Anasayfa gelbaba Gelbaba Portal gelbaba E-Ticaret gelbaba En Ucuz İkinci El Eşyalar İçin Websiteleri

En Ucuz İkinci El Eşyalar İçin Websiteleri

En Ucuz İkinci El Eşyalar İçin Websiteleri

İkinci el alışveriş söz konusu olduğunda genellikle akıllara ikinci el araç piyasası gelmekte. Bu durum toplumumuzun büyük bir kesimi için halen geçerliliğini koruyor olsa da ikinci el alışveriş bilinci gelişmeye de devam ediyor. Toplumun büyük bir kesimi ikinci eli ancak ikinci el bir araç ya da sıfır olmayan bir ev için tercih ediyor. Yine de bizim kültürümüzde bit pazarı gibi bir kavram var. Özellikle günümüzde az bulunur vintage ya da koleksiyonluk olacak kadar nadir ve özel üretim olan parçalar daha bit pazarlarına düşmeden, değerini bilenlerin eline geçmiş oluyor. İkinci el kültürünü ve ruhunu seven birçok insan için sahaf ve benzeri mağazalardan okunmuş kitaplar, dinlenmiş plaklar almak tam bir tutku.

Dünyanın en temiz toplumları arasında ilk üç sırada kendine yer bulan ülkemizde ikinci el ev eşyası ve ikinci el giyim, ayakkabı gibi ürünleri koleksiyon için  değil de kullanmak üzere satın almak dünya geneline kıyasladığında pek tercih edilmiyor. Halbuki hepimiz çocukluğumuzda bir büyük kuzenimizin ya da komşumuzun küçülen kıyafetini giymiş ya da bizim küçülenimiz aynı şekilde bir başka çocuğun dolabında yerini almıştır. Ancak bunu küçük düşürücü ya da utanç verici bulanlar da hijyenik bulmayanlar kadar fazla.

İkinci el eşyayı yalnızca tutumlu olmak, bütçeyi korumak ya da maddi durumun yenisini almaya yetmiyor gibi düşünmek büyük bir bilgi eksikliğidir. İkinci el, ev içi ekonomi yapmanın ötesinde doğaya ve geri dönüşme saygıdır da aynı zamanda. Bir bebeğin ihtiyaçlarından yola çıkacak olursak eğer bir bebek ayakkabısı veya kıyafeti, iki ay geçmeden bebeğin büyümesi ile kullanılmıyor. Henüz eskimemiş bir ürünü atmak yerine satmak, insanın doğaya olan borcudur da bir nevi.

Aynı zamanda üretiminde birçok farklı kimyasal boya ya da toza karışmış olan tekstil ürünlerinin ikinci el alımı, kullanılmış ve yıkanmış olduğunda birçok zararlı maddeden de arınmış oluyor. Bugün ekonomik olarak Türkiye'den çok daha gelişmiş ve ileri ülkelerde ikinci el her sektörde tercih edilse de, bu ülkelerde ebeveynler özellikle bebek eşyalarında ikinci eli sadece bu sebepten dahi tercih edebiliyorlar.

Bir ürün satın almadan önce ikinci el eşya satan mağazaları, uygulamaları ya da siteleri kontrol ederek, yenisinden farksız ürünleri satın almak mümkün. Özellikle hediye gelen ve bedeni uymayan bir ürünü iade ve değişim yapılamadığı durumlarda satan birçok kişi var.

Ucuza İkinci El Eşya Nasıl Bulurum?

Kullanılmış eşyaları elden çıkarmak isteyen kişiler özellikle bu ürünün kalabalığından kurtulmak istediğinde satış fiyatını uygun tutacaktır. Özellikle son zamanlarda yurt dışına taşınacağı ve eşyalarını götüremeyeceği için işlevinden hiçbir şey kaybetmemiş olan birçok eşyayı ucuza satanların sayısı oldukça artmıştır. Ülkemizde de ikinci el kültürünün önemi fark edilmeye başlandığından beri birçok uygulama ve internet sitesi açılmış, küçük komisyon oranları ve güvenli ticaret yöntemleri ile bu seçeneklere talepler de alıcı ve satıcı olarak artmıştır. Şimdi bunları inceleyelim.

