Pasif Gelir Nedir?

Pasif Gelir Nedir?

Ekonomik koşullara, kişilerin ayırabilecekleri vakte, ihtiyaç duyulan konular hakkındaki kişisel bilgi birikime endeksli olarak değerlendirilebilecek farklı ek gelir kapıları bulunmaktadır. Bu yazımızda pasif gelir yani bir diğer anlamı ile ek kazanç elde etme konusunu ele alacağız.

Pasif Gelir Nedir?

Pasif gelir insanların küçük bir çaba ve minimum yatırım ve zaman ile kazanç elde etmeleri olarak özetlenebilir. Çok az zaman harcayarak ya da hiç zaman harcamadan önceden atılmış adımlar ile kazan sağlamak pasif gelirin en önemli özelliğidir.

Pasif Gelirde Vergi Var Mı?

Vergiye tabi olmanın ilk şartı vergi mükellefi olmaktır. Vergi mükellefi, kendisine vergi borcu yüklenebilen gerçek veya tüzel kişidir. Devlete vergi ödemekle yükümlü olan bir şahıs ya da ticari kuruluş olabilir. Vergiye tabi olan kişi ya da şirketlere bir vergi numarası verilmektedir.

Vergi mükellefiyeti kanunlarla ortaya çıkan bir durumdur. Devlet tarafından çıkarılan ilgili kanunlarla kişi ya da kurumlara vergi borcu yüklenmektedir. Kişi ya da şirketlerin yapmış oldukları satış sonrasında elde ettikleri gelir vergiye tabiliğin doğmasını sağlar. Arada faturalaşmanın olmadığı durumlarda vergi doğmaz.

Bu temel bilgiler ışığında en çok merak edilen konulardan birinin de pasif gelir yani ek gelir elde edenlerin ne şekilde vergilendirildiğidir. Özellikle internet üzerinden yaptıkları işlerle para kazananların yakından ilgilendikleri ve detaylarını merak ettikleri bu konu hakkında detaylara yazımızın bu bölümünde yer vermeye çalışacağız.

Devlet tarafından, dünyada ve ülkemizde sayıları her geçen gün artan sosyal medya içerik üreticileri ve mobil cihazlar için uygulama geliştirenlere yönelik bazı vergi düzenlemeleri hayata geçirilmiştir. Buna göre bu tür işler yaparak kazanç elde eden kişilere yalnızca banka tarafından %15'lik bir gelir vergisi kesintisi uygulanmaktadır. Kazanç istisnası getirilen sosyal medyada içerik üretme ve mobil cihazlar için uygulama geliştiriciliğinde yapmış oldukları faaliyetlerden dolayı elde ettikleri kazançlar gelir vergisinden muaf tutulmuştur.

Bu istisnadan faydalanmanın şartı, ülkemizde kurulmuş banklardan birinde hesap açarak faaliyetlerinden elde ettikleri kazançları bu hesap aracılığıyla tahsil etmeleridir. Bankalar bu hesaplardaki hasılat tutarı üzerinden ödemenin geldiği tarih itibariyle %15 oranında gelir vergisi kesintisi yapmak ve gelir vergisi kanununun ilgili maddeleri çerçevesinde beyan edip ödemekle yükümlüdürler. Yani bu gelir ile ilgili kazanç elde edenlerin ayrıca bir beyanda bulunmasına gerek yoktur, gelen tutar üzerinden ayrıca bir tevkifat yapılmayacaktır.

Pasif gelir ve vergilendirme ile ilgili en çok merak edilen husus internet üzerinden freelance iş yapan ve bunun karşılığında herhangi bir vergi mükellefiyeti olmayan kişilerin yapmış oldukları araştırmalara dayanmaktadır. Pasif gelir kavramının içerisinde; faiz geliri, kira geliri, çeşitli danışmanlık işleri, yatırım işleri gibi kavramlar da girmektedir. Bunlarla ilgili doğacak vergiler de ilgili kanunlar çerçevesinde düzenlenmiştir.

Pasif Gelir İle Ne Kadar Kazanılır?

