Anasayfa gelbaba Gelbaba Portal gelbaba Bebek-Çocuk gelbaba Mutlaka Alınması Gereken Anne-Bebek Ürünleri

Mutlaka Alınması Gereken Anne-Bebek Ürünleri

Bebek-Çocuk
31 Ağustos 2022 Çarşamba
Mutlaka Alınması Gereken Anne-Bebek Ürünleri

Dünyaya bir bebek getirme fikri ile başlayan bir süreç haline gelen anne/bebek ürünlerinin tedariki hamileliğin ilerleyen safhalarında ve doğum sonrasında daha da önemli bir hal almaktadır. Bu süreçte gerekli olan en önemli ürünleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Ebeveynlerin Yükünü Azaltacak Bebek Ürünleri

Bebek ve ebeveyn ihtiyaçlarının oldukça fazla olduğu hepimizin malumu. Bu ihtiyaçları sıralamaya teknolojik bir ürün olan bebek telsizi ile başlamayı uygun gördük.

Bebek Telsizi

Bebek güvenlik ürünleri kategorisinde değerlendirebileceğimiz bebek telsizleri her geçen gün gelişen teknolojinin ebeveynlere en büyük hediyelerinden birisi.

Her an bebeğinizin yanında olmanız mümkün değil. Bebek uyuduğunda ya da devam eden hayat içerisindeki gündelik işlerinizi yaparken bebeğinizin yanında ayrılmanız gerekecektir. Bebeğiniz yatağında uyurken siz başka bir odada dinlenebilir ya da mutfakta yemek yapıyor olabilirsiniz. Bebeğinizin odasında ne durumda olduğunu bebek telsizleri ile çok pratik bir şekilde takip edebilirsiniz. Ebeveynler bebekleri uyandığında bundan haberdar olmak için bebek telsizinden faydalanabilirler. Uykusu ağır olan anne babalar kendi odasına uyuyan bebeklerinin sesini bu telsiz sayesinde çok daha rahat duyup müdahale edebilirler.

Bebek telsizlerinin görüntülü versiyonları da oldukça fazla tercih edilmektedir. Kamera ve mikrofonun bulunduğu kısmı bebeği görecek şekilde yerleştirerek her hareketini takip edebilmek mümkün. Özellikle 1-2 aylık bebeklerin kendi kendilerine dönmeye başlamaları nefes almalarını engelleyebilecek bazı sıkıntılara yol açabilmektedir. Bu noktada görüntülü ve sesli bebek telsizleri çok içinize yarayacaktır.

Dönence

Dönence bebeklerin en çok sevdiği ürünler arasındadır. Aynı zamanda bir çok bebeğin de ilk oyuncağı sayılabilir. Dönence, bebeklerin beşiklerine, ev tipi anne kucaklarına kısacası bebeğinizi uyuttuğunuz her yere takılabileceği uygun bir yer varsa sabitlenen ışıklı, müzikli oyuncaklardır. Dönence denildiğinde akla ilk olarak renkli oyuncakların iplerin ucunda sarktığı ve bebeğin baş ucunda görebileceği şekilde duran ya da dönen oyuncaklar gelmektedir.

Dönenceler ses özelliği ile çocukların sakin müzikler eşliğinde uykuya dalmalarında yardımcı olur. Aynı şekilde tavana yansıtılan yıldızlar, oyuncak görüntüleri gibi çeşitli görseller sayesinde bebeklerin takip kabiliyetlerini artıran ve uykuya rahat dalmalarını sağlayan dönence modelleri de bulunmaktadır. Dönenceler genellikle pille çalışır.

Dönenceleri bir süre sonra bebeğinizin ilgi duyduğu oyuncaklar ile se süsleyebilirsiniz. Örneğin iplerin ucundaki ayıcıkları küçük oyuncak arabalarla değiştirebilirsiniz. Bebek yattıktan sonra dönenceyi görür ve oyun oynamaya başlar. Bu hoşuna gittiği için eğer ağlıyorsa susacaktır ve dakikalar içerisinde uykuya dalacaktır.

Dönencenin yatak, beşik ya da ev tipi ana kucağına sağlam bir şekilde monte edilmesi çok önemlidir. Bebeğinizin hemen başının üzerinde duran bu oyuncağın istenmeyen bir kazaya sebebiyet vermemesi için bu konuya özen gösterilmelidir.

