Anasayfa gelbaba Gelbaba Portal gelbaba Kripto Para gelbaba Kripto Piyasası Düşüş Korkusu: Fud Nedir?

Kripto Piyasası Düşüş Korkusu: Fud Nedir?

Kripto Para
7 Ekim 2021 Perşembe
Kripto Piyasası Düşüş Korkusu: Fud Nedir?

En son Nisan 2021 yılı sonlarına doğru yaşanan kripto para birimlerindeki düşüş, varlık satın alma işlemi gerçekleştirmiş kullanıcıları tedirgin etmiş ve panik olmalarına neden olmuştur. Kamuoyunda dikkat çekici haberlerin yer alması, yatırım yapmış olan kullanıcıların hızlı tepkiler vererek yanlış kararlar almalarına, dolayısıyla zarar etmelerine sebep olmaktadır. Yatırım yapan kullanıcıların yatırım yaptıkları sektörü yakından takip etmeleri, Fud krizlerinin önüne geçecektir. Fud hakkında tüm bilinenleri ve korunmanın yollarını sizler için derledik.

Fud Nedir?

Fear Uncertainty Doubt’un kısaltması olarak kullanılan Fud, Türkçe’de korku, belirsizlik ve kuşku anlamına gelmektedir. Genel olarak insanların düşüncelerini etkileyerek manipüle etmeye yarayan Fud, psikoloji üzerine kurulmuş bir stratejidir. Kripto para piyasasında Fud için kısaca kripto para ticaretini olumsuz yönde etkilemek amacıyla geliştirilmiş bir tekniktir de diyebiliriz. İyi düzenlenmiş bir Fud kampanyası, kripto para piyasasına yeni giren yatırımcıların ya da platformların, piyasadan çekilmesine zemin hazırlamaktadır. Fud ile amaçlanan, yatırımcıların kafalarını karıştırarak güvensiz bir ortam oluşmasını sağlamaktır. Bu yüzden yatırım yapan kullanıcılar, sahip oldukları varlıkların satışını gerçekleştirerek kısa vadede az da olsa kar sağlamış olsalar dahi, uzun vadeli yatırımlarda kayıp yaşayabilmektedir. Kripto para piyasasında yaşanacak bir Fud kaosunun gerçek mi yoksa manipüle mi olduğunu anlamak için yatırımcıların dikkat etmesi gereken birkaç husus bulunmaktadır. Bu hususlar arasında; çıkan haberin doğruluğunun kontrol edilmesi, alım satım yapmak için güvenilir ve bilinen kripto para piyasalarından birinin tercih edilmesi, panik yapılmaması, sosyal medya haberlerinin dikkate alınmaması yer almaktadır. Kripto para piyasasında dengeler en son 2021’in Nisan ayında değişmeye başladı. Kripto para piyasasında Nisan ayında yükselişin arından Mayıs ayında başlayan düşüş hareketi, medyanın ana gündem maddesi haline geldi. Bitcoin %26 değer kaybederken altcoinlerin atası olarak bilinen Ethereum ise %40 değer kaybı ile kayıtlara geçmiş bulunmaktadır. Kripto para piyasasında yer alan fiyat hareketliliğinin arkasında Fud etkisinin yer aldığı görülmektedir. Türkçe dilindeki karşılığı korku, kararsızlık ve şüphe olan Fud yani Fear Uncertainty Doubt, kripto para piyasasını kolaylıkla etkileyebilmektedir. Fud tetikleyicileri arasında en çok dikkat çeken ve bilinen sosyal medyadır ve kolaylıkla kripto para pazarındaki dengeleri bozabilmektedir. Fear Uncertainty Doubt sayesinde herhangi bir kripto para birimine yatırım yapan kullanıcılar, karamsarlığa kapılıp hızlı tepkiler vererek yatırımlarını olumsuz yönde etkileyecek kararlar alabilmektedir. Sürekli inişlerin ve çıkışların yaşandığı kripto para piyasasında, duyulan korku ve endişe seviyeleri de ister istemez değişiklik gösterecektir. Yatırım yapacak olan kullanıcıların kripto para düşüş trendi ya da yükseliş trendi gibi değişimlerden etkilenmeden önce kripto para piyasasını derinlemesine incelemeleri, son dakika haberlerini takip etmeleri ve ticari riskleri göze almaları gerekmektedir. Yatırımcıların korku, endişe, kaygı, hırs ve kararsızlık gibi duyguları bir kenara bırakarak araştırıp bilgi edinerek Fud’a karşı durmaları son derece önem taşımaktadır.

