Anasayfa gelbaba Gelbaba Portal gelbaba Turizm gelbaba En Güzel Balayı Otelleri

En Güzel Balayı Otelleri

Turizm
14 Haziran 2022 Salı
En Güzel Balayı Otelleri

Evlilik dünyanın her yerinde belli ritüellerle kişilerin, dini, hukuki veya toplumsal kanun veya törelerin uygun gördüğü şekilde hayatlarını birleştirmesidir. Günümüzde medeni olarak tanımlayabileceğimiz ülkelerde bir kadın ve bir erkeğin kanunlara uygun bir şekilde eş olması evliliğin ilk adımı olarak görülmektedir.

Evlilik hazırlıkları ile birlikte öncesinde ve sorasında toplum tarafından kabul görmüş bazı rutinlerin hayata geçmesine de olanak tanır. Örneğin düğün öncesi yapılan alışverişler, düğün sırasında oynanan oyunlar, yenilen yemekler, giyilen kıyafetler gibi pek çok gelenek yüzyıllardır sürdürülmektedir.

Yorucu ve stresli bir sürecin ardından özellikle çiftlerin sabırsızlıkla bekledikleri balayı dünyanın çeşitli topluluklarında yer edinmiş bir gelenek olarak öne çıkmaktadır. Günümüzde balayı tatili şeklinde çiftlere her anlamda keyifli vakit geçirme fırsatı sunan bu zaman dilimi sayısız seçenek dahilinde değerlendirilmektedir.

Türkiye'de çiftlerin evlilik sonrasındaki bu keyifli süreci en güzel şekilde geçirebilmeleri için turizm sektörü çok geniş bir yelpazede alternatifler sunmaktadır. Bu günkü yazımızda sizlere balayını en güzel şekilde geçirmek için tercih edebileceğiniz balayı otelleri hangileri onları aktarmaya çalışacağız. Balayı otellerine geçmeden önce balayı nedir kısaca değineceğiz, ardından balayı tarihçesine bir göz atacağız.

Balayı Nedir?

Balayı yeni evli çiftlerin nikah ya da düğün töreninin ardından çıktıkları tatildir. Balayı tatili çiftlerin imkanları ve zamanları doğrultusunda evlilikten hemen sonra ya da bir süre sonra başlayabilir. Bu konuda tercih tamamen evli çiftlerin insiyatifindedir.

Balayının Tarihçesi

Balayı oldukça eski bir gelenek olması itibariyle birden fazla rivayete dayanmaktadır. Günümüzde balayı denilince insanların aklına evliliğin tabiri caizse bal gibi geçtiği ilk ayları ve elbette düğünden sonra çıkılan kısa süreli tatil gelmektedir.

Balayının tarihçesine baktığımızda adının İngilizcedeki ''honeymoon'' kelimesinden ve Türkçeye de bu kelimeden tercüme edilerek geçtiğini söyleyebiliriz. Buradaki honeymoon/balayı tercümesi doğrudur ancak moon yani ay süreyi vurgulamak için kullanılmamış, gökyüzündeki ayı ifade etmek için kullanılmıştır.

Başta da belirttiğimiz gibi balayının nasıl başladığıyla ilgili, geçmişi ve geleneksel hale gelmesiyle alakalı farklı hikayeler bulunmaktadır. Bir rivayete göre balayının kökeni Babilliler ile o zamanki Avrupa ülkelerine kadar uzanmaktadır. Bahsettiğimiz dönemde evlenen çiftlerin bir ay boyunca içerisine bal katılmış bal likörü diye adlandırılan bir şarap içmeleri gerekmekteymiş. O dönemin bir adeti olarak görülen bal şarabı, Hun İmparatoru Atilla’nın ölümüne sebebiyet verdiği gerekçesiyle farklı bir rivayete de konu olmuştur.

Bu hikayeden yola çıkarak balayındaki bal kelimesinin bu bal liköründen geldiği de düşünülmektedir. Ayrıca ay kelimesinin kullanılması ise, o zamanlar kadın vücudunun ayın evreleri sürelerine denk gelen periyodik değişmeler göstermesine rastlayan ve evliliğin ilk günleri nasıl geçerse diğer günlerin de bu durumu takip edeceğine duyulan inanç olduğu sanılmaktadır.

