Anasayfa gelbaba Gelbaba Portal gelbaba Seyahat Acentaları gelbaba Interrail Nasıl Yapılır?

Interrail Nasıl Yapılır?

Interrail Nasıl Yapılır?

Günümüzde tatil ve seyahat seçenekleri oldukça fazla. Yoğun iş temposundan bunalan kişiler sakin, dinlenebilecekleri, belki de tüm bir yılın yorgunluğunu üzerlerinden atabilecekleri tatil alternatiflerine yönelirken, macerayı ve eğlenceyi sevenler de yorulmayı göze alarak daha hareketli, çok daha az planlı tatil ve seyahat türlerini tercih edebilirler. Tatil ve seyahat her ne kadar birbiriyle iç içe geçmiş iki kavram gibi görünse de bu iki durumdan birinin ağır bastığı tercihler geçecek zamanın temposunu belirlemektedir.

Kişinin yaşam biçimi, hayatı algılaması, cinsiyeti, maddi imkanları, aile yapısı, geldiği kültür, sağlık durumu gibi etkenlere bağlı olarak tatil tercihleri değişebilmektedir. Kapital düzen her alanda olduğu gibi farklı ekonomik durumdaki insanlara farklı seçenekler sunmaktadır. Fakat ekonomik durum tatil ve seyahat planını şekillendirmek için terk başına yeterli değildir. Bu nedenle her bir kişi kendine uygun olan tatili kendi yaşam tarzına göre belirlemektedir.

Çok sayıda alternatif arasından doğru seçimi yapmak sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Tatil seçenekleri arasından en uygun ve doğru seçimi yapabilmek için bazı soruların cevabını bir araya getirmek gerekmektedir. Bütçe, tatil süresi, tatile gidecek kişi sayısı ve bunların beklentileri akla gelen ilk seçeneklerdir. Elbette bu listeyi uzatmak mümkün. Tatil ve seyahat öncesi bu ve benzeri sorulara verilecek yanıtlar ile tatilden daha fazla keyif almak mümkün.

Bu gün seyahat ağırlıklı tatil seçeneklerinin başında gelen İnterrail hakkında merak edilenlere değinmeye çalışacağız. Her sene pek çok gezgin tarafından tercih edilen bu seyahat ve tatil biçimi ile ilgili bilmeniz gerekenler, hangi ülkelerde geçerli olduğu ve bu sürece nasıl hazırlık yapılması gerektiği ile ilgili detaylara yazımız boyunca yer vereceğiz.

Inter Rail Nedir?

Inter Rail Avrupa Demiryolları İşletmeleri tarafınca uygulanan, gezginler için ekonomik bir ulaşım olanağı sunan bir göster-geç (pass) bilet türüdür. Her sene pek çok gezgin tarafından tercih edilen bir seyahat programı olan Inter Rail, Aynı bilet ile, istediğiniz yerde ve zamanda, istediğiniz trene binme imkanı sunmaktadır. İnter Rail seyahat programının özellikle gençleri cezbeden çok farklı özellikleri bulunmaktadır. Özellikle gençleri diyoruz çünkü bu program alışılagelmiş seyahat ve tatil anlayışından biraz farklı olarak yorucu ve stresli olabilmektedir.

Bir kişi sınırlaması bulunmayan bu seyahat türünde gezginler farklı fiyat uygulamalarıyla İnterrail bileti alabilirler. Başlangıç tarihini belirlemenin de kişilerin insiyatifinde olması sayesinde yılın herhangi bir zamanında seyahate dahil olunabilir.

İnterrail seyahati kesinlikle artıları ve eksileri göz önünde bulundurularak değerlendirilmesi gereken bir aktivite. Bu konuda dikkat etmeniz gereken noktalar alışılagelmiş tatillerden bir hayli fazladır. Bu konuda da bir takım bilgileri yazımız boyunca paylaşmaya çalışacağız.

