Anasayfa gelbaba Gelbaba Portal gelbaba Kripto Para Borsaları gelbaba Kripto Para Borsalarında Rekabet: Yeni Kripto Para Borsaları

Kripto Para Borsalarında Rekabet: Yeni Kripto Para Borsaları

Kripto Para Borsalarında Rekabet: Yeni Kripto Para Borsaları

İktisat biliminin özellikle üzerinde durduğu bir kavram var. Rekabet! Rekabet kendi başına dahi oldukça detaylı olarak irdelenecek bir kavram. Sporda ya da akademik başarıda faydaları daha çok hırs ile karıştırılsa da konu iktisadi olarak irdelendiğinde rekabetin bu kadar verimli olduğu başka bir alan yoktur şüphesiz. Serbest piyasa ekonomisinin içerisinde yer alan bu olguda yeterli şartlar oluşturulduğunda hizmet kalitesi artacaktır. Bir ürün ya da hizmet için artan talepler, birçok girişimci için yeni bir alan/ iş kolu olmaktadır. Tıpkı kripto paralar gibi.

Blok zincir ağında üretilen ilk kripto para olan Bitcoin'den sonra piyasaya binlerce coin sürüldü. Bildiğimiz üzere de bunlara artık Altcoin diyoruz. Altcoin'ler çeşitli projeler ile sunulurken her geçen gün arasına çok daha çeşitli ve ayrıntılı white paper'lar ile desteklenmiş yenileri geliyor. İşte tüm bu yeniliğin ve ince düşünülmüş ayrıntının sebebi rekabet. Bu kripto paraların işlem gördüğü platformlar olan borsa şirketleri de artan rekabet ile büyümeye ve her geçen gün bir yeni kripto borsasının adını duyurması ile devam ediyor.

Bu yazımızda sizlere dünya dijital para borsalarına yeni katılan isimleri tanıtacağız. Bunları incelerken nelere dikkat etmemiz gerektiği ve bu borsaların yasal ve denetimlerinin olup olmadığı gibi daha yüzeysel olan bilgilerden de bahsedeceğiz.

Yeni Açılan Kripto Para Borsaları

Yeni Türk kripto para borsaları ve yeni açılan ve ülkemizde de hizmet veren yeni kripto para borsaları hakkında sizler için bilgiler topladık. Bu kripto para borsalarının kurucuları, şirket büyüklükleri, kuruluş yılları ve işlem hacimleri ile ilgili olarak yazının yayımlanma tarihini göz önüne alarak güncel bilgilerden faydalanabilirsiniz. Bu listeleri sizler için her bir yenilikte yeni haber başlıkları ile güncelleyerek paylaşacağımızın da tekrardan altını çizelim.

Abstocks

Türkiye'nin en genç kripto para borsası olarak dijital borsalar arasında katılmış olan Abstocks, daha hızlı, daha güvenli ve daha yenilikçi mottolarıyla hizmete başladı. Mobil uygulamaları ile farkını ortaya koyan ve kullanıcı dostu arayüzü ile henüz yeni olan yatırımcıların dahi kolaylıkla kullanabileceği bir tasarıma imza atmış görünüyor. Android ve IOS işletim sistemleri için geliştirdiği mobil uygulama ile cep telefonu ve tablet gibi mobil cihazlar ile üye yatırımcılarına aktif bir kullanım alanı sunuyor. Aynı zamanda web siteleri de alım satım için oldukça işlevsel bir tasarıma sahip.

Tüm kripto alım satım işlemlerinin saniyeler içinde gerçek değerleri ile yapılabilmesi, yüksek güvenlikle altyapı teknolojileri ve geniş listesiyle kısa sürede geniş bir kullanıcı sayısına da erişmiş bulunuyor. Aynı zamanda sitelerinde bilgi içerikli bir portalları da bulunuyor. Uluslararası alanda kripto ve blockchain tecrübesine sahip uzman personelleri ile bilgi dolu eğitim içerikleri paylaşıyorlar. Aynı zamanda dijital varlıklar ile ilgili olarak ilham verici piyasa analizlerini de yine üye yatırımcıları için yayımlıyorlar.

