Anasayfa gelbaba Gelbaba Portal gelbaba Kripto Para gelbaba Kripto Para Madenciliği Kazandırıyor Mu 2022

Kripto Para Madenciliği Kazandırıyor Mu 2022

Kripto Para
28 Şubat 2022 Pazartesi
Kripto Para Madenciliği Kazandırıyor Mu 2022

Liberal Ekonominin getirmiş olduğu yazılı olmayan bazı kuralları bulunmaktadır. Bu kurallar dahilinde satışlarını arttırıcı birçok alanda daha faal olması gerektiğini bilen işletmeler satış ve pazarlama giderlerine ağırlık vermişlerdir. Artık dijitalleşen bir dünya hızlı ilerleyen teknolojik gelişmeler sonucunda başta çağa ayak uydurmak sonrasında ise sert rekabetçi koşullar içerisinde mücadele etmek için arayışlar hiç hız kesmeyecektir.

Son yıllarda popülaritesini çok hızlı bir şekilde arttıran kripto paralar da aslında bu hikayenin ürettiği bir üründür diyebiliriz. Nasıl mı? Çok basit bir şekilde anlatalım. Hemen hemen hepimiz kredi kartı kullanıyoruzdur. Kredi kartları ilk çıktığında düz bir muhasebe mantığı ile çalışırken rekabet sonucunda bazı promosyonlar, ek taksit özellikleri ve kampanyalar devreye girmiştir. En sonunda hemen hemen her banka, kendi kredi kartları üzerinden yapılan harcamalarda puan uygulamaları gibi ürünlerle pazarda elini güçlendirmeye çalışmışlardır. Kripto paralar da işte tam olarak bu mantığın benzerleridir. Bankaların puan vermesi durumu kripto para mantığının en yalın halidir diyebiliriz. Hatta daha sonralarında e-ticaret platformları da aynı pazarlama politikalarını uygulamışlardır.

Küresel pazarın bir anda küçülmesi ile oluşan bu durumda ortaya çıkaran kripto para piyasası ise 2009 yılında Bitcoin ile başlamış ve günümüzde 2 Trilyon Doların üzerine çıkan bir sektör ve beraberinde sayıları artık on binlerle ifade edilen kripto para birimleri de boy göstermeye başlamıştır. Peki kripto paralar aslında neyi ifade etmektedir? Kripto paralar artık geri dönülemez bir şekilde hayatlarımıza girdiler. Önceleri mesafeli olsalar da artık devletler de bu sektöre kapılarını aralamaya başladılar. Bu kadar büyük miktarda paranın döndüğü sektöre bazı denetim mekanizmaları ve kurallar getirilecek gibi gözükmektedir. Öyle ki, artık Kripto paralar devletlerin tanıdığı resmi para birimine dönüşme sürecine girmiş durumda diyebiliriz. Bunun ilk örneğini orta Amerika ülkelerinden El Salvador'da görebiliyoruz. Artık El Salvador’da Bitcoin resmi bir para birimi gibi işlem görmektedir. Konumuza dönecek olursak eğer, kripto paralar herhangi bir merkezi otoriteye sahip olmayan ve değiştirilebilen dijital varlıklardır. Daha özüne girecek olursak eğer her kripto para bir projenin tokeni olarak piyasaya sürülür. Tabi burada bahsetmiş olduğumuz kripto paralar artık kripto para borsalarında işlem gören ve lansmanı yapılan kripto paralardır. Yoksa dediğimiz gibi sayısı 10000’in üzerinde olan birçok kripto para birimi bulunuyor ve elbette ki her biri de bahsettiğimiz tanıma bire bir uymamaktadır.

Piyasada bulunan kripto paraların çok azı gerçekten bu tanıma uyuyor da diyebiliriz hatta. Bu yüzden kripto para sektöründe varlık gösterecekseniz yatırım yapacağınız kripto paraları iyi araştırıp değerlendirmenizi tavsiye ederiz. Kripto paraların nominal para ile birçok benzer yönü bulunuyor. Özetle ifade etmek gerekirse eğer, arz talep pozisyonları kripto paraların geleceği için oldukça önem arz eder. Bazı dijital paralarda sabit arz bulunurken bazılarında arz rakamı sabit dolaşım rakamı esnektir. Bazılarında ise arz da dolaşım da esnektir. Dediğimiz gibi birçok farklı pazarlama politikası ile karşı karşıyayız bu noktada. Bugün ise sizlere kripto para madenciliği ile ilgili detaylı bir yazı hazırlamak istedik.

