İnstagram ( bu facebook, youtube de olabilir) hesabını takip etmek belirlenen şartlardır. Bu sayede reklam ve sponsorluklar aracılığıyla paylaşılan indirim kuponları dolap uygulamasında alışveriş yaparken kullanılabilir.

N11 indirim kuponu bu alanda en çok takip edilen kampanyalar arasındadır. N11 üyeleri, N11 uygulamasında yer alan Kuponmatik'te çarkı çevirerek farklı tutarlarda kupon ya da kuponlar kazanabilir. N11 alışverişi indirimli yapmak isteyenler için her zaman kullanılabilecek kuponlar bulunmaktadır. Her yıl 11 kasım tarihindeki sezonun en büyük indirimi öncesinde kupon satışı da gerçekleştiren N11, bir ay öncesinden web sitesi ve mobil uygulaması üzerinden bu kuponları paylaşmaktadır.

N11 indirim kuponları arasında: tık hızında kuponlar, kampanya kuponları, zincir kuponlar, eşle kazan ve n11’in 11.11 gibi belirli kampanya dönemlerinde n11 üyeleri için satışa sunduğu kupon çeşitleri de bulunmaktadır.

İndirim Kuponu Nasıl Kullanılır?

Online alışveriş pazarında indirim kuponlarının ne şekilde kazanıldığını ya da temin edildiğini sektörün bazı büyük kuruluşlarından örnekler vererek açıklamaya çalıştık. Bu açıklamalar sırasında şimdiki başlığımızın konusu olan indirim kuponlarının nasıl kullanıldığına da kısaca değinmiş olduk.

Her alışveriş platformu ve sitesinin müşterilerine indirim kuponu kullandırmak için sitelerinde kodların girilebileceği özel alanları bulunmaktadır. İndirim kuponlarının kullanılabilmesi için öncelikle kuponun sepete eklenen ürün kategorisinde geçerli olması gerekmektedir. Bazı durumlarda sepette belli bir tutarın üzerinde ürün ya da ürünler bulunmalıdır.

İndirim kuponu kampanya koşulları iyi okunmalı ve bu şartlar dahilinde kupon kullanılmalıdır. Örneğin kuponun geçerlilik tarihi, hangi ürün kategorisinde geçerli olduğu ve sepet tutarı öne çıkan başlıca koşullardır.

İndirim kuponunu kullanan müşteriler indirimin sepet tutarına yansıdığından emin olmak için ödenecek toplam tutarı kontrol etmelidirler. Bazı siteler kupon kodunu ilgili alana girer girmez indirimi uygularken, bazı sitelerde onay vermek gerekebilir.

Online Alışverişte İndirim Kuponu

Online alışverişte indirim kuponlarının kullanılmasına yemeksepeti indirim kuponları ile bir örnek vererek başlayabiliriz. Yemeksepeti indirim kuponu, yılın her günü kullanılabilir seçeneklerle müşterilerinin beğenisine sunulmuştur. Örneğin Yemek Sepeti İndirim Kodu Haziran 2022 şeklinde bir arama yapıldığında Haziran ayı içerisinde farklı tutarlarda, oranlarda ve ürünlerde geçerli indirim kuponlarından faydalanılabilir.

Ülkemizde en çok tercih edilen online alışveriş sitelerinden bir olan çiçeksepeti indirim kodu uygulamalarıyla müşterilerine daha uygun fiyata alışveriş yapma fırsatı sunmaktadır. Çiçek sepetini kullanarak sevdiklerine ve arkadaşlarına çiçek veya çikolata sepeti göndermek isteyen pek çok kişi Çiçeksepeti indirim kuponu kullanarak alışverişlerinde daha az ödeme yapıyor.

İndirim kuponları ile pazarlama alanında fark yaratan online alışveriş uygulamalarından birsi de GittGidiyor. Gittgidiyor ile alışveriş yapmak isteyenler için yılın her ayı farklı indirim kuponları sunulmaktadır. Gittgidiyor indirim kodu web sitesindeki ya da mobil uygulamadaki ilgili alana girilerek kolayca aktifleştirilebilir.

İndirim Kuponu Siteleri

İndirim kuponu veren siteler online alışveriş alışkanlıklarının artması ile hayatımıza giren oldukça faydalı hizmet sağlayıcılarıdır diyebiliriz. İndirim kuponu kodları ve kampanyalar ile alışverişini daha hesaplı bir hale getirmek isteyen tüketiciler bu konuda hizmet sağlayan siteleri yakından takip ederek önemli karlar elde edebilir. İndirim kuponu satan siteler online alışveriş sürecini takipçileri için daha keyifli ve hesaplı bir hale getirmek için mağazaların indirim kuponu kodlarını, kampanyalarını ve promosyonlarını izleyerek paylaşmaktadır. Tüketiciler bu siteleri kullanarak alışveriş yapmak istedikleri ürün kategorisine göre kampanyalara kolayca ulaşabilirler.

Ürün kategorilerinde olduğu gibi online alışveriş siteleri ve zincir mağazalara göre indirim kuponu aramasının da yapılabildiği bu web sitelerinde en güncel kuponları bir arada görmek mümkün.

Bu hizmeti sunan siteler pazarın önde gelen sitelerinin müşterileri için oluşturdukları indirim kodlarını mümkün olan en kısa süre içerisinde sayfalarından paylaşmaktadır.

Ülkemizdeki indirim kuponu veren siteler sırlamasında önde gelen oluşumları bir sonraki başlıkta sıralamaya çalışacağız.

İndirim Kuponu Veren Siteler

İndirim kuponu veren siteler içerisinde en ok tercih edilen web siteleri güncel indirim kuponları ve kodlarını en çabuk ve doğru şekilde paylaşan sitelerdir. Bu alanda hizmet veren bazı siteler şu şekilde:

  • Kuponmanya
  • Kuponmatik
  • Kuponmarketim
  • Picodi
  • Kupon.net
  • İndirimkodu

Bu Web siteleri Trendyol, Hepsiburada, Çiçeksepeti, GittiGidiyor, Getir, Morhipo gibi en popüler online alışveriş sitelerinin indirim kodlarının yanı sıra, Boyner, EtsTur, LC Waikiki, Mudo, Teknosa, Mavi, MediaMarkt, Watsons, Gratis gibi firmaların da indirim kuponlarına yer vermektedir. Çoğu ücretsiz indirim kuponları seçeneklerinden oluşan bu kodları kullanarak alışverişlerinizi çok daha az ödeyerek satın alabilirsiniz.

Gelbaba.com tüketici etkileşim platformunda gerçek müşteri değerlendirmelerinin yer aldığı yukarıda isimlerini saydığımız platformlar hakkında fikir sahibi olduktan sonra alışveriş faslına geçmeden önce indirim kuponlarından da faydalanmayı ihmal etmeyin.

Benzer Yazılar

Gelbaba İşletme

Markanız için hemen işletme hesabı açın.

Hesap Aç
Gelbaba İşletme

Markanız için hemen işletme hesabı açın.

Hesap Aç

Benzer Yazılar

Gelbaba İşletmeye Katılın

Hemen ücretsiz kaydolarak üyeliğinizi başlatın.

Ücretsiz İşletme Hesabı Açın