Anasayfa gelbaba Gelbaba Portal gelbaba Eğlence, Hobi & Etkinlik gelbaba İdeal Bir Kamp Deneyimi İçin Gerekli Malzemeler

İdeal Bir Kamp Deneyimi İçin Gerekli Malzemeler

İdeal Bir Kamp Deneyimi İçin Gerekli Malzemeler

Şehrin karmaşasından uzaklaşıp doğaya iç içe zaman geçirmek isteyenlerin tercihi olan kamp ve kampçılık ile ilgili detaylara bu yazımızda yer vereceğiz. Şimdiden herkese iyi bir kamp deneyimi dileriz.

Kamp Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Kamp yapmak her yaş grubundan insanın çeşitli faydalar sağlayabilecekleri bir aktivite. Fiziksel ve ruhsal sağlığa katkıları oldukça fazla. Doğa ile iç içe olmak insanların çok büyük bir kısmına iyi gelmekte, aşağıda sıralayacağımız pek çok faydası sayesinde kendilerini iyi hissetmelerine zemin hazırlamaktadır. Nüfusun büyük kısmının şehirlerde yaşadığını biliyoruz, bu durumun doğal bir sonucu olarak günlük koşuşturmalar bir rutine dönüşmekte, olumsuz pek çok fiziki ve ruhsal sorun olarak geri dönmektedir. Doğayla iç içe olmanın en etkili yollarından biri olarak kamp yapmanın faydalarına bu bölümde yer vereceğiz. Unutmamak gerekir ki kamp hem tek başına hem de aile, arkadaş ve çeşitli gruplar ile yapılabilir, doğada keyifli vakit geçirirken aynı zamanda sosyal bir ortam da oluşturulabilir.

 • Temiz Hava Alma - Kamp yapmak yaşanılan şehir ortamında maruz kalınan kirli havadan kaçış için ideal bir aktivite. Açık ve temiz havanın insanlar için ne kadar gerekli olduğunu bu sayede bir kez daha uygulayarak anlamak mümkün. Hatta kamp ortamında pişen yemeklerin, içilen içeceklerin bile daha lezzetli olduğu pek çok kampçı tarafından dile getirilmekte.
 • Kamp Stresi Azaltır - Doğayla baş başa kalmak, doğayı anlamaya ve dinlemeye çalışmak bile stres atmaya yeterli çoğu zaman. Kamp yaparken zihninizi meşgul eden her şeyi bir kenara bırakmak, mümkünse sizi rahatsız edecek telefon gibi elektronik cihazlardan uzak durmanız sürece katkıda bulunacaktır ve kampın bu anlamdaki verimliliğini artıracaktır.
 • Sosyalleşme ve İlişki Kurma - Kamp demek gece yarılarına kadar bir ateşim başında sohbet etmek demek. Kamp ortamında gerek dayanışma ruhu içerisinde gerekse de dinlenme anlarında kamp yaptığınız kişiler ile daha güzel diyalog kurduğunuzu göreceksiniz Telefon, bilgisayar, televizyon gibi dikkatinizi dağıtacak aletlerden uzak keyifli sohbetler gerçekleştirmek böylece mümkün olacaktır.
 • Fiziksel Aktivite - Kamp yapmak tatlı bir yorgunluğu da beraberinde getirmektedir. Çadır kurma, odun toplama, çevre düzenlemesi ve tüm bu işler için sürekli bir hareket halinde olma durumu şehir ortamındaki zihinsel yorgunluk yerine fiziksel yorgunluğu ön plana çıkarmaktadır.
 • Biyolojik Saate Göre Hareket Etme -  Kamp ortamında biyolojik saati destekleyen güneş saati bir de kuş cıvıltıları bulunmaktadır. Kamp bir yönüyle teknoloji detoksu görevi gördüğünden uykunuz geldiğinde uyumanızı, saat kurmadan uyanmanızı mümkün kılar.
 • Dünya ile Bağ Kurma - Bunu doğa ile bağ kurma, doğaya bağlanma olarak da değerlendirebiliriz. Kamp ortamında Wi-Fi ye bağlanma yerine doğa ile bağlantı kurarak kendinize iyi gelecek pek çok duyguyu tadabilirsiniz. Kapa giderken bilgisayar, tablet gibi cihazları yanınızda götürmemeniz çok önemli. Cep telefonunu bile acil durumlar ve birkaç fotoğraf dışında kullanmamak vaktinizi verimli ve olması gerektiği gibi kullanmanıza fırsat sağlayacaktır.
 • Lezzetli Yemekler Yemek - Açık havada yenilen yemeklerin pek çok kişi tarafından daha lezzetli bulunduğunu söylemiştik. Özellikle kamp ateşinde pişirilen yemeklerin tadı ve kokusu iştahınızı kabartacak, elinizle soyduğunuz bir portakal bile bambaşka lezzetler sunacaktır.
 • Yeni Becerilerin Geliştirilmesi - Kamp sırasında günlük hayatınızda çok seyrek hatta hiç karşılaşmadığınız pek çok işi yapmanız gerekebilir. Örneğin ayakkabılarınızın bağcığını bile bağlamadan günlerce giyebilirsiniz fakat kamp sırasında çadır kurarken defalarca düğüm atmanız gerekebilir. Evinizin mutfağında tek dokunuşla yaktığınız ocağın yerini çalı çırpı tutuşturarak ateş yakmak alacaktır. Yemek pişirme, bulaşık yıkama, gibi temel insani ihtiyaç ve becerileri de kamp sırasına uygulayarak öğrenmek mümkün.
 • Eğitim - Özellikle ailecek yapılan kamplarda çocuklar doğa ve vahşi hayata dair pek çok yeni şey öğrenebilirler. Kamp sırasında balık tutmaktan ateş yakmaya, ilk yardımdan düğüm atmaya, hayvanları tanımaktan çevreyi korumaya çok fazla konuda uygulamalı eğitim fırsatı çocuklar için sunulabilir. Tabi belki de en önemlisi doğaya ve canlılara saygının öğrenilmesi olabilir.
 • Kendine Olan Güven Artışı - Başta çocuklar olmak üzere yetişkinlerin de kendilerine olan güveni kamp ortamı sayesinde artacaktır. Çocuklar kampta kendi yeteneklerini keşfedebilir böylece kendilerine olan güvenleri artar.
 • Aile ve Arkadaşlık Bağlarının Artması - Yetişkinler için iş ve evdeki yoğunluk, çocuklar için okul maratonu çoğu zaman birbirlerine vakit ayırmalarını engeller. Kamp etkileşimin ve paylaşmanın en etkili olduğu tatil seçeneklerinden biri olarak aile ve arkadaşlarla düzenlendiğinde kişilerin adeta birbirlerini yeniden tanımalarına fırsat sunar.

