Anasayfa gelbaba Gelbaba Portal gelbaba Kripto Para gelbaba Ünlü NFT Sanatçıları

Ünlü NFT Sanatçıları

Kripto Para
2 Mart 2022 Çarşamba
Ünlü NFT Sanatçıları

21. yüzyıla girdikten sonra dünyada var olan kapitalizm hakimiyetinin de etkisiyle teknoloji alanında gerçekleşen olağanüstü ilerleme beraberinde birçok yeniliği hayatımıza sokmuştur. Bu yeniliklerin en önemlilerinden biri teknoloji ve finans anlamında çığır açan kripto para piyasası. Yıllık 2 trilyon Dolar gibi bir hacme ulaşmasına rağmen kripto para sektörüne olan bakış hala soru işaretleri ile dolu. Aslına bakarsanız bugünlere çok hızlı gelmemize karşın online işlemlerle tanışmamız pek yeni sayılmaz. Online işlemlerin hayatımıza nasıl girdiğini biliyoruz. Artık ödemelerimizi internet bankacılığından yapmaya başladık, e-ticaret platformlarından alışverişlerimizi yapıp ihtiyaçlarımızı giderirken, gerek işyerinde gerekse de evlerden online sipariş vererek yemek ihtiyaçlarımızı da giderebiliyoruz. kısacası online işlemlerin artık hayatlarımızda çok kullanıldığı ve vazgeçilmesi mümkün olmayan bir hal aldığı ortada iken kripto paraların ortaya çıkması çok normal bir durum idi. Artık e-ticaret platformları ve finans kuruluşları kripto paralara benzer ürünleri kullandırmaya başlamıştı ama bu ürünler daha çok pazarlama aracı olarak kullanıldığından benzer olmakla kalmıştı.

2009 yılında Bitcoin dijital para biriminin piyasaya sürülmesi sonrası başlayan hikaye bugün sayıları 10000’in üzerinde olan ve her geçen gün daha çok artan bir popülarite oluşturan kripto paralar artık devletler tarafından da kabul edilmeye başlanmıştır. Hatta daha da ileri giden El Salvador gibi bazı ülkeler resmi olarak Bitcoin kripto para birimini kullanmaya başlamışlardır.

Kripto paraların hepsi aslında birer proje ürünleridir. Yani bir nevi yatırımcı bulmaya çalışan bir işletme olduğunuzu düşünün ve projenizin etrafında oluşturacağı sinerji ile birlikte bir anda bu protokol üzerinden değer kazanabiliyorsunuz. Tabi bu yazıldığı kadar kolay bir süreç de değil. Bugünkü konumuz bu olmadığından asıl konumuza giriş yapmamız uygun olur diye düşünüyoruz. Bugün sizlere NFT’ler hakkında bilinmesi gereken bütün özellikler ve bilgileri aktarmaya çalışacağız.

NFT nedir, NFT Ne için Kullanılır?

Evet bugün sizlere NFT’ler hakkında çok detaylı bilgiler aktarmaya çalışacağız. Önce NFT nedir? açılımı neyi ifade eder oradan başlayalım. Non-Fungible Token kısaltılması olan NFT karşılıksız token anlamına gelmektedir. NFT’leri diğer kripto para birimlerinden ayıran birçok özellik bulunuyor. Öncelikle şunu söylemek gerekir ki NFT'ler takas edilemez. Son zamanlarda özellikle sıklıkla duyduğumuz NFT’ler gerçekten kripto para piyasasında yeni bir kapı araladı dersek abartmış olmayız. NFT türünün tek örneği olarak kabul edilen dijital varlıklara verilen addır. Yani bir nevi telif edilmiş token ya da dijital varlık diyebiliriz.