Ev Tipi Ana kucağı

Ev tipi ana kucağı, bebeklerin kendilerini anne kucağındaymış gibi hissedecekleri ergonomik bir üründür. Ana kucağı ile hem bebekler hem de anneler rahat eder desek bu ürünün ne denli önemli olduğunu açıklamış oluruz. Annelerin bebeklerini uyurken ya da uyanıkken yatırabilecekleri ana kucağı sayesinde bir parça soluklanma şansları olacaktır. Bebek için rahat bir uyku uyuyabilecekleri ya da uyanıkken etrafı görebileceği şeklindeki tasarımı ile ana kucağı olmazsa olmaz anne bebek ürünleri arasındadır.

Evin her köşesine taşıyabileceğiniz sepete benzer yapısı sayesinde bebeğinizi gözününüz önünde ayırmadan günlük işlerinizi yapabilirsiniz. İster sabit isterseniz de sallanan bir beşik gibi kullanılabilme özelliği bebeğin içerisinde çok rahat zaman geçirmesini sağlamaktadır. Bu ürün sadece bebeğin uyuması için değil sakin ve ağlamadan içerisinde durabilmesi için de bire birdir. Bir üst başlıkta da belirttiğimiz dönence oyuncağının takılabilmesi ana kucaklarını eğlenceli bir oyun alanına dönüştürecektir.

Alt Açma Minderi

Bebek alt açma minderi ya da piyasada bebek alt açma seti olarak satılan ürünler bebeğin altını temizlerken etrafın kirlenmemesi için kullanılan ürünlerdir. Özellikle ilk bebeklerini kucağına almaya hazırlanan ailelerin listelerine ekledikleri bu ürün daha sonraki yıllarda doğacak bebekleri için de tekrar kullanılabilir. Bebek alt açma minderleri az yer kaplayan ve taşınabilir ürünler olduğu için annelere büyük kolaylık sağlamaktadır. Bebeklerin nerede ve ne zaman altlarını kirletecekleri belli olmaz. Bez değiştirme için her ortam her an temiz ve steril olmayabilir. Araçla yolculuk sırasına, bir alışveriş merkezinde gezerken ya da misafirliğe gittiğiniz bir evde bu ürünü kullanarak hem bebek için steril bir ortam sağlamış hem de çevrenizdekileri rahatsız etmemiş olursunuz.

Bebeği rahatsız etmeyen yumuşak malzemeden üretilen alt açma minderleri hem bebeği hem de anneyi zorlamayan pratik bir çözüm çözüm olarak öne çıkmaktadır.

Emzirme Yastığı

Emzirme hem anneler hem de bebekler için en önemli ve en meşakkatli süreçtir. Bu nedenle emme kadar doğru ve rahat bir şekilde emzirme de çok önemlidir. Bebeğin süt emmesi sırasında anneler bebekleri için doğru emme pozisyonunu bulmalıdır. İşte tam da bu noktada başta emzirme yastığı olmak üzere emzirmeyi kolaylaştıracak çeşitli ürünler devreye girmektedir. Rahatsız bir pozisyonda emzirmek bebeğin genzine süt kaçmasına, kusmasına hatta boğulma tehlikesi yaşamasına neden olabilir.

Emzirme yastığı bebeğin başını ve poposunu destekleyerek emzirme için en uygun pozisyonun yakalanmasını sağlar. Emzirme yastıkları bebeğe olduğu kadar anneye de konfor sağlar. Emzirme sırasında öne eğilerek bel ve sırt ağrısı yaşanmasını önleyen bu kullanışlı ürün aynı zamanda kolların yorulmasını ve uzun süreli aynı pozisyonda durmasını da engeller. Emzirme yastıkları anne ve bebek dostu ürünler arasında her zaman tercih edilmektedir.