Kulağa basit bir aktivite gibi gelse de kamp yapmanın görüldüğü gibi pek çok faydası bulunmaktadır. Şimdi nerede ve nasıl kamp yapılır ona bakalım.

Nerede Nasıl Kamp Yapılır?

Kamp nasıl yapılır? sorusunun cevabını arayan çok sayıda kişi sorun yaşamadan eğlenceli bir aktivite için neler yapılası gerektiğini araştırmaktadır. Kamp ailecek otele gider gibi yapılacak bir şey değil. Kampçılık ile uğraşan insanlar bu konuda büyük tecrübelere uzun yıllar içerisinde ulaşmıştır. Kamp kurulacak alanın seçiminden, hava şartlarına, kamp malzemelerinin belirlenmesinden görev dağılımına kadar pek çok bileşen efektif bir şekilde değerlendirilmeli ve yola çıkılmalıdır.

Şimdi keyifli bir kamp süreci için seçenekler neler ve neler yapılmalı kısaca inceleyelim.

Doğru Kamp Yeri Seçme

Kamp seyahatinde, gidilecek noktayı önceden planlamak şart olmamakla beraber son derece önemli. Kampın spontane bir şekilde de yapılabileceğini bir not olarak bu aşamada belirtelim. Ülkemizde ve yurtdışında kamp için ayrılmış birbirinden güzel alanlar bulunmaktadır. Milli parklardan karavan ve kamping alanlarına kadar seçenekler bir hayli fazla. Özellikle ilk kez kamp yapacaklara küçük bir uyarımız olacak, kamp için belirlenmiş içerisinde tuvaleti, su kaynağı ve mümkünse tesisi bulunan alanları tercih etmeleri gerektiği. Gelişmiş bir kamp alanı, ilk kamp deneyimi için idealdir, bu nedenle tuvaleti suyu olan kamp alanlarının araştırmasını yaparak aralarından tercihte bulunabilirsiniz.

