Anasayfa gelbaba Gelbaba Portal gelbaba Elektronik gelbaba En İyi E-Kitap Okuyucu Önerileri - 2022

En İyi E-Kitap Okuyucu Önerileri - 2022

Elektronik
21 Nisan 2022 Perşembe
En İyi E-Kitap Okuyucu Önerileri - 2022

Kitap okumak kişilerin evrensel kalitesini arttıran, düşünmeye ve bütün insani duygu eksikliklerini gidermeye yarayan ve bizce hobi de değil bir zorunluluk olarak yüzyıllardır sürdürdüğümüz bir alışkanlıktır. Özellikle kitap okuma alışkanlığı edinmiş bireyler bu alışkanlıklarını son nefeslerine kadar sürdürürler çünkü kitap okumanın zevkine ve onlara sağladığı artıları gözlemlemiş bireylerdir aynı zamanda. Ama tabi dünyada her şey değişim göstermekte. Özellikle son 30 yılda yaşanan değişim herhalde insanlık tarihinin geride kalan tarihindeki değişimin toplamından fazladır. İnternet ve mobil cihazların hayatlarımıza girmesi ile birlikte bürokrasiden eğlenceye, iletişimden sağlığa kadar her ama her alanda radikal değişimlere hep beraber şahit olduk. Kitap okuma alışkanlığının yüzyıllardır aynı olduğunu biliyoruz. Bir kitap alırsınız, sonra onu okumaya başlarsınız ya bitirirsiniz ya da yarıda bırakır bir kenara koyarsınız. Bunun dışında bir farklılık olma şansı da yoktur. Ta ki yaşadığımız döneme kadar. ABD’li yazar Bob Brown 1930’lu yıllarda taşınabilir bir kütüphaneden bahsettiği kitabındaki hayalinin gerçekleştiğine şahit olamadı belki ama 20. yüzyılın son yıllarında ulaşılan bu teknolojinin birçok hayali gerçeğe dönüştürdüğü zamanlardan geçiyoruz. Artık hayatımızda yeni bir kavram var ve adı da e-kitap. Evet e-kitap nedir önce onu açalım biraz.

Elektronik kitap, ilgili eserin ekran üzerinde bir kitap gibi okunabilir olması ve dijital biçimde sunulabilir olmasını ifade eder. Tabi bir kitabın kokusu ve size sunduğu mistik havayı e-kitaplarda bulma şansınız yok. Ama e-kitap okuyucu kullanımının her geçen gün arttığını da biliyoruz. Bugün sizlere İngilizce adı e-book yani e-kitap hakkında bilmeniz gereken bütün detayları aktarmaya çalışacağımız yazımızda ayrıca e-kitap okuyucuları ile ilgili dikkat edilmesi gereken nüanslara da parmak basmaya çalışacağız. Yazımızın bir sonraki bölümüne geçmeden önce kullanacağımız bazı terimlerin İngilizce karşılıklarını da belirtmekte fayda görüyoruz, e-book okuyucu olarak da karşılaşabileceğiniz E-Kitap okuyucular bazı durumlarda e-book reader olarak da tanımlanmaktadır.

E-Kitap Okuyucu Nedir?

Yazımızın başında kısaca bahsettik ama tabi bu kadarı yeterli olmayacak. E-Kitap okuyucu nedir, E-Kitap okuyucu ne işe yarar gibi soruların internette çok arandığını bildiğimizden daha detaylı incelemekte fayda olduğunu düşünüyoruz. Tablete benzeme özelliği olsa da e-kitap ile tabletler arasında ciddi farklılıklar bulunuyor. Kısaca tanımlamak gerekirse E-kitap okuyucu dijital eserleri okumak için tasarlanmış elektronik cihazlardır. E-Kitapları okumak için bilgisayar tablet laptop gibi elektronik cihazlardan da faydalanabilirsiniz elbette ama E-kitap okuyucular bahsettiğimiz üzere tamamen e-kitap okumak için icat edilmiş cihazlardır. Sadece e-kitap okunmayan bu makinaların asli görevinin e-kitap okuma olduğunun da tekrar altını çizelim. En büyük farklılıklarını da yazımızın ilerleyen bölümlerinde daha detaylı anlatmaya çalışacağız. Tabletlere benzerler ama birçok farklılıkları da vardır. Daha hafiftir, daha ergonomiktir, daha hızlı sayfa geçişi yapma imkanınız bulunur. E-link teknolojisine sahip olan bu cihazlar üzerinden internete de bağlanmanız mümkün. Kısacası e-book reader sizi kitap okurken aldığınız hazların hepsini size sunmak için dizayn edilmiştir ve bunda da büyük oranda başarılı olmuşlardır.

