Anasayfa gelbaba Gelbaba Portal gelbaba Sosyal Medya gelbaba Nasıl Influencer Olurum?

Nasıl Influencer Olurum?

Sosyal Medya
24 Kasım 2022 Perşembe
Nasıl Influencer Olurum?

Teknolojinin büyük etkisi ile sürekli değişen ve gelişen bir dünyada yaşamaktayız. Bu değişim ve gelişim A'dan Z'ye hayatın her alanında etkisini göstermektedir. Gelişen teknolojinin insan hayatında gerçekleştirdiği değişikleri yüzlerce hatta binlerce başlık altında ele almak mümkün. Ancak şu bir gerçek ki en büyük etkilerinden biri yeni işlerin ve mesleklerin ortaya çıkmasını sağlamasıdır.

Pek çok geleneksel iş kolu teknolojinin ve buna bağlı olarak internetin gelişmesi ile geleneksel uygulamalarının yanında yeni nesil çalışmaları da beraberinde getirmiş ve önemli kılmıştır. İşte influencer denilen kavramın doğması da tam bu gelişim ve değişimin bir ürünüdür diyebiliriz. Son yıllarda büyük bir yol kat ederek geleneksel medyanın en büyük alternatifi olan sosyal medya, her geçen gün etkisini gösterdiği çevreyi daha da tabana yaymaktadır. Hatta pek çok kişiye göre çok yakın bir gelecekte büyük oranda geleneksel medya yerini sosyal medyaya bırakacak.

Kitle etkileşiminin günümüzdeki en etkili aracı konumunda olan sosyal medya üzerinden saniyeler içerisinde milyonlarca kişiye ulaşmak ve etkileşim almak mümkün. Özellikle genç kuşaklar başta olmak üzere pek çok kişinin hayatında önemli bir yere sahip olan sosyal medya kullanımı her geçen gün daha fazla kişinin içerisinde dahil olduğu yeni bir alan olmaya devam etmektedir.

Tüm bu gelişmelerin ışığında bu yazımızın konusunu influencer ne demek ve ınfluencer nasıl olunur konularını odağa alarak merak edilen başka sorulara da cevap vermeye çalışacağız.

Influencer Nedir?

Influencer İngilizce bir kelime. Etkileyen ve etkileyici anlamına gelmektedir. Sosyal medyada ürün tanıtımı ya da hizmetler hakkında paylaşımlara sıklıkla rastlanmakta. İşte bu paylaşımları yapan insanlara ınfluencer deniliyor. Influencer'lar markalar, ürünler, hizmetler kısacası pazarlanabilen hemen hemen her şey hakkında deneyim ve düşüncelerini sosyal medya hesapları üzerinden takipçileri ile paylaşmaktadır. Böylece doğrudan ya da dolaylı olarak o ürün ya da hizmeti takipçilerine pazarlamış oluyorlar. İşte Influencer kelimesinin Türkçe karşılığı olan ''etkileyen'' bu şekilde gerçekleşiyor.

Markalar Influencer'ları sosyal medyada rekabet artırıcı bir unsur olarak kullanmaktadır. Sosyal medya kullanıcılarının, dolayısıyla potansiyel müşterilerin tercihlerini etkileyen ya da değişmesine neden olan kişiler için Influencer tabiri kullanılmaktadır. Reel piyasalarda olduğu gibi internet ve sosyal medya üzerinden yapılan pazarlama faaliyetleri de stratejik adımlar atmayı gerektirir. Reel piyasa gibi klasik medya anlayışının pazarlama stratejileri ile sosyal medyada Influencer'lar ile yapılan pazarlama faaliyetleri de temelde birbirine benzemektedir.

Günümüzün medya anlayışında belirli bir popülerliğe ulaşmış kişilerin geniş kitleler üzerindeki etkisinden faydalanarak stratejik pazarlama sistemleri kurulmaktadır. Bu kişilerin yıllar içerisinde sağladıkları güven doğal olarak geniş kitlelerin onlardan etkilenmelerine neden olmaktadır. Influencer paylaşımları ile bir çok insan aynı yönde harekete geçebilmektedir.

Dolayısıyla Influencer guruplarını oluşturan Youtube vloggerları, İnstagram fenomenleri, bloggerlar gibi geniş bir kitle bulunmaktadır. Sosyal medya fenomenleri ve vloggerlar iş ortaklıkları ile pazarlama faaliyetleri yaptıklarında influencer olmuş olurlar.

Kendilerine has takipçi kitleleri oluşan influencer'lar genellikle bu kitleye uygun ürünlerin pazarlanmasında rol oynarlar. Pazarlama stratejilerinin bir aktörü olarak Influencer'lar halkın satın alma tercihlerini etkileyebildikleri sürece bu unvanı taşırlar.

Nasıl Influencer Olunur?