Finans ve sanat dünyasında bomba etkisi, yaratan NFT’ler ilk çıkış yaptıkları 2020 yılında sadece 10 milyon euro civarında işlem görürken bu rakam günümüzde 10 milyar Euro'nun üzerine çıkmıştır. Hali hazırda kripto para sektörüne yeni yeni ısınmaya başlamışken tabi ki NFT’leri hemen anlamak ya da kavrayabilmek öyle çok da kolay değil biliyoruz. Örnekle açıklamaya çalışırsak daha iyi olur. Müzisyen olduğunuzu farz edin. Çok güzel bir beste yapıp dijital ortamda kayıt gerçekleştirdiniz. Bu besteye ait dosyayı benzersiz ve eşsiz bir özelliğe sahip olsun diyerek temsil olarak NFT kullanabiliyorsunuz. Blockchaine zinciri üzerinden artık bu eser ile NFT arasında doğrudan bir telif bağı kuruyorsunuz. Hepimiz biliyoruz ki dünya üzerinde telif sahibi olmanın birçok uzun prosedürü bulunuyor. Peki nasıl NFT sahibi olunuyor? Bir NFT birçok sefer alınıp satılabilir ve el değiştirebilir. Yalnız her alım satım işleminde NFT orjinal yani ilk sahibine bir telif ücreti ödenir. NFT sahibi olmak için elinizdeki dosyayı dijital çeviriye uygun platform bulmanız ve tıpkı diğer kripto paralarda olduğu gibi cüzdan sahibi olmanız gerekiyor. Bir diğer merak edilen konu ise  NFT neden alınır sorusu olacak elbette. Aslında çok garip ama pek çok kullanıcı NFT'leri özellikle sosyal medyada bir kitleye ulaşabilmek için kullanıyor diyebiliriz. NFT kayıtları izlenebilir olma özelliği ile de gerçekten dikkat çekici ve geleceği parlak bir alan olarak ön plana çıkmaktadır.

Sanat Tarihinde Dijital Dönem, NFT Sanatı Nedir?

Günümüz dünyasında dijitalleşmenin zirvelerinde olduğumuz şu günlerde her alan ve sektörde olduğu gibi sanat dünyası da bu etkinin dışında kalamamıştır. Özellikle NFT'lerle birlikte hız kazanan sanat dünyasında dijitalleşme ile birlikte teknolojik gelişmelerin etkisinde kalan her sektörde olduğu gibi yenilikler kendini göstermiştir. Aslında dijital sanat kavramının kökeni öyle çok yeni de sayılmaz. 2000’li yılların başında dijitalleşmenin etkileri sanat dünyasında yavaş yavaş görülmeye başlamıştır. Bunun olması gerekiyordu çünkü iletişim ve dijitalleşme alanında yaşanılan olağanüstü ilerlemeler karşısında geleneksel sanat dünyası kurallarının işe yaramayacağı oldukça belliydi.

Çok basit bir örnek ile açıklamak gerekirse, bundan 10-15 sene öncesine kadar herkes Cd player satın alıp şarkı dosyalarına ulaşırken günümüzde artık 5 saniyelik bir arama ile gerek sosyal medya gerekse de paylaşım sitelerinde aradıkları her türlü müzik dosyasına ulaşır oldular. Tabi bunlar dijital sanatın ilk adımları idi. O günlerde hiç kimse bugünlerde popülaritesini hızla arttıran NFT'lerle ilgili öngörüye sahip değildi elbette. Kripto paraların sanat eseri olan NFT'ler tamamen dijital evrenin parçalarıdır. Ona dokunamazsınız ama sahip olabilirsiniz. NFT'leri örneklerle anlatmak daha kolay aslında.

Pek çok kişinin desteklediği ve taraftarı olduğu futbol kulüplerinden bir örnek vermeye çalışalım. Galatasaraylısınız ve Galatasaray formasına sahip olmak için ödemeniz gereken ücret bellidir. Bu fiyat herkes için aynıdır. Ama eğer siz o formaya Sneijder ya da Drogba gibi bir isime imzalatırsanız artık o forma eşsizdir. Aldığınız eski fiyattan çok daha fazlasıdır. NFT'lerdeki durum da buna çok benzer. Dijital varlık var oldukları günden beridir her zaman sahipsizlerdi. NFT'ler aslında sorun haline gelen bu duruma da çözüm olmuşlardır.