Müşteri hizmetleri desteği de kesintisiz bir şekilde hizmet veriyor. Kripto varlıkları White Paper gibi bilgilerini de yine siteleri üzerinden paylaşıyorlar. 2020 yılında kurulan ve 2021 yılında aktif olarak AB Grup Holding bünyesi altında çalışmalarını sürdürmektedir. Şimdi Abstocks kripto borsası listesini inceleyelim.

 1. Kendi kripto varlıkları olan ABGC
 2. Bitcoin
 3. Litecoin
 4. Dogecoin

Yakın bir zamanda kripto listelerinde büyük bir değişime ve çoğalmaya da gideceği düşünülen Abstocks borsalarında işlem yapabilmek için üye olmak ve sonrasında kolay para yatırma işlemleri sonrasında kripto alım satım işlemlerini yapmak oldukça kolay. Yine de bu noktada destek almak isteyen üye yatırımcılarına bilgi içerikli paylaşımlar yapan ve müşteri destek ekibi ile yardımcı olan Abstocks borsasına şans verebilirsiniz. Abstocks hakkında daha detaylı bilgi ve kullanıcı deneyimi için buraya tıklayarak Gelbaba'nın sonsuz bilgi ve müşteri deneyimi mesajlarından faydalanabilirsiniz.

Tomya

2019 yılında çalışmalarına başlanan ve aktif olarak faaliyete 2020 yılında geçen Tomya şeffaf ve güvenilir olma ilkeleriyle kendini ifade ediyor. Kripto para borsalarının çoğalması ile yatırımcıların seçim yapmakta zorlanacağı kadar yüksek kalitelere çıkmış olan aracı bu şirketler arasından Tomya'yı ön plana çıkaran birçok avantajı bulunuyor. İşte sürekli bahsettiğimiz rekabet burada kendini çok net gösterebiliyor. Artık kripto sepetimizi yapmak için o kadar fazla isim var ki, bu firmaların rakipleri arasından sıyrılması için gerçekten kaliteli ve avantajlı olması gerekiyor.

İstanbul merkezli Tomya, Blockchain teknolojisinde yenilikçi ve profesyonel bir hizmet vadetmektedir. Üye güvenliği açısından iki faktörlü doğrulama sistemi ile çalışmaktadır. Bu da güvenirlik ve hesap çalınması risklerini minimize etmektedir. Bir diğer avantajı ise kesintisiz müşteri desteği sunmasıdır. Tomya müşteri hizmetleri ücretsiz çağrı merkezi numaraları ile üyelerine kaliteli ve profesyonel bir hizmet sunmaktadır. Hem teknik hem de diğer tüm müşteri soru ve sorunları ile çözüm odaklı hizmet veren müşteri hizmetleri servisi son zamanlarda yüksek kalite standartları ile ön plana çıkmaktadır.

7/24 yatırım yapabilme işlemleri yönetebilme ayrıcalığı sunduğu borsaları işlem hızıyla da dikkat çekiyor. Alım satım fırsatlarını takip edecek olan yatırım sahipleri BTC yıl sonu tahmini yapabilmek için Tomya'nın sitesinde geçmiş yıllarda gerçekleşen fiyat grafiklerini de inceleyebilir.

Tomya'yı da diğer rakipleri arasından ön plana çıkarak avantajları arasında ilk göze çarpan ise Tomya'nın kripto listesi. Listede şu varlıklar dikkat çekiyor.

