Eczane

Başlıca Eczane markaları hakkındaki kullanıcı yorumları ve şikayetlerine göz atın, kullanıcı deneyimlerinden yararlanın.

Eczane ve Eczacılık Hakkında

Eczacılık bilimi insanlık tarihi kadar eski bir bilimdir. Tedaviye ihtiyaç duyan, sağlığına kavuşmak isteyen ya da sağlıklı bir hayat sürmek isteyen insanların tıp bilimi ile eczacılığında gelişimini paralel bir şekilde geliştirdiğini söyleyebiliriz. Eczacılık klinik bir sağlık bilimi olarak tıp bilimini kimya ile ilişkilendirmekte ve tedavi edici her türlü ilacın keşfedilmesi, üretimi, güvenli ve etkin kullanımı ile kontrolü konusunda faaliyet göstermektedir. Eczacılık bilimi ve uygulanması ilaçlar, yan etkileri, etkim maddeleri, diğer ilaçlarla ya da maddelerle etkileşimi, vücuttaki hareketleri konularında ciddi anlamda bir bilgi birikimi gerektirmektedir. Tedavi süreçlerinde de doğrudan etkiye sahip olan eczacılık, tıbbi verilerin ve laboratuvar verilerinin değerlendirilmesi hakkında bilgi sahibi olunması hakkında farklı nitelikler de gerektirmektedir. Eczane uygulaması günümüzde yaygın olarak ilaçların bir arada bulunduğu ve dağıtıldığı şekli ile bilinmektedir. Doktor ve diğer sağlık personellerinin reçetelendirdiği ilaçları hazırlamak, satmak ve ilaçlarla ilgili bilgilendirmekle yükümlü olan eczanelerde reçeteli satılan ilaçlarla birlikte, reçetesiz satılan ilaçlar da bulunmaktadır.

Eczacıların Görevleri Nelerdir?

Eczacıların temel görevi tıbbi ürünlerin doğru ve güvenilir bir şekilde temin edilmesini sağlamaktır. Bu görevi sırasında yasalara ve etik kurallara uymak konusunda sorumludur. Reçetelerin uygun ve yasal olup olmadığının kontrolü de eczacılar tarafından yapılmaktadır. Reçetenin hastanın aldığı diğer ilaçlarla ve hastanın tıbbi durumları ile negatif bir etkileşim içerisine girip girmediğini de kontrol etmek, ilaçların yan etkileri, uygun dozajı, saklama koşulları hakkında bilgilendirmede bulunmak, ilaçların ne zaman ve nasıl alınması gerektiği hakkında bilgi vermek de eczacının görevleri arasındadır. Reçetesiz satılan, ateş ölçer, tansiyon aleti gibi tıbbi ürünleri satmak ve bu tür tıbbi cihazların kullanımı hakkında bilgi vermek, ilaç reçetelerini kayıt altında tutmak, ilaç stoğu hakkında yapılası gerekenleri yerine getirmek, uygun şekilde depolamak, ve bu ürünler hakkında müşterilerine tıbbi danışmanlık hizmeti sunmak eczacıların diğer görevleri arasında yer almaktadır. Eczacıların etik ve yasal anlamdaki bir diğer sorumluluğu da hasta mahremiyeti konusundaki gizlilik ilkesine sadık kalmaktır. Tüm bu eczacılık faaliyetlerini yerine getiren kişilerin üniversitelerin beş yıllık eğitim veren eczacılık fakültelerinden lisans derecesi ile mezun olmaları gerekmektedir.

Eczane ve Eczacılık Hakkında Sık sorulan Sorular Nelerdir?

Eczaneler hakkında sıkça sorulan sorular arasında nöbetçi eczaneler hangileri? En yakın eczane nerede? gibi sorular yer almaktadır. Nöbetçi eczane listeleri kapalı dahi olsa eczanelerin görülebilen bir yerinde, eczane adı, adresi ve telefonu yer alacak şekilde bulundurulmak zorundadır. İhtiyaç sahipleri kendilerine en yakın eczane camından bu bilgilere ulaşabilmelidirler. Nöbetçi eczaneler hakkında detaylı bilgiye internet üzerinden de ulaşılabilir. Pek çok web sitesi bu konuda kayda değer bir hizmet sunmaktadır. Eczaneler ve medikal hizmet sunan pek çok kurum hakkında yapılmış müşteri değerlendirmelerine, şikayet ve yorumlara gelbaba.com web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.