NFT Eser Çeşitleri

Daha önce de belirttiğimiz gibi NFT 2020 yılından beridir var ve şimdiden 10 Milyar Euro civarında bir pazara sahip. Şuan kadar sizlere gündelik hayatlardan kesitlerle örneklendirme yaptık şimdi de var olan NFT'ler ve NFT eser çeşitleri ile ilgili örnekler sunarak konuya daha hakim olmanızda yardımcı olacağımızı düşünüyoruz.

Yazımızın bu bölümünde şimdiye kadar satılmış en değerli NFT eseri hangisidir? NFT eserleri nelerden oluşuyor bunlara değineceğiz aynı zamanda. Milyon dolarlık NFT satışı sayısının artması beraberinde birçok NFT sanatçısının da ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Yazımızın bir sonraki bölümünde daha detaylı inceleyeceğimiz bu NFT sanatçılarının eserleri ise dudak uçuklatacak ölçüde değerlere alıcı bulmaktadır. CryptoPunks NFT dünyasında bilinen koleksiyonları ile ünlü bir yapıdır ve CryptoPunks bünyesinde 10000’in üzerinde eser bulunmaktadır. Eğer kripto para sanatında aktif olacaksanız bu isimle yollarınız çok kesişecektir. Çünkü en pahalı NFT eserleri içerisinden birçoğu buraya ait.

Bunlardan bir tanesi var ki Punk #6965 adı altında fötr şapkalı maymun ikonu 1,5 Milyon dolara alıcı bulmuştur. Yine bir diğer NFT eseri de twitter Ceo’su ve kurucusu olan Jack Dorsey'e ait atılmış ilk tweeti temsil ediyor. Bu esere verilen bedel ise 2,9 Milyon dolar. Ocean Front ise yine en pahalı NFT’ lerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. İklim değişikliğine dikkat çekmek isteyen eserin değeri 6 Milyon Dolar. Yazılım dünyasının turnuvaları ve yarışmaları ile ismini duyurmuş olan Hashmasks NFT sanatında etkinliğini arttıracak gibi gözüküyor. Hashmasks koleksiyonunun içerisinden 1 sente de ürün bulabileceğiniz gibi 1 milyon dolara da NFT eseri bulabiliyorsunuz. Hashmasks NFT pazarına giriş yaptığında eserlerin değeri 17 Milyon dolar iken bugün bu rakamı ikiye katlamış görünüyor.

Buna benzer birçok pahalı eser olduğundan çok da fazla uzatmak istemiyoruz. Pak, anonim bir NFT sanatçısı ve eserleri milyonlarca takipçisi tarafından bekleniyor. The Merge eseri şu ana kadar satılmış en pahalı NFT eseri olarak kabul edilmiş olsa da bir koleksiyon özelliği ile tanımlayanların fazla olması özelliğinden dolayı sıralamada 2 numaraya koyduk. 312686 parça halinde satılan NFT eserinin değeri 91,8 Milyon dolar. The First 5000 Days isimli NFT eseri şuana kadarki en değerli NFT olma özelliği ile 1. sıradaki yerini almış durumda. Tabi bu durum ilerde ne olur onu şimdiden söylemek zor ama öyle görünüyor ki bu NFT uzun bir süre sıralamadaki yerini koruyacağa benziyor. Mike Winkelmann tarafından kolaj olarak 2007’den itibaren her gün yapılan eserlerin birleşimi olan NFT, kripto para milyarderi olan Metakovan tarafından 69 Milyon dolar gibi inanılmaz bir değerle satın alınmıştır.

En Ünlü 10 NFT Sanatçısı 2022

Beeple

Ve geldik yazımızın son bölümüne. Bu bölümünde sizlere NFT piyasasında ar olan dijital sanat eserlerin yaratıcılarından bahsedeceğiz. Eve bu bölümde sizlere NFT dünyasının en tanınmış 10 NFT sanatçısından bahsetmek istiyoruz. Listemizin bir numarasındaki isim en pahalı NFT eserinin yaratıcısı Mike Winkelmann yani Beeple. Eseri NFT tarihinin en pahalı satışı ile el değiştirmiş olan Mike Winkelmann bir anda dünyanın en tanınan isimlerinden biri oluverdi. Eminem ve Nicki Minaj gibi yıldızların konser görüntüleri ve videolarından birçok NFT eserine imza atmıştır.

