Anasayfa gelbaba Gelbaba Portal gelbaba Finans ve Ödeme Sistemleri gelbaba Türkiye'de Elektronik Para Kuruluşları

Türkiye'de Elektronik Para Kuruluşları

Türkiye'de Elektronik Para Kuruluşları

Elektronik Para Nedir?

Elektronik para yani e-para türleri tıpkı geleneksel kağıt ve madeni paralarda olduğu gibi bir değeri olan ekonomik unsurlar ve toplum tarafından kabul gören, biriktirmeye yarayan, ticarette ve borç alacak işlemlerinde kullanılan, reel parayla tüm bu ortak özelliklerinin yanında yine de farklılıkları bulunan bir sayısal değer, değişim aracı ve döviz cinsi olarak tanımlanabilir. Elektronik paralar için taklit edilebilirlik neredeyse imkansızdır, kontrolü o elektronik parayı hayata geçirenlerin ve yönetenlerin elindedir. Elektronik paralar kağıda basılı değil bilgisayar dosyalarında koruma ve ispat için kripto şifrelerle saklanır. Elektronik paraların kullanımındaki pratiklik de ağ ortamında kullanıma uygun olmasından gelmektedir. Elektronik paraların banknot ve madeni paralar ile yarışında sağlam bir şekilde durabilmesi banka kartları, kredi kartları, internet bankacılığı ve mobil bankacılık gibi yollarla kullanılabilmesindeki yaygınlıktır. Elektronik para kuruluşları sayısı da e-paraların görmüş olduğu ilgi ile daha da artmakta ve kalitelerini daha üst noktalara taşımaktadır.

Elektronik para kuruluşu nedir?

Elektronik para kuruluşları kanunlar çerçevesinde elektronik para ihraç etme yetkisine sahip tüzel kişiliklerdir. Hayata geçirilen her elektronik para kuruluşu ilgili kanun maddesi gerekliliklerini taşıyarak ve anonim şirket olarak kurularak, faaliyetlerini bu şekilde sürdürmek zorundadır. Elektronik para kuruluşları ön ödemeli kart, sanal pos, para transferleri ve fatura ödemesi gibi hizmetler sunabilmektedir. Yetkili elektronik para kuruluşları olarak adlandırılan yapılar farklı sektörlerde hizmet veren yapılar olabilmektedir. Bu yapıların güvenilirlik anlamında elbette ki kabul gören ve devlet tarafından verilen lisans yeterlilikleri bulunmalıdır.

Türkiye'deki lisanslı elektronik para kuruluşları

Türkiye lisanslı elektronik para kuruluşları sayısı yıllar içerisinde artan bir grafikle bu günlere gelmiş bir ülkedir. Bankacılık kanunlarında da düzenleyici konumda yer alan BDDK lisanslı elektronik para kuruluşu olmak platformlar açısından önemli bir güvenilirlik kriteridir. Kanunlar gereği elektronik para kuruluşlarının sunucularının Türkiye'de tutulma zorunluluğu bulunmaktadır. Ülkemizdeki BDDK lisanslı elektronik para kuruluşlarının sayısı artan ilgi ve kullanımın yaygınlaşmasına paralel olarak artmaktadır. Merkez bankası sitesinde yer alan verilere göre 26 adet elektronik para kuruluşu aktif olarak hizmet vermektedir. Ahlatcı, Aköde, Belbim, Birleşik, Bpn, Cemete, D ödeme, Erpa, Faturamatik, Hızlıöde, Hızlıpara, IQ Money, İninal, İyzi, Lydians, Ozan, Paladyum, Papara, Paytr, Sipay, TT ödeme, Turk elektronik, Turkcell ödeme, Upt ödeme, Vodafone elektronik ve Wirecard Türkiye'deki BDDK lisanslı elektronik para kuruluşu olarak hizmet vermektedir. Bu lisanslı elektronik para kuruluşları üzerinden, telefon, tablet, temassız kart, sabit disk veya sunucular ile saklanıp transfer edilebilen elektronik paraların piyasadaki hacmi her geçen gün artmaktadır.

Elektronik para kuruluşları güvenilir mi?

Ödeme hizmetleri ve elektronik para ihracı ile ödeme kuruluşları ve elektronik para kuruluşları hakkında bankacılık denetleme ve düzenleme kurumu (BDDK) yayımladığı yönetmeliklerle belli düzenlemeler getirmekte ve sektörü regüle etmektedir. Bu durum devlet denetiminde olan ve ilgili kurum tarafından kontrol edilen bir yapı olması itibariyle BDDK lisanslı elektronik para kuruluşu olarak faaliyetlerini sürdüren yapıların güvenilir olduğu sonucunu doğurmaktadır. diğer yandan elektronik para kuruluşları teknolojinin elverdiği en üst düzey güvenlik sistemleri ile korunduğundan maddi varlıkların işlem gördüğü, değiştirildiği ve saklandığı pek çok yapıya göre çok daha güvenlidir. Ödeme sistemlerinde her geçen gün yaşanan yeni teknolojik gelimleler elektronik para piyasasında da gelişim ve değişimi beraberinde getirmekte, bu alanda yer alan kullanıcı sayısı her geçen gün artmaktadır.

Benzer Yazılar

Gelbaba İşletme

Markanız için hemen işletme hesabı açın.

Hesap Aç
Gelbaba İşletme

Markanız için hemen işletme hesabı açın.

Hesap Aç

Benzer Yazılar

Gelbaba İşletmeye Katılın

Hemen ücretsiz kaydolarak üyeliğinizi başlatın.

Ücretsiz İşletme Hesabı Açın