Her ne kadar tren biletinin ismi olsa da İnter Rail bir sırt çantası ile bütün Avrupa'yı gezme kültürü olarak ifade edilmektedir. İnter Rail hakkında araştırmalarınızı yetersiz buluyor ve mutlaka bu yolculuğa çıkmak istiyorsanız aşağıda yer alan ''Inter Rail hakkında bilmeniz gerekenler'' başlığını mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

Inter Rail Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İnterrail her ne kadar macera tutkunu, gezgin ruhlu kişilerin tercih ettiği bir seyahat seçeneği olsa da bu yapıdaki insanların mizacına ters olacak bir uyarıyı peşin peşin yapmak isteriz, İnterrail kesinlikle ön araştırma yapılarak programlanması gereken bir aktivitedir. Bu nedenle interrail öncesinde ve sırasına bilinmesi gereken vi dikkat edilmesi elzem bazı noktalar bulunmaktadır.

Öncelikle İnterrail bir ülke pass biletiyse 1 aylık sürede 3, 4, 6 ve 8 günlük olarak düzenlenmektedir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken nokta İnterrail bir ülke pass biletiyse yalnızca seçtiğiniz bir ülkenin sınırları içinde seyahat edebilecek olmanızdır. Bu nedenle gezi planında diğer Avrupa ülkelerini de görmek istiyorsanız İnterrail Global Pass biletini tercih etmeniz daha mantıklı bir karar olacaktır.

İnterrail biletini kimler alabilir diye baktığımızda öncelikle Avrupa'da yaşayan herkesin bu programa dahil olabildiğini söyleyebiliriz. Son 6 ayını Avrupa'da geçirmiş olan diğer ülke vatandaşları da bu şarta bağlı olarak interrail bileti alabilirler. Vatandaşlık durumu pasaport veya kimlik kartı ile ikamet durumu ise resmi makamlarca verilen ikametgah belgesiyle kanıtlanmak zorundadır.

İnterrail bileti nerden ve nasıl alınır? sorusu da seyahat öncesi en çok araştırılan konular arasındadır. InterRail Pass kartları TCDD’nin uluslararası bilet satışı yapılan tüm açık garlarından temin edilebilir. Ayrıca İnterrail bilet satışını gerçekleştiren özel seyahat acenteleri de bulunmaktadır. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde hizmet veren bu acentelerinden, interrail hakkında detaylı bilgi de alabilirsiniz. Gerek TCDD gerekse de acentelerden bilet alırken yanınızda pasaportunuzu bulundurmanız ve bilet ücretini ödemeniz yeterlidir.

Farklı fiyat tarifleri bulunan İnterrail biletleri yine bu doğrultuda farklı konfor seçenekleri ile keyifli bir ten ve gemi yolculuğu deneyimi yaşamanızı sağlayacaktır.

İnterrail vize işlemleri konusunda da bazı adımları atmanızı gerektirmektedir. Yolculuğunuz boyunca güzergahta yer alan ülkelerden Türk vatandaşlarına vize uygulayanlar var ise (ki bütün Avrupa ülkeleri için vize gerekmektedir) tüm ülkelerden vizelerinizi almış olmanız gerekmektedir. Gezeceğiniz ülkelerde ve sınırlarda vize alma şansınız olmadığından bu işlem Türkiye'de ve yolculuk öncesinde tamamlanmalıdır.

Vize alabilmek için bazı şartlar aranmaktadır. İnterrail biletinizi göstermeniz vize işlemlerinde kolaylık sağlayacaktır. Shengen vizesiyle bütün Shengen üyesi ülkeleri aynı vizeyle gezme olanağınızın bulunduğunu da hatırlatmak isteriz.

İnterrail için vize alacakların dikkat etmeleri gereken bir diğer önemli konu da Shengen ülkeleri ve Shengen vizesinin geçerli olmadığı ülkeleri iyi bilmektir. Tek girişli Shengen vizesiyle sadece Shengen ülkelerini gezebiliyorken, Shengen’e dahil olmayan ülkeleri de gezmek için çok girişli (multi entry) vize almak gereklidir.

İnterrail programında vize işlemleri gezinin başlayabilmesi için en önemli adım olduğundan bu konudaki detaylara devam ediyoruz. vize hangi Shengen ülkesi konsolosluğundan aldıysa ilk girişinizi de o ülkeden yapmış olmanız gerekmektedir.

İnterrail ne zaman başlıyor şeklinde araştırmalar da bu konuda yoğun olarak yapılmaktadır. Seyahate çıkmak isteyen kişinin istediği zaman bu yolculuk başlamaktadır.