E-Kitap Okuyucu Nasıl Çalışır?

Bu aşamaya kadar aktardıklarımızdan e-reader nedir biraz anladığımızı düşünüyoruz. Tabi şunu da kabul etmemiz lazım E-kitap ve E-kitap okuyucu kavramları hayatımıza gireli şunun şurasında birkaç yıl olmuş ürünler. Yani E-kitap okuyucu hakkında birçok insanın bilgisi yok dersek abartmış olmayız. Hatta ülkemizde kitap okuma istatistiklerine baktığımız zaman birçok kişinin E-kitaptan da haberi olduğunu sanmıyoruz. Peki E-kitap okuyucu nasıl çalışıyor? Her elektronik cihaz ya da mobil cihaz gibi diyelim, E-kitap okuyucuların da bir power yani açma tuşu bulunuyor. Cihazı açtıktan sonra kitap okumaya hazır bir elektronik alete sahipsiniz fakat büyük ihtimalle almış olduğunuz E-kitap okuyucunun içi boş olacaktır. Gerçi bazı markalar e-kitap yüklenmiş E-kitap okuyucuları sunsa da bu işin standardında cihazın içi boştur. E-kitap yüklemek için halihazırda mevcut programlardan birini seçip indirmeniz ve E-kitap okuyucusuna yüklemeniz gerekmektedir. Eski E-kitap okuyucuların tuşlu versiyonları bulunsa da günümüzde bütün E-kitap okuyucular dokunmatik ekranlara sahiptir. Bazı modellerde ise tek elle E-kitap okuyucu kullanımını sağlayabilmek için hem tuş hem de dokunmatik ekranı kullanabiliyorsunuz.

Tabletlerden farklı demiştik ama hemen şunu da ekleyelim, bazı E-kitap okuyucu modelleri tabletlerle birebir aynı özelliklere de sahipler. E-kitap okuyucu kullanmak için öncelikle indirmeniz gereken dosyalar bulunuyor. Bu dosya türleri değişkenlik gösterse de genellikle .txt, .epub, .pdf, .azw, ve .mobi uzantılı dosyalarla E-kitap okuyucu çalıştırabilirsiniz. İnternet üzerinden Wifi kullanarak kütüphanelerden E-kitapları indirip direk okuma keyfine de geçilebilir. Gerek geleneksel modelde dosya transferi yapabilir gerekse de online bağlantılar üzerinden okuyacağınız e-kitapları indirip E-kitap okuyucunuzu kullanmaya başlayabilirsiniz.

E-Kitap Okuyucunun Avantajları Nelerdir?

E-kitap okuyucular hakkında hazırlamış olduğumuz inceleme yazımızın şu ana kadar ki bölümünde daha çok teknik bir bakış açısı ile E-kitap okuyucu nedir ve ne işe yarar sorusunun cevabını aradık. Bu bölümden sonra ise E-kitap okuyucu avantajları ve dezavantajları nelerdir biraz da objektif bir şekilde bu konulara değinmek istiyoruz.

Kağıt İsrafının Önlenmesi

E-kitap okuyucuların faydalarından bahsedeceğimiz bu bölüme kesinlikle en büyük faydası ile başlamak istedik. 1 ton kağıt için 17 tane ağaç kesilmektedir. Sadece ülkemizde her sene yaklaşık 25 milyon adet kitap basıldığını düşünürsek milyonlarca ağacın kesilmesi gerektiğini hesaplayabilirsiniz. Tabi bu da çevre dostlarının isteyeceği bir şey değil. Her ne kadar geri dönüşüm projelerine hız verilse de istenilen rakamlardan hala uzaktayız diyebiliriz. E-kitap okuyucular sayesinde bu rakamların radikal düşüşler yaşayacağını düşünüyoruz. Biz sırf bu yüzden bazı firmalar kullanıcılarına E-kitap okuyucu tavsiye etmektedir. Aslında olaya sadece kağıt israfı olarak da bakmak doğru eksik olacaktır. Fotokopi, elektrik ve su başta olmak üzere birçok kalemden tasarruf sağlayan E-kitap okuyucu kullanımını arttırdıkça daha az ağaç kesileceğini bilmek gerçek bir motivasyon sağlamaktadır.