Kripto Para Madenciliği Nedir?

Yazımızın başında da belirttiğimiz üzere her kripto paranın kendine has arz talep politikaları bulunmaktadır. Eğer bir kripto para biriminde sabit arz varsa o varlık ile ilgili bir üretim politikası bulunmuyor anlamına gelmektedir. Bazı durumlarda ise stake edilebilmektedir. Bu durum tıpkı vadeli mevduattaki mantıkla örtüşmektedir. Belirli miktarda kripto parayı stake ettiğiniz zaman, belirli sürede dijital varlığınıza dokunmadan ya da işlem gerçekleştirmeden bekletirseniz sistem tarafından ödül tokenleri kazanırsınız. Stake etmeden önce kazanacağınız token miktarı ve vade de bellidir.

Bunun yanı sıra en sık gerçekleşen operasyon ise kripto para madenciliğidir. Peki kripto para madenciliği ne anlama gelmektedir? Online platformlarda kripto paralar hakkında en sık sorulan soruların başında gelen kripto para madenciliği nedir sorusunun cevabını şu şekilde verebiliriz. Bildiğiniz gibi kripto paralar blockchain blokları üzerinden dosyaların şifrelenmesi sonucunda oluşurlar. Matematik formülleri ile bu blokların çoğaltılması ve yeni dosyaların oluşması sonucu kripto para madenciliği gerçekleşmektedir. Tabi kripto para madenciliği yani İngilizce adıyla Mining öyle çok kolay da gerçekleşen bir süreç değil. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde daha detaylıca inceleyeceğimizi de belirtmek isteriz. Kripto para madenciliği yapan kullanıcılar, madencilik yaptıkları kripto para biriminin sürekliliğine katkı sağlayarak yeni bloklar eklerler ve bunun karşılığında da ödül tokenlerine sahip olurlar.

Kripto Para Madenciliği Neden Yapılır?

Kripto para madenciliği neden yapılır sorusuna iki yönden ele almak gerekiyor. Kripto paralar belirli formüller ve algoritmalar temelinde varlık gösteren dijital varlıklardır. Yani elle tutulamaz, görülemez ve taşınamaz. Toplumsal açıdan bakacak olursak, rasyonel davranış gereği insanlar kazanç sağlamak için yasal ya da illegal oluşumlar içinde var olabilirler. Bizim ilgilendiğimiz kısım elbette ki yasal oluşumlar olacak bu noktada.

Kripto para madenciliği kullanıcılar için kazanç kripto para birimi için ise bir proje basamağıdır. Yani aslında arz politikasını kullanıcıları aracılığı ile devreye sokan kripto paralar bu anlamda hem politikalarını sürdürürler hem de kripto para piyasasında likidite sağlarlar. Madenciliği yapılan kripto paralar hangileri diye göz atacak olursak eğer tabi ki ilk olarak akıllara Bitcoin gelmektedir. Ama Bitcoin en çok kazanç sağlayacağınız kripto para olmayabilir. Bunun birçok nedeni olsa da en belirgin olanı, Bitcoin madenciliğinin uzun sürmesi ve binlerce Bitcoin madencisinin varlığını da eklersek blok eklemek eskisine göre çok daha büyük kapasitelere ihtiyaç duymaktadır. Ethereum da madenciliği yapılabilen kripto para birimlerinden. Bunların yanı sıra Grin, ZEC, Monero, RavenCoin, DASH ve LTC de madenciliği yapılan kripto paralar arasındadır.