İnterrail biletine konaklama dahil mi? Hayır, İnterrail biletine konaklama ve rehberlik dahil değildir.

Flexy Uygulaması

İnterrail Flexy sistemi daha az seyahat edecekler için sunulan ekonomik bir seçenektir. Flexy sistemi ile belirlenen tarih aralığında InterRail Global Pass biletinde 3, 5, 7, 10 ve 25 gün, InterRail Bir Ülke Pass biletinde ise 3, 4, 5, 6 ya da 8 gün seyahat etme şansına sahip olunur. Burada ana konu seyahat günlerinin belirli bilet kullanımının da sınırlı olmasıdır. Bu konuyu iki örnekle açıklamaya çalışalım

Global Pass biletlerinde 1 ay içinde 5 gün geçerli bilet alan bir gezgin belirleyeceği 1 aylık tarih aralığında 5 gün arka arakaya ya da bir ay içerisinde 5 farklı gün süresince trenle yolculuk yapma hakkına sahip olmaktadır.

Bir Ülke Pass, 8 günlük Almanya biletine sahip olan biri ise sadece Almanya sınırları içerisinde, belirlenen 1 aylık tarih aralığında ardışık ya da farklı günlerde toplamda 8 gün tenle yolculuk yapma hakkında sahip olmaktadır.

  • Belirlenen süre içerisindeki belli sayıdaki günlerde arka arkaya ya da farklı günlerde trene binilebilir.
  • Seçilen bu günlerde trenler sınırsızca kullanılabilir
  • Varış saati sabah 04.00’den önce ise trenin kalktığı günün tarihi bilet üzerine yazılır
  • Varış saati sabah 04.00 sonrasında ise ertesi günün tarihi bilete işlenir
  • Eğer yolcu gece seyahati gerçekleştiriyor ve gece yarısından sonra ikinci trene biniyorsa, seyahat takvimine iki seyahat gününü kaydetmesi gerekmektedir.

Hangi̇ Ülkelerde Geçerli?

İnterrail biletlerinin geçerli olduğu Avrupa ülkelerinin listesi aşağıdaki gibidir. Bu ülkelerden bazıları Bir ülke pass uygulamasına katılmamaktadır. Bu ülkeler koyu renkle belirtilenlerdir.

Almanya, Avusturya, Belçika, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İngiltere, İrlanda Cumhuriyeti, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, Litvanya, Karadağ, Lüksemburg, Macaristan, Makedonya Cumhuriyeti, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Sırbistan, Sırp Cumhuriyeti, Slovakya, Slovenya, Türkiye, Yunanistan.

Bu yolculuğa vizeniz doğrultusunda dilediğiniz ülkeden başlayabilirsiniz. İnterrail Türkiye'den da başlanabilen bir seyahat türü olarak her zaman iyi bir alternatiftir. İstediğiniz ülkeye uçakla ya da başka bir yolla ulaşıp InterRail’inizi oradan başlatır ve zaman kaybetmemiş olursunuz.

Inter Rail Nasıl Yapılır?

İnterrail nasıl yapılır sorusu bu konuda oldukça önemli cevaplar barındırmaktadır. İnterrail yapmanın ilk şartı bilet almaktır. Herhangi bir yaş sınırı yoktur ve yaşınıza göre ekstra indirimlerden de faydalanabilirsiniz. İnterrail yolculuklarındaki trenlerde 1. ve 2. sınıf biletler bulunmaktadır. Bilet fiyatları da buna göre belirlenmektedir. Avrupa'da trenlerin yeni ve konforlu olduğu göz önünde bulundurulduğunda rahat bir yolculuk açısından mutlaka 1. sınıf bilet alma zorunluluğu hissedilmemelidir. 4-12 yaş arası çocuklar İnterrail yolculuklarında ücretsiz seyahat edebilirler. Gençler 12-28 yaş arası İnterrail biletlerini indirimli alabilirler. Yetişkin yaş aralığı 29-59, senyör olarak adlandırılan yaş ise 60 ve üzeri şeklindedir.

30 Avrupa ülkesini kapsayan İnterrail tren yolculuğuna dilediğiniz ülkeden başlayabilirsiniz. Bununla ilgili vize detaylarını daha önce belirtmiştik. Mantıklı olan ise uçakla ilk gideceğiniz Avrupa ülkesine ulaşıp vakit kaybı da yaşamadan seyahate oradan başlatmak.

