Anasayfa gelbaba Gelbaba Portal gelbaba Kripto Para gelbaba Manchester City Fan Token Nedir?

Manchester City Fan Token Nedir?

Manchester City Fan Token Nedir?

Pek çok sektör gibi futbol endüstrisinin gelişimini de internetten önce ve internetten sonra şeklinde ele almak çok farklı sonuçlar elde etmek ve değişimin farkına varmak açısından isabetli bir hamle olacaktır. İnternetin icadı ve gelişmesi ile birlikte pek çok alanda değişimler ve dönüşümler gerçekleşti. Tabi ki bunların tamamını anlatmaya sayfalar yetmez.

Biz bu yazımızda internetin gelişimine paralel ortaya çıkan teknolojik finansal yeniliklerden biri olan kripto para piyasasının taraftar token bölümünü ve taraftar token'lar arasında dünyanın önde gelen kulüplerinden Manchester City Fan Token hakkında bilgileri paylaşmaya çalışacağız.

Amatör ruhla tohumları atılan futbol filizlenme aşamasında da bu anlayıştan çok fazla uzaklaşmadan icra edilen bir spor olmayı sürdürdü. Aynı mahalleden, aynı okuldan, aynı işyerinden bir araya gelen insanlar arkadaşlık duygusu ile takımdaşlık kavramının oluşmasını sağladılar.

Fakat futbol her ne kadar uzun süre beslendiği, emekleme dönemi şartlarını bugün pek çok bölgede ''amatör'' anlayışla sürdürse de bu kalıba sığmayacak kadar popüler bir spor olma sinyallerini hep verdi.

Aynı ortamda olmanın avantajını kullanarak bir araya gelen grupların oluşturduğu takımlar günümüzde dünyanın her yerinden bir araya gelen ama yine ortak bir amaç için mücadele eden sporcular ve yöneticilerle bambaşka bir noktaya geldi.

Bu duruma en güzel örneklerden biri olan Manchester City Futbol kulübünün taraftar token projesi ile ilgili detaylara yazımızda yer vermeye çalışacağız.

Fan token olarak adlandırılan kripto para birimleri spor alanında insanların taraftarı oldukları sporcu ya da kulüplerle bağlarını kuvvetlendiren, etkileşimi arttıran ve sonunda kazan kazan ilkesine dayanan anlayışın ortaya çıkmasına vesile olan finansal bir projedir.

Elbette büyük bir endüstri haline gelen futbol pazarı çok farklı gelir kaynaklarından beslenmekte, büyük harcamaların finansmanı için yine büyük kaynaklar yaratmak zorunda kalmaktadır. Stat gelirleri, lisanslı ürün ve forma satış gelirleri, yayıncı kuruluş, şans oyunları ve sponsorlardan alınan ödemeler, çeşitli reklam anlaşmaları ile elde edilen kazançlar gibi farklı gelir kaynakları kulüplerin finansal anlamdaki artılarıdır.

Futbol sektörü her geçen gün büyüyen bir piyasa olan kripto para piyasasından da paylarına düşeni almak için taraftar token projelerini hayata geçirmeye başlamıştır. Çünkü kapital düzen bunu gerektirir.

İngiltere'nin Manchester şehrinde 1880 yılında kutulan kulüp, globalleşen futbol endüstrisinin en önemli temsilcilerinden biri. Bunu kulübün ayakta kalabilmesi ve dünya devleri arasındaki yerini alabilmek için yapmış olduğu el değiştirmelerden de görmek mümkün. Kulübün şu anki sahibi Şeyh Mansur bin Zayid El Nahyan (Abu Dhabi United Group) Manchester City Futbol Kulübü'nü eski sahibi Tayland başbakanlarından olan Thaksin Shinawatra'dan 2008 yılında satın aldı.

Kulübün endüstriyelleşen futbol konusundaki duruşunu da yansıtacak bu kısa tarihçesinden sonra Manchester City taraftar token nedir detaylara geçelim.

Manchester City Fan Token Nedir?

Taraftar token'lar tıpkı coin ve altcoinler gibi kripto para borsaları üzerinden işlem gören kripto birimlerdir. Bunun yanında coinler gibi kendi blok zincirleri bulunmamaktadır. Kulüpler birçok alanda olduğu gibi kripto para dünyasında taraftarları ile buluşmak için token projelerini hayata geçirmektedir.

Manchester City fan token nedir diye özet bir tanımlama yapmak gerekirse; kulübün Chiliz altyapısı ile birlikte hayata geçirdiği Ethereum Blok zinciri tabanlı bir kripto varlıktır diyebiliriz. Manchester City fan token listelendiği kripto para borsalarında CITY token adıyla işlem görmektedir.