Kripto Para Madenciliği Nasıl Yapılır

Kripto para madenciliğin yapmak daha önce de söylediğimiz gibi öyle çok da basit değil. Bir takım şartları yerine getirmeniz ve kapasitenizi gerekirse yükseltmeniz gerekir. Kripto para madenciliğinin birçok farklı yolu bulunuyor ve biz bunlara da bir sonraki bölümde daha detaylı değineceğiz. Kripto para madencilik türlerine göre yapılış farklılıkları bulunur. Öncelikle kripto para madenciliği yapacak olan kullanıcıların sağlam ve donanımlı bir bilgisayar edinmesi gerekiyor. Bahsetmiş olduğumuz donanımlı ekipmanlar ise; ekran kartı, hard disk, işlemci gibi teknik donanımlardır. Donanım özellikleri ne kadar üst düzey olursa kripto para madenciliğinden daha çok kazanç sağlamanız mümkün. Bunun nedeni ise her blockchain blok geçişinde istenilen matematik formülleri bir önceki bloktan daha zor olur ve bunun için kullanıcılara donanımı iyi bilgisayarlar gerekecektir. Bu donanım sürekli çalışma halinde olacağından enerji ihtiyacınız da olacaktır. Bu enerji tahmin edebileceğinizin üzerinde bir seviyeye çıkabilir. Yani kısacası belirli bir zamana, enerjiye ve donanıma sahip olmanız gerekiyor, ki bu da maliyet demek oluyor aynı zamanda. Bu yüzden madenciliği yapılabilen kripto para birimlerinin madencilik hesaplama formülleri bulunmaktadır. Bu formülleri kullanarak kripto para madenciliği yapmanızda fayda var.

Kripto Para Madenciliği Yöntemleri

Bizce yazımızın en önemli konu başlıklarından biri de kripto para madenciliği yöntemleri olacaktır. Yazımızın bu bölümünde sizlere bu yöntemleri artıları ve eksileri ile aktarmaya çalışacağız. Öncelikle ASIC madenciliğinden başlayacağız. ASIC Madenciliği bireysel madencilik yöntemlerinden birisidir. ASIC Madenciliğinde diğer yöntemlere nazaran daha çok kripto para madenciliği yapılabiliyor. Çok yaygın olmayan ASIC Madenciliğinin açılımı ise ‘Application-Specific Integrated Circuits’ yani uygulama için özel tasarım donanımlar anlamına gelir. Bu yöntem kripto para piyasalarında çok fazla tercih edilmez bunun sebebi ise pastadan pay almadaki eşitsizlik sonucu piyasaların olumsuz etki altına girmesidir.

ASIC Madenciliği genellikle Proof of Work gibi madencilik tabanlı kripto para birimleri için tercih edilir. Bitcoin ve Litecoin gibi yüksek hesaplama kapasitesine ihtiyaç duyan kripto paraların madenciliğinde ASIC Madencilik yöntemi tercih edilmelidir.

Bir diğer kripto para madencilik yöntemi de Bulut madenciliğidir. Madencilik açısından en pratik yol hangisi diye soracak olursanız bulut madenciliği cevabını verebiliriz. Süreç şöyle ilerliyor, bulut madenciliği üzerinden kontrat yaparak bir işlemci kiralıyorsunuz. Bu kontratlar genellikle senelik olabileceği gibi süreyi uzatmak da sizin elinizde. Bu süre zarfında her işlem için aslında bir komisyon ödemeniz oluyor. Gerekli masraflar ve komisyonlar düşüldükten sonra kiralama yaptığınız platform kalan kazancı sizin kripto para cüzdanınıza gönderiyor. En büyük avantajı ise, eğer kripto para madenciliğine çok hakim değilseniz, gerekli donanıma sahip değilseniz ve ya zamanınız yoksa bu şekilde pratik bir şekilde kripto para madenciliği yapabilirsiniz. Eksi yönü ise, kripto para piyasasında yaşanacak dalgalanmalara karşı korumasızsınız. Örnek vermek gerekirse, işlemci kiraladınız ve parayı peşin ödediniz diyelim. 3 ay sonra madenciliğini yaptığınız kripto paradaki değer kaybı otomatik olarak sizi zarara sokacaktır ve yapacağınız madencilikten kazanç sağlamayacağınız gibi zarara girebilirsiniz.

