Fotoğraf ve Video

Başlıca Fotoğraf ve Video markaları hakkındaki kullanıcı yorumları ve şikayetlerine göz atın, kullanıcı deneyimlerinden yararlanın.

Fotoğraf ve video hakkında bir takım genel bilgiler vereceğimiz bu yazımızda gelbaba.com'da gerçek kullanıcıların değerlendirmeleri ile fotoğraf ve video kategorisinde yer alan firmalar hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

Fotoğraf ve Video Hakkında

Fotoğraf cisimlerden yansıyan elektromanyetik radyasyonun toplanıp odaklanmasıyla oluşturulur ve en yaygın fotoğraf türü insan gözünün görebileceği dalga boylarıyla olan fotoğraflardır. Fotoğraf ve fotoğrafçılıkta en önemli unsur ışıktır. Fotoğraf oluşumu için ışık ilk şarttır. Fotoğraf makinelerindeki objektiflerde diyafram değeri ne kadar küçükse içeriye giren ışık miktarı o kadar fazla olacaktır ve çekimlerde daha yüksek enstantaneler kullanılmalıdır. Fotoğrafçılıkta fotoğraf makinesi özelliklerini bilmek çok önemlidir. İyi bir fotoğraf için makineyi tanımak, ışığı yakalamak ve iyi kullanmak kadar fotoğrafa yorum katmak, doğru anı yakalamak ve bu alanda gerekten yetenekli olmak gerekmektedir. En iyi fotoğraf sanatçıları tüm bu değerleri bir arada bulunduran, sanatçı ruhlu kişilerden oluşmaktadır. Objektifler geniş açılı, normal odaklı ve tele objektif olmak üzere kabaca üç gruba ayrılır.
Video herhangi bir görüntünün saklanmak ya da iletilmek için elektromanyetik enerjiye çevrilmiş şeklidir. Çok sayıda küçük görüntünün birleşmesiyle bir görüntü oluşur, bilgisayar ya da sana ortamda bu görüntülere piksel denir. Yatay ve düşeydeki max. ayrını da çözünürlük olarak adlandırılır. Çözünürlük arttıkça görüntü netleşir. Videoda fotoğraf gibi teknik ve yeteneksel beceri isteyen bir alandır.

Fotoğraf ve Video Tarihçesi

Bir görüntüyü görünür kılma bir takım kimyasal işlemler gerektirir. Işıkla etkileştiğinde kararan gümüş levhadan yola çıkarak başlayan fotoğraf denemeleri tarihte pek çok kişi tarafında geliştirilerek günümüzde çok üst düzey bir noktaya getirilmiştir. Tarihte bilinen ilk fotoğraf 1826-27 yılında pencereden Le Gras'a bakış adıyla Nicéphore Niepce tarafından çekilmiştir ve fotoğrafın levhada belirmesi 8 saati geçen bir sürede mümkün olmuştur. Fotoğrafın keşfi, yaygınlaşması ve gelişmesi aşamalarında pek çok kişinin emeği olmuştur. Fotoğraf ve fotoğrafçılık bu gün oldukça büyük ve ilgi gören bir sektör haline gelmiştir.

Fotoğraf ve Video Bölümü Hakkında

Sanat ve tasarım fakültesinde bağlı olan fotoğraf ve video bölümü, bu alana ilgi duyan, sanatsal bakış açısına sahip, yaratıcı, sezgileri gelişmiş, yeni teknolojileri kullanmaya açık kişilerin tercih etmesi geren bir bölümdür. Zorunlu eğitimin dışında sektörel gelişim ve kişisel fark yaratmaya yarayacak gerekli seçmeli dersler ve programlar da sağlanmaktadır. Fotoğraf ve video bölümü eğitim süresi 4 yıldır. Fotoğraf stüdyoları, haber ajansları, reklam ajansları, tv kanalları, sanat galerileri ve tasarım atölyelerinde iş bulma imkanları olmaktadır.
Fotoğraf ve video kategorisi gelbaba.com web sitesinde yer alan ve bu alanda hizmet veren çeşitli kuruluşların ve markaların gerçek kullanıcı değerlendirmelerini bir arada bulabileceğiniz bir kategoridir. Gelbaba.com'a üye olarak sizler de pek çok kategoride yer alan ürün, hizmet, marka ve firma hakkında görüşlerinizi, şikayet ve yorumlarınızı özgürce paylaşabilir, yaşamış olduğunuz sorunlar varsa muhataplarından hızlı geri dönüşler alarak çözüm bulabilirsiniz.