Ateş Ölçer

Doğumdan itibaren lazım olacak bir diğer gerekli ürün ise temassız ateş ölçerlerdir. Yeni doğan bebeklerin vücut dirençleri dışarıdan gelecek olan bakteri ve hastalıklara karşı fazla açık olduğundan dolayı özellikle ilk zamanlarda sık sık ateş riski ile karşı karşıya kalırlar. Bebek ateş ölçer sadece bebeklik döneme için değil, daha sonraki büyüme dönemlerinde de oldukça gerekli olacak ve edinilmesi gereken bir üründür. Piyasada çok çeşitli ateş ölçer çeşitleri bulunmaktadır. Birçok anne baba ateş ölçme esnasında bebeklerini korkutmamak ve rahatını bozmamak için uzaktan ateş ölçer tercih etmektedir. Bir diğer alternatif ise kulaktan ateş ölçerdir. Bebek mağazalarında bu ürünler karşılaştırabilir ve size en uygun ürünü bulabilirsiniz.

Park Yatak

Bir diğer olmazsa olmaz ürün ise bebek park yataktır. Özelikle ilk dönemlerde henüz kendi kendine dönemeyen bebekleri kontrol etmek açısından anne ve babalar tarafından sıkça tercih edilir. Park yatak alırken ara katın olmasına dikkat etmelisiniz. Ara katı olan park yataklarda bebek daha yukarıda durur ve yattığınız yerden kontrol etmeniz daha kolay olur. Hemen hemen 9 kiloya kadar taşıma kapasitesi olan ara katları çıkardıktan sonra en alt kısımda çocuk 15 kiloya gelene kadar kullanabilir ve işiniz bittikten sonra katlayıp bir köşeye koyabilir yada gittiğiniz yerde rahat etmek için yanınızda taşıyabilirsiniz. Park yatak haricinde anne yanı park yatak ve anne yanı beşik gibi ebatları daha ufak olan opsiyonları da tercih edebilirsiniz.

Gebelikte Konfor Alanı Yaratacak Ürünler

Hamilelik Yastığı

Hamilelik zorlu bir süreç. Anne karnındaki bebek geliştikçe bebekle birlikte annenin de kilosu artmaktadır. alınan kilolar ve vücutta oluşan değişim bazı ağrıları da beraberinde getirmektedir. Büyüyen bebek ile birlikte annenin pelvik bölgesi genişler, omurga eğrilir ve buna bağlı olarak sinirlerde sıkışma meydana gelir. Bel ağrısı, kalça ağrısı, bacaklarda uyuşma, kol ve bacaklarda kuvvet kaybı ve uykusuzluk gibi sorunların hamilelik süreci içerisinde sıkça rastlandığı bilinen bir gerçektir. Neyse ki bu tür ağrıların çok büyük bir kısmı doğumla birlikte kendiliğinde geçmektedir.

Anneler hamilelik süresince ağrılarını azaltacak bazı ürünlerden faydalanma yoluna gitmektedir. Hamilelik yastığı bu noktada en çok tercih edilen ürünlerden birisidir. Hamilelik yastıkları annenin büyüyen karnı nedeniyle oluşan yatış ve oturuş dengesizliklerini ortadan kaldırmaya, ideal pozisyonda rahat bir uyku çekip rahat şekilde oturmaya yardımcı olmaktadır.

Gebelikte yüz üstü yatmak kadar olmasa da sırt üstü yatmak da oldukça zordur. Bebeğin sırta yaptığı baskı ağrılara neden olmaktadır. Bu nedenle doktorlar ve kadın doğum uzmanları hamilelere yan yatmalarını önerirler. Vücudun boşta kalan bölgeleri desteklemek için hamile yastıkları çeşitli boyutlarda ve şekillerde üretilmektedir. Karnı ve dizleri destekleyen bu yastıkların bir ucu karın altına bir ucu da dizlerin arasında gelerek boşlukları doldurur. Bu yastıklar sayesinde oluşan duruş bozuklukları giderilerek omurga desteklenir. İdeal sırt, kalça ve bacak hizalaması sunan hamilelik yastıkları vücudun rahatlamasına ve bebekten kaynaklı baskının azalmasına yardımcı olur. Hamile yastığı sırt ve bel dışında boyun ağrılarına da olumlu yönde katkı sunar.

Gebelik Kıyafetleri

Hamileliğin başlamasından itibaren özellikle doğuma yaklaştıkça anne adaylarının vücutlarında büyük değişiklikler olur. Kadınlar hamilelik sırasında vücutlarındaki bu değişime uyumlu olarak gebelik kıyafetlerine yönelmektedir. Hamilelik döneminde anne adaylarının rahat edebilecekleri, belirli özellikleri bulunan giyim eşyalarına gebelik kıyafetleri denilmektedir.