16. yüzyıl sonlarında yazılan eserlerde balayı ifadesinin kullanılmaya başlandığı gözlenmektedir. Ancak günümüzde ifade ettiği anlamı yani evliliğin ilk aylarında yapılan tatil şeklinde kullanılmaya başlanması 18. yüzyıl sonlarına rastlamaktadır.

Balayı kavramının farklı kültürlerde birbirinden değişik şekillerde anlamlar taşıdığını söylemek mümkün. Örneğin İskandinav kültüründe balayı kavramı çok daha spesifik bir şekilde ortaya çıkmış olarak ele alınabilir. İskandinav kültüründe balayı, kavram olarak yine belli bir süreyi temsil etmekteydi ancak burada sıra dışı olan farklı kabilelerden kaçırılan kadınların ailelerinin onları aramayı bırakana kadar ya da kadının hamile kalmasına kadar geçen süre şeklinde vuku bulmasıydı.

Bir anlamıyla da ailelerinden kaçıp evlenen çiftlerin, ailelerinin hazır olduğuna inandıklarında kaçmayı ve saklanmayı bırakarak ortaya çıkmaları şeklinde de yorumlanabilir. Bu kültürdeki balayı kelimesinin kökeni olan elope, evlenmeden gizlice kaçmak anlamına gelmektedir.

Görüldüğü üzere pek çok gelenek ve adette olduğu gibi geçmiş yıllara dayanan farklı rivayetler, balayı konusunda da geçerli. Ancak şu bir gerçek ki balayı kökeni her ne olursa olsun, bütün düğün telaşının sonrasında çiftlerin birlikte çıkacakları, çoğu kez ilk ve en keyifli tatil sürecidir.

Balayına Gidecek Çiftlere Öneriler!

Yeni evlenen çiftlerin eşleri ile birlikte muhteşem bir balayı tatili hayal ediyor olmaları son derece doğal. Bunun için iyi bir planlama yapıp yola koyulmak son derece önemli. Evlilik öncesinde kurulan balayı hayallerinin, iyi bir balayı geçirmek için ihtiyaç duyulan temel bilgilerin yer aldığı yazımızın bu bölümünde; düğünden kaç gün sonra balayına gidilir? balayı kaç gün sürer ya da sürmeli? balayı için otel mi yoksa balayına özel villa mı tercih edilmeli bu konulara değinmeye çalışacağız.

Düğünden Kaç Gün Sonra Balayına Gidilir?

Çiftlerin evlilik sonrası ilk romantik tatili ve evliliğin de ilk dönemlerini ifade eden bir kavram olan balayı çiftlerin keyifli vakit geçirmeleri ve düğün stresini atabilmeleri açısından önemli bir fırsattır. Düğün öncesi ve sırasındaki yorgunluk ve stres göz önünde bulundurulduğunda düğün gününün hemen sonrasında balayına çıkmak iyi bir fikir olmayabilir. Vücudun toparlanması ve yorgunluğun bir nebze atılmasının ardından balayı tatiline çıkmak daha iyi olacaktır. Hatta bu durumda düğünden 1 hafta sonrasını uygun bir zaman dilimi olarak önerebileceğimiz gibi, iş, izin ve mevsimsel durumlar da göz önünde bulundurularak 1 ay sonra da balayı tatiline çıkılabilir.

Balayı Kaç Gün Sürer?

Balayı tatilinin kaç gün süreceği ile ilgili net bir çerçeve çizmek doğru olmaz. Zaman, ekonomik koşullar, çalışanlar için izin süreleri gibi başka pek çok şey balayı tatilinin belirlenmesinde etkendir. İyi bir balayı planlaması tatili ile zamanı en verimli şekilde kullanarak keyifli zamanlar minimum sürelere de sıkıştırılabilir.

Otel mi? Balayına Özel Villa mı?

Balayına nereye gidilir? sorusu kadar kafaları karıştıran ya da seçim yapmakta zorlanılan konulardan biri de konaklama yapılacak yerin niteliğidir. Son yıllarda balayı tatilcilerinin de cevabını en çok merak ettikleri soruların başında gelen otel mi? kiralık villa mı? sorusu içerisinde çiftlerin beklentilerine göre değişebilecek bir yanıt barındırmakta. Çiftler otellerin avantajları dezavantajlarını, kiralık villaların avantajlarını dezavantajlarını öğrenip, değerlendirerek tercihlerini daha kolay yapabilirler.