En çok ilgi gören kripto para madencilik yöntemlerinden biri de GPU Madenciliğidir. GPU normalde ekran kartlarındaki grafik işlemci birimlerine verilen addır. Hesaplamalar ise işlem kartının kapasitesi ile doğru orantıda olduğundan kazancınızı arttırmaya yönelik kurulumlarda 5000 dolara kadar yükselen maliyetlerle karşılaşabilirsiniz. GPU madenciliği ise genellikle Ethereum ve Zcash kripto paralarının madenciliğinde tercih edilir.

Son olarak inceleyeceğimiz kripto para madencilik yöntemi ise CPU Madenciliğidir. CPU madenciliği en bilindik ve tanıdık olanıdır. Kripto paraların madenciliğinin yapılmasını öğrendikten sonra birçok yatırımcı bu alana yöneldi. Ama aslında en son tercih edilecek yöntem olduğunu söyleyebiliriz. Normal bilgisayarlarınızda uygulanan bu yöntemde Pc donanımınız çok iyi değilse çok büyük oranda enerji tüketmeniz olasılık dahilinde. Üstelik bu yöntemde kullanılan bilgisayarların teknik parçalarında ki yıpranma normalden çok fazla olacağı için bu anlamda da maliyet oluşacaktır. Bu yöntem genel olarak Proof of Stake yani pos madenciliği uygulanacaksa tercih edilir. Bu tarz madenciliklerde ihtiyaç duyulan enerji de donanım da çok yüksek olmayacağından kazanç sağlanabilecektir.

Özetlemek gerekirse bu bölümü, hiç para harcamadan kripto para madenciliği yapmak istiyorum diyorsanız GPU madenciliği, kendi evinizde kendi imkanlarınızla ilerlemek istiyorsanız CPU madenciliği, risk alıp çok kazanmak istiyorum diyorsanız ASIC madenciliği, para harcarım ama hiçbir şeyle uğraşmam diyorsanız ise Bulut madenciliğini tavsiye ederiz. Kripto para madenciliği programı gibi nispeten teknik konular da yapılacak madencilik türüne göre değişmektedir. Bu noktada tercih aşamasında en karlı kripto para madenciliği seçimi kişilerin tercihine kalmış durumdadır.

Kripto Para Madenciliği Karlı Mı?

Kripto para madenciliğinin temelinde kazanç yatmaktadır, yani her iki tarafın da kazançlı çıkacağı bir operasyondan bahsediyoruz. Kripto para madenciliği karlı mı diye soracak olursanız bunu anlamamız için detaylı bir şekilde konuyu incelemekte fayda var. Bu sorunun cevabı aslında bütçe ve beklenti denkleminin içinde yer alıyor. Zamanınız var mı, bu cihazlara sahip olmak istiyor musunuz yoksa kiralamak sizin için daha mı uygun. Bu ve buna benzer soruların cevaplarını alt alta koyduktan sonra son karar verici olarak değerlendirme şansınız olacaktır. Ayrıca kripto para madenciliği kesinlikle kolay yoldan para kazanmak isteyenlerin çok kısa sürede zengin olacağı bir süreç de değildir. Eğer böyle bir öngörüye sahipseniz yol yakınken vazgeçmenizi tavsiye ederiz.

Kripto para madenciliğinden kar elde edebilmeniz biraz da tercih ettiğiniz yönteme bağlı bir durum. Eğer bulut madenciliğini tercih ediyorsanız ihtiyacınız olan süre biraz daha fazla olacaktır. Ama şüphesiz ki kripto para madenciliğinden güzel bir kazanç sağlayacaksanız biraz cebinizden para çıkması gerekiyor. Güçlü bir işlemci ile yüksek verim elde edersiniz ama bu da enerji tüketiminizi normalden çok daha fazla arttıracaktır. Üstelik ısınan ekipmanları da soğutmanız gerekiyor. Bu da ayrıca normalden daha yüksek performans gösteren ekipman anlamına gelmekte sırf bunun için de gereken enerji tüketimi de artmaktadır. Sadece bütün bu özelliklere sahip olmanız da yetmeyecek ayrıca gerekli bakımları da yapmanız gerekecektir. Kısacası kripto para madenciliğinden yüksek kazanç sağlamak istiyorsanız cebinizden ciddi rakamları çıkarmayı göze almanız gerekecektir.