Pasif gelir ek gelir kaynağı yaratmak için başvurulan bir yöntemdir. Ek gelir sağlamanın da çeşitli yolları ve yöntemleri bulunmaktadır. Son yıllarda online alışveriş pazarındaki büyümeye ve gelişmeye paralel olarak özellikle ev hanımları ve freelance çalışanların online web siteleri üzerinden yoğun olarak kazanç elde etmeye çalıştıkları bilinen bir gerçek.

Tam zamanlı bir iş olarak algılanmamasına rağmen pasif gelir elde etmenin ve bunu düzenli hale getirmenin de belli teknikleri, sürecin olumlu ve olumsuz yönleri bulunmaktadır.

Ek kazanç elde etmenin, yani pasif gelir kaynakları ile para kazanmanın temel mantığı fazla zaman harcamadan gelir elde etmektir. Bu bakış açısıyla kişilerin kendi meslekleri dışında ek gelir elde etmek amacıyla bir takım kazanç sağlama yöntemlerine başvurmaları pasif gelir kavramını doğurmuştur diyebiliriz. Herhangi bir yerde çalışmayan kişilerin de pasif gelir çerçevesinde kazanç elde etmeleri teorik olarak mümkündür. Her ne kadar tam zamanlı çalıştıkları bir işleri olmasa da pasif gelir için az bir zaman ayırarak düzenli olmayan bir gelir elde ediyorlarsa, elde edilen kazanç bu kapsamda değerlendirilebilir.

Pasif gelir yöntemi ile elde edilecek kazancın miktarı tamamen yapılan işe, anlaşmaya ve sürekliliğe bağlıdır. Örneğin tam zamanlı işinden ayrı olarak  freelance çalışan biri kendisine iş geldiği sürece kazanç elde edecektir. Bunun yanında online alışveriş platformlarında e-ticaret yapan biri oluşacak talebe ve elindeki ürüne göre kazanç sağlayacaktır.

Pasif gelir kavramının içerisine giren ve tabiri caizse uyurken kazanç sağlayan yatırımların getirileri nispeten daha hesaplanabilirdir. Örneğin faiz geliri ya da kira getirin mülkler yatırımcılarına hesaplanabilir kazançlar sağlamaktadır.

Pasif Gelir Elde Etme Yöntemleri

Günümüzde pasif gelir elde etmek için kullanılan en önemli araç şüphesiz ki internettir. İnternet üzerinden yapılan satışlar, danışmanlık hizmetleri, çeşitli finansal yatırımlar, online kurslar, freelance işler gibi pek çok gelir sağlayıcı uygulama rahatlıkla yapılabilir.

Son yıllarda tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci özellikle ofis ortamında yapılan işlerin çoğunun çalışanların evden de yürütebileceği şekilde değişikliğe uğramasına yol açtı. Home ofice çalışanların tam zamanlı işlerinin yanında pasif gelir elde etmek için yöneldikleri e-ticaret, danışmanlık, online kurslar, kripto para ve çeşitli yatırım enstrümanlarına yöneldiklerini görmekteyiz. Bu yönüyle home office çalışma asıl işlerin yanında ek gelir sağlamanın da alt yapısını kendiliğinden hazırlamış oldu.

Pek çok insan ceplerinden herhangi bir sermaye koymadan, evde bilgisayarlarının başından ek gelir elde etmektedir. Bu işler arasında yukarıda değindiklerimiz en sık uygulananlardır. Bunların yanında detay vermek gerekirse; makale yazarlığı, çeviri-tercüme, sosyal medyada ürün tanıtımı, yatırım danışmanlığı ve firmaların tasarım, reklam, pazarlama gibi alanlardaki işleri yine ek gelir için en çok aranan ve tercih edilen iş kollarıdır.

Ek gelir için web üzerinden iş yapmanız elbette şart değil. Zaman ve imkana bağlı olarak ticaret hayatına fiziki olarak atılarak da pasif kazanç elde etmek mümkün. Tabi bu noktada pasif gelirin zaman harcamaksızın gelir elde etme mantığının da bir parça dışına çıkılması gerekebilir.

Pasif Gelir Fikirleri

 

Öğrenciler İçin Pasif Gelir Fikirleri

Pasif gelir elde etme fikri özellikle öğrencilerin büyük ilgisini çekmekte. İş hayatına atılmadan önce sınırlı harçlıklarla okul hayatını geçirmeye çalışan öğrenciler, ileride kaliteli bir hayat yaşamanın hayaliyle erken yaşta gelir elde edebilecekleri ya da ileride kazanç sağlayabilecekleri işlere yönelebilirler.

