Döviz Büroları & Kuyumculuk

Başlıca Döviz Büroları & Kuyumculuk markaları hakkındaki kullanıcı yorumları ve şikayetlerine göz atın, kullanıcı deneyimlerinden yararlanın.

Döviz Büroları ve Kuyumculuk Hakkında

Döviz büroları ve kuyumculuk sektörleri büyük ölçüde birbirine benzer yöntemlerle hizmet vermekte ve para kazanmaktadır. Döviz büroları yabancı para birimlerinin alınıp satıldığı kuyumculuk yani sarraflık altın ve diğer kıymetli madenler ve taşların alınıp satıldığı iş kollarıdır. Döviz bürolarında aldın da alınıp satılabildiği gibi mazı kuyumcularda döviz alım satımı da yapılabilmektedir.

Döviz Bürolarının Çalışma Prensibi

Döviz büroları yani farklı para birimlerinin değiştirildiği, alınıp satıldığı bürolar döviz satın alıp daha sonra aldığı bu para birimini daha yüksek bir döviz kuru üzerinden satarak gelir elde eden işletmelerdir. Döviz alım satımının temelinde iki kar modeli yatmaktadır. Müşteriden alınan döviz kuru, müşteriye satılan döviz kuruna göre düşük olduğunda bir kar elde edilir. Bunun yanında dönemsel olarak dövizdeki dalgalanmalar, kur artışları da alım satım arasındaki kar marjının artmasını sağlar. Döviz büroları alım satım işlemlerinden kurdan bağımsız olarak komisyon da alabilirler. Döviz bürolarındaki kur oranlarının belirlenmesi bir takım temellere dayanmaktadır. Döviz büroları değişen piyasa koşullarının yanı sıra rakipleri tarafından işlem gören döviz kurlarına da dikkat etmek zorundadır. Döviz büroları hükümetlerin döviz kontrollerine ve diğer bazı düzenlemelere tabi olarak faaliyet göstermektedir. Döviz bürolarının sabit bir gelir anlayışı yoktur. Döviz bürolarının bulundukları bölgenin ekonomisine de katkıları bulunmaktadır. Örneğin turistik bölgelerde bulunan döviz bürolarının geliri büyük ölçüde turistlerin getirdikleri dövizlerden dolayı artmaktadır. Doğrudan bir yaklaşımla döviz bürolarının karını artırmasında döviz kuru kadar düşük fiyattan alınan dövizin yüksek fiyattan satılması da yer almaktadır.

Kuyumcuların Çalışma Prensibi

Altın metalinin bulunduğu her coğrafyada ve kültürde kuyumculuk faaliyetleri gelişmiştir ve tarihi çok eski zamanlara dayanmaktadır. Binlerce yıl önce altından yapılmış pek çok süs eşyası bu gün hala benzer yöntemlerle üretilmeye devam etmektedir. Değerli metaller ve taşlardan üretilen ürünleri satan kişilere ya da iş yerlerine kuyumcu ya da sarraf denir. Kuyumculukta 24 ayar saf altın genellikle kullanılmaz, sektörde kullanılan altının çeşitli alaşımları vardır. Bu alaşımlar içerisinde yer alan metaller nedeniyle alnının rengi ve sertlik derecesi belirlenir. Çeşitli klasik ya da teknolojik yöntemlerle üretilen süs eşyaları kuyumculuk sektörünün bu günlere gelmesinde altının değerli bir maden olması kadar etkilidir. Kuyumcular kazançlarını işlemeli altın çeşitlerini işçilik fiyatı ekleyerek satıp, gram fiyatı ile geri alarak elde ederler. Kuyumculukta gram fiyatı alış ve satış olarak değişmekte ve aradaki fark yine kuyumcuların karı olmaktadır.
Gelbaba.com web sitesinde yer alan kategoriler bölümünde Döviz büroları & kuyumculuk adında ayrı bir başlık yer almaktadır. Bu başlık altında yer alan firmalara hakkında gerçek kullanıcıların yaptıkları yorum ve şikayetler bulunmaktadır. Sadece bu sayfayı takip ederek bile merak ettiğiniz firma hakkında ve sektörün geneli ile ilgili fikir sahibi olabilirsiniz. Tabi sizler de gelbaba.com üyesi olarak bu içeriklere katkıda bulunabilirsiniz.