Hamile kadınlar sağlık açısından dar kıyafetlerden uzak durmalıdır. Karın bölgesindeki aşırı büyüme nedeniyle özellikle bu gölgeyi sıkacak kıyafetler mümkün olduğunca tercih edilmemelidir. Hamileliğin belirgin bir hal alması ile birlikte eşofmanlar, geniş şortlar, esnek pantolonlar bol tişörtler konfor açısından uygundur.

Gebelik kıyafetlerinin üretildiği malzeme de oldukça önemlidir. Bu dönemde anne adayları pamuk, keten gibi doğal malzemelerden üretilen ürünleri tercih etmelidir. Hamile kıyafetlerinin, kadınların fiziksel gelişimine ve psikolojik yapılarına katkı sunduğu da söylenebilir.

Hamilelik vücut fonksiyonlarının değiştiği, metabolizmanın hızlandığı ve bunlara bağlı olarak ateş basmalarının sıklıkla yaşandığı bir süreçtir. Bu nedenle gebelik kıyafetlerinin nefes alan, malzemelerden yapılmış olması sağlık yönünden de son derece önemlidir. Hamilelik alışverişi sırasında bu konulara mutlaka dikkat edilmelidir.

Bol ve rahat kesim elbiseler gebeliğin ilerleyen dönemlerinde en çok tercih edilen kıyafet türleridir. Bunun yanında hamileler için tayt en çok merak edilen konulardan birisidir. Kaliteli kumaşlardan yapılmış, esneme kapasitesi yüksek taytlar da hamilelerin gönül rahatlığıyla giyebilecekleri kıyafetler arasındadır.

Son olarak gebelik sürecinde uzak durulması gereken giyim eşyalarına yer vermeye çalışacağız. Beli ve karın bölgesini sıkan giysiler ve kemerler, bacağı sıkan çoraplar, aşırı dar ve esnek olmayan pantolonlar, naylon içeren iç çamaşırları, sıkı ve sert sutyenler, topuklu e rahat giyip çıkarılamayan ayakkabılardan uzak durulmalıdır.

Gebelik kıyafeti konusunda pek çok marka her sene koleksiyonunu yeni ürünlerle takviye etmekte ve bu alanda bir hamile kadın modasının oluşmasına da vesile olmaktadır.

Bebekler İçin Alınması Gereken Ürünler

Ergonomik Kanguru

Hamilelik hassas, zor ve sıkıntıları olan bir süreç. Çekilen ağrılar, uykusuz geceler, stres ve umut dolu bekleyiş bebeğin sağ salim kucağa alınması ile yerini büyük bir mutluluğa bırakmaktadır. Doğumdan sonraki birkaç gün her ne kadar zaman durmuş, tüm ilgi odağı bebeğin üzerinde yoğunlaşmış olsa da günlük hayat kesintisiz bir şekilde devam etmektedir.

Bebek büyümeye başlayıp anne babanın hayatına dahil oldukça hem bebeği hem de anne babaları rahat ettirecek bir takım ürünlere ihtiyaç duyulmaktadır. Ergonomik kanguru bebeği ve anne babaları gün boyu rahat ettiren en önemli aparatlardan birisidir. Vücudun göğüs kısmında doğru konumlanan, ters takılan bir sırt çantasına benzeyen kanguru anne babalar dahil tüm yetişkinler tarafından kullanılabilir. Kullanıcısının iki elini se serbest bırakan bu ürünün en büyük özelliği bebeğiniz yanınızda ve güvendeyken pek çok işi yapabilmeniz ve gezmeye çıkabilmenizdir.

Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki kanguru alırken de belli bir takım özellikler aranmalıdır. Ergonomik kangurularda bebek omurgasını dik tutabilmeli ve mutlaka sırt desteği olmalıdır. Uykuya dalan bebekler başlarını kontrol edemediği için buna uygun boyun destekleri olmalıdır. Kumaşı terletmemeli, takıp çıkarması kolay olmalıdır. Omuz askılarının geniş olması gereklidir. Bu durum taşıyanlara büyük rahatlık sağlamaktadır. Bazı kanguru modelleri büyüyebilir özelliktedir. Bu tür ürünleri tercih edenler bebeğin gelişimine göre uzun süreler kullanabilirler.