Bu karşılaştırma için belirlediğimiz bazı kıstaslara aşağıda yer vermeye çalışacağız.

  • Konfor: Hem otellerin hem de kiralık villaların lüks ve konfor yönünden sunduğu farklı ve çeşitli seçenekler bulunmaktadır. Otellerde fiyat düştükçe konfor başta olmak üzere diğer bazı beklentilerin de daha aşağıya çekilmesi gerekmektedir. Bu nedenle hem maddi olarak uygun fiyatlara hem de yüksek konfor ve kaliteli hizmete aynı anda ulaşmak pek de mümkün değildir.

Kiralık villalarda bu durum kısmen geçerlidir. Konfor bakımından kiralık villalar da çiftlere farklı seçenekler sunmaktadır. Konfor/kalite her ne kadar düşerse düşsün kiralık villalarda eksikliği hissedilmeyecek bazı imkanlar standarttır. Kiralık villalarda daha fazla imkan ve daha fazla memnun kalınabilecek konfor çiftleri beklemektedir diyebiliriz.

  • Fiyat: Balayı için otel mi? kiralık villa mı? sorularına yanıt arayan çiftlerin öncelikli olarak baktıkları bir diğer konu da bu iki seçeneğin ücretleridir. Hemen her bütçeye uygun seçeneklerin olduğu bu konuda beklentilere bağlı olarak bir diğer anlamıyla kalite ve konfora göre fiyatlar değişmektedir. Yine Kiralık villalar fiyat performans açısından otellere kıyasla daha fazla seçenek sunmaktadır ve artıları daha fazladır diyebiliriz.
  • Mahremiyet: Balayı tatilinde aranan kriterlerden biri de mahremiyet olabilmektedir. Tıpkı maddiyat ve konfor konularında olduğu gibi mahremiyet konusunda da otellerin nitelikleri he kadar üstün olsa da kalabalıktan soyutlanmak ve yalnız vakit geçirmek pek mümkün değildir. Balayı çiftleri kendilerine özel alaları ve zamanları balayına özel villa tercihlerinde bulabilirler.

Kiralık villalar hem eğlenceyi hem de sakinliği bir arada sunan, çiftlere daha özgür davranma şansını tanıyan tatil imkanı sunmaktadır. Balayı villaları özellikle muhafazakar çiftler tarafından da yoğun olarak değerlendirilmektedir. Otelin bu konudaki niteliği ne kadar üst düzey olursa olsun kiralık balayı villaları özel alan açısından daha cazip imkanlar vaat etmektedir.

Balayı villalarının avantajları arasında tatil süresinde daha özgür hareket edebilme durumu çiftlerin tercihlerini belirlemesinde etkilidir. Her şeyi programlanmış otelde balayı seçeneğinden ziyade kiralık villada bu özel günleri geçirmek çiftlere daha cezbedici gelmektedir. Balayı için kiralık villa tercih edildiğinde başta kahvaltı olmak üzere yemek için belli saatlerle sınırlanmış olmazsınız.

Görüldüğü üzere balayına çıkacak çiftlerin tatillerini geçirmek için en çok tercih ettikleri otel ve kiralık villa seçeneklerinin kendilerine göre artıları ve eksileri bulunmaktadır. Bu noktada tercih beklentiler göz önünde bulundurularak yapılmalıdır.

En Güzel Balayı Otelleri

Romantik bir balayı geçirmek tüm çiftlerin hayalidir. Evliliğin hemen başındaki bu en keyifli anı dolu dolu geçirmenin en önemli adımlarından birisi de doğru oteli seçmekten geçmektedir. Daha önce gittiğiniz kalitesinden emin olduğunuz bir oteli seçebileceğiniz gibi hiç gitmediğiniz yeni bir adresi de tercih edebilirsiniz.

Yorucu düğün etkinlikleri sonrasında geleneksel bir meditasyon diyebileceğimiz balayı için ülkemizde çok kaliteli alternatifler bulunmaktadır. Mevsime, bütçeye ve kişilerin zevkine göre tercih edebilecekleri en iyi 10 balayı oteline yazımızın bu bölümünde yer vermeye çalışacağız.