Kullanım Kolaylığı

E-kitap okuyucular gerçekten çok kolay kullanılabilen elektronik aletlerdir. Herhalde tablet pc gibi bütün cihazlar içinde en kolay kullanıma sahip olan cihazlardır dersek abartmış olmayız. Hepimizin bildiği gibi yaşı ilerlemiş olan kişilerin teknolojisi ile arası iyi olmayabilir bazen. E-kitap okuyucularda bu sıkıntıyı yaşama ihtimali normalden çok daha düşük seviyededir.

E-Kitapları Edinebilme Kolaylığı

E-kitap okuyucu avantajlarından birisi de çok kısa sürede sayısız e-kitap sahibi olabilmeniz ve zengin bir kütüphaneye kavuşabilme ihtimaliniz olacaktır. Evet bu ihtimal için günümüzde evinde odalarca kitap biriktiren ve kütüphanelerinde yer kalmayana kadar dolduran insanların çektiği çilelere son verildiğini düşünün. Elbette ki kağıt kitapların havası enerjisi ve sevgisi çok farklıdır o konuda bir iddia sahibi değiliz ama şu da bir gerçek ki kitapların asıl işlevi okuyucuların aktardıkları olmalıdır. Bu bağlamda baktığınızda saniyeler içerisinde okumak istediğiniz kitabı indirip E-kitap okuyucuları üzerinden okuma şansınız bulunuyor.

Göz Yormayan Ekran

Çok kitap okuyan insanların zaman içerisinde göz problemleri yaşaması ve gözlük kullanmaya başlaması olağan bir durum. Yazımızın başında belirtmiştik hatırlarsınız tabletler ile E-kitap okuyucular arasında farklar bulunmaktadır. Bu başlık altında size en temel farklılığı da anlatmış olacağız. E-kitap okuyucularının ekran renginden ekran ışığına kadar tüm ekran özellikleri gerçek bir kitap okurken karşılaşılan sorunlara göre dizayn edilmiştir. Hele ki okuduğunuz kitaba e-link üzerinden ulaşmışsanız bu çok daha zorlu bir test olacaktır. Ama telefonlar ve tabletlerdeki ekran ayarları gözünüze normalden çok fazla ışık vermektedir, bu da doğal olarak göz sağlığınızı etkileyecek önemli bir parametre olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğer çok kitap okuyan biriyseniz kesinlikle ama kesinlikle E-kitap okuyucu edinmenizi sağlığınız açısından tavsiye ederiz.

Font ve Yazı Karakterini Değiştirebilme

Bazen okuduğunuz kitapta içerik sizi çok sarar ama yazı karakteri ve boyutu yüzünden okurken zorluk çekebilirsiniz. Hatta öyle ki sırf bu yüzden bazen kitap okumaktan bile vazgeçen okuyucular olmuştur. İşte tam bu noktada E-kitap okuyucuları devreye giriyor ve sizin istediğiniz yazı karakterinde ve kalınlıkta bir okuma zevki seçeneği sunuyor.

Uzun Pil Ömrü

Kullanmış olduğumuz mobil cihazların şarj problemi yaşattıkları gerçeği ile hepimiz yüzleşiyoruz hem de her gün. Bunun en büyük sebebi ise cep telefonlarımızın ya da tabletlerimizin yaymış oldukları ışık. Üstelik arka planda çalışan birçok program bulunmaktadır ve bu da mobil cihazların enerjisini tüketmektedir. E-kitap okuyucuları ise bu anlamda eşsiz bir deneyim şansı sunuyor. Evet bazen ışık ayarını arttırabilirsiniz, bu belki şarj süresini kısaltacaktır ama en yoğun zamanlarda dahi haftalarca şarj etmeden kullanabilme imkanınız hala bulunmaktadır.