Bebek kanguruları hakkında en çok merak edilen konulardan biri de erkek bebeklere zararı olup olmadığı yönündedir. Erkek bebekleri için özel olarak üretilen, testislere baskı yapmayan ergonomik kanguru modelleri bulunmaktadır. Bebeğin bacaklarının sarktığı modeller yerine popo üstüne oturduğu modellerin tercih edilmesi bu noktada etkili bir çözümdür.

Bebeklerde kanguru kullanmak zararlı mı sorusu kadar sorulan bir diğer soru da kanguru kaç aylıkken kullanılır sorusudur. Yeni doğan kanguru modelleri her ne kadar piyasada satılan ürünler olsa da uzmanlar en az 2 aydan sonra 18 kiloya ya da 4 yaşına kadar kanguru kullanımını önermektedir.

Oyun Halısı

Oyun halısı ya da bir diğer adıyla oyun matı, çocukların yaşına göre üzerinde çeşitli oyuncaklar, figürler, sayılar harfler, araba yolları gibi görseller bulunan, hem eğlenmeye, hem de öğrenmeye yardımcı olan ürünlerdir.

Bebeklerin 3 aylık olmasından itibaren oyun halıları kullanımı başlayabilir. Bu gruptaki bebekler için genellikle sırt üstü yattıklarında oyuncakları gözleri ile takip edebilecekleri, elleri ile yetişebildikleri oyuncaklara dokunarak ses çıkarabilecekleri oyun halıları tercih edilmektedir.

Sağlıklı materyallerden üretilmiş oyun halıları tercih edilmeli ve konforlu olmalıdır. Oyun halısının bir çok duyu organına hitap etmesi, bebeklerin mental gelişimi için oldukça önemlidir. Bebeklerin duyularını uyaran ve güçlendiren oyun halıları, ilerleyen yaşlarda üzerinde oyunlar oynanabilen, araba yolları ve çeşitli görsellerin olduğu oyun halıları ile değiştirilebilir.

Bebek Güvenlik Ürünleri

Bebeklerin sağlığı her şeyden önemlidir. Emeklemeye ve yürümeye başladıkları dönemlerde ev içerisindeki pek çok eşya onlar için tehlike oluşturabilir. Yetişkinlerin dahi gündelik hayatta dikkatsizlikleri sonucu küçük kazalar yaşadıkları ev ortamı bebekler için çok daha fazla tehlikeye gebedir.

Emekleyen ve yürümeye başlayan bebekler için üretilmiş bebek güvenlik ürünleri bir yönüyle de ebeveynlerin sürekli tedirgin bir ruh halinde olmalarına çözüm getirmektedir. En çok tercih edilen bebek güvenlik ürünlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Bebek köşe koruyucuları
  • Bebek emekleme dizliği
  • Bebek kriz koruyucuları
  • Bebek çekmece kilidi.
  • Bebek güvenlik kapısı
  • Pencere ve kapı kilitleri
  • Dolap sabitleme aparatları
  • Yatak bariyeri
  • Kapı stoperi

Ayına Uygun Pamuklu Kıyafetler

Bebeklerin hassas tenleri için doğal ürünlerden üretilmiş kıyafetlerin kullanılmasının önemine daha önce değinmiştik. Ayrıca bebeklerin hemen her şeyi ağızlarına sokmaya çalıştıkları düşünüldüğünde kıyafetlerin kolları, çoraplar gibi ulaşılması kolay kıyafetlerin bebeklerin ayına uygun pamuklu giysiler arasından seçilmesi gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Body, zıbın, alt-üst takımlar, bere, eldiven, çorap gibi ürünlerin %100 pamuk olmasına özen göstermek gerekir.

Benzer Yazılar

Gelbaba İşletme

Markanız için hemen işletme hesabı açın.

Hesap Aç
Gelbaba İşletme

Markanız için hemen işletme hesabı açın.

Hesap Aç

Benzer Yazılar

Gelbaba İşletmeye Katılın

Hemen ücretsiz kaydolarak üyeliğinizi başlatın.

Ücretsiz İşletme Hesabı Açın