Ön Araştırma

Ön araştırma her seyahat öncesi mutlaka yapılması gereken bir şeydir. İnterrail sistemi dahilinde Avrupa ülkelerinin tamamını gezebileceğiniz oldukça geniş kapsamlı bu seyahatte ise ön araştırma çok daha önemlidir.

Öncelikli olarak ne kadar süreli bir yolculuk ve tatil planı yapacağınıza karar vererek başlayabilirsiniz. Daha sonra pasaport ve vize işlemleri için gerekli evrakları tamamlayıp, ilgili birimlere başvuru yapmalısınız.

İnterrail ön araştırma kapsamında izleyeceğiniz rota hakkında bilgi edinmek çok işinize yarayacaktır. İnterrail yolculuklarında genellikle 2 rota tercih edilmektedir. Bunlar;

İtalya’dan başlayıp sırasıyla Fransa, İspanya, tekrar Fransa, Belçika, Hollanda, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Slovakya ve son olarak Macaristan şeklinde izlenen rota.

Bir diğer çok tercih edilen rota da; Macaristan’dan başlayıp yine sırasıyla Slovakya, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Hollanda, Belçika, Fransa, İspanya, Fransa, İtalya şeklinde izlenen bir rotadır. 1 ay süren bu rotalar gezginlerin en çok tercih ettikleri iki seçenek olarak öne çıkmaktadır.  Tabi ki bu tamamen sizin hangi şehirleri ve ülkeleri görmek istediğinize, vaktinize ve bütçenize göre değişecek bir seçenektir.

İnterrail ile normal tren biletlerine göre çok daha ucuza ve pratik bir şekilde Avrupa'yı gezebilirsiniz.

Deneyim Sahibi Kişilerin Gezi̇ Notları

İnterrail deneyimi olan kişilerin sayısı ülkemizde de her geçen gün artmaktadır. Bu cezbedici sistemi kullanarak Avrupa'yı gezenler deneyimlerini çeşitli online platformlarda ve şahsi bloglarında paylaşmaktadır. Bu işe heveslenmiş kişiler de tecrübe sahibi kişilerin değerlendirmeleri doğrultusunda çok daha sorunsuz bir interrail seyahati geçirmektedir. Çevrenizde daha önce bu yolculuğa çıkmış bir arkadaşınız varsa tecrübelerinden mutlaka faydalanmaya çalışın.

Gerekli Miktar Nakit Ve Banka Hesabı

İnterrail bileti alarak Avrupa turu yapmak, tek tek bilet alarak gezmekten çok daha karlı bir sitem. Diğer yandan Avrupa ülkeleri arasında uçakla seyahate göre inanılmaz derecede ucuz.

Konaklama, yeme-içme, müze girişleri interrail tutunun en önemli gider kalemleri. İnterrail biletleri bazı konaklama ve müze girişlerinde indirimli satın alma imkanı sağlamaktadır. Euro bölgesinde yapacağınız bu seyahatte yanınızda mutlaka nakit bulundurmanız gerekli. Olası aksaklıklar, kayıp ve hırsızlık vakaları için de banka hesabınızda sizi geri döndürecek yol masraflarını karşılayabileceğiniz bir miktar bulunmalıdır. Ayrıca vize içlemleri için de hesabınızda para bulundurmanız gerekecektir.

Inter Rail Valizi Nasıl Hazırlanır?

İnterrail'in ruhu sırt çantası ile gezmektir. Bu nedenle bir aşamadan sonra eviniz olacak çantanızı iyi seçmeniz ve korumanız gerekiyor. Çantanızı hazırlarken boşa hamallık yapmamak için olabildiğince hafif olmasına özen gösterin. 10 kg üzerinde bir çantayla saatlerce yürümek bir süre sonra ızdıraba dönüşebilir. Çanta alırken çok gözlü olmasına dikkat edin. İyi düzenlenmiş bir çantada herhangi bir ihtiyacınıza ulaşmak için bir sürü şeyi çantadan çıkarmak zorunda kalmazsınız.