Influencer olmanın ilk kuralı sosyal medya hesaplarını aktif ve amacına uygun, düzenli bir şekilde kullanmaktır. Bu işe soyunanların farklı sosyal medya platformlarında hesapları olabileceği gibi, hedef kitleye yönelik tek bir platform üzerinden de pazarlama faaliyetleri yapabilirler. Influencer ayrıca kendi uzmanlık alanlarını da takipçilerine net bir şekilde göstermelidirler. Paylaşımlarına her an erişilebilen, hesabını sürekli güncel tutan ve aktif kullanan Influencer'lar doğru bir strateji izlemiş olurlar.

Influencer başarısı onları tercih eden markalar üzerinden de belirlenip ölçülebilir. Hemen hemen tüm markalar Influencer'ları takip eden kitlenin sadakatini yani Influencer'a olan güven duygusunu kullanarak ürünlerinin tanıtımını ve satışını yaparlar.

Firmalar Influencer'lar aracılığı ile ürünlerini onlara deneterek ve abartıdan uzak doğal bir ürün denemesi izlenimi oluşturarak da satış ve pazarlama faaliyetlerinde bulunurlar. Bu pazarlama yönteminde ürünün avantajları objektif bir şekilde takipçiler ile paylaşılır yani Influencer ürün hakkında tanıtıcı yorumlar yapar. Sadece tek bir ürün değil markaya ait diğer ürünlerin de bu pazarlama faaliyetleri içerisinde tanıtılması sağlanır.

Influencer'lar bu ürün tanıtımı sonucunda gelen yorum ve beğeni bilgilerini markalar ile paylaşarak markaların daha etkili bir hedef kite pazarlaması yapmasına yardımcı olurlar.

Sosyal medya platformlarından paylaşım yapmanın Influencer olmanın ilk kuralı olduğuna değinmiştik. Bu paylaşımlar uzmanı oldukları ya da ilgi duydukları konularda ve sürekli olduğu sürece efektif sonuçlar alınacaktır. Influencer ilgi duyduğu ve yönelmek istediği alan ile ilgili topladığı takipçiler artık onun kitlesini oluşturmakta ve sevilen, güvenilen ve sadakat duyulan bir kişi olmasını sağlamaktadır.

Özetle uzmanı olunan ya da büyük ilgi duyulan bir konu yada alanın seçilmesi ve geçerli bir biyografi oluşturulması ilk atılacak adımlardır. Sürekli paylaşımda bulunmak, sayfayı çekici bir hale getirmek, doğru hashdak seçimi yapmak sürecin olmazsa olmazlarıdır. Influencer'ların bir süre sonra işletme hesabına geçmeleri de güvenilirlik açısından etkili bir adımdır. Anlamlı etkileşimler almak, konuya özel markaları etiketlemek ve onlarla iletişime geçmek Influencer adına kitlesini genişletmeye ve daha homojen bir hale getirmeye yarayacaktır.

Son olarak takipçi satın alan Influencer lardan olmamak, bu sürecin içerisinde yer alan tüm aktörlerin kandırılmaması çok çok önemlidir.

Kitle Seçimi

Takipçilerin ne istediğini bilmek ve onlara istediklerini vermek hedef kitleyi oluşturmak adına yapılması gereken ana iştir. Takipçiler Influencer'ın paylaşımlarına verdikleri tepkiler ile bir anlamda onlara ne istediklerini de söylemiş olurlar. Postlara yapılan yorumlar, beğeniler dikkate alınarak kitleye yönelik başarılı bir pazarlama ve satış faaliyetleri sürdürülebilir.

Influencer kitle seçiminde insanların pek çoğunun ilgi gösterdiği ortak alanlara yönelerek de bu süreci kotarabilirler. Örneğin makyaj, spor, alternatif beslenme, sağlık gibi daha pek çok konu kolay bilgi edinilebilecek ve çok sayıda kişiye hitap edilebilecek alanlardır. Bu tür alanlara yönelerek kitle seçimi ya da kitle oluşturma süreci gerçekleştirilebilir. İnstagram Influencer olmak isteyenlerin hedef kitle oluşturma konusunda en çok tercih ettiği platformların başında gelmektedir. Influencer için Instagram üzerinden kendi takipçi kitlesinin ötesine ulaşmak da her zaman mümkündür. Zaten bir Influencer için oluşturmuş olduğu takipçi kitleri hiçbir zaman yeteli değildir. Influencer kendi takipçi kitlesinin dışındaki sosyal medya kullanıcılarıyla da iletişim halinde olmalı ve sürekli yeni takipçiler kazanmalıdır.

Bunun için diğer influencer'ların paylaşımları takip edilmeli, yorum ve beğeniler ile aktif bir süreç izlenerek Facebook ve LinkedIn gibi guruplarda da aktif rol alınmalıdır.