Üç tarafı denizlerle çevrili, harika doğal ve tarihi zenginlikleri olan Türkiye'de balayı için değerlendirilebilecek çok sayıda otel bulunmaktadır. İster lüks balayı seçenekleri, ister ekonomik balayı seçenekleri olsun her kesme hitap edecek lokasyonlar ülkemizde yer almaktadır. Özellikle Antalya, Muğla, Aydın, İzmir, İstanbul, Çanakkale gibi denizi olan illerde yer alan bu oteller ülkemizin dört bir köşesinde de yer almaktadır.

Sueno Hotels Deluxe (Belek)

Sueno Hotels balayı çiftleri için özel tasarlanmış suit odalarıyla oldukça lüks bir hizmet sunmaktadır. Muhafazakar çiftlerin de beklentilere cevap veren bu otel, yatak odasından ulaşılabilen havuz ve jakuzileri ile balayı çiftlerinin favorisi olmayı başarmıştır.

Pegas Cave Suites (Ürgüp)

Ülkemizdeki romantik balayı otelleri arasında yer alan bu tesis, olağan üstü manzarası, doğal güzellikleri, pitoresk vadileri, peribacaları ve doğal ay tepeleriyle ünlü Kapadokya bölgesinde yer almaktadır. Pegas Cave mağara otel eşsiz tasarımı ve sunmuş olduğu kaliteli hizmet ile eşsiz bir balayı deneyimi sunmaktadır.

Hilton Bodrum Türkbükü Resort & Spa

5 yıldızlı bir tatil köyü olan Hilton Bodrum Türkbükü, kendine ait özel plajı, açık yüzme havuzu, Türk hamamı, sauna ve spor salonu, açık tenis kortu gibi hizmetleri ile balayı çiftlerine hitap etmektedir.

Liberty Otel Lara

Açık ve kapalı havuzları, otele özel plajıyla Liberty Hotels Lara güzel bir balayı için birbirinden özel imkanlar sunmakta. Deniz manzaralı fitness merkezi, restoranları, saunası, Türk hamamı ile balayı için biçilmiş kaftan.

Crystal Family Resort & SPA (Belek)

Belek Family Resort otel, unutulmaz bir balayı için misafirlerine cazip seçenekler sunmakta. Denize sıfır konumu ve dünya mutfağına sahip zengin menüsü ile 7/24 müşteri memnuniyeti için hizmet vermektedir. Huzur dolu bir balayı imkanı için çiftlerin gönül rahatlığı ile tercih edebilecekleri bu otelin yoğun olarak yabancı müşteriler tarafından tercih edildiğini de belirtmek gerekir.

D Resort Grand Azur

D-Resort Grand Azur, spor salonları, otele özel plajı, açık yüzme havuzu, Aqua Dream Water Park ve Atlantis Su Parkları, Türk hamamı, sauna ve jakuzi gibi hizmetleri ile Marmaris balayı otelleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Maxx Royal Belek Golf Resort

Maxx Royal Belek, Maxx Royal otelleri içerisinde en iyi hizmet verenlerden biri olarak ön plana çıkmaktadır. Ulaşımı kolay, hizmetleri kaliteli olan bu tatil noktasında balayınızı en keyifli şekilde geçirmeniz mümkün.

Salmakis Beach Spa & Resort Bodrum

Bodrum balayı otelleri arasında her zaman tercihlerin ilk sırasında yer alan Salmakis otel deniz manzaralı odaları ve kaliteli hizmeti ile balayı çiftlerinin gözdesi konumunda. Özel plaj, açık havuz, restoran, bar, sauna ve spor salonu gibi özellikleriyle müşteri memnuniyeti yüksek bir tesis.

Titanic Beach Lara

Beş yıldızlı balayı otelleri kategorisinde değerlendirilebilecek otellerden biri de Titanic Beach Lara. Antalya'nın Lara ilçesinde farklı tasarımı ile dikkat çeken bu tesis, su kaydıraklı açık havuzu, özel plajı, sağlık ve spa merkezi, restoran ve lounge barları ile balayı için son derece uygun bir otel.