Gardrops

İkinci el kıyafet satışı platformu olan Gardrops satıcılardan hizmet bedeli almaktadır. Böylece satıcılar ürünlerini çok daha fazla kişiye göstererek daha hızlı bir şekilde satabilmektedir. Aynı zamanda daha güvenli bir alışveriş ortamı sunmaktadır. Satın alma işlemi sonrası ödenen miktarın bloke olması ve alıcının ürünü onaylaması ile işlem gerçekleşmektedir. İkinci el ayakkabı ve ikinci el kitap gibi farklı ürünler de yine Gardrops uygulaması ile satılabilmektedir. Bu gibi uygulamaların bir diğer avantajı ise alıcıların alışveriş işlemi sonrası satıcıya not ve puan bırakabilmesidir. Bu yorumlar sayesinde alışveriş işlemi daha güvene dayalı olabilmektedir.

Letgo

Son zamanlarda ikinci elin yaygınlaşmasında ve kişilerin ellerinde kalan artık işine yaramayan şeyleri satmaya iten en büyük isimlerden biri de Letgo Hiç şüphesiz bunda en büyük etki, oldukça başarılı şekilde sürdürdükleri TV reklamları ile gerçekleşmiştir. Topluma, ikinci elin gerekliliği ve kapsamını çok kısa ve net olarak kısacık reklamları ile en güzel şekilde ilettiler. Böylece insanlar, oldukça ayrıntılı şekilde tasarlanmış Letgo uygulaması ile bulundukları konuma yakın yerde artık işlerine yaramayan ve evlerinde yer kaplayan ürünlerini satabildiler. Bir diğer açıdan değerlendirmek gerekirse, Letgo ile kullanıcıları yakın çevrelerinde ikinci el elektronik eşya, ikinci el bilgisayar, ikinci el televizyon, ikinci el bebek arabası, ikinci el mobilya, ikinci el kahve makinesi, ikinci el koltuk takımı ve daha birçok şeyi arayıp, gidip görerek satın alabildiler.

Sahibinden

Ülkemizde bilinen en eski ikinci el eşya alım satım platformlarından biri olan Sahibinden ilk çıktığı zamanlarda özellikle ikinci el telefon veya bu tür aksesuar elektronik gibi ürünlerin alım satımı için tercih ediliyordu. Günümüzde yerini giderek artan ikinci araç satımı, ev satışı ve kiralaması, arsa satışı platformu olarak değiştirse de bu konuda da eleştirilerin odağı olmaya devam ediyor. Son zamanlarda özellikle ikinci el araç satış bölümünde sahibinden ilan bulmanın imkansız oluşu, galericilerin ve al sat yapan kişilerin ilanları daha sıklıkla görülmektedir.

GittiGidiyor

GittiGidiyor sektöre adım attığından bu yana, ikinci el dendiğinde akla gelen ilk isimlerden olmayı başarmıştır. Tıpkı Sahibinden.com'da olduğu gibi Gittigidiyor.com sitesinde GET sistemi vardır ve bu işlem sayesinde farklı platformlarda dahi anlaşma sağlayan alıcı ve satıcılar alışveriş işlemini GittiGidiyor platformunda gerçekleştirirler.

Modacruz

İkinci el giyim ve daha birçok kategoride ürünün alıcılarına kavuştuğu Modacruz, sadece ikinci el değil birçok butiğin sıfır ürünlerini sattığı da bir platform. Kullanışlı mobil uygulamaları ile giyim, aksesuar, çanta ve ayakkabı dışında da ürünlerin bulunduğu Modacruz, sistemine üye olan herkese istediği ürünü satın alma ve istediği ürünü satma fırsatı sunuyor. Düşük komisyon oranları, anlaşmalı kargo firmaları aracılığı ile düşük kargo ücretleri aynı zamanda satış sonrası da yine tarafların haklarını koruyan sistem işleyişi, müşterilerinden olumlu eleştiriler alıyor.