Kulüp yönetimini oluşturan yöneticileri ve oyuncu yapısı ile uluslararası bir çeşitliliğe sahip olan Manchester City aynı globalliği taraftarlarıyla da yakalamış durumda. Manchester şehrinin bir takımı olarak büyük oranda İngiliz taraftar kitlesine sahip olan kulübün farklı ülkelerden de çok sayıda taraftarı ve takipçisi bulunmaktadır.

Farklı ülkelere ve coğrafyalara yayılmış olan çok sayıdaki M.City taraftarına güvenen kulüp CITY token ile kazan kazan ilkesini baz alarak hem kulübe maddi kaynak sağlamakta hem de taraftarlarına kazandırmaktadır.

Yazımızın bu aşamasından itibaren CITY fan token ile ilgili teknik bilgilere de yer vermeye çalışacağız.

Manchester City Fan Token Ücreti Ne Kadar?

Manchester City kulübünün socios platformu ile olan işbirliği sonucunda Ethereum Blockchain üzerinden farklı kripto para borsaları üzerinden satışa sunduğu CITY fan token kripto parasının ilk arzında belirlenen bir satış bedeli ve geçen zaman içerisinde piyasalarda oluşan bir güncel fiyatlandırılması bulunmaktadır.

1 CITY ne kadar ya da 1 CITY fiyatı hakkında bilgi sahibi olmak için token'ın listelendiği kripto para borsalarını ya da bu alanda hizmet veren çeşitli platformları takip etmek mümkün.

05.10.2020 tarihinde çıkan CITY fan token'ın maksimum arzı 20.000.000 adettir. Güncel verilere baktığımızda dolaşımdaki arz miktarı da 3.808.318 adet olarak görünmekte.

CITY token fiyatı 2022 yılı ocak ayı başında 140 TL civarında seyretmekteydi. Volatilitesi yüksek olan kripto para piyasasında, token fiyatları da saatlik hatta dakikalar içerisinde değişebilmektedir. Bu nedenle CITY fan token alım satım işlemleri öncesi güncel bir araştırma yaparak en uygun fiyatı kollamanızı tavsiye ederiz.

Manchester City Fan Token Nasıl Satın Alınır?

Coin, altcoin, token alım satım işlemleri kripto para borsası olarak adlandırılan platformlar üzerinden gerçekleşmektedir. Dünyanın en büyük kripto para borsalarında işlem gören CITY fan token'ları hızlı ve güvenilir şekilde alınıp satılabilir.

CITY token arzından önce bir şekilde bitcoin, altcoin ya da farklı token türlerinden birini almış kişiler için CITY fan token nasıl alınır ve CITY fan token nasıl satılır sorularının yanıtı oldukça basittir.

Manchester City fan token almak için öncelikle bitimin listelendiği kripto para borsalarından birine üye olmak gerekmektedir. Ardından üyelik bilgileri ile aynı olan bir hesaptan ilgili platforma para yatırmak gerekiyor. Daha sonra CITY token işlem çiftleri olarak belirlenmiş kripto para birimleri ile token alımı yapılabilmektedir.

Örneğin dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Binance üzerinden CITY fan tokan almak isteyenler BUSD, Bitcoin (BTC), Binance Coin (BNB) ve Tether (USDT) alarak CITY işlem çiftinde alım işlemi gerçekleştirebilirler. Yerli kripto para borsalarından Paribu'da TL ile CITY fan token alma şansı da bulunmaktadır.

M.CITY fan token alımı sırasında her zaman piyasa değerlerini kabullenme zorunluluğu da bulunmamaktadır. Satın alma emri vererek kendi belirlediğiniz daha düşük birim fiyatı ile de satın alma emri oluşturabilirsiniz.

Manchester City Fan Token Değeri Nasıl Belirlenir?

Kripto para borsalarında listelenen yani işlem gören her bir coin ya da token'ın değerini belirleyen ortak ve farklı etkenler bulunmaktadır. Örneğin kripto para piyasasının lider birimi Bitcoin değeri, madencilik ile elde edilen tüm coin'lerin toplam değerine eşittir. Bir başka deyişle dolaşımdaki token sayısının birimin mevcut piyasa fiyatı ile çarpılması ile piyasa değeri hesaplanır. Ama biz bu noktada tek bir CITY token değerini belirleyen etkenler üzerinde duracağız. 

Token değerini belirleyen nedenlerden birinin üretilen token'ların ne kadarının piyasaya arz edildiği, sınırlı sayıda mı üretildiği ve madenciliğinin yapılıp yapılmadığıdır.

Token'ların hangi platformlar ve blockcahinler üzerinden üretildiği, listelendiği kripto para borsaları gibi bilgiler de token değerine doğrudan etki edebilecek nedenlerdir. Önemli büyük borsalarda işlem gören kripto paralar her zaman rekabette avantajlı durumdadırlar.