Green Forest Otel Fethiye

Fethiye balayı otelleri arasındaki en iyi alternatiflerden olan Green Forest Otel tasarımı, sakinliği, temiz denizi ve sunmuş olduğu imkanlar ile balayı için listeye gönül rahatlığıyla alınabilir.

En Güzel Balayı Destinasyonları

Balayı otelleri ve balayı villalarından sonra bu özel günlerinizi en güzel şekilde geçirebileceğiniz destinasyonlara da yazımızın bu bölümünde yer vermeye çalışacağız.

Antalya - Belek

Antalya'nın Serik ilçesine bağlı bir tatil beldesi olan Belek, Antalya şehir merkezinin 43 kilometre doğusunda yer alıyor. Ülkemizin en popüler turizm alanlarından biri olan Belek'te yaz ayları gerçek anlamda bir turizm cennetine dönüşmektedir. Balayı turları kapsamında değerlendirilebilecek doğa güzellikleri ve çok sayıdaki tesisi ile çiftlerin ilk tercihleri arasında Belek her zaman yerini korumaktadır.

Antalya - Tekirova

Antalya'nın Kemer ilçesine bağlı olan Tekirova Antalya Havalimanı'na 60 km, Antalya’ya 50 km, Kemer ilçesine 17 km mesafededir. Mavi bayrağa sahip plajları ile temiz bir deniz arayan balayı çiftlerinin mutlaka değerlendirmesi gereken yerlerden birisidir.

Antalya - Kaş

Antalya'nın en batısındaki bu turistik ilçe, yöresel yemekleri ve doğal güzellikleri ile ön plana çıkan bir turizm bölgesidir. Temiz denizi, alternatif eğlence seçenekleri ile Kaş ruhu olan bir tatil destinasyonudur. Kaş balayı için yoğun olarak tercih edilen bölgelerimiz arasındadır.

Muğla- Bodrum

Muğla ilinin en önemli turistik ilçelerinden biri olan Bodrum, ülkemizde de turizm alanında ilk sıralarda yer almaktadır. Kendine has özellikleri ile yerli ve yabancı turistlerin buluşma noktası olan Bodrum, balayı için de en iyi seçenekler arasındadır.

Muğla Ölüdeniz

Muğla ilimizin Fethiye ilçesinde yer alan Ölüdeniz içerisinde trajik bir aşk hikayesi barındıran tarihi ile her dönem ilgi çeken turistik bölgelerimizden birisidir. 2006 yılında dünyanın en güzel kumsalı seçilen Ölüdeniz balayı için en iyi destinasyonlardan birisidir.

Muğla- Marmaris

Türkiye'nin güneybatı sahilinde Ege ve Akdeniz'in kesiştiği noktada bulunan Marmaris, kalesi ve milli parkı dışında Selimiye, İçmeler, Turunç, Bozburun gibi turistik alanlarıyla büyük ilgi görmektedir. Butik balayı otelleri arayanların değerlendirebilecekleri bir destinasyondur.

Aydın- Didim

Aydın ilinin turistik ilçelerinden biri olan Didim, sakin bir balayı geçirmeyi düşünenler için harika bir destinasyon. Apollon tapınağı başta olmak üzere tarihi dokusu, Akbük ve Altınkum gibi harika plajlara sahip noktalarıyla mutlaka listeye yazılması gereken bir bölge.

İzmir- Alaçatı

İzmir'in Çeşme ilçesine bağlı olan Alaçatı son yılların en çok ilgi gören turizm beldelerinin başında gelmektedir. Eğlenceli ve hareketli bir balayı tatili için son derece kaliteli bir nokta diyebiliriz.

Balıkesir - Cunda

Cunda ya da diğer adıyla Ali Bey adası Balıkesir'in Ayvalık ilçesine bağlıdır. Renkli kültürü, sarımsak taşı tarihi evleri, tarihi dokusu ve harika plajları ile balayı tatiline çıkacakların mutlaka değerlendirmesi gereken rotaların başında gelmektedir.

Benzer Yazılar

Gelbaba İşletme

Markanız için hemen işletme hesabı açın.

Hesap Aç
Gelbaba İşletme

Markanız için hemen işletme hesabı açın.

Hesap Aç

Benzer Yazılar

Gelbaba İşletmeye Katılın

Hemen ücretsiz kaydolarak üyeliğinizi başlatın.

Ücretsiz İşletme Hesabı Açın