Erken yaşlarda zaman harcayarak ve kafa yorarak yapılmış pasif gelir yatırımları, kim bilir ileride hiç çalışmadan hayatınızı idame ettirmenizi sağlayabilir. Öğrenciler için pasif gelir kaynağı olarak internetten yapılacak işler ilk sırada gelmektedir. İçerisinde yaşadığımız teknoloji çağında öğrenciler için internet bulunmaz bir nimet adeta. Şimdi internetten nasıl pasif gelir sağlanır başlıklar halinde inceleyelim.

 • Blog açmak: Öğrenciler için en kolay ve masrafsız pasif gelir kazanma yöntemlerinden biri blog sayfası açmaktır. Sayfasında düzenli bir şekilde içerik üreten öğrenciler her ay ihtiyaçlarının bir kısmını karşılayabilecekleri paraları kazanabilirler. Hatta bazen bloğa içerik girmeden de gelir elde edebilirler. Blog sitesi ile para kazanmak sadece öğrencilerin değil 7'den 70'e herkesin tercih ettiği bir yöntemdir.
 • e-kitap yazmak: Öğrenciler Amazon gibi uygulamalarda pazarlayabilecekleri e-kitaplarla yine yazarlık mantığı çerçevesinde pasif gelir elde edebilirler. Amazon gibi uluslararası hizmet veren e-ticaret sitelerinde yazılan kitaba kolayca müşteri bulunabilir. Kitap yazmanın konsantrasyon ve belli bir konuda uzmanlık derecesinde bilgi sahibi olmayı gerektirdiğini de hatırlatmak isteriz.
 • Mobil uygulama oluşturmak: Çağımızın gençler arasında en çok ilgi çeken işlerinden biri olan uygulama geliştirme, pasif gelir için hem kısa hem de uzun vadeli bir yatırım olabilir. Kodlama bilgisi bilmeden bu konudaki belli platformları kullanarak Google Play store gibi yapılara mobil uygulama üretebilir, pasif gelir diye çıktığınız yolda ciddi kazançlar da sağlayabilirsiniz. Başlangıç yatırımı gerektirebilecek bu işte ilerleyen zamanlarda hiçbir şey yapmadan para kazanabilirsiniz.
 • Fotoğrafçılık: Stok fotoğrafçılığı olarak da adlandırılan bu iş ellerinde iyi bir akıllı telefon bulunan hemen her öğrencinin kolaylıkla yapabileceği ve böylece pasif gelir elde edebileceği bir iş. Shutterstock ve iStock gibi siteleri inceleyerek bu konuda nasıl pasif gelir elde edilebilir öğrenmek mümkün.
 • Video çekmek: Sosyal medya platformlarının tamamı video içerikleri ile hayatımızda yer almaya devam ediyor. Atık derdini anlatmak isteyen, mutluluğunu, üzüntüsünü, başarısını hatta başarısızlığını paylaşmak isteyenler çektikleri videoları bu platformlara yüklemekte ve milyonlarca kişiye ulaşabilmektedir. Bu nedenle pasif gelir elde etmek de dahil amatör ya da profesyonel olarak video çekerek kazanç sağlamak mümkün. Youtube ile başlayan video çekerek gelir elde etme işi atık instagram gibi diğer platformlar aracılığıyla da mümkün.

Binlerce gencin izlenme sayılarına bağlı olarak milyonlara varan paralar kazanması, teknolojiyi en iyi kullanan, gündemi ve trendleri yalından takip eden öğrenciler için bulunmaz bir fırsat niteliğinde. Bu nedenle pasif gelir elde etmenin en etkili ve popüler yöntemlerinin başında vido çekmek gelmektedir diyebiliriz.