İş kanıtı madenciliğinde bloklar arası geçişte formüller daha da zorlaşacağından bu model üzerinden madencilik yapan kullanıcıların gerekli donanıma, alana, teknik bilgiye ve tabi maddi kaynağa sahip olması gerekmektedir. Son olarak bizim size bu konu ile ilgili aktaracağımız şu olacaktır; Eğer gerekli ön araştırmayı yapmadan yanlış bir seçenek ile kripto para madenciliği yaparsanız bırakın kar etmeyi çok büyük olasılıkla ciddi zararlar içerisine girmeniz mümkün. Üstelik her dijital paranın madenciliği ile ilgili formüller de bulunmaktadır. Bunun yanı sıra ülkeler arası enerji fiyatlarındaki farklılıkların bulunması bu anlamda da tercih konusu olmuştur. Yani enerji fiyatı düşük olan bir ülkede işlemci kiralayarak madencilik yapmanın avantajları bu noktada öne çıkmaktadır. Tüm bu süreçleri kripto para madenciliği nasıl yapılır diye merak eden herkes derinlemesine incelemeli ve hesaplamalıdır.

Kripto Para Madenciliği Geleceği

Kripto para piyasası henüz yeni sayılabilecek bir alan ve bu da öngörü yapmak için kullanıcıları zorlamaktadır. Henüz yasal zeminlere ve kurallara oturmamış olan kripto para piyasasında bu belirsizlik doğal olarak yatırımcıları düşündürtüyor. Tabi bu özelde kripto para madenciliğinden değil de genel anlamda sektörel bir belirsizlik olduğundan direk olmasa da dolaylı olarak kripto para madenciliğinin geleceğinde etken olarak karşımıza çıkıyor. Diğer yandan bu alanda yapılan yatırımlar sonrasında özellikle kripto para madenciliği programlarının sayısının artması ve daha işlevsel olması da buraya olan ilgiyi arttırmaktadır. Şuan için madenciliği yapılan kripto paralar içerisinde en büyük pay Bitcoin’e ait. % 60 gibi bir oranda yapılan Bitcoin madenciliği dolaylı olarak Bitcoin ile ilgili her parametrenin kripto para madenciliğine olan etkisini yadsınamaz hale getirmektedir.

Kripto para madenciliğinin önündeki en büyük engel olarak küresel engeller geliyor gibi gözüküyor. Bildiğiniz üzere enerji anlamında yaşanan küresel sıkıntılar sonrasında yaşanacak enerji kıtlıklarından kripto para madenciliğinin olumsuz etkilenmesi bekleniyor. Çin’in madenciliği yasaklaması da uluslararası anlamda beklenen sıkıntıların habercisi gibi gözükse de, ABD’nin tam tersi madencilik alanında destekler nitelikte almış olduğu kararlar sektörde büyük hacimlere ulaşılacağının habercisi niteliğinde. Fakat bu durumun oluşturduğu bir handikap da söz konusu. Çin’de madenciliğin yasaklanmasından önce hash gücü %60’lardaydı. Şuan bu güç ABD’ye geçiyor ve bazı eyaletler bu işin öncülüğünü almış durumda. Bu da ilerde aynı durumun ABD’de yaşanması, kripto para madenciliği yasal mı sorularının daha derinlemesine araştırılması anlamında geliyor. Önümüzdeki seneler içerisinde yasal düzenlemelerin hemen hemen her ülkede gerçekleşeceğinin ve kripto para madenciliğinin daha homojen bir yapıya sahip olacağı düşünülüyor.

Benzer Yazılar

Gelbaba İşletme

Markanız için hemen işletme hesabı açın.

Hesap Aç
Gelbaba İşletme

Markanız için hemen işletme hesabı açın.

Hesap Aç

Benzer Yazılar

Gelbaba İşletmeye Katılın

Hemen ücretsiz kaydolarak üyeliğinizi başlatın.

Ücretsiz İşletme Hesabı Açın