Bebecruz

Modacruz uygulamasının bebek ve çocuk ürünlerinin satıldığı diğer platformu olan Bebecruz kelimin tam anlamıyla Modacruz'un tutulması ve üyelerinin aynı hizmeti çocuk ürünleri ile de istemesiyle ortaya çıktı. İçerisinde anne bebek ve çocuk ürünleri dendiğinde akla gelen her şeyin satıldığı Bebecruz ile ebeveynler, çocukları ile ilgili tüm gelişim sürecinde ihtiyaç duyacakları ürünler bu güzel uygulamada uygun fiyata bulabilmektedir. Filtreleme özellikleri ile kendi şehirlerinde bebek ürünlerini görerek satın alma şansına da sahip olan Bebecruz kullanıcıları düşük komisyon oranları ve anlaşmalı kargo firmalarının fiyatlarından da memnun olduklarını dile getirmektedir.

Tutumluanne.com

Ebeveynlere ikinci el kültürünü sevdiren ve tanıtan ilk isimlerden olan Tutumluanne.com düşük komisyon oranları ille biliniyor. Aynı zamanda bu düşük komisyon oranları gelirlerini de   çocuklar ile ilgili sosyal yardım derneklerine bağış yaparak son derece önemli ve takdir edilesi bir duruş sergilemektedir. Bir bebeğin doğumundan çocukluk yaşlarına kadar ihtiyaç duyabileceği her türlü ürünün, eşyanın ya da oyuncağın yer aldığı platformları anneler ve babalar için de konfor arttırıcı ürün kategorilerine sahip.

Zebramo

En moda kıyafetlerden, kitaplara, çeşitli ev eşyalarından çocuk giyimine kadar çeşitli kategorileri ile kullanıcılarına uygun fiyata ikinci el alışveriş yapma imkanı sunan Zebramo bu alanda faaliyet gösteren ilk isimlerden biridir. Pahalı markaların az kullanılmış ikinci el ürünlerinin satıldığı ya da kolaylıkla bulunduğu Zebramo aynı zamanda bu tür ürünleri satmak için son derece doğru bir adres. Tarafların alışveriş işlemi sonrası birbirine puan vermesi ve yorum yapabiliyor oluşu da yine kullanıcılara alışveriş kararı vermeden önce büyük kolaylık sağlıyor.

Dolap.com

2016 yılından bu yana hizmet verdikleri ikinci el alım satım piyasasında çok kısa bir süre içerisinde zirve isimler arasında yerini alan Dolap.com müşteri memnuniyetiyle kalitesini ortaya koymuştur. Özellikle alıcı ve satıcı tarafları koruyan işleyişi  ve ikinci el kargo anlaşmaları ile fazlasıyla beğeni almıştır.

Dekopasaj

Dekopasaj özellikle ikinci el ev eşyası ve mobilya alım satımı için tercih edilmektedir. İçerisinde çeşitli kullanım amaçlarına uygun kaliteli eşyaların yer aldığı bu platform üyelerine uygun komisyon oranları ile alım satım imkanı sunuyor. Dekopasaj ile ilgili olarak merak edilen ve alışveriş yapanların deneyimleri için Gelbaba.com'da yer alan kullanıcı deneyimi mesajlarına da göz atabilirsiniz.

En İyi Fiyata İkinci El Satan Websiteleri Hangileri?

Bu aşamada en ucuz ikinci el satışı  yapan  sitelerden ziyade en düşük komisyonlar ila bu işlemin yapılmasına aracılık eden firmalar kim demek daha doğru olacaktır. Bugün taraflara güvenilir bir alım satım ortamı sağlayan tüm isim yapmış güvenilir firmalar her bir satış işlemi için belirli oranda komisyon almaktadır. Bu komisyon satışı yapan yani satıcı olan taraftan kesilir. En düşük komisyon oranına sahip ikinci el platformları içinse Gelbaba.com sitemizde yer alan tüm saydığımız platformların kullanıcı deneyimlerine göz atabilirsiniz.