İşbirliği Ve Reklam

Sosyal medyada artık influencer olarak yer almak isteyenler bir noktadan sonra markalarla iş birliği yapmaya başlamaktadır. İnfluencer olarak marka iş birliktelikleri sonucu bu işten para kazanma aşamasına daha profesyonel bir şekilde geçilir. influencer'lar için iş birliği ve reklam anlaşmaları nasıl ki kazançlarını artırmaya yarıyorsa, firmalar için de ayı ortak hedef geçerlidir diyebiliriz.

Influencer pazarlama bir iş birliği ve reklam kanalıdır. Bir işletme kendini ya da bir markasını, ürününü, hizmetini tanıtmak için influencer bir kişiyle iş birliği yapabilir. Bu tanıtım hizmeti ürünlerin influencer tarafından denenmesi şeklinde olabileceği gibi, sadece ürün ve hizmet hakkında bilgiler verilerek takipçilerinin bilgilendirilmesi şeklinde de olabilir.

Sosyal medya influencer'ları zaman içerisinde oluşturdukları kendilerine özel takipçi kitlesi ile işletmelere çok daha özel ve aradıklarından fazlasını bulacakları hizmetler sunabilirler. İşletmelerin pazarlama birimleri artık pazarlama bütçelerinin ciddi bir kısmını sosyal medya influencer pazarlama kanallarına ayırmaktadır.

İnfluencer'ların en çok tercih ettikleri platform da instagramdır. İnstagram reklamlarının satış pazarlama stratejilerindeki önemi arttıkça İnfluencer'larla yapılan iş birliktelikleri de artmaktadır.

Doğru İnfluencer ile çalışmak ve İnfluencer ile olan ilişkileri doğru yönetmek bu pazarlama stratejisinin en önemli noktalarının başında gelmektedir. Başarılı bir pazarlama kampanyası yürütmek için bu iki konuya azami özen gösterilmelidir.

Bu pazarlama kanalı ile satışlarını artırmak isteyen işletmeler kendilerine maksimum fayda sağlayacak doğru İnfluencer'ı bulma konusunda yeterliliğe sahip olmayabilirler. İşte bu noktada aşağıda detaylarına yer vereceğimiz İnfluencer ajansları devreye girmektedir.

Ticaretin, dolayısıyla satış ve pazarlama gibi ticari faaliyetler teknolojinin gelişimine paralel olarak sürekli bir değişim içerisindedir. Yeni düzen içerisinde yer almak, işletmeleri geleceğe taşımak için yeni nesil güncel imkanların hepsinden yararlanmak oldukça önemli.

Ajans İle Çalışma

İnfluencer ajansı, İnfluencer'lık gibi hayatımıza sosyal medya ile birlikte giren iş kollarından birisidir. İşletmelerin, markaların sosyal medyada doğru İnfluencer'ı bulmalarını sağlayan bu aracı kurumlar, marka ile İnfluencer'ın iş birliği yapmasını sağlayan aracılardır. Yüksek etkileşimli profillerin, blog yazarlarının, fenomenlerin kısacası İnfluencer'ların markalar ile iş birliği yapmalarını sağlayan sosyal medya pazarlama ajanslarıdır.

Basit bir tanımlama ile İnfluencer ajansları işletmelerin, markaların sosyal medya platformlarında doğru kişiyi bulmalarını sağlayan firmalardır. İnfluencer marketing ajansları olarak da geçen bu yapılar, marka adına kitleleri yönlendirecek İnfluencer'ları birbirleri ile buluşturma görevini üstlenirler. Dijital pazarlama kampanyaları da oluşturan bu yapılar, hem İnfluencer havuzu hem de marka portföyünü en iyi ve doğru şekilde yönlendirmeyle yükümlüdürler.

Tüm zamanların pazarlama anlamında etkileyiciliği en yüksek platformu konumuna gelen sosyal medya, markalar, İnfluencer'lar, İnfluencer ajansları gibi ana bileşenleri ile ger geçen gün daha geniş kitleleri etkisi altına almaya devam ediyor.

Influencer Ve Sosyal Medya

 

2.1) Influencer Marketing
2.2) Dikkat Çekmek
2.3) Farklı Olmak
2.4) Doğal Olmak
2.5) Kaliteli İçerik Üretimi
2.6) Influencerlar Ne Kadar Kazanıyor?

Benzer Yazılar

Gelbaba İşletme

Markanız için hemen işletme hesabı açın.

Hesap Aç
Gelbaba İşletme

Markanız için hemen işletme hesabı açın.

Hesap Aç

Benzer Yazılar

Gelbaba İşletmeye Katılın

Hemen ücretsiz kaydolarak üyeliğinizi başlatın.

Ücretsiz İşletme Hesabı Açın