 1. Bitcoin
 2. Ripple
 3. Ethereum
 4. Litecoin
 5. Tether
 6. Chainlink
 7. Dogecoin
 8. Polkadot
 9. Cardano
 10. USD Coin
 11. NEO
 12. Chiliz
 13. Holochain
 14. BitTorrent

Zaman içerisinde listesine yenilerinin de ekleneceği Tomya ile bu varlıklar üzerinden alım satım yapmak, satış emirleri vermek mümkün. Aynı zamanda Tomya oldukça kullanışlı bir mobil uygulamaya da sahip. İnternet bağlantısının olduğu her yerde birçok işletim sistemine uygun olarak tasarlanmış uygulaması ile işlemlerini daha pratik şekilde yönetebilen üyeleri uygulama arayüzünden de oldukça memnun.

Raintürk

Kripto para borsaları arasına yerli bir marka olarak katılan Raintürk son zamanların en dikkat çeken borsaları arasında çoktandır yerini aldı. Kolay üyelik adımları ve ve komisyon oranları ile yerli kripto uzmanları kadar yabancı kripto yatırımcılarının da tercih ettiği bir isim oldu. Para yatırma ve çekme adımlarında da müşterilerine çeşitli seçenekler sunmaktadır ve her yönüyle oldukça ince düşünülmüş ve detayları ile göz dolduran bir platform olarak kısa bir süre içerisinde sektörde önemli bir isim haline gelmiştir. Altcoin borsası ile listelerini cazip bir şekle dönüştürmüş olan Raintürk listeleri her geçen gün ilgi çekmeye de devam ediyor.

Üye yatırımcılarına sundukları geniş Altcoin listesi ise oldukça dikkat çekici. Listelerini sıralamadan önce Raintürk hakkında altını çizeceğimiz bir başka önemli bir nokta var. Raintürk Bahreyn Merkez Bankası tarafından da lisanslandırılmıştır. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bazı ülkelerde henüz kripto varlıklar ve borsaları hakkında herhangi bir yasal düzenleme yoktur. Ancak yavaş yavaş birçok ülke bu finansal alanda yasal düzenlemelere gitmiştir. Bahreyn de bunlardan biri. Şimdi güncel Raintürk listesinde bulunan kripto varlıkları inceleyebiliriz.

 1. Bitcoin
 2. Ethereum
 3. Litecoin
 4. Ripple
 5. Tether
 6. Chainlink

Raintürk müşteri hizmetleri ve mobil uygulamaları gibi merak ettiğiniz her şeyi buraya tıklayarak daha önce detaylı olarak hazırladığımız bölümden okuyabilir aynı zamanda kullanıcılarının deneyimlerini yine sitemiz Gelbaba ile öğrenebilirsiniz.

Kripto Para Borsası Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Daha önceki yazılarımızda kripto para seçiminde dikkat edilmesi gerekenleri burada açıklamıştık.  Güvenilir bir imaja, yatırıma, projeye sahip olması önemlidir. Bir diğer önemli durum ise o projenin kim tarafından yaratıldığıdır. Kripto paralarda olduğu kadar hatta kripto para birimlerinden daha çok dikkat edilmesi geren konu alım satım işleminin gerçekleşeceği borsa olmaktadır. Maddeler halinde sıralamamız gerekirse şunları dikkate almakta fayda var.