E-kitap okuyucularının faydaları ile ilgili daha yazılabilecek birçok şey var. Bütün diğer özellikler E-kitap okuyucu sahibi kişilerin kişisel zevk ve tercihlerine uygun olma yeterliliği ile ilgilidir ve gerçekten bu özellikler ilgi çekici olup kitap okuma alışkanlığınızı daha eğlenceli hale getirebilmektedir. Wifi üzerinden bağlantı kurabilme özelliği de bulunan E-kitap okuyucuları ,sizin sosyal medya üzerinden paylaşımlarınızı yapma ve takip edebilme imkanını da sunmaktadır.

E-Kitap Okuyucu Kullanmanın Eksileri Neler?

Evet gördüğünüz üzere E-kitap okuyucu kullanmanın birçok avantajı bulunuyor. Ama tabi ki E-kitap okuyucularının dezavantajı olan başlıklar da bulunuyor. Objektif bakış açısı ile bunlara da değinmek ve sizlerle paylaşmak istedik.

Geleneksel Kitap Okuma Artılarından Mahrum Olma

Kitapseverler için kitap okumak sadece kitabı açıp içindekileri okumaktan ibaret değildir. Okunacak kitabın seçimi için kitapçılarda gezme keyfi, kitapları tek tek incelemek, yine kitapların o yeni sayfa kokusunu içine çekmek yani kısacası kitapların mistik etkisini yaşamak kitap severler için adeta bir tutku. Kitap seçerken içinde bulunacağınız bolluk biraz kafa karıştırıcı ve seçim yapma konusundaki zorluğu arttıracaktır. Yani artık E-kitap okuyucu kullanırken ne aradığınızı bilmeniz gerekecek. Bu da geleneksel kitap okuma safhalarındaki rastgele kitap okuma ve almışken okuyayım refleksini de zayıflatacaktır. Öyle ya elinizin altında binlerce seçenek var ve istediğiniz zaman yenisine geçebilirsiniz.

Yayın Hakları Problemi

Bildiğiniz gibi eskiden müzisyenler kaset ya da cd çıkarırlar ve bunların satışından gelir elde ederlerdi. İnternet ve beraberinde ses dosyalarının oluşturulması, arından da bu dosyaların milyarlarca insan arasında transfer edilmesi ya da paylaşılması sonucu telif hakları gibi bir problem oluşmuştu. Bu sorunun benzeri E-kitap okuyucu kullanımın artması ile tekrar gündeme gelmiş gözüküyor. Şu an için çok büyük bir mesele olmamakla beraber E-kitap okuyucu kullanımının artması ile birlikte dolaşımdaki dosyaların yayın ihlali içermesi karşısında alınmış ya da alınacak herhangi bir engel görünmüyor. Bu da tabi olarak dijital emek hırsızlığına giren bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Bu konu ile ilgili en kısa zamanda tedbir alınması ve yaşanması olası mağduriyetlerin önüne geçilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Üstelik bu durum ilerleyen zamanlarda eser kalitesinde de olumsuz anlamda kendini hissettirecektir.

En İyi E-Kitap Okuyucu Marka Ve Modelleri

Ve geldik yazımızın son bölümüne. Bu bölümünde sizlere ağırlıklı olarak en iyi E-kitap okuyucularından bahsetmek ve bu doğrultuda E-kitap okuyucu tavsiyelerinde bulunmak istedik. En iyi E-kitap okuyucu marka ve modellerinden bahsedeceğimiz bölümde madde madde ilerlemek istedik, hadi başlayalım.

Amazon Kindle Paperwhite 4 8 GB 6″ E Kitap Okuyucu

2022 yılının en iyi E-kitap okuyucuları listemizin ilk sırasında Amazon Kindle markası ve modelleri bulunuyor. 8Gb ve 32 GB hafıza desteği sunan model ayrıca 2 metre derinlikte suyun içinde 60 dakikaya kadar dayanabiliyor. Amazon Kindle e-kitap okuyucu piyasasında hakimiyet kurmuş bir marka olarak ön plana çıkıyor. Bunun bir sebebi de cihazlarda bulunan tanımlı e-mail adreslerinin başka hiçbir cihazda bulunmayan bir özellik sunmasıdır. Tek bir şarjın haftalarca idare ettiğini de eklersek Amazon Kindle Paperwhite 4 8 GB 6″ E Kitap Okuyucu bu alanda lider bir model olarak karşımıza çıkmaktadır.

