Tütün - Alkol

Başlıca Tütün - Alkol markaları hakkındaki kullanıcı yorumları ve şikayetlerine göz atın, kullanıcı deneyimlerinden yararlanın.

Tütün ve Alkol Sektörü

Ülkemizde tütün ve alkol piyasası düzenleme kurumu tarafından yönlendirilen sektör, ekonomik olarak çok büyük bir yere sahiptir. Tütün mamulleri ve alkollü içecekler piyasası ekonomik olarak ciddi bir kapasite yaratmasının yanı sıra istihdam konusunda da önemli bir alan yaratmaktadır. Tarım sektörü başta olmak üzere, ulaşım-nakliye, akaryakıt, hatta gıda sektörüne kadar pek çok kesime dolaylı ya da doğrudan katkı sağlamaktadır. Ülkemizde alkol ve tütün sektörü tarıma dayalı sanayi içerisinde en yüksek katma değeri yaratan sektör olarak ön plana çıkmaktadır. Ülke ekonomisi ve kamu sağlığı açısından kilit bir öneme sahip olan bu ürünlerle ilgili güvenli ve rekabetçi pir piyasanın oluşturulması ve denetlenmesi çok önemlidir. 140 yıla yakın bir süredir ülkemizdeki tütün mamulleri, alkol ve alkollü içki üretimi ve ticareti Tekel genel müdürlüğü tarafından yürütülmüştür. Tekel'in özelleştirilmesi ile kurulan TAPDK sektörde düzenleme ve denetleme rolünü üstlenmiştir.

Tütün ve Alkol Tüketimi Hakkında

Kamu sağlığı açısından sigara ve alkol tüketimi ve satışı ile ilgili belli yasalarla çeşitli düzenlemeler bulunmaktadır. Özellikle sigaranın zararları ile ilgili Dünya Sağlık Örgütü'nün almış olduğu bir takım kararlar sonrasında toplumların bilinçlenmesi hızlanmıştır. Türkiye'de ilk sigara yasağı 7 Kasım 1996'da tütün mamullerinin zararlarının önlenmesinde dair yasa ile sigara reklamlarının yasaklanması şeklinde getirilmiştir. 19 Ocak 2008 tarihinde yayımlanan kanun ile Türkiye'de kapalı alanda sigara içme yasağı evler haricinde uygulanmaya başlamıştır ve 2009 yılında tam olarak yürürlüğe girerek Türkiye dumansız hava sahasına giren 3. Avrupa ülke olmuştur. 2013 yılında taşıtların içerisinde de sigara ve tütün mamulleri tüketimi yasaklanmıştır. Sigara kullanımının sınırlandırılması çalışmaları arasında yer alan Yüksek vergi uygulamaları, reklam yasakları, paketler üzerindeki caydırıcı ve uyarıcı görseller, sigarayı bırakmak isteyenler için devletin sunduğu sağlık hizmetleri, sigarayı bıraktırma hattı, çocuklara sigara satışının yasaklanması belli ölçüde sonuç vermiştir. Alkol tüketimi ile ilgili de bir takım caydırıcı kurallar bulunmaktadır. Alkollü araç kullanmanın dünyada olduğu gibi Türkiye'de de yasak ve suç olduğunu herkes biliyor. Kullanılan alkol miktarının da cezayı katladığı bu düzenlemede alkollü araç kullanmanın cezası hem maddi hem de ehliyete süreli ya da süresiz el konulması ve sürücünün trafikten men edilmesi şeklinde gerçekleşebilmektedir. İçki reklamlarının yasak olduğu ülkemizde üreticilerin, ithalatçıların ve pazarlayanların eşantiyon ve promosyon vermeleri de yasaktır. satış yasakları kapsamında 18 yaşından küçüklere alkol satışı yasaktır, ayrıca saat 22:00-06:00 saatleri arasında perakende alkol satışı da yasaklanmıştır. Halka açık alanlarda alkol tüketimi yasaktır. Halka açık alanlarda içki içmenin cezası 100 TL olarak belirlenmiştir. Gar, otogar, meydan, cadde, sokak, tarihi ve kültürel mekanlar, ibadethaneler, terk edilmiş yapılar, inşaatlar, banka ATM'leri, köprü altları, mezarlıklar, parklar, sahiller alkol tüketiminin yasak olduğu yerlerdir.

Tütün ve Alkol Firmaları Şikayet ve Yorumları

Tütün ve içki markaları hakkında bu ürünleri tüketenlerin memnun ya da memnun olmadıkları durumlar yaşanabilir. Ürün ambalajı, kalitesi, hatta belli mekanların sahte alkol ve kaçak sigara satması gibi hadiseler yaşanabilmektedir. Sigara ve alkol ürünleri ve piyasası hakkında aklınıza gelebilecek her türlü şikayet, yorum ve eleştiriyi gerçek tüketici dayanışma platformu olan gelbaba.com aracılığı ile geniş kitlelere duyurabilirsiniz.