 • Tabii ki bu noktada güvenirlik ilk sıradadır. Güvenilir olmayan bir borsada işlem yapmak baştan sonra risk içermektedir. Güvenilir olmayan bir kripto para borsasında işlem yapmak, kazancın ya da yatırılan miktarın bir daha çekilememesi gibi bir riski içeriyor. Aynı zamanda kripto piyasalarında yaşanıla bir dalgalanmada sistemin donması  ve kapatılması ile kar zarar satışları yapmayı da engelleyebiliyor. Bu durum bugün popüler olmuş güvenilir kripto para borsalarında da sıklıkla yaşanılan bir sorundur. Oysa güvenilir diyebileceğimiz bir kripto para borsasında bu tür sorunlar asla yaşanmamalı yaşansa dahi tekrar etmemelidir.
 • İlk maddede de değindiğimiz üzere altyapı yani teknoloji oldukça önemli bir unsurdur. Giriş güvenliği, bilgilerinizin ve içerideki yatırımınızın çalınmaması için söz konusu olan kripto para borsasının sahip olması gereken standart ve üstü kriterlere sahip olması ve müşterilerine bunu vadetmesi gerekiyor. Artık yazılım uzmanları için bu tür güvenlik kriterlerini sunmak oldukça kolay iken online hizmet veren herhangi bir kurumun buna sahip olmaması bir güvenlik zafiyetinden önce kesinlikle güvenlik istismarıdır ve pek de normal ve iyi niyetli karşılanacak bir durum değildir. Web tabanlı hizmet veren herkes güvenlik kriterine sahip olmak ve müşterilerine en iyi güvenlik donanımı ile hizmet vermek zorundadır.
 • Yasalara uygun hizmet veren bir kripto para borsasında işlem yapmak genel bir kural olmaktadır. Kaldıraç oranları ile işlem yapılan platformlardan uzak durmak bu konuda belirleyici olabilmektedir.
 • Likidite ve işlem hacmi de yine kripto para borsası ile alakalı önemli bir belirteçtir. Bir kripto parada yapılan işlemin trafiğini ifade eden işlem hacmi güvenilirliğini belirler. Örnek vermemiz gerekirse BTC/EUR için oranın yüksek oluşu da işlem çiftleri açısından önemli bir kriterdir.
 • Yatırımcılar için önemli bir belirleyici de bir borsada yapılan işlem üzerinden kesilecek olan işlem ücreti yani komisyon oranıdır. Üyelerinden alacakları işlem komisyonları, para yatırma ve çekmede kesilecek ücretler ve tüm komisyon ve ücretler işlem öncesinde net bir şekilde öğrenilmelidir ki mağduriyet yaşanmasın
 • Ve geldik bir kullanıcı/faydalanıcı olarak en önemli konuya; müşteri yorumları! Gelbaba.com sitemizin de kuruluş ve faaliyet amacı olan müşteri deneyimi bu konuda oldukça önemlidir. Kullanıcı deneyimi mesajları ile aslında şu ana kadar saydığımız tüm maddeleri ve çok daha fazlasını deneyim sahibi kişilerin mesajları ile öğrenmek mümkün. Ve hatta sitemizde deneyim sahibi kripto para yatırımcıları deneyimlerini karşılaştırmalı olarak çok daha ayrıntılı şekilde yazarak deneyimini herkese açık şekilde ve özgürce paylaşmaktadır. Bu tarafsız ve detaylı müşteri deneyimlerini okumak, bir kripto para borsası ya da söz konusu her ne hizmet olursa olsun doğru bilgiye ulaşmanın kolay ve eğlenceli bir yoludur. Buraya tıklayarak tüm kripto para borsalarını görebilir ve her birinin müşteri deneyimlerini inceleyebilirsiniz.

Kripto Para Borsaları Yasal mı?

Kripto paralar dünya finans ve borsa alanında henüz oldukça yeni sayılabilecek bir alanda duruyor. İlk çıktıklarında pek kimsenin ciddiye almadığı - ki bunun sebebi şimdi çok daha net görülüyor - bu kripto paralar hakkında artık hemen hemen herkesin bir bilgisi ya da fikri var. Her ne kadar kripto varlıkları halen daha ciddiye almayan bir kesim olsa da kriptolarda gelecek gören kesim bu eleştirileri komik karşıladığı da gözlemliyoruz. Artık dünyanın birçok yerinde ödeme aracı olarak kullanılan kripto varlıkların yasallığı uzun zamandır dünya ekonomisinin gündeminde.

Örneğin Çin yakın zamanda kripto para borsalarını, madenciliğini ve her türlü ilgili işlemi vatandaşlarına yasakladı. Çin Merkez Bankası'nın bu kararının arkasında oldukça fazla neden var. Kripto paralarının takibinin yapılamayışı da oldukça önemli bir sebep. Ancak bankacılığın ve klasik finans sisteminin sonunu getireceğine inanılan kripto paraların denetimsizliği ilk olarak ekonomi devi ülkeleri ürkütüyor diyebiliriz. Belki de denetim ile yürütülmesi gereken bir borsayı tamamen yasaklamak daha kolay gibi görünse de Web3,0 ve blok zincir ağında tam bir yasak asla söz konusu olamayacak.