Blake Kathryn

Blake Kathryn ismi pek çoğunuz için tanıdık gelmeyebilir. Ama NFT dünyasının aşina olduğu bir isim olarak kendisini gerçek üstü bir sanatçı olarak nitelendiren Blake Kathryn özellikle Paris Hilton ile yürüttüğü işbirliği ve birçok alanda sahip olduğu kreasyonlarla NFT sanat dünyasının parlayan yıldızlarından birisi olarak ön plana çıkıyor. Ünlü markalarla yürüttüğü iş birli ile daha da yükselen Blake Kathryn ikon, illüzyon ve marka çalışmalarında aranan isim olarak şimdiden yerini garantilemiş gözüküyor.

Giant Swan

Sıradaki NFT sanatçımız, Giant Swan. Giant Swan özellikle derinlik ve katmanlama tekniği ile dijital ortamların yaratılması ve bu dünyaların temelini ise 3D heykelleri ile bütünleştirmeyi hedefleyen bir NTF sanatçısıdır. Giant Swan hakkında ilk ne söylenmesi gerekiyor diye soracak olursanız eğer, şüphesiz ki sanatsal kripto paralar ile ilgili çalışmaların bayraktarlığını yapan biri olduğunu söylememiz gerekecektir. Kripto sanat devriminin öncü isimlerinden olan Giant Swan dünyanın 4 bir yanında çalışmalarını sürdürmektedir. Hashmasks NFT piyasasının etkin koleksiyoncularındandır.

Hashmasks

Sanat galerisi olarak da tanımlayabileceğimiz Hashmasks, Ethereum tabanlı bir yapı. On binlerce dijital portre koleksiyonuna sahip olan Hashmasks sayıları 70'in üzerinde Avrupalı üretici ile işbirliği halinde. NFT'nin geleceği noktasında Hashmasks ve benzeri yapıların büyük önemi bulunmakta. Ayrıca NFT nereden alınır gibi sorularla piyasaya yabancı kişilerin de aradıkları cevabı bulabilecekleri bir yapı.

FEWoCIOUS

Sıradaki NFT sanatçımız ise Amerika Birleşik Devletleri’nden 19 yaşında genç bir yetenek. FEWoCIOUS takma adıyla NFT sanatını sergileyen bu genç tamamen kişisel sorunlarını aşmak için tesadüfen NFT sanatı ile tanışmış ve çok kısa bir sürede bu alanda uzmanlaşmış. Eserlerini NFT'ye taşıma sürecinde şüpheleri olsa da 25000 Dolar ile yapmış olduğu ilk satış sonrasında bir daha geri dönmemek üzere NFT pazarının etkin bir ismi olma yolunda adımlarını hızlıca atmış. Genellikle günlük yaşam konuları, karikatürler ve yaşanmış bazı hatıraların lise öğrencisi gözü ile sanatsallaştırılması NFT piyasasının ne kadar renkli ve çoğulcu olduğunun da bir göstergesi adeta.

Jose Delbo

Eğer konu başlığımız en başarılı NTF sanatçıları olacaksa kesinlikle listenin en üstlerde yer alması gereken bir isim varsa o da Jose Delbo olmalıdır. Özellikle 1970 ve 1980'lerin çizgi roman kahramanlarını ön plana çıkaran Jose Delbo eserleriyle NFT art diye adlandırabileceğimiz örnekleri bizimle paylaşıyor. NFT sanatının ve eserlerinin, eskiden var olan ve popülaritesini yitirse de hala tercih edilebilen oyun kağıtlarının yerini alacağını düşünen Jose Delbo Superman, Batman ve Wonder Woman temalı NFT eserlerini milyonlarla ifade edilen rakamlardan satmaktadır.

