Takı - Mücevher - Aksesuar

Başlıca Takı - Mücevher - Aksesuar markaları hakkındaki kullanıcı yorumları ve şikayetlerine göz atın, kullanıcı deneyimlerinden yararlanın.

Lidyana

Yorumlar (7)

Miamano

Yorumlar (2)

tassepeti.com

Yorumlar (2)

Byeler Gümüş

Yorumlar (1)

Çanta Beyza

Yorumlar (1)

İlvi

Yorumlar (1)

Okroses

Yorumlar (1)

Sam&Co

Yorumlar (1)

Takiyoo

Yorumlar (1)

Vertida Ticaret

Yorumlar (1)

Zen Pırlanta

Yorumlar (1)

BAÂ

Henüz yorum yok.

925Gumus.Net

Henüz yorum yok.

Abidin Kuyumculuk

Henüz yorum yok.

Abt Saat

Henüz yorum yok.

Acun Livam

Henüz yorum yok.

Afrodit Gümüş

Henüz yorum yok.

Ahlatcı Kuyumculuk

Henüz yorum yok.

Akalın Kuyumculuk

Henüz yorum yok.

Akar Saat

Henüz yorum yok.

Akbulut Sarraf

Henüz yorum yok.

Akif Saat

Henüz yorum yok.

Aksesuar Fırsatı

Henüz yorum yok.

Aksesuarix

Henüz yorum yok.

Takı-Mücevher-Aksesuar Hakkında

Takı tarihi günümüzden 30 bin yıl öncesine kadar dayanmaktadır. İlkel toplumlarda rastlanan takılar modern takı anlayışından çok farklı olarak bulunmakta ve gün yüzüne çıkarılmaktadır. Gerçek manada mücevhercilik, değerli madenlerin ustalıkla işlenebilmesi, değerli taşların şekillendirilip parlatılmasını, montörle çerçevelenmesini ve delinmesini gerekli kılmaktadır. Bu anlamda nispeten dönemin teknolojik gelişmeleri olarak görebileceğimiz konuma Mezopotamya, Mısır ve Anadolu'da MÖ. 4 bininci yıl sonlarında rastlanmaktadır. Taş devrinde hayvan derisinden yapılmış bir kaytana takılan renkli deniz kabuğu ilk mücevher ya da takı olarak değerlendirilirken, yüzyıllar içerisinde keşfedilen yeni madenlerle farklı süs eşyaları yapılmaya devam edildi. İnsanlık tarihi kadar eski bir geçmişe sahip olan takı ve mücevher sanatı, pek çok ritüeli, geleneği, duyguyu görsel bir şekilde aktarmanın aracı olarak kullanılmıştır. Bugün hala takı. mücevher ve aksesuarlar bilhassa özel günlerde hediyelik olarak duygusal bir bağ kimliği içerisinde hediye edilmektedir.

Değerli Madenler ve Mücevher Türleri

Altın en bilinen ve kullanımı yaygın takı ve mücevher ham maddelerinden birisidir. Güzelliği ve işleme kolaylığı nedeniyle pek çok madenden daha üstündür. Kuyum ve kuyumculuk sözcüğü ile bütünleşen altın çok değişik formlarda alınıp satılabilmektedir. Gümüş altın kadar olmasa da yine yaygın olarak kullanılan bir değerli madendir. Takı dışında çeşitli süs eşyalarının yapımında da kullanılır. Paladyum doğada filizler halinde bulunur ve kuyumculuk sektöründe beyaz altın yapımında katkı olarak kullanılır. Platin gümüşe benzemektedir ve doğada saf halede bulunmaz. Mücevher ve sanayide kullanılmaktadır. Beyaz altın da denilen Elektron/Elektrum %40 altın %60 gümüşten oluşmaktadır. Değerli taş ve yarı değerli taşlar arasında akik, akuamarin, ametist, ay taşı, elmas, inci, iskender taşı, kalsedon/kalseduan, kuvars, lapislazuli, malakit/malahit, mercan, necef, safir, seylan taşı, topaz, turmalin, türkuaz, yakut, zümrüt ilk akla gelenlerdir. Mücevherler vücutta takıldıkları yerlere göre isimlendirilir. Genel bir bakış açısıyla kadın mücevherleri ve erkek mücevher çeşitleri olarak belli başlı takıları sınıflandırmak mümkündür. Özellikle kadınlar tarafından tercih edilen takı çeşitleri arasında bilezik, broş, taç, halhal, kolye, küpe, pandantif, pazıbent, yüzük, gerdanlık gibi seçenekler yer almaktadır.

Takı Tasarımı

Takı ve mücevher sektöründe yapılan atılımlar ve sektörün gelişimi ile birlikte ihtiyaçların karşılanabilmesi ve kalifiye insan gücünün sağlanabilmesi için takı tasarımı lisans programı açılmıştır. Estetik bakış açısına sahip, takı ve mücevher sektörüne katkı sağlayabilecek kişileri yetiştirmeyi hedefleyen 4 yılık bu lisans programı öğrencilerinde pek çok özellik aranmaktadır. Takı tasarımı bölümü mezunları ölümsüz bir sektör ve pazara sahip olan çeşitli kurumlarda ya da bireysel olarak takı tasarımı hazırlamak ve üretilen ürünleri kontrol etmek gibi görevlerde bulunabilirler.

Takı ve Mücevher Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Öncelikle alışveriş yapılan kuyumcu, takı ya da mücevher mağazasının güvenilir ve süreklilik arz eden bir yapıda olması çok önemlidir. Bu sektörde müşteri memnuniyeti müşteri sadakatini de beraberinde getirmektedir. Ayrıca alışveriş yaptığınız mağaza ya da online platformlarda destek alabileceğiniz yeterli bilgi ve tecrübeye sahip personellerin olması da çok önemlidir. Pırlanta nispeten uzmanlık gerektiren ve herkesin bir bakışta sahte ya da gerçek olduğunu anlayamayacağı bir alandır. Pırlanta alırken dikkat edilmesi gereken noktaları; kesim, karat, berraklık, renk ve sertifika olarak kısaca özetleyebiliriz. Günümüzde pırlanta alımındaki en güvenilir alışveriş şekli bilinen ve kendini ispat etmiş mağazalardan alınan sertifikalı ürünlerdir. Kuyum, takı, mücevher, aksesuar adı her ne olursa olsun büyük paralar harcayarak aldığınız bu tür ürünler hakkında yaşayacağınız her türkü problemi ya da memnuniyeti gelbaba.com'da pek çok kullanıcı ile paylaşabilirsiniz. Ayrıca diğer gelbaba.com üyelerinin takı ve mücevher markaları hakkında yaptıkları şikayet ve yorumları da bu platformdan takip edebilirsiniz.