Tüm finansal piyasalarda olduğu gibi kripto para piyasalarında da coin ve token değerini belirleyen ana unsur arz-taleptir. Genel anlamda token'a olan talep arttığında fiyatı artmakta talep azaldığında ise yani satış yapıldığında fiyatı düşmektedir.

Taraftar token projesi olan CITY token değerini belirleyen bir diğer neden de kulübün sportif ve yönetim anlamındaki başarılarıdır. Örneğin Şampiyonluğa giden ya da Şampiyonlar ligi gibi bir arenada yoluna devam eden bir Manchester City takımının token'larına olan ilgi de artacağından otomatik olarak değeri de artacaktır.

Son olarak token ya da coin projelerinin, kullanıcıların hangi sorunlarına çözüm getirdiği, blockchain projesinin sağlamlığı gibi temel konular da son derece önemlidir.

Manchester City Fan Token Piyasası Nedir?

Kripto para denilince ele alınan kavramlardan en önemlileri arasında piyasa hacmi ve piyasa değeridir. Dolaşımdaki her bir coin ya da token biriminin, mevcut piyasa fiyatı ile çarpılmasıyla elde edilen sonuca piyasa değeri denilmektedir. Manchester City fan token piyasası tabiri, CITY fan token piyasa değeri ile aynı şeydir.

CITY fan token değerini belirleyen etkenlerin neler olduğunu yazımızın önceki bölümlerinde aktarmaya çalışmıştık. İşte bu piyasa değerini belirleyen etkilerin durumuna göre token değeri artacak ya da azalacaktır. Bu da yatırımcısına kar ya da zarar olarak yansıyacaktır.

CITY fan token alan ya da satan herkes fan token piyasasına doğrudan etki etmektedir.

Türkiye'den Manchester City Fan Token Alabilir miyim?

Kripto para borsalarının uluslar arası işleme olanak veren yapılar olduğunu biliyoruz. Ülkemizde hizmet veren ''yerli'' kripto para borsaları gibi dünya çapında hizmet veren borsalarda da işlem yapabilmek mümkün. Manchester City Fan Token ile şu anda işlem yapılan en büyük borsalar Binance, FTX, Pionex, Hotbit şeklinde sıralanabilir ve bu borsalarda Türkiye'den oldukça fazla üyelik bulunmaktadır.

Türkiye'den CITY fan token alabilir miyim? şeklinde bir soru ile araştırma yapan ve nispeten piyasaya yeni girdiğini düşündüğümüz yatırımcılar için şu cevabı net bir şekilde verebiliriz, evet Türkiye'den de CITY fan token alımı yapılmakta.

Türkiye'nin en çok tercih edilen kripto para borsalarından biri olan Paribu aracılığı ile CITY fan token sahibi olabilmek mümkün. Paribu web sitesinden ya da mobil uygulamasından TL-CITY çifti ile alım yapılabilir.

Manchester City Fan Token Ne İşe Yarar?

Kripto paralara mesafeli ya da detaylı bilgi sahibi olmayanların en sık sordukları soruların başında bu token ve coin'lerin ne işe yaradığı gelmektedir. Bitcoin gibi rüştünü ispat eden, arkasındaki proje ve teknolojisi çok kişi tarafından anlaşılmasa da kazandırdığı net bir şekilde görülen kripto paralar sayesinde piyasa ve bileşenleri daha fazla araştırılmaya başlanmış ve pek çok soru cevabını bulmuştur.

Taraftar token projeleri için bu sorular coin'ere göre hala daha fazla sorulmakta. Çünkü pek çok kişinin düşüncesinde Taraftar token'ları ne olacağı belli olmayan yatırımlar, ani yükselip düştükten sonra bir daha toparlanamayan birimler şeklinde tezahür etmekte.

Manchester fan token ne işe yarar sorusunun cevabı da bu anlamda diğer token projeleri için aydınlatıcı nitelikte bilgi içermektedir.

Bazı coinler, internette güvenli ödeme, veri depolama, alternatif haberleşme gibi çok sayıda projenin fon sağlayıcısı olarak piyasaya sürülmüştür. Her kripto para bu anmada bir amaca hizmet etmeli, insanlara bir konuda çözüm üretmeli ki sürdürülebilir olsun.

Tararfat token'ları bu konuda biraz daha elinde bulunduranlara ayrıcalıklar ve avantajlar sunan bir anlayışla hizmet vermektedir. Örneğin Manchester City taraftarları ellerinde bulundurdukları CITY fan token ile başta sosyal konular olmak üzere bazı kararlarda oy hakkına sahip olurlar. Kulübün düzenlediği çekiliş ve yarışmalara katılarak sürpriz ödüller kazanabilirler.