Ülkemizde yer alan en güzel ve yukarıda bahsettiğimiz alt yapıya sahip kamp alanları arasında: Bolu ili sınırları içerisindeki Yedigöller Milli Parkı, Marmaris'teki İnbükü Orman Kampı, Ölüdeniz'deki Kelebekler Vadisi kamp alanı, Isparta Yazılı Kanyon, Antalya Köprülü Kanyon, Akyaka-Gökova orman kampı, Kırklareli İğneada Longoz ormanları, Adıyaman Nemrut dağı milli parkı, Milas Bafa gölü kamp alanı, Burdur Salda gölü, Saros Körfezi kömür limanı, Düzce Torkul gölü, Niğde Çamardı-Aladağlar, Rize Kaçkarlar, Artvin Borçka Karagöl akla ilk gelen kamp alanları arasındadır. Elbette kamp doğası gereği her yerde yapılabilen bir aktivite ama kamp alanının seçimi bazı koşullar göz önünde bulundurularak yapıldığında daha keyifli sonuçlar vermektedir.

Karda Kamp Yapmak

Kış kampı olarak da değerlendirebileceğimiz karda kamp yapmak yazın yapılanlara göre çok daha iddialı bir seçenek gibi durabilir. Ağır kış şartlarında kamp yapmayı düşünenlerin kamp konusunda tecrübeli kişiler olması gereklidir diyebiliriz. Öncelikle barınma alanı olan çadırın, ağır kış şartlarına uygun olması gerekmektedir. Kış kamplarında dikkatle edinilmesi gereken pek çok malzeme var, bunlardan belki de en önemlisi yağışa ve rüzgara dayanıklı bir çadırdır. Bu noktada 4 mevsim özelliğine sahip çadırlar tercih edilebilir. Yüksek irtifada yapılan kar kampı için 5 mevsim özelliğine sahip çadır seçimi son derece önemli.

Kamp tutkunları için hiçbir mevsim engel değildir. Kış şartlarına dayanıklı güçlü bir çadır seçtikten sonra ekip ve ekipmanlar da bu koşullara uygun olarak belirlenmelidir. Çadırın kurulumundan rüzgarın yönüne, çığ tehlikesinden uyku tulumu seçimine kadar çok sayıda dikkat edilmesi gereken konu bulunmaktadır.

Kış kampı yer seçimi işin en önemle üzerinde durulması ve araştırılması gereken konularından birisidir. Yer konusunda çok fazla araştırma yapmayanlar ise kamp esnasında temel bazı noktalara dikkat etmelidir. Kış kampında çadırın kurulacağı alan mümkün olduğunca düz olmalıdır ve çukur alanlar seçilmemelidir. Rüzgarın çadırı devirebileceği veya sürükleyebileceği tepelerden ve açık alanlardan uzak durulmalıdır. Ağaç altlarında çadır kurulurken çadıra zarar verebilecek ağaç altları seçilmemelidir. Ağaçlardan düşebilecek dallar çadıra ve size kampçılara zarar verebilir. Göl kıyıları kış kamplarında en soğuk alanlardır, alçak noktalar tercih edilmemelidir. Karda kamp yapmanın en büyük tehlikelerinden biri çığ düşmesidir, bu tehlikeyi barındıran alanlardan uzak durulmalıdır. Çadır sabah güneşini alacak şekilde kurulmalıdır, ayrıca güneye bakan alanlar kış aylarında daha uzun süre güneş ışığına maruz kalacağından seçim bu yönde olmalıdır. Bir diğer önemli konu da kampın akarsu ve göl kenarlarına değil yakınlarında bir yere kurulmasıdır.

Kış günleri kamp alanlarında korunak olarak çadır ve kıyafetler dışında çok fazla seçenek bulunmadığı için daha önce de belirttiğimiz gibi seçimler ona göre yapılmalıdır.

Bisiklet İle Kamp Yapmak

Bisiklete binmek ve kamp yapmak ayrı ayrı iki büyük tutku iken ikisinin birleştiği bir aktivite olan bisikletle kamp yapmak alınacak keyfi bir anlamda katlamak demek. Kamp yapılacak yere ya da yerlere bisiklet ile ulaşmak ilk bakışta keyifli görünebilir, ancak kamp malzemelerinin de bisiklet ile taşınacak olması süreci biraz zorlayabilir. Bisikletlerinin arkasında sağda ve solda iki çanta, rulo haline getirilmiş bir mat ve çeşitli diğer malzemeler ile seyahat eden kişilere yollarda hemen herkes bir kez olsun rastlamıştır. Bisikletle kamp sürecinde asıl tutku bisiklet mi kamp mı buna seçim yaparak cevap vermek gerçekten zor. Öncelikle yakın çevre üzerindeki alanlarda kolayca denenebilecek günübirlik ya da birkaç günlük kamp denemeleri eminiz ki ilerleyen zamanlarda daha kapsamlı planlar yapmanızın önünü açacaktır. Bisiklet turlarına dahil olarak birkaç günlük kamp programı yapmak işin en keyifli yanlarından biridir. Böylece spor, tatil ve sosyalleşme aynı anda gerçekleşmiş olur.

