Kurban Bayramı

Seyahat Acentaları
22 Haziran 2022 Çarşamba
Kurban Bayramı

Kurban Bayramı Ne Zaman?

Her yıl büyük bir heyecanla beklediğimiz dini bayramlarımızdan Kurban Bayramı, sevdiklerimizle bir araya gelebildiğimiz özel günlerden sadece bir tanesi. İslamiyet'in en büyük bayramlardan biri olan Kurban bayramı, Hicri takvime göre Zilhicce ayının 10. günü başlar ve dört gün kutlanır. Genellikle bayramın ilk günü kesilen kurbanlar, 2,3 ve 4. günlerde de kesilebilmektedir. Kurban Bayramı'nın bir diğer önemi ise her yıl hac zamanına denk gelmesidir. Hacı adayları Kurban Bayramı ile birlikte kutsal topraklara doğru yolculuğa çıkar. Müslümanlar dünyanın dört bir yanından Mekke'ye giderek hac görevlerini de yerine getirirler. Türkiye gibi büyük bir çoğunluğu Müslümanlardan oluşan ülkelerde dini bayramlar, resmi bayram olarak kutlanır ve vatandaşlar dini görevlerini ve bayram kutlamalarını tatillerde yerine getirirler. Her yıl büyük bir özlemle beklediğimiz, Kurban Bayramı ne zaman? sorularının cevapları ile, planlarımızı ve ziyaretlerimize bu tarihlere göre hazırlarız. Sevdiklerimizi ziyaret ederek, büyüklerimize giderek ve kesilen kurbanları ihtiyaç sahiplerine pay ederek bu özel günü kutlarız. Kurban kesmek maddi durumu yerinde olan imkan sahiplerine farz edilmiştir ve böylece böylesi dini günlerde maddi durumu yerinde olan kişiler kesilen kurbanları, maddi durumu iyi olmayanlar ile paylaşarak, birlik ve beraberlik bağlarını güçlendirirler. Peki Kurban Bayramı hakkında neler biliyoruz? Büyük tarihçilere göre, Hz. İbrahim'in çocuğu olmuyordu ve bir gün Allah'a yalvararak, kendisine bir çocuk verirse onu Allah için kurban edeceğini diledi. Duaları kabul oldu ve Hz. İbrahim'in eşinden bir erkek çocuğu dünyaya geldi. Rüyalarında sürekli olarak oğlunu kurban etmesi gerektiği gören peygamber, oğlunu alarak, Moriya bölgesine gitti. Oğlunu keserek adamaya hazırlandığı göklerden Allah'ın meleği indi ve ona görkemli boynuzları olan bir koç hediye ederek, çocuğuna dokunmamasını söyledi.
Bu özel gün 2022 yılında hangi güne geliyor, Kurban bayramı ayın kaçındakurban bayramı hangi gün gibi önemli soruları sizler için cevapladık. 2022 kurban bayramının birinci günü 9 Temmuz günü başlıyor. 8  Temmuz arife günü  olmakla birlikte; 1. gün 9 Temmuz, 2. gün 10 Temmuz, 3. gün 11Temmuz, 4. gün 12 Temmuz,  tatil planlarını yapacaklar izinlerini bu tarihe göre ayarlayabilir.  Kurban Bayramı namazı için Diyanet İşleri Başkanlığı her il için namaz vakitlerini henüz açıklamadı. 

 Kurban Bayramı Kaç Gün?

Kurban Bayramı'nın yaz aylarına gelmesi ile birlikte tatilcileri heyecanlı bir bekleyiş sardı. Kurban bayramı hangi ayda olduğu konusunda araştırma yapan vatandaşlar aile ziyareti mi yoksa kısa bir tatil mi yapacak karar vermeye çalışıyor. Dini bayramlarımızdan, yardımlaşmanın ve paylaşmanın en öne çıktığı Kurban Bayramı hangi gün olduğu ve kaç gün olduğu da  yine bir diğer merak konusu. 

Kurban Bayramı Namazı Saat Kaçta?

Kurban bayramının 1. gün sabahında kılınacak olan bayram namazı, tüm  Müslüman erkekler tarafından, dünyanın dört bir yanında heyecanla bekleniyor. Kurban bayramı namazı için il il namaz vakitleri Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hesaplanarak belirtilen saatlerde yurdun her bir yanında kılınacak. Bayramın birinci günü sabah namazının ardından ve güneş doğduktan sonra kılınan bayram namazı heyecanla beklenmekte. Pandemi önlemleri ile mesafe kuralları gözetilerek kılınacak bayram namazı sonrasında ise, hummalı bir uğraş başlayacak ve kesilen kurbanlar pay edilerek ihtiyaç sahiplerine dağıtılmasıyla bayramın manevi duygusu yaşanacak. Kurban derileri içinse özellikle Türk Hava Kurumu başta olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşu tarafından toplanarak değerlendirilecek.

Benzer Yazılar

Gelbaba İşletme

Markanız için hemen işletme hesabı açın.

Hesap Aç
Gelbaba İşletme

Markanız için hemen işletme hesabı açın.

Hesap Aç

Benzer Yazılar

Gelbaba İşletmeye Katılın

Hemen ücretsiz kaydolarak üyeliğinizi başlatın.

Ücretsiz İşletme Hesabı Açın