İkinci El Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

İkinci el alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler herkes için farklı önceliklerde olabilmektedir. Bunları sıralamamız gerekirse;

  • Satın alınmayı düşünülen ürünü mümkünse görerek ve inceleyerek almak.
  • İnternet üzerinden satın alınacaksa, çeşitli açılardan satıcının çektiğinden emin olduğumuz fotoğrafları incelemek
  • Vintage bir ürün satın alınıyorsa, ürünün üretimi ile ilgili detaylı bilgilere ulaşmak. Bu kriter oldukça önemli çünkü, özellikle mezat sayfaları, retro ürünleri sanki vintage gibi göstererek değerinden çok daha yüksek fiyatlara satabiliyor. Söz konusu ürünün üretimi, değeri ve yeni olup olmadığı doğru şekilde araştırılmalıdır.
  • Bir diğer kriter yine ürünün ikinci el değeridir. Hiç kullanılmamış dahi olsa ve dahi etiketi üzerinde de olsa, alınıp tekrar satılan ürünlere ikinci el denir. Bu ürünler özellikle kullanıldıklarında ise değeri sıfırından daha da azalacaktır. Bir ürünü ikinci el olarak satmaya karar verdiğimizde, bu günkü sıfır fiyatı ile mi yoksa aldığımız andaki fiyatı ile mi kıyaslayarak satacağımız oldukça önemlidir. Otomobil sektöründe ikinci el araçlar, aracın bugünkü sıfır değeri üzerinden hesaplanmaktadır. Ancak bir bebek kıyafeti ya çocuk oyuncağı söz konusu olduğunda genellikle ürünün piyasa değeri aşağı yukarı ilk alış değeri üzerinden hesaplanmaktadır. Farklı sitelerde aynı ürünlerin ikinci elleri de incelenmelidir.
  • Satıcının güvenilir olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bu noktada yine devreye kullanıcı/müşteri deneyimleri devreye girmektedir. İkinci el ürün satışı yapan internet siteleri ve mobil uygulamalarında genellikle satıcı profilinde önceki satışlarına dair alıcı yorumları bulunur. Diğer online pazar yeri sitelerinde ise alıcılar referans isteyebilir.
  • Alıcı ve satıcı aralarında geçen konuşmayı kayıt altında tutmalıdır.
  • Referanssız satışlarda GET kullanmak (Güvenli Elektronik Ticaret) olası mağduriyetlerden korumaktadır.
  • Buluşarak satın alma yapılacaksa kalabalık ve güvenli yerlerde buluşmak ya da giderken bir arkadaşımızın yanımızda bize eşlik etmesini talep etmek.
  • Ödemeyi banka transfer yöntemleri ile yapmak her zaman daha güvenlidir.
  • Garantili ürünler alıcının faydasına olacaktır.

Birçok ikinci el Facebook grubunda ya da bir ürünün özelindeki ikinci el satış topluluklarında, satın alma işlemi öncesi taraflar önceki alışverişleri ile ilgili referans talep ederler. Henüz ülkemizde bu tür bir organizasyon tam olarak oluşmasa da yakın zamanda ikinci el alışverişlerde kişisel referanslar bizim kültürümüze de yerleşeceğe benziyor.

Aldığım İkinci El Eşyayı İade Edebilir miyim?