Yanınızda bulunduracağınız teknolojik eşyalardan başlayalım. Cep telefonu, fotoğraf makinesi, GPS özellikli bir cihaz (telefonunuzda varsa gerek yok) şarj aleti, priz dönüştürücü, kulaklı, powerbank olmazsa olmazlar arasındadır.

Yanınıza alacağınız eşyaların gezeceğiniz bölgeye ve mevsime uygun olmasına dikkat edin. Kıyafet seçimi oldukça önemli. Örneğin b yolculukta çok faza yürüyeceğiniz için ayakkabı ve terlik seçimini mutlaka rahat ve sağlam alternatiflerden oluşturun ve mümkünse en az birkaç ay giymiş olduğunuz bir ayakkabınızla yola çıkın.

T-shirt seçiminizi bisiklet yaka ya da v kaya şeklinde yaparsanız ütü sorununu ortadan kaldırmış olursunuz. İnce ve gerektiğinde atabileceğiniz değerde T-shirtleri yanınıza almanızda fayda var.

Kapri ya da şort olarak da 2 yad a 3 ürün yeterli olacaktır. Yanınıza bolca çorap ve boxer alın. Fermuarlı ve şapkalı bir Sweetshirt şart, Aavrupa ülkelerinin havası birbirinden farkıdır. Pantolon mutlaka bulunmalıdır ama gömlek elzem değildir. Diş fırçası, tırnak makası, çok amaçlı çakı, jilet, deodorant, güneş gözlüğü mutlaka bulunmalıdır.

İnterrail ile yapacağınız yolculuğun rotası ve zamanı bu tür ihtiyaçları daha da artırmanızda ya da azaltmanızda en büyük etkendir.

Inter Rail Biletleri

Global Pass ve One Country Pass olmak üzere 2 tip Interrail bileti bulunmaktadır. Bu biletler de kendi içerisinde geçerlilik süresi ve bu süre zarfında kaç gün seyahat edileceğine göre kategorilere ayrılmaktadır.

Global Bilet

Interrail Global Pass, belli bir süre zarfında tüm Avrupa ülkelerinde trene binme imkanı sağlayan bilete verilen addır. Avusturya, Belçika, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Çek Cumhuriyetii Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, Birleşik Krallık, Yunanistan, Macaristan, İrlanda, İtalya, Lüksemburg, Makedonya, Karadağ, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre, Türkiye'de kullanılabilmektedir. Görüldüğü gibi birkaç Baltık ülkesi ve İngiltere hariç tüm Avrupa'da geçmektedir.

One Country Pass

Interrail One Country Pass, Belli bir süre zarfında sadece 1 ülkede limitsiz trene binme imkanı sağlayan bilete verilen addır. Yukarıda adı geçen ülkelerin hepsi için tek ülke bileti alınabilir.

Inter Rail Greek Islands Pass

Yunan adalarında geçerli olan Interrail biletidir. Adalarda geçerli olmasından dolayı tren değil feribotlarda kullanılmaktadır. Buna ek olarak sadece Balkan ülkelerinde geçerli Balkan Flexipass bileti de seçenekler arasında değerlendirilebilir.

Inter Rail İle Eurail Arasındaki̇ Farklar

Eurail pass kartları, interrail pass kartlarına benzer olarak ekonomik tren biletleri anlamına gelmektedir. İnterrail’den farklı olarak Avrupa vatandaşı olmayan ve Avrupa’da belirli bir süre ikamet etmeyen insanlar da bu biletten yararlanabilmektedir. Eurail biletleri, herhangi bir Avrupa vatandaşlığı şartı olmadan da edinilebilecek biletler kategorisindedir.

İnterrail biletlerde Avrupa'da ikamet ettiğinizi gösteren belge ya da pasaportunuzda gerekli bilgi bulundurmak zorundasınız. Eurail bileti böyle bir şart olmadan alınabilir.

Benzer Yazılar

Gelbaba İşletme

Markanız için hemen işletme hesabı açın.

Hesap Aç
Gelbaba İşletme

Markanız için hemen işletme hesabı açın.

Hesap Aç

Benzer Yazılar

Gelbaba İşletmeye Katılın

Hemen ücretsiz kaydolarak üyeliğinizi başlatın.

Ücretsiz İşletme Hesabı Açın