Fud Ne Amaçla Yapılır?

Fud, hem finansal alanda, hem de siyasi alanda sıkça karşımıza çıkan bir terimdir. Fud ile manipüle edilmeye çalışılan alan kripto para piyasası olabileceği gibi herhangi bir siyasi konuda da olabilmektedir. Kripto para piyasasında Fud etkisinin en sık kullanıldığı dönem ayı piyasasıdır. Ayı piyasası genel olarak finansal piyasanın kötüye gittiğini ifade etmek için yani en yüksek seviyeden %20 düşüş yaşadığı durumlar için kullanılan bir terimdir. Ayı piyasası terimi, kripto para piyasasında kullanıldığı gibi birçok finansal piyasada da kullanılmaktadır. Kripto para piyasasında uzun vadeli düşüş yaşanmasından dolayı borsalar ayı piyasası dönemine giriş yapmaktadır. Bu dönemin oluşumunda etkili olan etkenler arasında talebin azalarak arzın çoğalması, yatırımcının kripto para düşüş trendi etkisinde kalması ve piyasaya güvenin azalması yer almaktadır. Ayı piyasasında yatırımcıların az sayıda olması, ekonomik durgunluğu temsil etmektedir. Ayı piyasasında yatırım yapmak isteyen kullanıcıların açığa satış, portföy çeşitlendirme, kısa vadeli yatırım gibi boğa piyasasında olduğundan daha farklı stratejiler uygulaması gerekmektedir. Kripto para piyasasında karamsarlığı ifade eden ayı piyasası, yatırım yapmak için oldukça tehlikeli bir dönemdir. Çünkü bu dönemde yatırımcıların sahip oldukları çoğu varlık değer kaybetmektedir. Finansal varlıkların değer kaybetmesinden dolayı tecrübeli yatırımcılar sahip oldukları varlıkların satışını gerçekleştirerek bu dönemin bitmesini beklemektedir. Ayı piyasasının ne zaman başlayıp ne zaman biteceği hakkında net bir bilgi kesinlikle bulunmamaktadır. Bazıları 2 ay sürerken bazıları 4 yıl sürebilmektedir. Bu yüzden yatırımcıların ayı piyasasından en az zararla kurtulabilmeleri için piyasa analizlerini iyi yapmaları, yatırımlarına temkinli bir şekilde yön vermeleri gerekmektedir. Ayı piyasasında teknik analiz yaparak ilerleyen yatırımcılar, yatırımlarını iki farklı şekilde kontrol altında tutabilirler. Bunlardan ilki varlık değer kaybettikçe maliyeti azaltarak alım yapmak, ikincisi ise yatırımcının sahip olduğu varlıktan kar sağladıktan sonra pozisyonunu kapatarak daha düşük seviyeden satın alma işlemidir. Kripto para piyasasında Fud etkisi, genel olarak bu piyasada yeni olan bilinçsiz kitleleri hedef almaktadır. Ayı piyasası döneminde yatırımcıların Fud etkisinden korunmak için dikkat etmesi gereken birkaç husus bulunmaktadır. Bu hususlar arasında anlık ve telaş ile hiçbir işlem yapılmaması ve çıkan haberin kaynağının araştırılması gerektiği yer almaktadır. Bu sebeplerden dolayı özellikle kripto para piyasasına yeni giriş yapmış olan kullanıcıların sakin kalıp detaylı araştırmalar yaparak birikimlerini değerlendirmeleri son derece önemlidir.

Benzer Yazılar

Gelbaba İşletme

Markanız için hemen işletme hesabı açın.

Hesap Aç
Gelbaba İşletme

Markanız için hemen işletme hesabı açın.

Hesap Aç

Benzer Yazılar

Gelbaba İşletmeye Katılın

Hemen ücretsiz kaydolarak üyeliğinizi başlatın.

Ücretsiz İşletme Hesabı Açın