 • Eşyaları kiraya vermek: Öğrenciler hangi yaş grubunda olursa olsun, diğer öğrencilerin işine yarayabilecek bazı ürünleri kiralama yöntemi ile nakte çevirebilirler. Üniversite okuyan ve eve çıkan birkaç genç, evin durumuna göre hem bir odalarını başka arkadaşlarına kiraya verebilir, hem de eşyalarını kiraya vererek pasif gelir elde edebilir. Kullanmadığı kitaplarını, kıyafetlerini, elektronik eşyalarını, bisikletini kısacası bir öğrencide olup, başkasının kiralama talebinde bulunabileceği hemen her şeyi kiraya vererek kazanç sağlamak mümkün. Örneğin fotoğraf makinesi gibi birçok kişinin almakta zorlanacağı bir ürüne sahip öğrenci bu makineden kiralama yoluyla çok kolay pasif gelir elde edebilir.
 • Satış ortaklığı yapmak: Pasif gelir ne demek diye araştırma içerisine girenlerin mutlaka karşılaştıkları bir yöntem olan satış ortaklığı, günümüzün en etkili para kazanma yöntemlerinden birisidir. İnternetin ve sosyal medya platformlarının yaygınlaşması ile satış ortaklıkları farklı bir boyut kazanmış durumda. Öğrencilerin hem fiziki anlamda başkalarına ait ürünleri satması, hem de sosyal medya hesaplarından ürün tanıtımı ve pazarlamasını yapması bu konuya örnek olarak gösterilebilir. Ciddi komisyonlar kazanılabilen satış ortaklıkları ile ilgili çeşitli sitelerden destek almak da mümkün.
 • Online kurs: İnsanların oturdukları yerden bilgiye erişmek istemesi, tıpkı online alışveriş gibi kolayca benimsediğimiz bir hale dönüşmüş durumda. Pandemi nedeniyle kısıtlanan sosyal ilişkiler, evden çalışma derken online kurslara yoğun bir talep olduğunu söyleyebiliriz. Eğer bir öğrenci olarak herhangi bir konu ve ders hakkında bilgi ve donanıma sahipseniz online kurs sistemi üzerinden çok kolay pasif gelir elde edebilirsiniz. udemy gibi daha pek çok site, online eğitimler hakkında kullanıcılarına altyapı ve kolaylık sağlamaktadır.
 • Anket doldurma: Ve son olarak anket doldurarak pasif gelir elde etme konusuna değineceğiz. Öğrenciler için en keyifli ve kolay yöntemlerden biri olan anketörlük, hem online hem de sahada yapılabilecek bir iştir. İster anket doldurun, ister reklam broşürü dağıtın, çalışma saatleri, efor ve kazanç düşünüldüğünde bu seçeneği pek çok öğrencinin tercih ettiğini görmek mümkün.

Öğrencilerin pasif gelir elde etmeleri için çok sayıda seçeneğin olduğu bir gerçek. Bu noktada önemli olan doğru zamanda doğru kitleye hitap edebilmek ve bu alandaki tercihlerin mümkünse uzun vadede de para kazandırmasının önünü açmaktır.

Ev Hanımları İçin Pasif Gelir Fikirleri

İlk bakışta, sabit bir işte çalışmayan ev hanımlarının çok fazla boş vakti varmış gibi düşünülebilir. Tabi ki bu durum kişinden kişiye değişmektedir.

Ev bütçesine katkıda bulunmak isteyen bir ev hanımı için eskiden olduğu gibi günümüzde de farklı alternatifler bulunmaktadır. Eskiden el işleri ile aile bütçesine katkıda bulunan ev hanımları günümüzde interneti kullanarak yaptıkları el işlerini çok daha kolay pazarlayabilmekte, bunun yanında farklı ürünleri alıp satarak da pasif gelir elde edebilmektedir. Bu bölümde ev hanımlarının hangi pasif gelir fikirlerini kullanabileceklerini başlıklar halinde aktarmaya çalışacağız. Hatırlatmakta fayda var, vereceğimiz örneklerin çok büyük bir kısmı internet üzerinden ve sosyal medya hesaplarından kolayca hayata geçirilebilir.