Amazon Kindle Touch 10.Nesil 4 GB 6″ E Kitap Okuyucu

2019 yılında piyasaya sürülmüş olan Amazon Kindle’in bu modeli de en çok satanlar arasında zirvedeki yerini korumaktadır. Sesli kitap okuma özelliği bulunmayan Amazon Kindle Touch 10.Nesil 4 GB 6″ modeli de avantajlı özellikleri ile ön plana çıkıyor. Modelin dezavantajlarından birisi de hafızasının 8 GB ram ile sınırlı olmasıdır.

Amazon Kindle Oasis 32 GB 7″ 10. Nesil E-Kitap Okuyucu

En iyi E-kitap okuyucuları 2022 listemizin son Amazon Kindle ürünü olan Amazon Kindle Oasis 32 GB 7″ 10. Nesil e-kitap okuyucu bazı farklı özellikler sunmaktadır. Birçok E-kitap okuyucu modeli 6 inç iken bu model de 7 inç ekran var. Üstelik bu modelin şarj süresi 6 değil 8 hafta kadar dayanabilmektedir. Bu ürünün tek dezavantajı ise E-kitap okuyucu fiyat ortalamasının biraz üzerinde olması.

Kobo Nia 8 GB 6″ E Kitap Okuyucu

E-kitap okuyucu Türkiye pazarının etkin markalarından olan Kobo servis garantisi ve destek anlamında tatmin edici bir seviyeye gelmiş gözüküyor. Kobo Nia 8 GB 6″ e-kitap okuyucu parlamayan ekranı ve 8 Gb hafızası ile yine 2022 E-kitap okuyucu pazarının güçlü isimlerinden birisidir. Amazon Kindle reklam özelliği olan ve bunun için özel üyelik isterken Kobo’da böyle bir durum söz konusu değil. Ürünle ilgili söyleyebileceğimiz önemli bir özellik de kabul edilen dosya uzantısının .kepub olması ve bunun için dosya dönüştürme işlemleri gerekebileceğidir.

Kobo Clara HD 8 GB 6″ E Kitap Okuyucu

Kindle ürünleri ile rekabet etme gücü bulunan Kobo Clara HD 8 GB 6″ E Kitap Okuyucu yine 8 gb ram ve 6 hafta pil ömrü ile ön plana çıksa da fiyat performans açısından pek de tatmin edici değil. Ama Kobo’nun servis garantisi ve teknik destek özellikleri sunması sayesinde 2022 E-kitap okuyucu tavsiyesi listemizde yer almaktadır.

Kobo Forma 8 GB 8″ E Kitap Okuyucu

8 İnç ekranı ile Kindle modelleri ile yarışabilecek özelliklere sahip olan Kobo Forma 8 GB 8″ e-kitap okuyucu çizgi roman ve manga okumak isteyenlerin öncelikli tercih edebileceği bir E-kitap okuyucu modeli. Ürünün suya dayanıklılığı ve ekran ayarlarındaki hassasiyetinin yanı sıra fiyat değişkenliği en büyük dezavantajı olsa da yine de Kindle Oasis ürünlerine nazaran fiyat performansı gayet iyi gözüküyor.

Onyx Boox Poke 3 32 GB 6″ E-Kitap Okuyucu

Sesli kitap okuyabilme ve 32 GB ram hafızası gibi özellikleri ile 2022’nin en çok tercih edilen e-kitap okuyucularından birisi olan Onyx Boox Poke 3 32 GB 6″ e-kitap okuyucuda sarı ve mavi ön ışık özellikleri bulunuyor. Yüzbinlerce kitabı bünyesinde saklayacak kapasiteye sahip olan Onyx Boox Türkiye’de de en çok tercih edilen modellerden birisi. Android işletim sistemine sahip olan modelde ayrıca Google Play Store’a erişim izni bulunmaktadır.

Benzer Yazılar

Gelbaba İşletme

Markanız için hemen işletme hesabı açın.

Hesap Aç
Gelbaba İşletme

Markanız için hemen işletme hesabı açın.

Hesap Aç

Benzer Yazılar

Gelbaba İşletmeye Katılın

Hemen ücretsiz kaydolarak üyeliğinizi başlatın.

Ücretsiz İşletme Hesabı Açın