Kulüp ile taraftar arasındaki bağı karşılıklı kazanma anlayışı ile destekleyen taraftar token projeleri, her iki tarafı da memnun etmektedir.

Manchester City Fan Token'ın Avantajları Nedir?

Piyasada yoğun olarak işlem gören, istatistiki veriler incelendiğinde uzun ya da kısa vadede karlı olduğu bilinen ve alış satış işlemleri çok hızlı gerçekleşen onlarca coin ve altcoin varken insanların fan token projelerine yönelmesi ve bunları satın alması, beraberinde getirdiği bazı avantajlar nedeniyle tercih sebebi olmaktadır.

Fan token avantajları, kulüplerin bu anlamda sundukları ile doğru orantılıdır. Bu nedenledir ki piyasaya arz edilen taraftar token'ları kısa sürede tükenmektedir. Tabi ki bunun nedenlerinin başında taraftarlık içgüdüsü ile duygusal hareket etmekte gelmektedir.

CITY fan token avantajları arasında ilk sıraya taraftarların kulüpleri ile ilgili bazı kararlarda belirleyici olma yetkinliğini koyabiliriz. Bu taraftarların kulüp ve takım aidiyeti ile ilgili kendilerini özel hissetmelerini sağlayan bir durum.

CITY token'ı elinde bulunduranlar oyuncularla tanışma, VİP ayrıcalıklardan yararlanma, stadyum, tesis ve müze turları gibi çeşitli olanaklara da sahip olabilmektedir.

Bu güne kadar çeşitli kulüplerin taraftar token'larını elinde bulunduran taraftarlar, hazırlık maçlarında ilk on birin belirlenmesi, takım otobüsü ve soyunma odası tasarımı gibi konularda da söz sahibi olabildiler.

Socios.com platformu Barcelona, Juventus, PSG, Milan, Roma, Atletico Madrid, Galatasaray, Valencia, Arsenal gibi dünya devlerinin fan token projelerinin hayata geçmesinde belirleyici olduğu için dünyanın her yerinden farklı taraftar gruplarının etkileşimi açısından da önemli bir avantaj sunmaktadır. Taraftarların birbirleri ile online görüşmeler tapabilmesi gibi, Manchester City oyuncuları ile organize edilecek sohbet odalarında ve sosyal medya platformlarında bulunmak da token sahiplerine sunulan ayrıcalıklar arasında.

Manchester City Fan Token'ın Sınırları Nedir?

Manchester City fan token socio uygulaması ve hizmetlerini kullanarak Chiliz altyapısı ile birlikte hayata geçirilmiş bir projedir. Manchester City’nin tokeni ilk kez 25 Mayıs 2021 tarihinde piyasaya sürülmüştür. 20.000.000 adet maksimum arz mevcutken şu an için sadece 3.808.318 adedi dolaşımda bulunmaktadır.

Manchester City Fan Token Para Yerine Geçer mi?

Bazı token'lar hizmet için jeton alımları gibi parasal karşılığı olmayan level atlama amacı ile kullanıldığı için token'ların parasal karşılıklarının olup olmadığıyla ilgili sorular sorulmaktadır.

Manchester City fan token önemli kripto para borsalarında alınıp satılması ve mevcut piyasa değeri ile net bir şekilde gösteriyor ki parasal karşılığı bulunan bir token projesi.

CITY fan token para yerine geçer, itibari para birimleri nezdinde de karşılığı bulunan bir token.

Manchester City Fan Token Bir Kripto Para Birimi mi?

Bir fon toplama aracı olarak kullanılan, dünyanın önde gelen kripto para borsalarında listelenen, İtibari para birimleri cinsinden değeri olan ve alınıp satılan bir token olması itibariyle Manhester City Fan Token bir kripto paradır demek mümkün.

Manchester City Fan Token Nasıl Alınır?

CITY fan token listelenen kripto para borsalarında hesap açmak token alım satım işlemi yapmak için ilk aşamadır. Daha sonra CITY işlem çiftleri nelerdir, hangi kripto para birimleri ile alınıp satılabilir ani değiştirilebilir ona bakmak gerekmektedir. Örneğin CITY-BNB, CITY-CHZ, CITY-BUSD, CITY-TL gibi. Her geçen gün borsaların CITY fan token alımı için daha fazla seçenek sunacakları tahmin edilmekte.

CITY fan token gibi daha pek çok taraftar token projesi hakkında en güncel ve detaylı bilgilere Gelbaba.com Portal sayfasından ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Gelbaba İşletme

Markanız için hemen işletme hesabı açın.

Hesap Aç
Gelbaba İşletme

Markanız için hemen işletme hesabı açın.

Hesap Aç

Benzer Yazılar

Gelbaba İşletmeye Katılın

Hemen ücretsiz kaydolarak üyeliğinizi başlatın.

Ücretsiz İşletme Hesabı Açın