Bisikletle kampa gitmek için öncelikle uygun bir bisiklet gerekli. Uzun yola ve eşya taşımaya uygun hale getirilmiş her bisiklet işinizi görecektir. Hafif bir bisiklet seçimi elbette ki çok isabetli bir karar olacaktır. Rahat bir bisiklet selesi uzun yollarda daha konforlu bir yolculuk için olmazsa olmaz. Seyahat ederken kamp malzemenizi taşıyabilmek için iyi bir bagaja ve çantalara gereksinim olduğunu söylemeye sanıyoruz ki gerek yok.

Bisikletle kamp yapmanın merak edilen büyük kısmı bisiklet üzerinde geçen dilimle ilgili. Kamp alanına ulaşıldığında artık kalan süreç tamamen kampta yapılması gerekenler ile alakalıdır.

Deniz Kenarında Kamp Yapmak

Yaz tatili planlayanların en çok tercih ettiği seçenekler arasında deniz kenarında kamp yapma alternatifi ilk sıradadır. Artan maliyetler, otel ve konaklama yerlerindeki doluluk üzerine bir de pandemi sürecinin insanlarda bıraktığı negatif etki eklenince deniz kenarında kamp yapmak aile ve arkadaş gruplarına çok cazip gelen bir seçenek olmuş durumda. Deniz kenarında kamp şeklinde yapılan tatil planlarının en önemli artılarından biri de son dakikaya kadar plan yapma lüksüdür.

Ülkemizde kamp yapılabilecek alanları yazımızın başında sıralamıştık. Dikkat ettiyseniz bu alanların büyük kısmı denize kıyısı olan yerlerdir. Akyaka, Kaş, Bozcaada, Fethiye, Datça, Marmaris, Asos gibi tatil bölgelerinde birbirinden güzel kamp alanları bulunmaktadır. Kısa bir araştırma ile kendinize, ailenize ve arkadaş ortamınıza en uygun lokasyonu tayin edebilirsiniz.

Dağda Kamp Yapmak

Dağda kamp yapmak doğa ile baş başa kalmanın en uç örneklerinden biri olarak hiç unutamayacağınız anıları biriktirmenize imkan sağlayacaktır. Dağ denilince akıllara şehirden ve insanlardan uzak vahşi doğayla iç içe bir alan gelebilir. Her ne kadar doğru bir tanımlama olsa da ülkemizin birbirinden güzel dağlarında yer alan kamp alanları çok sayıda insan tarafından tercih edilmekte ve böylece dağda ama ıssız olmayan özelliklerde bir kamp imkanı da doğmaktadır.

Dağda yapılacak kamplar için ulaşım son derece önemli bir konu. Özellikle kış aylarında karlı yollarda sizi yolda bırakmayacak 4x4 bir araç ihtiyacın ötesinde bir zorunluluktur. Karda kamp yapmak bölümünde anlattığımız pek çok konu bu bölüm için de geçerlidir, tabi dağda kamp niyetiniz karlı bir kış dönemi için ise.

Bahar ve yaz aylarında dağda kamp yapmak belki de en keyifli aktivitelerden biridir. Yemyeşil bir doğa, kuşlar, arılar, rengarenk çiçekler ve daha fazlası bu kampı gerçek bir arınma sürecine dönüştürebilir, bütün bir yılın yorgunluğunu atmanıza vesile olabilir.

Dağda kamp yapacaklara ekipman konusunda bilgileri diğer tüm kamp çeşitlerinde olduğu gibi yazımızın ilerleyen bölümlerinde aktaracağız. Yürüyüş ve tırmanışı bol bir zaman dilimi olacağından iyi bir bot ve rahat kıyafetler şimdilik ilk hatırlatmanız gereken materyaller.

Kamp Malzemelerimi Nereden Alabilirim?

Yazımızın son bölümünde değineceğimiz kamp malzemeleri nerelerden alınır konusu çok fazla kişinin aklını kurcalamaktadır. Kaliteli, sağlam ve uygun fiyata kamp malzemeleri edinmek özellikle kampçılığa sıfırdan başlayacaklar için tabiri caizse teşvik olacaktır.

