Otomotiv

Başlıca Otomotiv markaları hakkındaki kullanıcı yorumları ve şikayetlerine göz atın, kullanıcı deneyimlerinden yararlanın.

Jeep

Yorumlar (2)

Nissan

Yorumlar (2)

Citroen

Yorumlar (1)

Fiat

Yorumlar (1)

Ford

Yorumlar (1)

Mercedes-Benz

Yorumlar (1)

Opel

Yorumlar (1)

Skoda

Yorumlar (1)

4A Otomotiv

Henüz yorum yok.

Abaylar Grup

Henüz yorum yok.

Acarsan Otomotiv

Henüz yorum yok.

Acr Grup

Henüz yorum yok.

Ad Otomotiv

Henüz yorum yok.

Ada Grup

Henüz yorum yok.

Adana Akdeniz Oto

Henüz yorum yok.

Adaşen Otomotiv

Henüz yorum yok.

Ahd Otomotiv

Henüz yorum yok.

Ak Auto Otomotiv

Henüz yorum yok.

Akcanlar Otomotiv

Henüz yorum yok.

Akgün Otomotiv

Henüz yorum yok.

Akkar Otomotiv

Henüz yorum yok.

Alba Otomotiv

Henüz yorum yok.

Otomotiv Hakkında

Motorlu taşıtların üretimi ve bakımı ile ilgilenen endüstri koluna otomotiv diyebiliriz. Otomotiv sanayisinin sanayileşmiş ülkelerde ekonominin önemli bir kolu olduğunu söyleyebiliriz. Diğer sektörlerle etkileşim halinde olması, otomotiv sektörünü daha önemli kılar. Demir-çelik, petro-kimya, lastik gibi temel sanayi kollarında başlıca alıcıdır ve bu sektörlerin teknolojik ilerleme kaydetmesinde rol oynar. Bahsettiğimiz tüm bu sektörlerdeki değişimler ekonomiyi doğrudan etkilemektedir. Otomotiv sektörü motorlu taşıt üreten bir sanayi olsa da, hem globalde hem yerelde motorlu taşıt üretiminin %70’ini otomobil üretimi oluşturur. Otomobil üretiminin diğer motorlu taşıtlara göre daha çok üretildiğini söyleyebiliyoruz. Böylece, otomobil üretimi oluşturduğu yan sanayi ile diğer taşıtların üretimine de katkı sağlar. Otomobil üretiminin otomotiv sanayinin temeli olduğunu söylemek mümkün.

Otomotiv Sanayinin Önemi

En kapsamlı teknolojilerden birine sahip olan otomotiv sanayi, önemli mühendislik alanlarıyla beraber çok disiplinli bir teknolojiye tabiidir. Otomotiv sektörünün gelişmesi, ülkelerin savunma sanayisinin gelişmesi ile koordinedir. Otomotiv sanayinin gelişme potansiyeli ile önemli bir yerdedir. Bu stratejik sanayi kolu hükümetlerin de ilgisini çekmektedir, bu sektör için özel çalışmalar yürütülür. Hızla globalleşen bu sektörde elbette rekabet de büyük önem kazanmakta. Ekonomik birlikler adı geçen sektörü korumak ve rekabet gücünü geliştirmek için çalışmalar yürütür. Otomotiv sektörü kendisi dışında pek çok sektörü canlı tutar. Hammadde, yan sanayi, pazarlama, servis, bayi, akaryakıt, sigorta, finans sektörleri; otomotiv sektörünün yarattığı istihdam ve iş hacminden yoğun şekilde beslenir. Bir motorlu aracı üretmek ve trafiğe çıkarmak için trafik, güvenlik ve çevre ile ilgili bir çok teknik mevzuata adapte olmak gerekir. Teknik mevzuata uyum halinin belgelendirilmesi de ayrıca zorunludur. Mevzuat teknolojik gelişmelere paralel olarak sürekli tazelenir. Bilhassa çevre ile ilgili yeni mevzuat hazırlıkları, sektörü yakından ilgilendirir.

Otomotiv Sektörünün Temelleri

Günlük hayatımızda otomobillerin yeri kuşkusuz çok önemli. Bizler yeni otomobiller aldıkça otomotiv sektörü de büyüyor ve yeni otomobiller üretilmeye devam ediyor. Şu An erişilebilir olan ultra lüks araçların gelişimini uzun bir sürece borçluyuz. Alman otomotiv markası Mercedes-Benz içten yanmalı motorun babası olarak anılmakta, bu tip bir motoru ilk kez bu firma üretmiştir. Mercedes’in kuruluş hikayesi de hayli ilginçtir. Karl Benz ve Gottlieb Daimler iki markayı birleştirerek meşhur Mercedes-Benz’i oluşturdu. Mercedes-Benz’in ilk aracı 1 silindirli, çift zamanlı motorlu, 0,75 beygir gücünde ve 3 tekerlekliydi. Sektörde öne çıkan bir diğer isim ise Ford oldu. Ford kurulduktan beş sene sonra 1908’de ilk otomobili Model T’yi satışa sundu. Kısa sürede popüler olan bu araç ABD’de yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Model T ise 4 silindirli, 2,9 litre motorlu, 20 beygir gücündeydi ve 65 km/s maksimum hıza sahipti. 1937’de kurulan Volkswagen, dünyada ilk kez hava soğutmalı motor üreterek gözde olmayı başardı. Su soğutmalı araçlar Rusya’nın aşırı soğuk ikliminde iş göremez hale gelince hava soğutmalı araç ihtiyacı doğmuştu. BMW markasının açılımı Bayerische Motoren Werke’dir ve Bavyera Motor Fabrikaları anlamına gelir. Şirket, 2. Dünya Savaşı dönemine fabrikası tahrip edilince, savaş sonrası bir dönem mutfak malzemeleri üretti. 1950’lerde ise tekrar otomobil üretimine başlandı. Marka logosundaki 4 halkanın anlamı birleşmiş olan dört şirketten gelen Audi de 2. Dünya Savaşı’nda bir hayli etkilendi. Ancak sonrasında üretime tam gaz devam etti. Peugeot ve Toyota da önde gelen otomobil markaları arasında.

Otomativ Sektörü Müşteri Yorum ve Görüşleri

Şimdi sıra sizde; sizin için derlediğimiz otomotiv markaları ve firmalarını değerlendirmek için sizleri bekliyoruz. Yorumlarınızın diğer ziyaretçilerimiz için önem taşıdığını unutmayın. Otomotiv markaları ve galeriler hakkında en sağlıklı yorum ve görüşleri gelbaba.com’da bulabilirsiniz. Sizler de, kategorimizdeki firma ve markaları değerlendirebilir ve onlar hakkında görüş bildirebilirsiniz. Citroen, Fiat, Ford, Jeep, Mercedes-Benz, Nissan, Opel, Skoda, Abaylar Grup, Audi, Birsay Otomotiv, BMW, Cihan Otomotiv, Dacia, Emin Otomotiv, Garaj Otomotiv ve daha birçok marka ve firmayı Gelbaba’da değerlendirebilirsiniz.