Trevor Jones

Sıradaki NFT sanatçımız yine Amerika kıtasından. Ama bu sefer ABD değil bir Kanadalı. Trevor Jones NTF sanatçısı olmadan önceki hayatında engellilere hizmet etmek için ve rehabilitasyon merkezi de olarak nitelendirilebilecek, bakanlığa bağlı bir sosyal güvenlik kurumunda yöneticilik yapıyordu. Arıtılmış Gerçekliğin eser hale gelmesindeki öncülüğü ile dikkat çeken Trevor Jones Animasyon ve Video prodüksiyonu gibi alanlarda yaptığı NFT çalışmalarıyla ön plana çıkmış ve başta Picasso olmak üzere birçok ünlü ama tarihin tozlu raflarında saklı kalmış eserlerine de kripto paralarla can vermiştir. NFT avantajları denildiğinde bunu büyük ölçüde hayata geçirmeyi başarmış bir girişimci diyebiliriz.

HACKATAO

Hackatao ismi farklı 2 ülke NFT sanatçısının çevre ve ekonomi başta olmak üzere sosyal hayat alanında sergiledikleri eserler sembol ve psikolojik bakış açısından eşsiz NFT eserleridir. Yazılım sektöründe etken bir marka olan HACKATAO yenilikçi bakış açısıyla sektörün yıldız markalarındandır. NFT ne işe yarar sorusuna getirilmiş farklı bir bakış açısı da bu oluşumun eserleri ile cevabını buluyor diyebiliriz.

John Orian Young

Daha önce hiç denenmemiş bir çizgiye sahip olan John Orian Young 3D alanındaki ustalık kokan eserleri ile tanınan bir NFT sanatçısıdır. Özellikle üretmiş olduğu NFT eserlerinin değerlenme açısından istikrar gösterdiği John Orian Young jetona çevirmiş olduğu bu figürlerden her listelenmesinde daha çok değer kazanmasının bir tesadüf olmadığını belirtmemiz gerekir. John Orian Young popüler NFT eserleri ile kendinden söz ettirmeye devam ediyor.

MAD DOG JONES

Sıradaki NFT sanatçımız gerçekten sıra dışı bir usta. Mad Dog Jones NFT eserlerinde kıyamet sonrası manzaraları tema edinmiş bir NFT sanatçısı. Pek çok kişi The Walking Dead dizisindeki ünlü resmi bilmektedir. Sanatçı hayal dünyasındaki şehir manzaralarını dijital kompozisyonlarda betimleyerek başta instagram olmak üzere sosyal medya hesaplarında da paylaşmaktadır. Sanatçı dijital pazar platformu Nifty Gateway üzerinden yapılan en başarılı açık artırmalarda sürekli ön plana çıkan bir NFT sanatçısı olma özelliğini barındırmaktadır. Eserleri pek çok kişi tarafından dijital sanat alanındaki en iyi örnekler arasında gösterilmektedir.

Pak

Sıradaki NFT sanatçısı anonim bir kişiliğe sahip. Gerçek ismini kimsenin bilmediği ve tanınmayan bir NFT sanatçısı olan Pak bu özelliği ile kripto para sanatının Satoshi'si olarak da adlandırılmaktadır. Sosyal medyada milyonlarca takipçisi bulunan Pak NFT koleksiyonlarını web sitesinde paylaşmaktadır.

Greg Mike

Ve geldik listemizin son sırasındaki NFT sanatçısına. Greg Mike da birçok NFT sanatçısı gibi nostaljiye olan özlemini kripto para sanatına yansıtanlardan. Özellikle kamusal alanlardaki renk patlamaları temalı eserlerini dijital ortama da taşıyan Greg Mike sunmuş olduğu dijital sanat örnekleri ile farkını hissettiren bir usta.

NFT sanatı nedir sorusuna, özellikle en iyi NFT sanatçıları örnekleri ile cevap verdiğimiz bu yazı ile Gelbaba'da yer alan kripto paralarla ilgili çok sayıdaki içeriklerden birine yer vermiş olduk. Bu konuyla ilgili gelişmeleri ilerleyen günlerde farklı başlıklar altında detaylandırabileceğimizi belirterek herkese sanat dolu günler diliyoruz.

Benzer Yazılar

Gelbaba İşletme

Markanız için hemen işletme hesabı açın.

Hesap Aç
Gelbaba İşletme

Markanız için hemen işletme hesabı açın.

Hesap Aç

Benzer Yazılar

Gelbaba İşletmeye Katılın

Hemen ücretsiz kaydolarak üyeliğinizi başlatın.

Ücretsiz İşletme Hesabı Açın