Optik

Başlıca Optik markaları hakkındaki kullanıcı yorumları ve şikayetlerine göz atın, kullanıcı deneyimlerinden yararlanın.

Atasun Optik

Yorumlar (2)

Acuvue

Yorumlar (1)

Aby Optik

Henüz yorum yok.

Akdemir Optik

Henüz yorum yok.

Aksu Optik (Amasya)

Henüz yorum yok.

Alanya Pratik Optik

Henüz yorum yok.

Arma Optik

Henüz yorum yok.

Barbaros Optik

Henüz yorum yok.

Batı Vizyon Optik

Henüz yorum yok.

Batıkent Optik

Henüz yorum yok.

Benx Gözlük

Henüz yorum yok.

Bizim Optik (Erzincan)

Henüz yorum yok.

Bolu Aygül Optik

Henüz yorum yok.

Çark Optik

Henüz yorum yok.

Cemfa Optik

Henüz yorum yok.

Cennet Optik

Henüz yorum yok.

Çetin Optik

Henüz yorum yok.

City Optik

Henüz yorum yok.

Ck Optik

Henüz yorum yok.

Despada Gözlük

Henüz yorum yok.

Disa Optik

Henüz yorum yok.

Diva Optik

Henüz yorum yok.

Dizayn Optik

Henüz yorum yok.

Dünya Göz Optik

Henüz yorum yok.

Edel-Optics.Com.Tr

Henüz yorum yok.

Optik Hakkında

Optik fizik biliminin bir alt dalıdır. Işığın ölçümü ve sınıflandırılması ile uğraşır. Işığın özelliklerini, davranışlarını, maddeyle etkileşimini incelerken, görünün ışıklar kadar morötesi ve kızılötesi ışıklar da optiğin inceleme alnına girmektedir. Optiğin en yaygın kullanım ve uygulama alanları astronomi, mühendislik, fotoğrafçılık ve tıp bilimleridir. Tıp alanında göz doktorluğu bölümünde optik alt bilim dalı olarak hizmet etmekte ve kullanılmaktadır. Aynalar, mercekler, teleskop ve mikroskoplar, lazer ve fiber optik, optik bilimi sayesinde gelişmiş ve kullanım alanları artmıştır. Optik biliminin temelleri Antik Mısır ve Mezopotamya uygarlıklarının merceği geliştirmesine kadar dayanmaktadır. Tarihsel süreç içerisinde merceklerin kullanım alanları modern dünyadaki pek çok işleyişi kolaylaştırmış ve yeni sektörlerin gelişmesinde büyük rol oynamıştır.

Optik Merceklerin Kullanım alanları

Optik denilince akla ilk gelen gözlük ve lenslerdir. Günlük hayatı direk etkileyen bu araçlar pek çok kişi için olmazsa olmaz konumundadır. Büyük ve yaygın bir sektör olan gözlük ve lens sektörü, görme bozukluklarını ortadan kaldıran bir araç ve aynı zamanda gözümüzü dış etkenlerden koruyan bir koruyucu görevi görmektedir. Gözlük çerçeveli mercek ya da merceklerden oluşan bir aksesuar olmanın ötesinde gözü koruyan ve görme bozukluklarını gideren bir araç olarak pek çok kişi tarafından kullanılmaktadır. Miyop, hipermetrop, astigmat gibi göz bozukluklarını gidermek için kullanılan gözlüklerin mercek kalitesi ve çerçeve seçenekleri olarak çok sayıda alternatifi bulunmaktadır. Özellikle güneş gözlükleri modelleri değişen modaya göre kendini her geçen sene yenilemekte ve farklı fiyat ve marka seçenekleri ile sonsuz bir yelpazede karşımıza çıkmaktadır. Numaralı gözlük diye adlandırılan ve bir göz doktorunun muayenesi sonucu reçete ile alınan gözlükler konunun uzmanı olan ve gözlükçüler ve optisyenler tarafından satılmaktadır. Gözlük modelleri sadece günlük hayatta kullanılan seçeneklerden ibaret değildir. İş ve hobi alanında kullanılan pek çok gözlük çeşidi bulunmaktadır. Kayak gözlükleri, dalış gözlükleri, kaynakçı gözlükleri gibi. Büyüteç mercekleri optik biliminden faydalanılarak yapılan araçlardır. İnce kenarlı mercek kullanılarak cisimleri büyütmeye yarar. Büyüteçler ışığın kırılma kırılma özelliklerinden faydalanırlar. Büyüteçlerin odak uzaklıkları küçüktür. Optik projeksiyon makineleri içerisinde de kullanılmaktadır. Kuvvetli bir projektör ışığı merceklere yansıtılarak istenilen mesafedeki perde üzerine görüntünün yansıtılması şeklinde çalışmaktadır. Sinevizyon aletlerinin yerini alan projeksiyon makineleri, okullarda, seminerlerde ve toplantılarda sıklıkla kullanılmaktadır. Mikroskop aletinde de optik bilimi ve mercekleri kullanılmaktadır. Gözle görülemeyecek kadar küçük cisimleri mercek yardımıyla büyüterek görüntünün incelenebilmesini sağlamaktadır. Dürbün, birbirinin aynı veya simetrik olan mercekler grubunun aynı noktaya odaklanacak şekilde yerleştirilerek gözlem yapacak kişinin her iki gözünü de kullanarak baktığında uzaktaki nesneleri yakındaymış gibi görmesine imkan sağlamaktadır. Teleskop ile optik bilimi arasında çok yakından bir ilişki bulunmaktadır. Bir rasathane cihazı olan teleskop ile çok uzaktaki cisimleri, uzayı görüntülemek mümkündür. Fotoğraf makinesi optik biliminin neredeyse gözlük kadar yaygın kullanılan bir ürünüdür. Optik sistemlerin en yaygın kullanıldığı alanlardan birisidir.

Optik Ürünler Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Başta gözlük olmak üzere pek çok optik ürün alınırken ihtiyaca göre hareket etmekte fayda vardır. Fotoğraf makinesi gibi teknolojik optik cihazların alımında pek çok inceleme ve araştırma yapılmalı, bu konuda deneyimi olan kullanıcıların görüşlerinden faydalanılmalıdır. Gelbaba.com web sitesinde yer alan optik ürünleri ve markaları hakkında yapılan gerçek kullanıcı değerlendirmeleri ile ürün satın alırken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda zengin içeriklere göz atabilirsiniz.