Ülkemizde ve yurt dışında kamp malzemeleri satılan yerler her geçen gün sayıca artmakta. Özellikle online alışveriş platformları ve bu konuda uzmanlaşmış firmaların online satış siteleri yoğun olarak tercih edilmektedir.

Kamp malzemeleri ve doğa sporları denilince akla gelen ilk markalardan biri Decathlon. Decathlon mağazaları ve online alışveriş sitesi üzerinden kamp öncesinde hemen hemen tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Kamp malzemeleri konusunda tercih edilen bir başka platform da Kutupayısı. Doğa sporları ve malzemeleri konusunda çok çeşitli seçenekler sunan firma kap severlerin de uğrak noktası.

Kamperest, Kampbros, gibi alternatif kamp malzemeleri satış siteleri dışında online alışveriş sektörünün önde gelen platformları üzerinden de kamp için gerekli ürünleri tedarik etmek mümkün.

Kamp Malzemeleri Nelerdir

Geldik yazımızın konusu olan kampçılığın en önemli aşamasında, kamp malzemeleri listesi yapılırken bu listede olması gerekenlere. Çadır kampı için neler gerekli diye baktığımızda aslında karşımıza çok fazla seçenek çıkıyor. Bu noktada kişiler ihtiyaçlarına göre hareket etmenin yanında olmazsa olmaz bazı malzemeleri de yanlarına almalıdırlar.

Çadır

Kamp çadırı olmazsa olmaz malzemeler arasında ilk sırada. Barınma evimizden ayrı kalacağımız her gün bir ihtiyaç olarak yeniden karşımıza çıkmaktadır. Çadır doğada başımızı sokacağımız evimiz gibidir. Kolay kurulan, malzeme kalitesi yüksek, yağışlara ve rüzgara dayanıklı çadırlar çeşitli ebatları ile birlikte kampçıların işini görecektir. Kamp çadırları, 3,4 ve 5 mevsimlik olarak gruplara ayrılmaktadır.

Uyku Tulumu

Çadır ile başımızı sokacağımız bir yer bulduk peki uyku ihtiyacı için neler yapılabilir. Uyku tutulu seçimi kamp konforunu doğrudan etkileyen, ve mevsime göre hareket edilmesi gereken bir ihtiyaçtır. Uyku tulumlarının üstünde kaç derecede kullanıma uygun oldukları yazmaktadır.

Mat

Mat uyku tulumu ile birlikte hem rahat bir uyku sağlar, hem de zemin ile aranızdaki bağı keserek özellikle soğuktan etkilenme oranını en aza indirir.

Kamp Sandalyesi

Listedeki kamp malzemelerinin sayısı arttıkça çadırınız evinize benzemeye başladı farkındayız ama kamp sandalyeleri uzun gece sohbetleri, yemek ve dinlenme zamanlarında çok işinize yarayacaktır.

Kamp Mutfağı

Kampı uzun süreli bir piknik olarak da düşünebiliriz. 1-2 günlük planlanmış bir kamp süresi bile aç geçmez. Bu nedenle basit de olsa yemeğinizi pişirip ısıtabileceğiniz, suyunuzu kaynatabileceğiniz bir kamp ocağı ve mutfak ekipmanları mutlaka yanınızda olmalıdır.

Soğutucular, el feneri, yürüyüşler için baton, bıçak, ilkyardım seti, çakmak gibi daha pek çok malzemeye kamp süresince ihtiyaç duyabilirsiniz. Kamp çantasında olması gereken malzemeler bir yönüyle sınırsız gibi görünebilir ama yine de bu konuda da minimalist bir yaklaşımla gerçek ihtiyaçlara yönelik bir liste yapmak sizleri gereksiz yük taşımaktan kurtaracaktır.

Bu yazımız ile kampa ne getirilir konusunda açıklık getirmeye çalıştık. Umarız ki kamp macerasına atılmayı düşünen tüm Gelbaba takipçileri için faydalı bir yazı olmuştur.

Benzer Yazılar

Gelbaba İşletme

Markanız için hemen işletme hesabı açın.

Hesap Aç
Gelbaba İşletme

Markanız için hemen işletme hesabı açın.

Hesap Aç

Benzer Yazılar

Gelbaba İşletmeye Katılın

Hemen ücretsiz kaydolarak üyeliğinizi başlatın.

Ücretsiz İşletme Hesabı Açın