İkinci el olarak satın alınan ürünlerin iadesi ve değişimi, alıcı ve satıcı arasındaki anlaşmaya bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Tüketici Kanunları kapsamında incelediğimizde satın alınan bir ürün herhangi bir mazeret göstermeksizin 14 gün içerisinde iade edilebiliyor. Ancak iki kişi arasında herhangi bir kar ya da kazanç gütmeden yapılan alışverişlerde, satın alınan ürünün iadesi satıcı tarafından kabul edilmeyebiliyor. Sattığı ikinci el ürününe güvenen ve belirttiği durumlar haricinde kesinlikle bir kusur ya da hasarının olmadığının teminatını veren kişilerden ürün almak, olası bir vazgeçme ya da sorun konusunda alıcıyı koruyacaktır. Yine de iki kişi arasında ticari amacı olmayan bu alışverişte alıcının haklarını ya da satıcının haklarını korumak pek mümkün olmayabiliyor. Herhangi  bir yazılı sözleşme olmadan gerçekleşen bu alışverişlerde taraflar kendi haklarını gözetmeli ve alışveriş işlemi olmadan önce olası tüm durumları değerlendirerek bu alışverişi gerçekleştirmelidir.

Öte yandan ikinci el alışveriş platformları, mağazaları ve diğer kuruluşlarda iade işlemi daha sağlıklı ve tarafların haklarını koruyacak şekilde gerçekleşiyor. Bunların ilk örneklerinden olan GittiGidiyor veya Sahibinden'den ikinci el alışveriş yapacak olanlar, kendi aralarında mesajlaşarak anlaşıyor. Daha sonra söz konusu ürün site platformu aracılığı ile alınıyor. Bu aşamada alıcının ödediği para yukarıda ilgili başlıkta da anlattığımız gibi aracı kurumun banka hesabında bloke ediliyor. Alıcı ürünü alıp ürünün satış öncesi belirtildiği gibi olduğunu beyan edip ürünün eline geçtiğini onayladığında bloke edilen tutar satıcının banka hesabına geçiyor. Bu aşamada eğer alıcı ürünün eline geçip geçmediğini beyan etmezse satış tutarı belirli bir gün sonra satıcının hesabına geçiyor.

Burada iki tarafı da koruyan birçok ayrıntı ve prosedür var. Hepsi en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş şeyler. Örneğin, ikinci el alışveriş söz konusu olduğunda her satış işlemi sonrası ödenen ve bloke edilen tutar belirli gün sonra satıcının hesabına geçmiyor. Böyle olsaydı alıcı taraflar oldukça mağdur olabilirdi. Satış işleminin başlaması için alışveriş sonrası satıcının kendisine belirtilen süre içinde satışa konu olan ürünü kargo/nakliye firmasına iletmesi ve kargo kodunu da aracı kurumun sistemine girmesi gerekiyor. Sistem bu kargo kodunun güncel ve doğru olduğunu teknolojik alt yapısı ile tespit edebiliyor.

Tüm bu aşamalar ve detaylar tamamen hem alıcıyı hem de satıcıyı koruma üzerine kurulu. Artık dünyanın her yerinde ve özellikle Avrupa ülkelerinde de olduğu gibi bizim ülkemizde de ikinci el ürün alan ve satan mağazaların sayısı arttı. Talepler de bilinçlenen kesim sayesinde giderek artıyor. Artık ikinci el ürün alma ya da satmanın ayıplanan ve kınanan, en kötüsü ise acınarak hüzünlenecek bir durum olmadığını birçok kişi fark etti! Doğayı seven, kendisini ve kendisinden sonra gelecek olan insanları düşünen bilinçli birçok kişi artık işine yaramayan ve işlevinden bir şey kaybetmemiş ürünleri satıyor ya da bir şeye ihtiyaç duyduğunda ilk olarak ikinci el alternatiflerini değerlendiriyor.

Benzer Yazılar

Gelbaba İşletme

Markanız için hemen işletme hesabı açın.

Hesap Aç
Gelbaba İşletme

Markanız için hemen işletme hesabı açın.

Hesap Aç

Benzer Yazılar

Gelbaba İşletmeye Katılın

Hemen ücretsiz kaydolarak üyeliğinizi başlatın.

Ücretsiz İşletme Hesabı Açın