 • Kurabiye yapmak: Hemen her kadının kendi tarifim dediği, deneyenlerin çok sevdiği bir kurabiye tarifi vardır. Aile ve misafirlere ikram edilen ev kurabiyeleri özel günler, toplantılar, partiler veya etkinlikler için de hazırlanabilir ve bu yolla tatmin edici paralar kazanılabilir.
 • Nikah şekeri yapmak: Yapması son derece eğlenceli, kazancı da yüksek olan nikah şekeri pazarı kesinlikle ev hanımlarının değerlendirebilecekleri alternatif pasif gelir kaynakları arasında yer almaktadır. Nikahlarda ve düğünlerde, misafirlere verilen hatıra amaçlı bu küçük hediyeler artık farklı etkinlik ve organizasyonlarda da benzer şekillerde talep görmektedir. Fazla maliyet gerektirmeyen, zaman ve el becerisine dayalı bu ürünleri yakın çevreniz ve sosyal medya üzerinden rahatlıkla satabilirsiniz. Bu tür üretimleri sipariş usulü ile yaparak önceden alacağınız ödeme ile maddi anlamda da bir yükün ve riskin altına girmemiş olursunuz.
 • Altınları değerlendirmek: Hanımların vazgeçilmezi olan altın, yastık altı kavramının doğmasının da sebeplerinden birisidir. Altın fiyatlarını takip ederek olası değişikliklere göre kazanç elde etmek mümkün. Altın günleri düzenlemek ve bu değerli metalden uzun vadede kar elde etmek de ev hanımlarının uzmanlık alanı diyebiliriz.

Benzer şekilde döviz ve kripto para alım satımı yaparak da ev hanımlarının boş zamanlarını kazanca çevirmeleri mümkün. Çok küçük yatırımlarla gelecekte doğabilecek harcamalarınıza kaynak sağlayabilirsiniz.

 • Yemek kanalı açmak: Yaptığı yemekler ile çevresinde nam salmış ev hanımlarının bu becerilerini pasif gelire dönüştürmeleri günümüz şartlarında çok daha kolay. Youtube, instagram gibi platformlarda açacağınız yemek kanalları ile çok sayıda kişiye ulaşabilir, ürettiğiniz kaliteli içeriklerle kazanç sağlayabilirsiniz.
 • Satış ortaklığı yapmak: Daha önce de belirttiğimiz gibi satış ortaklıkları günümüz sosyal medya çağının en etkili para kazanma yöntemlerinden birisidir. Bir ev hanımı için de en iyi gelir kaynaklarından biri olarak gösterebileceğimiz satış ortaklıkları ile hem geniş bir sosyal çevre edinmek hem de kazancınızı her geçen gün artırmak elinizde. Affiliate linklerini paylaşarak başlayabileceğiniz bu sürece, daha detaylı bilgi sahibi olarak işinizi büyütebilirsiniz.
 • İkinci el eşyaları satmak: Her kadın alışveriş yapmayı sever. Zamanla gardroplarda çok az ya da hiç giyilmemiş kıyafetlerin birikmesi kaçınılmaz bir hal alır. İşte ev hanımları bu noktada hem sosyal medya, hem de ikinci el kullanılmış kıyafetlerin satılabildiği platformlarda üyelik açarak kazanç sağlayabilirler.

Görüldüğü üzere ev hanımlarının pasif gelir elde etmeleri pek çok kişiye göre çok daha kolay. Bunlara benzer pek çok gelir alternatifi kadınların hayal gücü ve becerilerine göre ele alınabilir.

Çalışanlar İçin Pasif Gelir Fikirleri

Pasif gelir ne demek sorusunun yanıtını vermeye çalıştığımız bu yazımızda her kesimden insanın ek kazanç sağlayabileceği alternatifleri paylaşmaya çalıştık.

Günümüz koşullarında sabit bir işte çalışanların ek gelir elde etme çabaları daha da artmış durumda. Bu ana kadar vermiş olduğumuz örneklerin pek çoğu ile pasif gelir elde etmek çalışanlar için de mümkün.

Son olarak pek çok e-ticaret sitesi kullanılarak özellikle amazon pasif gelir elde etme alternatifleri değerlendirilerek bu konudaki ilk adımlarınızı atmanız mümkün. İyi bir ürün çeşidi ve satış stratejisi belirleyerek amazonda satış yapmak basit bir üyelik süreci ile kolayca gerçekleştirilebilir.

Benzer Yazılar

Gelbaba İşletme

Markanız için hemen işletme hesabı açın.

Hesap Aç
Gelbaba İşletme

Markanız için hemen işletme hesabı açın.

Hesap Aç

Benzer Yazılar

Gelbaba İşletmeye Katılın

Hemen ücretsiz kaydolarak üyeliğinizi başlatın.

Ücretsiz İşletme Hesabı Açın