Zaten teknolojinin bu hükümet eliyle yapılan demokrasi ve insan haklarına aykırı olan sansürlerine gerçek bir çözüm olarak görülen web 3,0 da bu nokta herkes için heyecan uyandırıyor. Kripto para borsası güvenilir mi yani yasak mı, bu soruya net olarak bir cevap vermek genel manada çok zor. Çünkü bahsettiğimiz gibi bir kripto borsası Türkiye'de ya da Avrupa ülkelerinin birinde yasal olarak hizmet verirken, bir başka ülkede o konu hakkında herhangi tanımlı bir kanun yürürlükte değildir. Bu da o kripto borsasını yasal ya da yasadışı tanımlarının dışında bırakıyor.

Ülkemizde henüz bu konu hakkında bir karar yoktur ancak son zamanlarda BDDK ve Merkez Bankası'nın bu konu ile ilgili düzenlemelere gideceği gündemi meşgul ediyor. Örneğin son gündem haberlerinde kripto paraların bir ödeme aracı olarak kullanılmasının yasaklanacağı söylenmektedir. Henüz kanunda böyle bir maddenin olmayışı, bu eylemde bulunanların da herhangi bir yaptırımla karşılaşmayacağının da altını çizmek gerekir. Yine de medyada sıklıkla dile getirilen kripto varlıklar ile ödemenin 30 Nisan 2022 yılında tamamen yasaklanacağına kesin gözle bakılmaktadır.

Bu noktada bireysel ve özellikle yeni yatırımcıların dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Kripto varlıklar ve bunların alım satımının yapıldığı borsaların devlet eliyle kontrol edilmesi ve denetimine girmesi bu varlıkların varoluş amacına aykırıdır. Her ne kadar ileride bir düzenlemeye girecek ya da denetime sahip olacak olsa da kripto varlıklar tam anlamıyla denetlenmesi ve kontrol edilmesi mümkün değildir. Bu sebeple işlem yapılacak olan kripto para borsasının güvenilir olduğunu anlamanın alternatif çözümlerine ihtiyaç vardır. Örneğin bir borsa hakkında araştırma yaparken yukarıda bahsettiğimiz özellikleri ve kriterleri gözden geçirmekte fayda var.

Yatırımcıların zarara veya kayba uğramaması için yapacağı en basit kural kurallara uyma olacaktır. Örneğin Türkiye'de planlanan kripto ile ödemenin yasaklanması sonucu bu işlemi yapmaya devam etmek, yasadışı olacaktır ve bu çeşitli yaptırımlara neden olacaktır. Bir diğer örnek ise Çin'de yaşan birinin kripto madenciliği ya da kullanımını bırakmasıdır. Yasaların belirttiği durumların dışına çıkmak yalnızca yasalara uymamak ve ceza almaktan ziyade söz konusu varlığa el konulması ya da erişimin tamamen kapatılmasıyla maddi olarak kayıplara neden olacaktır. Biliyoruz ki maddi kayıplar günümüz ekonomik koşullarında çok daha yoğun hissedilen bir durum.

Kripto paralar ve borsalar hakkında yazdığımız yazıların devamını okumak için her gün yenilenen içeriklerimiz ile bizleri okumaya devam edebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Gelbaba İşletme

Markanız için hemen işletme hesabı açın.

Hesap Aç
Gelbaba İşletme

Markanız için hemen işletme hesabı açın.

Hesap Aç

Benzer Yazılar

Gelbaba İşletmeye Katılın

Hemen ücretsiz kaydolarak üyeliğinizi başlatın.

Ücretsiz İşletme Hesabı Açın