Veteriner

Başlıca Veteriner markaları hakkındaki kullanıcı yorumları ve şikayetlerine göz atın, kullanıcı deneyimlerinden yararlanın.

Veteriner Hakkında

Veteriner hekimlik oldukça eski zamanlara dayanan kadim bir meslektir. Toplumların hayvancılık yaparak geçimini sağladığı yıllarda ya da çiftçilik yaparken tarlalarını sürmek için kullandıkları hayvanların bakımı ve tedavisi için her zaman bir hekime ihtiyaç duyulmuştur. Türkiye sınırları içerisinde ilk resmi veterinerlik okulu Osmanlı döneminde Askeri Veteriner Okulu olarak 1849 yılında kurulmuştur. Dünyada ise veteriner kelimesini ilk kez Thomes Browne dile getirmiştir. Yüzyıllardır insanların can dostu, geçim kaynağı ya da besin kaynağı olarak var olan hayvanların,  hastalık teşhisi, tedavisi, ameliyatı, doğumu, üremesi, ve sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdürebilmesi için çalışan veteriner hekimler, tıp doktorları gibi farklı alanlarda ve branşlarda uzmanlaşmışlardır. Türkiye' de veteriner hekim ünvanı almak için kişilerin, veteriner fakültesini kazanması ve başarılı şekilde mezun olması gerekmektedir.  Türkiye'de veteriner fakültesi eğitim süresi 5 yıldır

Veteriner Hekimlerin Hizmet Alanları

Veterinerler hekimlerin çok büyük bir çoğunluğu hayvan tedavisi üzerine çalışmaktadır. Küçük baş hayvan ve ve evcil hayvan üzerine hizmet veren veterinerler genellikle kendi kliniklerinde ya da hayvan hastanelerinde hizmet vermektedirler. Büyük baş hayvan üzerine çalışan veterinerler  hastalanan ve tedaviye ihtiyaç duyan hayvanların yanına giderek hizmet  verirler.  Hastalanan bir ineği ahırından çıkarıp kliniğe götürmek mümkün olmadığından büyük baş  hayvanların veterinerliğini yapan kişiler daha çok kırsal kesimlerde yaşarlar ve ulaşım sıkıntı yaşanmasının önüne geçmek için hayvancılığın yoğun olduğu bölgelerde ya da yakınlarında yaşarlar. Örnek olarak gece ani doğumu başlayan inek ya da at için tedavinin hayvanın olduğu yerde olması gerekmektedir. Veterinerlerin bir çoğu da ilaç firmalarında, gıda firmalarında, devlet kurumlarında da çalışmaktadır.

Veteriner Hekimlikte Uzmanlık Alanları

Veteriner hekimlikte de tıp hekimliğinde olduğu gibi farklı uzmanlık alanları vardır. Oldukça gerekli ve fazlası ile ihtiyaç duyulan veteriner hekim uzmanlık alanlarında  Anesteziyoloji, veteriner diş hekimliği, veteriner cerrahi, dermatoloji ve kardiyoloji gibi yalnızca hayvan hastalıkları üzerine uzmanlaşmış birçok veteriner hekim vardır.  Trafik kazalarında yaralanan, ya da başka organik sebepler ile hastalanan hayvanların ameliyatları ve tedavisi için uzmanlık gerekmektedir ve bu işlemler kliniklerde değil hayvan hastanelerinde olmaktadır. Cerrahi veterinerlik son zamanlarda oldukça talep edilmektedir ve özellikle evcil hayvanları uyutmak yerine tedavi ederek sağlıklı bir şekilde yaşama döndürülmesi mümkündür.  Veteriner hekim ünvanları yalnızca ünvanı aldıkları ülkelerde veterinerlik hekim yapabilmektedirler. Yurtdışında veteriner hizmeti verebilmeleri için o ülkede diplomalarının denkliğinin olması gerekmektedir. Kısa süreli eğitimler ve yeterlilik sınavları sonrası denklik kolay bir şekilde alınabilmektedir. Ancak bazı ülkelerin denklik verme koşulları daha zor olabilmektedir ve eğitim neredeyse tekrar bir fakülte eğitimi kadar uzun ve zorlu olabilmektedir.

Veteriner Kliniklerinin Verdiği Hizmetler

Veteriner hekimler evcil hayvanların  ya da büyükbaş hayvanların, doğumu, bakımı, tedavisi, aşısı, rutin tedavileri, tırnak kesimine kadar ve hatta kozmetik ihtiyaçlarına kadar geniş bir alanda hizmet vermektedir. Özellikle evde beslenen hayvanların aşılarının tam olması, karnesinin ve bir kimliğinin olması hem hayvanın sağlığı hem de evdekilerin sağlığı için oldukça önemlidir. Birçok evcil hayvanın aşılar ve rutin bakımlar sayesinde yaşam ömrü uzamakta ve doğal yaşam sürelerini çok daha sağlık bir şekilde geçirmektedirler. Akademik alanda ise keşfedilen türler, nesli tükenmekte olan türler, koruma altına alınan hayvanlar ve daha birçok uzmanlık gerektiren alanda hizmet veren ve canlıların yaşam kalitelerini yükselten veteriner hekimler oldukça önemli ve kutsal ir meslek icra etmektedirler. Gelbaba sitemizde evcil hayvanlarınız için tercih ettiğini veteriner klinikleri hakkında yorumlar yazabilir ya da veteriner arayışlarınız için yine sitemizde yazılan şikayetler ve olumlu deneyimler ile aradığınız kriterlere sahip alternatifler bulabilirsiniz.