Restaurant-Cafe

Başlıca Restaurant-Cafe markaları hakkındaki kullanıcı yorumları ve şikayetlerine göz atın, kullanıcı deneyimlerinden yararlanın.

Restaurant- Cafe hakkında

Kafeler kısıtlı bir menü ve daha ziyade kahve servisi yapılan mekanlar iken, zamanla basit yiyecekler ve türlü meşrubatlarla menüsünü zenginleştirmiş işletmelerdir. Restaurantlar ise büyük yemek salonları ve bol alternatifli mutfakları ile kafelerden daha kapsamlıdır.  Kahve tüketiminin artmasıyla bu mekanlar alkol tüketilen barlara rakip olabildiler. İlk kafenin 1550’lerde ortaya çıkmış olduğunu da atlamamak gerekir. Kafeler vakti zamanında gazetelerin halka ulaşması için de kullanıldı, çeşitli grupların tartışma ve buluşma yeri olarak da. Ticaret yapıldığı ve seyrek de olsa kölelerin alınıp satıldığı da bilinenler arasında. Sonraları, sanatçılar ve entelektüel kesimin eserlerini ve fikirlerini insanlara sunduğu yerler haline geldi. Kafeler bir dönem postane işlevi bile görse de, sonraları orta ve düşük kesimin yemek yediği mekanlar haline geldi. 20. yüzyılın sonlarında espresso gibi farklı kahve türleri popülerleşince, kafeler kahve konusunda bir hayli uzmanlaşmış oldu. Günümüzde, Avrupai kafelerden tutun da kıraathane dediğimiz iskambil, okey oynanan mecralar bulunmakta. Yani kafelerin yüzyıllar boyu epeyce evrimleşmiş olduğunu, fakat genel hatlarıyla insanlara sosyalleşme imkanı sunan mekanlar olduğunu söyleyebiliriz.

Restoranların Tarihçesi

Yemek salonu ve mutfaktan oluşan restoranlar, hepimizin bildiği gibi ücreti mukabilinde yemek ve içecek servis edilen yerlerdir. Bazı müesseseler evlere servis hizmeti de bulundururken, bazılarında ise self-servis hizmet verilir. Her restoranın kendine has servis anlayışı vardır, sunulan yemekler ve ambiyans değişiklik gösterebilir. Çok çok eskiden restoranlar yerine seferilerin kullandığı hanlar mevcuttu. Ulaşımın zor olduğu o dönemlerde insanlar yemek yediği yerde kalma eğilimindeymiş. Zamanla sadece yemek yenilen yerler haline gelmişler. Milattan önce de medeniyetlerin varoluşundan bu yana restoran benzeri yerlerin olduğu biliniyor. Bazı kaynaklara göre restoran sözcüğü Fransızca “canlandıran / tazelik ve dinçlik veren” anlamına geliyor.

Kafe veya Restoran Seçerken

Her birimiz ayrı damak tatlarına sahibiz, hepimizin çok sevdiği veya hiç sevmediği tatlar muhakkak mevcut. Bazen acele bir şekilde ufak tefek yol üstünde ufak tefek atıştırmalıklar tüketirken, bazen özenle hazırlanıp şık restoranların yolunu tutuyoruz. Özel günlerimizde ya da özel kalmasını istediğimiz günlerde seçtiğimiz kafeler/restoranlardan tek beklentimiz keyifli vakit geçirmek. Ucuz ve hızlı sunulan kısıtlı menüleri ile hızlı servis veren restoranlara genellikle fast-food restoranlar deriz. Bazı yöresel yiyecekler, hamburger ve sandviçler bu restoranlardaki yiyeceklerin sadece bazılarıdır. Orta düzey bir restoranı ise fast-food ve lüks restoranlar arasında sayabiliriz. Bu restoranlarda menü nispeten geniştir ve fiyat bir miktar yüksektir fakat misafirlere kaliteli bir deneyim sunarlar. Orta düzey restoranların bir kısmı masaya servis sunarken, bazıları self servis hizmeti verir. Self- servisten bahsetmişken, açık büfe hizmetinin hem göze hem mideye hitap ettiğini de hatırlatmak gerek. Üst düzey restoranlar ise kaliteli ve sofistike ambiyansları ile kaliteyi hedeflerler. Bu restoranlar sadece masaya servis usulü ile hizmet verir. Kafe veya restoran seçerken herkesin aklı biraz karışır, çünkü çok fazla seçeneğimiz var. İşte bu kadar alternatifin bulunduğu bir alanda seçim yapmakta zorlanırken ya da yeni mekan arayışına girerken Gelbaba ile tam da hayal ettiğiniz gibi bir mekanı bulabilirsiniz.

Restoran ve Kafeler Hakkında Müşteri Memnuniyeti ve Talepleri

Her mekanın kendi tarzı, konsepti, dekorasyon anlayışı olabiliyor. Sevdiğiniz müzikler için ya da huzur veren manzarası için bir yere oturabilirsiniz. Fakat en önemlisi hizmetin ve yiyecek-içeceklerin kalitesidir. İşletmelerin eleştiriye açık olmaları, yaşanan aksaklıklarda telafi yoluna gidip gitmedikleri ve güler yüzlü hizmet anlayışı benimsemeleri muhakkak önemlidir. Sizler için tasarladığımız veritabanımızı ziyaret ederek, restoran ve kafelerin yorum ve puanlarını inceleyebilirsiniz. Keyifli vakit geçirmek için önce Gelbaba’ya uğrayın, sonra karar verdiğiniz işletmede hoşça vakit geçirin. Hemen sonrasında tekrar bize uğrayıp değerlendirme yapmayı unutmayın. Baydöner, Popeyes, Bereket Döner, Hatay Medeniyetler Sofrası, Kasap Döner, KFC, Alaçatı Muhallebicisi, Amos Restaurant, Balkan Lokantası, Big Chefs, Bizbize Meyhanesi, Burger King, Usta Dönerci ve onlarca işletme için yorumunuzu eklemek isterseniz, Gelbaba’yı ziyaret edebilirsiniz.